Отиди на
Форум "Наука"

С какво да храним нашите домашни любимци?


Recommended Posts

  • Потребител

Предполагам не трябва да правя реклама на форума, но ако влезеш, ще видиш, че има доста информация, а и форума си е голям. Както и да е.

Това за шунката беше, защото съдържа много сол, а след това като се нагълта с много вода, заради солта и се раздува стомаха... а не заради самата шунка.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 70
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Знам за кой форум става дума. А за шунката добре разбрах какво се има предвид.

Превъртането се среща рядко най- вече при едри породи с дълбок гръден кош. Най- важно обаче е разхлабването на стомашните връзки, прехранването след продължително недохранване с последващи провокиращи движения ( махаловидни ), наличие на чужди тела в стомаха ( най-често камъни ).

за подробности може да се погледне "Болести при кучето" - проф. д-р в.м.н. Крум Койчев & колеги ( Агропрес 1996 г. )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стига де ми моите кучета като излизат от упойки от операция ги захранвам с шунчица и филенце пуешко и варено пиле. Има шунка която никак не е толкова солена. Да ти кажа, Джуджон, може да не съм специалист по храненето но пък не може да ми кажеш че едно човешко сготвено (здравословно за хората, което значи не особено солено) пиле с ориз дето аз го ям няма да е полезно и за кучето ми. Или пък пържолата ми на скара?Даже им прав печени сандвичи със сирене и кашкавал много ги обичат :) Хората хранят кучетата с остатъци понеже да не дават много пари или пък да не им готвят...Не знам защо съм особено скептична обаче към гранулите дори и тия дето минават за качествени. От тях кучетата са ОСОБЕНО жадни и пият много повече вода отколкото ако са хапнали малко шунчица... Аз бях купила на голямата ми кучка гранули по 14 лева килограма да пробвам - такъв пърдец я налегна - само газове и запек... И на всичкото отгоре се и оригваше. Аз понеже моите кученца са членове на семейството им готвя специално, но пък що да не им предложа и от моето ядене? И то не остатъците - от пилето с ориз хвърляме само КОКАЛИТЕ - от фенерите също хвърляме кокалите. Обаче от пържолата и джолана и хрущялите от пилешките кокали що да не им дам! И кокалите - кучката ми Душка, която умря на 19 до последния си ден си имаше всички зъби - до 15 годишна възраст поне два пъти в седмицата е ядяла кокълчета. Рора - дъщеря й има отвратителен зъбен камък, откакто спряхме костите на майка й понеже не й давахме и на нея, че тя ги подхвърляше на Душка половината и да не стане беля и ядеше само в другата стая по някое кокълче рядко. Сега и давам кокали от свински ребърца и да видиш как се почистиха зъбите и! Освен това има и други вещества в кокалите, които са полезни и в хрущялите също. За това ако имаш куче не го лишавай от този тип кокали... Гранулите пък все пак не може да са единственото ядене на кучето ако ще и 80 лева килограма да са.... Поне аз така го чувствам.

П.П. солената шунка е вредна и за хората. Обаче чубрицата едва ли, или пък мащерка, риган...и други треви, да речем магданоза и копъра!

Искам да те питам, Фикстерс за млякото - а киселото не е ли полезно, понеже аз им купувам и извара...за калций...и им давам кисело мляко в манджите... Някак ми се вижда нелогично да не е полезно ама отде да знам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С гранулите се е получило така, защото кучето не е свикнало. С всяко е така - ако е свикнало на натурална храна и премине на гранули - ще му се разстрои стомаха, и обратното - пак ще е така. То се сменя постепенно.

Иначе - ако готвиш специално - това е супер, аз имах предвид, че не е хубаво да се дават ОСТАТЪЦИТЕ от масата, както повечето хора правят...

Иначе - кучетата специално, нямат нужда от разнообразно хранене, стига да получават всичко необходимо за здравето им.

Едит: моето куче не пие много вода след гранулите. Даже понякога въобще след хранене не пие. Пие си, когато е жаден просто.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами има го момента с лактазата ( ензима, който разгражда млечната захар ), много от възрастните животни губят способността да я отделят. Затова се препоръчва, когато се дава мляко първо да се даде в малки количества и разредено с вода, ако няма някакви отрицателни реакции ( диария, повръщане ) може да се дава. Киселото мляко е по- друга работа, то даже се препоръчва при някои състояния, при него микроорганизмите, които са в киселото мляко - лактобацили, спомагат за разграждането на лактозата.

