Отиди на
Форум "Наука"

Какви животни обичате и защо?


Recommended Posts

  • Потребител

Всъщност за мен няма особено значение дали кучето е породисто (повечето животни, кои съм имала са били прибрани от улицата). Със сигурност е хибрид, тъй като и аз знам, че чисто бели хъскита няма. Но от това котило, видях и другите кутрета - още едно чисто беличко и две "баш хъскита" с украска. Бащата си е хъски, а майката е чисто бяла, но не е самоед. Явно назад в родословието има някакво умешване.

Но това е без значение за мен. Кученцето е много сладко и даже ми харесва, че е чисто бяло (макар сега по муцунката й да започват да се оформят едни изящни форми с по-тъмно бял цвят). Както Дорис беше подчертала по-горе - наистина си заслужава човек да жертва част от интериора, но пък в края на крайщата си е до приучване. За сега поне, нямам никакъв проблем с животинките. Котарака изобщо не си и помисля да си точи ноктите по мебелите, а малкия дзвер си има собствена дървена колибка, която й направих още с идването и вечер си спи там самичка. Намери ли сме и решение за тоалетните навици. Макар, че повечето хора ми правеха забележка да не я извеждам, аз още в самото начало започнах да я разхождам с каишка. Обожава да се разхожда, особено когато има сняг навън. Правим всякакви дресировъчни гимнастики - пускам я без каишка по двора и непрекъснато я викам, за да се научи да идва при мен веднага. Даже в един момент толкова се беше ошашавила, че и без да й кажа "седни", само с идването си сядаше с готовност да подаде лапичка :biggrin:

Сега сме в процес на носене на топка/клечка. Хвърлям я, гони я, носи ми я, обаче е голям злобар и изобщо не ми я дава. Даже ръмжи като се опитам да си я взема.

Понякога ми става жал като й се скарам, защото тя веднага се свива и вади един виновен поглед. Но гледам да не се разтапям, защото иначе има потенциала да ми се качи на главата.

Много обичам животни, но избягвам да ги глезя прекалено много, защото после тъпкано ще ми се върне. А имайки опит с други кучета през годините съм установила, че трябва да има баланс.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 102
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Наше задължение като отговорни притежатели на животинки или градинари е да индоктринираме любимите си животни, стайни или парникови растения в правилните идеи - а именно либерализъм, културен и физичен релативизъм, класически тойнбиаизъм и социализъм. Не бива да допускаме в никакъв случай котката или фикусът ни да развие ксенофобия, тачъризъм или неофашизъм.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз си много си падам по комбинация котка и куче - как могат често да разбият стереотипа на вражда м/у тях и става много гот. Постигал съм я веднъж - да имам котка и куче за малко. Повечето съм имал (няколко) котки заради битови ограничения, но обичам и двата вида. Все пак си ги "имаме" от поне 10 000 години. А първото ми животно (като бях дете) беше буболечка и си имаше име. "Гледах" го в една саксия на баба ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наше задължение като отговорни притежатели на животинки или градинари е да индоктринираме любимите си животни, стайни или парникови растения в правилните идеи - а именно либерализъм, културен и физичен релативизъм, класически тойнбиаизъм и социализъм. Не бива да допускаме в никакъв случай котката или фикусът ни да развие ксенофобия, тачъризъм или неофашизъм.

Споделя ли, уважаемият колега alvassareiro, моето мнение, че томовете на Тойнби са особено подходящи за драскало /място за острене на котешки нокти/?

Като се вземе предвид , че въпросният автор е бил доста продуктивен, гордите собственици на котки биха разполагали с достатъчно количество книги за раздиране от техните домашни любимци. Смятам, че е подходящо тези томове да бъдат използвани /е, не съвсем по предназначение/ за удовлетворяване на естествените нужди на котките - драскане, хапане на страниците, постилане на котешката тоалетна със страници и т.н.

Поздрави, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

А първото ми животно (като бях дете) беше буболечка и си имаше име. "Гледах" го в една саксия на баба ми.

Когато аз бях дете отглеждах таралежче - страшно симпатично животинче.

Много обичаше да го галя по корема. По цяла нощ тичаше в стаята ми преследвайки няколко ореха, които заместваха топки. В мое присъствие никога не се свиваше на кълбо, но като в стаята ми влезеше котката - моментално ставаше на кълбо въпреки че котката беше доста по-дребна от него.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Споделя ли, уважаемият колега alvassareiro, моето мнение, че томовете на Тойнби са особено подходящи за драскало /място за острене на котешки нокти/?

