Отиди на
Форум "Наука"

Арменците в Източната империя


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Живот и здраве, уикенда започвам да се ограмотявам лека-полека :)

Гледай само да не се презориш. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към списъка, който е дал Галахад по-напред, ще добавя добре написаната монография от А.Н. Тер-Гевондян. Армения и Арабский халифат. Ереван, 1977.

Батка, откраднах и тази :) Нарязвам си луканчица, каращисвам червено винце и жълта лимонадка за да се получи "мечка" и започвам да се презорвам :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Графе, както ти обещах, ето нещо в пъти по-читаво за арменските аристократи във Византия в сравнение с "творчеството" на Рустамович. Понеже "историята" на пътя до форума на статията на Каждан минава през ксерокс и след това сканиране, качеството на страниците не е на висота. Да не съм чул обаче забележки от теб по този въпрос - на харизан кон не се броят зъбите.vertag.gifsmokeing.gif

Ако имаш някакви въпроси към самата статия, пиши тук.

post-4986-023462800 1319464452_thumb.jpg

post-4986-014461400 1319464466_thumb.jpg

post-4986-041890300 1319464474_thumb.jpg

post-4986-013223100 1319464483_thumb.jpg

post-4986-047781700 1319464491_thumb.jpg

post-4986-037066600 1319464502_thumb.jpg

post-4986-064788100 1319464519_thumb.jpg

post-4986-013494100 1319464531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво, Аспандиате. Каждан е голяма работа и каквото е написал се приема без абсолютно никакво съмнение. Ако продължиш в същия дух, може да ти подаря Оксфордския речник за Бюдзант, който е съставен под негово ръководство. Там да искаш качество :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Браво, Аспандиате. Каждан е голяма работа и каквото е написал се приема без абсолютно никакво съмнение. Ако продължиш в същия дух, може да ти подаря Оксфордския речник за Бюдзант, който е съставен под негово ръководство. Там да искаш качество :)))

Айде, Графе, още гювеч, този път от Кирил Туманов, нали си приятелче. :)

1. Armenian and Georgian Commanding Officers in the Armed Forces of the Empire in the Reign of Justinian I, 527-565

http://rbedrosian.co...ab/toumcaba.htm

2. Armenians and Georgians in the Imperial Service, from the end of the Justinianic to the End of the Basilid Epoch (VIth-XIth Centuries)

http://rbedrosian.co...ab/toumcabb.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изключително добро включване от твоя страна! Много ценен материал - доволен съм :)

Направи ми впечатление, че доста (почти всички) от известните началници в Романия са аристократи с фамилни земи (големи поземлени владения) по арменските територии под ромейски контрол.

Друго - ами то в Пафлагония само арменци :Oo: Ето - Теодора (жената на Теофил) се оказва етническа арменка, щом брат й Варда се води потенциален Мамиконеан. Аз съм чел, че произхождат от чиновническо семейство в Пафлагония; но сега разбирам, че са арменци и възможна издънка на аристократи, а не пафлагонци. Какво хубаво каращисване: арменка и фригиец начело на гръкоговорящата Римска империя :) Кой ли го е вълнувало това? Никой :) Ромеите са си ромеи :)))

Честно да ти кажа имах известни съмнения за фамилията Фока, че е с арменска жилка, но се оказва, че поне тя е чиста - води се стар римски род от Кападокия и то от древни времена. Има съмнения дори, че е с арабска жилка.

Не знаех, че фамилията Даласини е също арменска. Това може би обяснява (донякъде) големият им антагонизъм спрямо фамилията Дука.

p.s. мисля, че си заслужи речникът от Оксфорд :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изключително добро включване от твоя страна! Много ценен материал - доволен съм :)

Направи ми впечатление, че доста (почти всички) от известните началници в Романия са аристократи с фамилни земи (големи поземлени владения) по арменските територии под ромейски контрол.

...........................

p.s. мисля, че си заслужи речникът от Оксфорд :good:

Може и с 1 бира да минеш само.bigwink.gif

Аристократи? Бивши цървули, забогатяли от акритски грабежи из Арабистан. Истинските родовити арменски мъже с корени на по 700-1000 години са били отвъд Мелитене.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Графе, ето една карта с някои от великите стари арменски родове от аршакидската епоха. Оградих ти с червено тези, които са в списъците на Туманов. Родовете Сахаруни и Хорхоруни при Туманов за съжаление ги няма на картата. Аршакуни (Аршакидите) също.

Хайде лека.

post-4986-030380500 1322435324_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...