То още се спори кучето месоядно ли е или всеядно. Струвами се, че все пак наколкото хиляди години съжителство с човека го е превърнало във всеядно и добре се справя с доста растителни храни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В нашата къща винаги сме съжителствали само с котки,което не е проблем за мен,щото обичам всички твари на тая планета,барабар с тия,които "не са приятни за окото",както се изказват компетентните естети.Освен паразитите.Тях не ги обичам,или най-малкото-не ги уважавам.Разбира се,едва ли скоро ще съжителствам с някой вълк под един покрив,което си ми е отколешна мечта,но за това пък с котките доста добре се разбираме.КОтката е пример за независимост и свободен дух.Господина с добермана не си пада по котки,щот изисква подчинение.Нормално да ги мрази.Кучетата се привързват повече към човека,на котката не й пука.Или поне така си мислят повечето начетени люде,или тия,дето се мислят за такива.Всъщност котката може да обича до вманиачаване и да се опита да копира всичко,което прави човека,когото обича,за да са едно цяло.Защото това съм го виждала с очите си с котките,които съм имала късмета да ме обичат.Котаракът ми Морти стана почти вегетарианец,пропи бира,без някой да му е давал и прочее,просто защото това са любими неща на МЕН.Ако някой друг му дадеше от същите работи,не приемаше,освен,ако не е гладен,или ми е сърдит за нещо.Давала съм му най вече готвено,но и хубави конссерви,смесени с малко хлаб,обиковено пълнозърнест,щото той си го обичаше.Сурови неща не обичаше,а риба мразеше,под каквато и форма да му я поднесях (аз също не си падам,освен сьомга,копърка,риба Туна и в някои случаи Бяла риба).Обожаваше маслини (май Бриджит спомена за тях),понеже аз,общо взето ,рядко сядам на масата без маслини.Обикновено просто ги облизваше ,не ги изяждаше целите.Беше извънредно жизнено и активно същество,до момента,в който заминах...След 6 месеца чакане,той просто си тръгна,защото аз не се върнах.Така че в момента си живее някъде навън и нямам представа с какво си разнообразява менюто.Преди него обаче,живеех с един сиамец.Кръстих го Джаспър.Беше щастлив с нас,до колкото можех да забележа,пък аз забелязвам доста работи наоколо като цяло.Нашите му купуваха гранули,щото той не си падаше много по готввеното,сурово също не обичаше.Само,че се разболя жестоко,и подозирам,че беше точно заради гранулите.Получи запушване и възпаление а пикочните канали,залиня,от носа му капеше вода като от развален кран на чешма,не ядеше и не можеше да ходи до тоалетна,а също така издаваше такива убийствено тъжни и мъчители звуци,че просто ми настръхва козината като си припомям сега.Всичко това го изтърпя точно няколко часа,защото се разболя внезапно,но аз го заведох веднага при наш семеен приятел,който според мен е един от най-добрите ветеринари и е човек,който дава душа и сърце за животинките,та го оправи за нула време.Преди това го заведох при един друг ветеринар,който му сложи катетър в ОНОВА място,като преди това извади страшно много кръв с урина и кристалчета в нея,но не беше сигурен,че това е достатъчно,пък като споменах за нашия семеен приятел,той каза да го заведа и при него,та да съм спокойна,защото той е изкарал преди време стажа си именно при този човек!...Сложиха му памперс и фуния на врата,да не си извади катетъра,и милото ходи 5 дни с тая тръба в гениталиите и памперси,които сменях през 3 часа....сърцето ми се късаше да го гледам-постоянно се блъскаше в ъглите,като опитваше да влезе в друга стая,щот не виждаше отстрани накъде върви,и вервайте ми-беше ужасно тъжно да гледаш това....Просто,разказвам ви това,защото мисля,че трябва да се внимава с тия гранули.На Мортимър въобще не му давах от тях,АМА НИКОГА.Джаспър,милото,го хранеха с тия гранули,щото беше малко по-капризен към храната,пък и тогава не работех,ми студенствах,а нашите нямаха възможност да му купуват хубави храни,пък и той не обичаше готвено,както вече споменах...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бе хубаво да има гранули - ок щом искате, ама давайте и друга храна - например ей сега днеска моите дуденца муат дробчета от 3 кинта килото с ориз. Пък гледах аз че има гранулати дроб с ориз - е що да му го давам сух като мога да им го посготвя и да съм сигурна че именно дроб с ориз ядат....щото в гранулата има изкуствени добавки - освен ако гранулите не са по 15 лева килограма - а и за тях не се знае как са сушени.