Като се вземе предвид , че въпросният автор е бил доста продуктивен, гордите собственици на котки биха разполагали с достатъчно количество книги за раздиране от техните домашни любимци. Смятам, че е подходящо тези томове да бъдат използвани /е, не съвсем по предназначение/ за удовлетворяване на естествените нужди на котките - драскане, хапане на страниците, постилане на котешката тоалетна със страници и т.н.

Поздрави, Б.

Не го споделя.

Но повярвайте ми уважаеми г-н Богданов, след като забраним физиката, кой да е учебник по физика би свършил тази благородна работа.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Acid, описанието ти по - горе затвърди мнението ми, че родословието на кучето ти, в даден момент, се е пресякло със самоед.

Разказваш за черти характерни за и хъскитата, и за самоедите, едновременно.

Кутрето ти проявява игривостта и непокорството на хъски и вродената интелигентност и послушание на самоед!

В крайна сметка зависи от теб какъв характер ще изгради кучето!

Извинявам се за тирадата което бълвам в последните постове, но това е породено от притеснение, ... за кучетата.

Преди няколко години беше много модерно да имаш хъски и сума народ станаха горди собственици на породата. В последствие се оказа, че болшенството от тях нямат и най - малка идея с какво са се захванали! Тази неподготвеност изпрати много кучета в приюти или на улицата. В такива случаи много ме доядява на глупоста, човешка! Имам чувството, че ще се получи аналогична ситуация, с новата мода - фретките.

Убеден съм, че Acid ще има едно щастливо и доволно куче, защото върви в правилната посока и знае как да възпита кутрето си!

А, и още нещо ...

Характеристиките които описва Алвата, са типично човешки и само ние и единствено ние сме отговорни за вписването им в характера на домашните ни любимци!

Животните са над тези неща - ксенофобия, фашизъм и т.н. (не съществуват в животинския свят!)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не го споделя.

Жалко ... аз си мислех, че има силна доза на споделяне на сходни възгледи... :whistling:

. . .

Е, тогава остава възможността споменатите от мен книги да бъдат прочетени.. или .. или и това "Не го споделя.".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Другата ми котка е монархист. Не знам от къде и е дошла тази идея, защото в нашата къща сме потомствени републиканци. Може да е от кръщелното и име - Киара, макар че вече никой не я нарича така, а "Ваше величество" или когато говорим за нея помежду си за по-кратко - "Величеството".

Добре де, Дорис,

как разбра, че котката ти е монархист, при положение, че понятието изобщо не съществува в животинския свят?

Това монархии, империи и т.н. сме си го измислили ние, хората!

При животните нещата достигат само до клан или племе, нищо повече. Има водач, който може да е постоянен (хиени, лъвове и др.) или да се сменя през определен период (патицови, кокошеви)или в дадени ситуации (коне, говеда и др.).

Дорис, най - вероятно имаш предвид една изключително силна черта на всички котки, а именно силно изразената им териториалност.

Всички котета се привързват към даден район, без значение дали е вкъщи или в природата. Това си е тяхно и не толерират никакви натрапници.

Котката ти ти е позволила да седнеш на дивана - тя е решила да те допусни да споделиш с нея нейния диван; котката ти позволява да спиш с нея, защото има изгода от това - възможността да и е по - топличко, например. цялата тази история си има строго биологични особености: кучета са социални животни и приемат човека за водач на глутницата (ако съумеете да го наложите, иначе кучето става водач и тежко ви тогава); котките са единаци, саможиви така да се каже, и ни приемат за част от интериора (в котешкото семейство има две изключения - лъвове и гепарди).

Ще ми е интересно да споделиш, защо си решила, че котката ти е "монархист", моля!

Интересуваме етологията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак комшиите ти отглеждат 15 котки...

както и да е...Аз Обичам котките само да ги гледам у комшията ама не и да ми влизат в двора...така съм посягал на не една котка...(добре, че Миро не чете това) и пак ще го направя без да ми мигне окото. Както каза Спирит малко да постоя и ми минава и без котка корема...Кучето е най-добрия приятел на човека и винаги така ще си остане...както кучето така и коня е едино от животните превързано към човека. Имахме два коня и едно конче, но малко преди да порастне и да закрепне продадохме къщата и с нея конете...за мен коня е равен с кучето.

Изпражненията на котките са изключително смръдливи. Затова те обикновено си вършат голямата работа далеч от там където живеят.

Но, не те са виновни за това. Или ще ги изтровиш (брутално) или ще възпиташ притежателят им.

