Отиди на
Форум "Наука"

Прачовешки словоред


Recommended Posts

  • Потребител

Навремето учителките ни набиваха в главите що е подлог, сказуемо и допълнение, но нямаше кой да ги учи тия неща. Сега, на стари години, със зор се мъчим да се образоваме :laugh:

"Пешо прасна Цецка"

Пешо - подлог / subject (S);

прасна - сказуемо (глагол) / verb (V);

Цецка - допълнение / object (O)

При различните езици нормалната подредба варира. В български и английски е SVO, в турски и санскрит е SOV, в арабския е VSO и т.н. Словоредите SOV и SVO обхващат около 90% от езиците, VSO около 7%, VOS около 2%, а OVS и OSV са под 1%.

В Уикипедия има обща информация по темата (цък).

Тези дни се появи едно интересно изследване за словореда на най-ранния език, така наречения прачовешки (proto-human):

Gell-Mann, Ruhlen, The origin and evolution of word order, 2011

С две думи: При естественото развитие на езиците словоредът се променя. Променя се и под влияние на контактите с други езици. След мащабно проучване на историческите промени в различните езикови семейства, авторите установяват, че са възможни следните преходи:

SOV > OVS

SOV > OSV

SOV > SVO

SVO <> VSO

SVO <> VOS

Преход > SOV е регистриран само под влияние на друг SOV-език.

С други думи, или най-ранния човешки език е бил SOV (моногенеза), или този словоред се е наложил еволюционно върху другите ранни човешки езици (ако приемем полигенеза). Съществува хипотеза, че SOV е биологично заложен, но тази част ми е малко мъглива :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кухулине, я не им се връзвай на тия, сигурно и там е имало "едни пари за усвояване".laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не може ли да се провери с изследване на словореда на проговарящите малки деца?

Именно, проговарят SOV, но не са ми много ясни механизмите и заключенията. Ноам Чoмски е капацитет там, още не съм стигнал до това ниво :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Чомски, както казва КГ, се е окопал в МИТ и громи капитализма от безопасна дистанция, докато се подписва под половин милион годишна заплата. Обаче тоя е готов да громи капитализма и безплатно.

Иначе идеята му за "вградения език" е проста. Според него децата учат езика си прекалено бързо, и прекалено ефикасно, за да става въпрос за обикновено запаметяване. Ерго -има нещо, което помага. Това му е цялата идея. Събира се в три реда, но пък върху нея са изписани няколко хиляди тома каша от трети лица.

А за статията мнението ми е като на Аспандиат.

Чакам нещо по-интересно по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми има - биологичната способност за развиване на езика. И то с динамиката и енергията на биологичното израстване. Всички знаем колко много тича едно малко дете и колко много движения извършва, несравними с динамиката на зрелия човек. Защо се чудим тогава, че учи езици бързо и лесно?

Трябва ли да е .. хм..хм, Чомски човек, за да се сети?

Следващ момент - тези словореди са обусловени явно от спецификите на психологията на съответните общности (sic! общности, общности! ;) )

Няма да съм нито прецизен, нито точен, но по-емоционалните, с усет за мащабното психики използват един словоред, като римляни, немци, руснаци, пък по-земните - друг, като нашего брата или ингилизите (както казах, не съм прецизен, но просто споделям наблюдение).

Едно е да се каже: "няма да се предадем", друго е - "да се предадем ние няма!"

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Кухулин, специално за тебе самото изследване, по което си открил темаword order.pdf - пълен текст; добавям още няколко, вкл един двуезичен надпис на тохариански-иранскиtochari-iranci ezik.pdf; струва ми се, че ще ти е интересен. (на мене не ми се чете) + едно изследване по математически приложения в лингвистикатаlanguage.pdf.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • Потребители
On 18.10.2011 г. at 22:25, Кухулин said:

С други думи, или най-ранния човешки език е бил SOV (моногенеза), или този словоред се е наложил еволюционно върху другите ранни човешки езици (ако приемем полигенеза). Съществува хипотеза, че SOV е биологично заложен, но тази част ми е малко мъглива :)

Проговярящите бебета имат ли разбиране за глаголи?  А за глаголни времена? Кога се формират тези знания?

Ако проговярящите бебета все още нямат разбиране за глаголи (действия), а първо научават символите (съществителните), какво правим?  

Първите говорещи хора (прахора) може  да са използвеали само съществителни (символи), но за развитото след тях "поколение", което изполва глаголи, как ще решим въпроса?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, nik1 said:

Проговярящите бебета имат ли разбиране за глаголи?  А за глаголни времена? Кога се формират тези знания?

Би трябвало да имат. Първият глагол е може би ам-ам, след това дай и т.н. Виж разбирането за глаголните времена сигурно идва на по-късен етап.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 18.10.2011 г. at 22:25, Кухулин said:

С други думи, или най-ранния човешки език е бил SOV (моногенеза), или този словоред се е наложил еволюционно върху другите ранни човешки езици (ако приемем полигенеза). Съществува хипотеза, че SOV е биологично заложен, но тази част ми е малко мъглива :)

Първият език най-вероятно е бил "ху-ху" (S-S)  :) , после е станал "банан -там"/"във водата риба, " :) (S-О/О-S), а после - както дойде..  :)

"ху-ху" :)

https://www.eva.mpg.de/fileadmin/content_files/staff/boesch/pdf/Boesch_Symbolic_comm_in_wild_chimps_1991.pdf

 

""Банан - там"/"Във водата - риба" :)

http://dad.boun.edu.tr/tr/download/article-file/224724

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...