Фикстерс, аз от един мой приятел съм чувала, че самите вълци стават всеядни в някои периоди на годината - ядат дори плодове горски - къпини, малини и прочие. Имам приятел, който се занимава именно с това и писа дисертация за вълка. Вълкът яде доста много неща, които не са месо. Което означава че щом дори вълците когато им се прииска си похапват вегетарианско (и когато няма какво друго) то и за кучетата би било валидно. Ми кокера дето го намерихме муа сурови моркови и ябълки като полудял - обожава ги все едно е заек! :) Важното е да са живи и здрави бонбончетата пак казвам, пък то и си зависи от кучето и диетата на самото семейство. Аз моите уж все здравословно ги храня а Гея все е дундава като мен и всички у дома... :116:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

възможно наи-близко до храненето му в природата.Ако може да се гарантира произхода на месото за да не му натресете паразити за хищниците има по-голяма хранителна стойност ако е сурово.Кости но за кучетата без!тръбести особено от птици понеже се разтрошават като трески.По едно време продаваха кучешка кайма с полусмлени вътре клюнове нокти и какво ли още не....Аз съм свидетел,че тя беше причина за смъртта на едно куче-грозна картина.Страда около месец накрая спря напълно да се храни и си отиде...След смъртта и я отвориха.Стомаха и червата бяха с десетки перфорации от тези чужди тела.Ако животното беше мое-бих намерил тези които я произвждат и щяха да и я изядат сами

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе хубаво да има гранули - ок щом искате, ама давайте и друга храна - например ей сега днеска моите дуденца муат дробчета от 3 кинта килото с ориз. Пък гледах аз че има гранулати дроб с ориз - е що да му го давам сух като мога да им го посготвя и да съм сигурна че именно дроб с ориз ядат....щото в гранулата има изкуствени добавки - освен ако гранулите не са по 15 лева килограма - а и за тях не се знае как са сушени.

Фикстерс, аз от един мой приятел съм чувала, че самите вълци стават всеядни в някои периоди на годината - ядат дори плодове горски - къпини, малини и прочие. Имам приятел, който се занимава именно с това и писа дисертация за вълка. Вълкът яде доста много неща, които не са месо. Което означава че щом дори вълците когато им се прииска си похапват вегетарианско (и когато няма какво друго) то и за кучетата би било валидно. Ми кокера дето го намерихме муа сурови моркови и ябълки като полудял - обожава ги все едно е заек! :) Важното е да са живи и здрави бонбончетата пак казвам, пък то и си зависи от кучето и диетата на самото семейство.

Моят котарак пък яде домати лятото. Сам, без никой да му дава...

Кисело зеле също. Но е явно е въпрос на темперамент, понеже брат му дори не помирисва зеленчуци, за това пък е вманиачен по лов на гущери и врабчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А моят котарак яде краставица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето коте яде от евтината храна от Кауфланд, от малко по-скъпата и двете са хапки, гранулки, но също му давам и от това дето аз ям - малко саламче, шунка, рибка, по малко, защото иначе мяука и иска да опита всичко. Не обича мляко и пастет, обаче обожава хапки с риба и дивеч. Също така яде плюшени мишки, пластмаси, дървесина, платове и обувки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Заю (не му знаем пола иначе имената са измислени вече), яде някакви треволяци (сушени) от зоомагазин. Като го донесах побързали зеле да му дадат и моркови. После цяла седмица го гледах да не се е продрискал (на декоративните не се дават сурови плодове и зеленчуци).

Ама много яде туй добиче, а е на месец и половина. Нито храната е скъпа, нито е проблем да му даваме, ама се страхуваме да не стане ....прасе (както казва щерката). Нямам време да се консултирам с ветеринар, ама трябва да намеря, крайно време е :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моето коте яде от евтината храна от Кауфланд, от малко по-скъпата и двете са хапки, гранулки, но също му давам и от това дето аз ям - малко саламче, шунка, рибка, по малко, защото иначе мяука и иска да опита всичко. Не обича мляко и пастет, обаче обожава хапки с риба и дивеч. Също така яде плюшени мишки, пластмаси, дървесина, платове и обувки.