Слагаш тавичката със специалната почва която продават за домашни котки. Незнам защо но котките обичат да си вършат работата там. И после това пакетче ще му го връчиш лично с добрите си пожелания или може и в пощенската кутия да му го изсипеш. Зависи контекста в който си с кумшията....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Или се опиташ да ги възпиташ...

http://www.youtube.com/watch?v=CgWYN5e9K10&feature=related

:tooth: :tooth: :tooth:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

goshawk, мисля че намесата ти в темата е много полезна, особено по отношение на кучетата.

Всяко едно животинче си изисква определени грижи - понякога по-малко, понякога повече и е добре, хората да са наясно в какво се въвличат преди да станат те част от живота на едно куче.

Тези животни не са модни аксесоари и човек трябва да е много наясно дали ще има възможността - както физическа, така и финансова да отглежда едно куче. Големите кучета, например хапват доста стабилно и месечният бюджет за храната им си е инвестиция. Отделно стъпват имунизации и други видове разходи. Това е само финансовата страна на въпроса.

Отделно. всяко едно куче си изисква внимание, грижа, игра от страна на стопанина. Някои породи - като хъскита и голдън ретривъри са изключително игриви и пълни с енергия, следователно стопанина трябва да има предвид, че взимайки едно такова куче, поема отговорност да намери достатъчно време, два пъти на ден за по-дълги разходки.

Да не говорим, че според мен да гледаш голямо и волно по природа куче в апартамент си е тормоз за самото животно. Колкото и неприятно да звучи.

Когато бях тийнейджърка, родителите ми отглеждаха чистокръвни хафлингери на Балкана и аз по цяло лято стоях там, за да се занимавам с конете. В последствие домъкнаха една каракачанска овчарка - беше единак и много бързо наедря. Стана към 80кг. куче и макар да беше много миролюбиво, именно защото беше пълно с енергия и иргиво, го държаха предимно вързано, защото в играта си имаше потенциала да нарани някого. Пусках го, само когато бях сама и макар, че двора е 7 декара, пак не му стигаше, затова всеки ден за по няколко часа го извеждах из горите с мен. Честно казано, имах малко страх, защото на два пъти ме събори по очи в играта си и носех в себе си веригата на повода му и съвсем нежно го размятах, всеки път, когато реши, че аз съм плюшената му играчка.

Но тръгнех ли си на есен, оставаше само човека, който се грижеше за конете и никога не го пускаше. Накрая му намерихме хубав дом, с постоянни обитатели, които се занимаваха с него и го извеждаха, защото това не си беше живот, да стои на верига вързано през по-голямата част от живота си.

За това лошо/срамно няма, човек да си прецени възможностите и да си вземе домашен любимец, който отговаря на тях. Ще е най-добре, както за стопанина, така и за животинчето.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

@Doris,

моля те, да преосмислиш гледната си точка!

Започва да се получава ситуацията на краставичар - краставици да продаваш, в случая - на биолог (израснал сред домашни и диви животни), да обясняваш за етология.

Котките не ни приемат като техни стопани, ментори или наставници и подобни определения, те ни асоциират с храна, удобство и забавления! Може да звучи странно, но е факт! Котетата са авторитарни и териториални животни (изкл. както казах лъвовете и гепардите). Малформации в поведението на домашните котки е двор с три, четени, осем, десет, двадесет и т.н. котки, като резултат от одомашаването и съжителството с хората. В природата такова нещо не съществува! Ако се вгледаш в подобен двор, когато хранят котетата, ще видиш, че съществува строго опредена йерархия. В описания от теб случай ситуацията е следната: въпросната котка е съжителствала с теб опредено време, установила е, че ти и поднасяш храна, осигуряваш и комфорт. Разделили сте се за известно време, но при повторна среща котката се сеща, че около теб е хубаво и за да се възползва пак, евентуално, от екстрите - прилага всички "маймунджилъци", които е научила и са й носили успех.

В крайна сметка всичко опира до етологичен модел, проблема е, че ние вменяваме на домашните си потомци очовечаване!

@AciDBurn

Във възторг съм да видя трезво мислещ човек, с правилно отношение към питомците си!

Къса ми се сърцето когато видя каракачанско куче на син'жир, в градската градина! Това куче не е за там. Тези горди планинци се нуждаят от стадата овце и крави, безкрайните планински ливади и свободата си. В нашата база - змиярник си имаме две каракачанки и един кавказец. докато са пуснати на свобода из двора няма по щастливи кучета от тях. Понякога, обаче, се налага да ги затворим или вържем за един два часа и как само им потъват гемиите тогава. То е едно скимучане, дърпане, дращене и вой, та не е истина. И с такава злоба гледат субекта заради който е била ограничена свободата им. В момента, в който се почувстват свободни хукват из двора, обикалят няколко пъти и проверяват всичко из основи, да не би да липсва нещо или някой да не е променил нещо. Изключително привързани към семейството и семейната собственост кучета!

Аз лично харесвам непокорните животни! Така нещата опират единствено и само до познаването на съществото срещу теб и взаимното уважение! Така се изгражда връзка не подвластна на страха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това са верни неща. Затова в София е много подходящо да се гледа апартаментен герой като кокер-шпаньол. И те са енергични, но са дребни, а и две едночасови разходки на ден са им достатъчни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Да, сигурно в твоите очи това изглежда като привързване към човешка личност, но не е така. Ние си оставаме за тях част от пейзажа.

Все пак котките не са слепи и ни различават от съседа или от масата и стола, но си оставаме елемент на обкръжението им.

Поведенческите малформации, при домашните животни, породени от човешката намеса, замаскират типични са вида проявления.

В случая говорим за котките и отказа им да приемат човешката личност като водач на групата.

В тази насока да попитам Дорис:

Колко пъти някоя от твоите котки си е донесла, при теб, купичката за храна когато е гладна?

Предупреждавам: внимавай какво ще отговориш, защото всички котки, в най - добрия случай, застават до въпросната гаванка и чакат и ще умрат от глад ако не занесеш някакво лакомство с което да се заситят. Винаги има вариант да преровят някой шкаф или по възможност да се измъкнат от вкъщи и да си хванат нещо за ядене. Котката те кара да застанеш в подчинена позиция!

За сравнение подобна ситуация при кучетата не може да се получи, защото когато хайванинът е гладен или жаден, просто си взема съответната караванка и тръгва да те търси. И не те оставя на мира докато не получи нужното.

Не ме разбирайте погрешно - не възхвалявам кучето или да омаловажавам чара на котките. Харесвам непреклонността на котките. Най - ми е готино да си играя със сиамки, които връхлитат на всичко чуждо в територията им.

А, сега още няколко думи за очовечаването на домашните любимци.

Тежко на човек, който се хлъзне по тази плоскост! Превръща се в роб на питомеца си! Това не е хубаво - цял живот се съобразяваш с хайванчето!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
...

Колкото до носенето на купичката, ако са гладни или жадни, намират някой човек и го водят до съответната съдинка и с мяукане го подсещат да я напълни. Това навярно е опит за поставяне в подчинено положение, но според мен е по добре да им се угоди в тоя случай, отколкото да се умува кой командва.

...

Естествено, че е хубаво да напълниш гаванката, отколкото да стои празна!

Идеята е, както потвърди в последния си пост, че котките се стремят да поставят всичко и всички в подчинена позиция, за собствена изгода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това са верни неща. Затова в София е много подходящо да се гледа апартаментен герой като кокер-шпаньол. И те са енергични, но са дребни, а и две едночасови разходки на ден са им достатъчни.

Те са върховната плюшена играчка :biggrin:

Имат един много сладък период, в който растат предимно на уши и лапи и вечно си моркят ушичките като пият вода.

Прав си - такъв тип кучета (по-малки на размери и по-питомни) стават за апартамент.

По отношение на дебата котки/кучета.

Обожавам котките именно поради независимата им и непокорна природа. За тях няма господар. Изящни са в движенията си, в лекотата, с която скачат от едно място на друго, просто са прекрасни животни.

Но при тях трудно се говори за лоялност към стопанина. Това и една от причините да се притеснявам по-малко за тях - те винаги ще намерят начин да оцелеят и без стопанина си. Кучето обаче се привързва до такава степен към човека, че би му било много трудно да оцелее само или да се адаптира към друга семейна среда (особено ако е живяло дълго време при определен стопанин).

Имаше една новина преди няколко месеца, за едно куче, което след смъртта на стопанина си, не напускало гроба му. Местните хора му носели храна и вода, защото когато се опитали да го приютят, то пак се връщало на гроба.

Такава новина за котка няма да прочетете. ;)

Редактирано от AciDBurn
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че е хубаво да напълниш гаванката, отколкото да стои празна!

Идеята е, както потвърди в последния си пост, че котките се стремят да поставят всичко и всички в подчинена позиция, за собствена изгода.

Въпреки,че нямам домашна котка,имам някакви малки преживявания с улични котки.Като дете си спомням една котка,която беше майка на 2-3 котета упорито стоеше под терасите на блока и така сърцераздирателно мяучеше,а и погледа и беше такъв,че просто нямаше как да не и хвърля парчета салам,при което тя ги занесе на малките си,а те дотогава не се виждаха и баха скрити.Друго пък едно коте беше застанало до входната врата и със същия жаловит поглед отправяше взор на всеки ,който влизаше.Честно казано трудно ми беше да разбера дали това е естествен артистичен талант или наистина са толкоз изстрадали.Разбира се ,веднага се намери един от съседите,който се зае доброволно да ги храни.Уличните кучета понякога се събират в глутници и предполагам създават някаква йерархия,за разлика от котките,които са си единаци.