На котараците не трябва да се дават евтини оцветени гранули. Те водят до образуване на камъни в бъбреците.

При мъжките това може да доведе до фатални последици, защото уретерът им е по-тесен от уретера на женските, също така той е извит, което води до значително по-трудно изхвърляне на камъчетата. Ако се забележат проблеми при уриниране на котката, веднага трябва да се потърси съдействие на специалист, който с прости манипулации отстранява проблема без да има сериозна заплаха за здравето на котката.

Установяването на проблеми при уриниране трябва да стане навреме. Това не е трудно, ако котешката тоалетна се чисти два и повече пъти на денонощие.

На котки над шестгодишна възраст не е лошо да се добавят гранули на Роял Канин за възрастни котки. Този тип гранули съдържат съставки, пречещи образуването на камъни в бъбреците.

Не е лошо на дълго косместите домашни тигърчета да се дава почистено от кожа пилешко месо най-малко веднъж седмично. Това поддържа козината здрава и лъскава.

За по-лесно изхвърляне на топките козина, намиращи се в стомахчето на котката се дава котешка трева или малцова паста. Цената на малцовата паста е около тринадесет лева и стига за около седмица /дават се 6 сантиметра на шест килограмова котка/, но това поддържа пересталтиката на животното в перфектно състояние.

Поздрави Б.

П.С. И най-важния съвет - говорете тихо и нежно на котките. Те са интелигенти същества и ако им говорите и те ще започнат да говорят с вас.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Заю (не му знаем пола иначе имената са измислени вече), яде някакви треволяци (сушени) от зоомагазин. Като го донесах побързали зеле да му дадат и моркови. После цяла седмица го гледах да не се е продрискал (на декоративните не се дават сурови плодове и зеленчуци).

Ама много яде туй добиче, а е на месец и половина. Нито храната е скъпа, нито е проблем да му даваме, ама се страхуваме да не стане ....прасе (както казва щерката). Нямам време да се консултирам с ветеринар, ама трябва да намеря, крайно време е :).

Зайченцето бяло , цялден си играло

В близката горичка , със една сърничка

Зайченцето бяло , здраво пострадало

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зайченцето бяло , цял ден си играло

В близката горичка , със една сърничка

Зайченцето бяло , много пострадало :(

Ужасно наистина :(

Това се случва не само в медицинските факултети, разбира се...

Като се замисля, най-големите ни страхове от една евентуална среща със същества много по-развити и напреднали от нас, са именно те да не ни причинят това, което ние причиняваме на по-низшите от нас...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още малко за котките и водата /кратък съвет/.

Котките обичат да пият чиста вода. Някои от тях предпочитат да пият вода директно от чешмения кран.

Котка Пие Вода От Чешмата

Лъвчо Пие Вода От Чешмата

Няколко клипчета доказващи предпочитанията на котките към чистата вода.

Добра идея е да се сменя водата в купичката колкото е възможно по-често. Съдът от който пият вода, трябва да бъде чист и широк. Перфектния диаметър на купичката, е този при който котката не си допира мустаците в стените.

Поздрави Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Заю (не му знаем пола иначе имената са измислени вече), яде някакви треволяци (сушени) от зоомагазин. Като го донесах побързали зеле да му дадат и моркови. После цяла седмица го гледах да не се е продрискал (на декоративните не се дават сурови плодове и зеленчуци).

Ама много яде туй добиче, а е на месец и половина. Нито храната е скъпа, нито е проблем да му даваме, ама се страхуваме да не стане ....прасе (както казва щерката). Нямам време да се консултирам с ветеринар, ама трябва да намеря, крайно време е :).

Нека яде, няма лошо. После ще имате месце за великден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нашият котарак, понеже е уличен, почти всичко яде. Но ако трябва да бъда честна, наблюдаваме му хранителния режим и винаги предпочита сварените зеленчуци пред...примерно кремвирш. Единственото месо, което обожава да яде е риба. Толкова я обожава, че започне ли да се готви (семейство полу-веритарианци, само риба се внася), веднага се залага до котлона и чака :tooth: Някой път трябва да го снимам - голям е чешит.