И един малък поздрав за всички ,ако ми позволите :blush:

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

И един малък поздрав за всички ,ако ми позволите :blush:

:good: Simons cat е една от любимите ми анимации! Явно е правена от човек, който разбира от котки.

. . .

Казват, че има строго изградена йерархия при котките. Всяка си знае много точно мястото в нея. Всеки новопоявил се член на котешкото общество определя своят статус много бързо и точно.

Едно от странните явления при тях, че се събират на "котешки събрания". Има хипотези защо го правят, но никоя от тях не претендира, че е стопроцентово валидна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Филмчето съвсем случайно го намерих в инета,а това за "котешките събрания" не знаех.Може би разпределят територия.Въпреки всичко котките изглеждат доста независими

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Doris,

моля те, да преосмислиш гледната си точка!

Започва да се получава ситуацията на краставичар - краставици да продаваш, в случая - на биолог (израснал сред домашни и диви животни), да обясняваш за етология.

Котките не ни приемат като техни стопани, ментори или наставници и подобни определения, те ни асоциират с храна, удобство и забавления! Може да звучи странно, но е факт! Котетата са авторитарни и териториални животни (изкл. както казах лъвовете и гепардите). Малформации в поведението на домашните котки е двор с три, четени, осем, десет, двадесет и т.н. котки, като резултат от одомашаването и съжителството с хората. В природата такова нещо не съществува! Ако се вгледаш в подобен двор, когато хранят котетата, ще видиш, че съществува строго опредена йерархия. В описания от теб случай ситуацията е следната: въпросната котка е съжителствала с теб опредено време, установила е, че ти и поднасяш храна, осигуряваш и комфорт. Разделили сте се за известно време, но при повторна среща котката се сеща, че около теб е хубаво и за да се възползва пак, евентуално, от екстрите - прилага всички "маймунджилъци", които е научила и са й носили успех.

В крайна сметка всичко опира до етологичен модел, проблема е, че ние вменяваме на домашните си потомци очовечаване!

@AciDBurn

Във възторг съм да видя трезво мислещ човек, с правилно отношение към питомците си!

Къса ми се сърцето когато видя каракачанско куче на син'жир, в градската градина! Това куче не е за там. Тези горди планинци се нуждаят от стадата овце и крави, безкрайните планински ливади и свободата си. В нашата база - змиярник си имаме две каракачанки и един кавказец. докато са пуснати на свобода из двора няма по щастливи кучета от тях. Понякога, обаче, се налага да ги затворим или вържем за един два часа и как само им потъват гемиите тогава. То е едно скимучане, дърпане, дращене и вой, та не е истина. И с такава злоба гледат субекта заради който е била ограничена свободата им. В момента, в който се почувстват свободни хукват из двора, обикалят няколко пъти и проверяват всичко из основи, да не би да липсва нещо или някой да не е променил нещо. Изключително привързани към семейството и семейната собственост кучета!

Аз лично харесвам непокорните животни! Така нещата опират единствено и само до познаването на съществото срещу теб и взаимното уважение! Така се изгражда връзка не подвластна на страха.

Goshawk ако мислиш, че една котка не може да бъде монархист или пък либерал, а най-добре социалист, дълбоко се лъжеш и не познаваш характера и природата на тези животинки. Строгата индиоктринация в социални идеи и либерализъм още в ранна възраст е жизненоважно за оцеляването на стадни животни като котките.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Goshawk ако мислиш, че една котка не може да бъде монархист или пък либерал, а най-добре социалист, дълбоко се лъжеш и не познаваш характера и природата на тези животинки. Строгата индиоктринация в социални идеи и либерализъм още в ранна възраст е жизненоважно за оцеляването на стадни животни като котките.

Алва, ще се направя, че не съм прочел написаното, особено края на поста!

Само да ми припомниш: откога котки са стадни животни?

Аз се сещам за:

лъвовете - които живеят в прайд;

гепарди - рядко формират групи от по няколко животни, без полова, възрастова или каквато и да е друга структура

Оставям те ти да продължиш списъка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И котки. Котките особено бездомните ловуват на глутници, водени от най-възрастната от тях, която в народното съзнание се нарича мадам.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И котки. Котките особено бездомните ловуват на глутници, водени от най-възрастната от тях, която в народното съзнание се нарича мадам.

шегобиец си ми ти.;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...