А кучката - която яде изключително много, но вече е подложена на диета, също яде всичко. Супа с хляб, кучешка храна, месо, домати...каквото й дадеш, все ще го изяде и ще иска още.

А иначе вие се смеете, ама едни познати верно си сготвиха заека с картофи. И децата после питаха къде е заека, ама сакън...след десерта се сетиха да попитат :tooth:

П.П.: Богданов, така е. Преди време имахме един ангорски котарак, който в случай че пъничката му с вода не беше сменена, сам си натискаше дръжките от машината с минерална вода и лочеше от там :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, когато ми подариха моя заек изобщо нямах идея как ще го гледам!

Яде най-разнообразно меню. Като се почне от гранулите и зърнените смески за гризачи и се мине през ябълки и краставици. Давал съм му банан - яде го, портокал - и него! Нищо, че е декоративен, досега нищо му няма от сурови плодове и зеленчуци - вече е на 2 години. Много обича сух хляб.

И другото, с което ме изненада - не очаквах толкова разнообразни поведенчески реакции. Мислех зайците за по-нискоинтелигентни животни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ужасно наистина :(

Това се случва не само в медицинските факултети, разбира се...

Като се замисля, най-големите ни страхове от една евентуална среща със същества много по-развити и напреднали от нас, са именно те да не ни причинят това, което ние причиняваме на по-низшите от нас...

За съжаление изтезаването на животни не се случва само в медицински факултети. Общоизвестна е истината , че не всеки който убива животно ще убие човек , но всеки който убива човек е убил вече животно :

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На котараците не трябва да се дават евтини оцветени гранули. Те водят до образуване на камъни в бъбреците.

При мъжките това може да доведе до фатални последици, защото уретерът им е по-тесен от уретера на женските, също така той е извит, което води до значително по-трудно изхвърляне на камъчетата. Ако се забележат проблеми при уриниране на котката, веднага трябва да се потърси съдействие на специалист, който с прости манипулации отстранява проблема без да има сериозна заплаха за здравето на котката.

Установяването на проблеми при уриниране трябва да стане навреме. Това не е трудно, ако котешката тоалетна се чисти два и повече пъти на денонощие.

На котки над шестгодишна възраст не е лошо да се добавят гранули на Роял Канин за възрастни котки. Този тип гранули съдържат съставки, пречещи образуването на камъни в бъбреците.

Не е лошо на дълго косместите домашни тигърчета да се дава почистено от кожа пилешко месо най-малко веднъж седмично. Това поддържа козината здрава и лъскава.

За по-лесно изхвърляне на топките козина, намиращи се в стомахчето на котката се дава котешка трева или малцова паста. Цената на малцовата паста е около тринадесет лева и стига за около седмица /дават се 6 сантиметра на шест килограмова котка/, но това поддържа пересталтиката на животното в перфектно състояние.

Поздрави Б.

П.С. И най-важния съвет - говорете тихо и нежно на котките. Те са интелигенти същества и ако им говорите и те ще започнат да говорят с вас.

Поздрави Б.

Днес купих малцова паста за моите котки. Опасявах се, че няма да я ядат, защото са много капризни, но си я изблизаха с удоволствие. Не знаех ,че има такова нещо.

А за по-евтините гранули - ветеринарят каза, че създават проблеми, защото съдържат соя като заместител. Първокласните храни ги правят само от месо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес купих малцова паста за моите котки. Опасявах се, че няма да я ядат, защото са много капризни, но си я изблизаха с удоволствие. Не знаех ,че има такова нещо.

А за по-евтините гранули - ветеринарят каза, че създават проблеми, защото съдържат соя като заместител. Първокласните храни ги правят само от месо.

Явно, котките харесват малцова паста. Нямам идея, каква точно съставка ги привлича.

Котаракът ми много обича да си похопва от нея.. а е страшно капризен и освен гранули, паста и пилешко филе - нищо друго даже не желае да помирише.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брях Стоедине, Зайо стана на 2 месеца, а е вече поне кило :(. Аз поне един час го "разхождам" в стаята разбира се. Щото съм чул, че гризат кабели (абе и той или тя де, се опитва да гризе всичко, гризач, к'о да го правиш). Та ти кога му даде свежа храна? Още кат малък или по-късно? Абе в понеделник ще посетя ветеринар (ако имам време де).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...