Отиди на
Форум "Наука"

Квантова левитация


fixxxsers

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Учени от университета Тел Авив демонстрираха нагледно що е това квантова левитация.

http://www.membrana.ru/particle/16986

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:good:

Една от най-добрите демонстрации, които съм виждал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Донякъде е "квантово".

Свързано е със ефекти на материалите охладени до свръхниски температури поставени в ел.магнитно поле. Има връзка с Бозе-Айнщайнов Кондезат - това е причината да се споменава думата - квантов.

Реално, тези ефекти нямат нищо общо с левитацията.

. . .

Когато се повиши температурата на шайбата, тя ще падне върху плочата. Най-често се използува течен азот за тази демонстрация.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това не е ли ефект на Майснер (свръхпроводимата левитация)? Свойството идеален диамагнетизъм, което проявяват свръхпроводницие... Магнитът индуцира кръгови токове (токове на Фуко - които не затихват в свръхпроводниците поради липсата на съпротивление, които пораждат "насрещно" магнитно поле и се получава отблъскване. Ако обаче опитате да махнете "издърпате" магнита, пак ще усетите съпротивление.

Да, може да се каже, че свръхпроводимостта, свръхфлуиднистта и лазерът (ne sym 100% siguren) са кваntowi квантови явления в макросвета.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

. . .

Когато се повиши температурата на шайбата, тя ще падне върху плочата. Най-често се използува течен азот за тази демонстрация.

Да, ефектът ще изчезне като се повиши температурата.

.. и най-че се ползва високо температурен свръхпроводник (Керамични таблетки от Итрий, Барий: Меден окис) които могат вече да се охлаждат с течен азот...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Просто... малко се дразня от жълтеещите заглавия на теми. В този форум.

***

Не се дразни. Всичко модерно е квантово.

Срещал съм обява от ясновидка - "Лекувам с помощта на квантова енергия"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И кое жълтее? Просто не съм променил заглавието от оригиналната новина, за която съм дал и линк.

И вместо да критикуваш постоянно вземи пусни някоя полезна тема, която няма да жълтее.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Описанието е дадено в линка:

http://www.membrana.ru/particle/16986

На первый взгляд, перед нами давным-давно виденные опыты с левитацией предметов, основанные на вытеснении магнитного поля сверхпроводником, то есть на эффекте Мейснера. Но на деле всё сложнее.Если сверхпроводник достаточно тонкий, объясняют физики, магнитное поле в основном выталкивается из него так же, как и при эффекте Мейснера, но в некоторых отдельных точках оно пронзает материал насквозь, словно «маленькими квантовыми порциями». При этом возникает удивительная цепочка эффектов.

Когда этот диск попадает в поле от постоянного магнита, некоторые силовые линии проходят сквозь сверхпроводник – в этих местах возникают потоковые трубки (flux tubes). Внутри каждой такой трубки сверхпроводимость локально разрушается, несмотря на низкую температуру материала.

Сверхпроводник допускает существование таких трубок в своих самых «слабых» участках, где сверхпроводимость под действием поля разрушается легче, например на границах зёрен.

Однако любое движение сверхпроводника относительно силовых линий вызывает и смещение трубок. Чтобы это предотвратить, весь кусок материала остаётся запертым в воздухе – сдвигается вместе с источником удерживающего его поля.

tss.jpg

Има основание явлението да се нарече квантов захват, а проекта да се нарече квантова левитация, защото свръхпроводимостта е с квантово обяснение:

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%91%D0%9A%D0%A8

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Това е по-интересно и както се вижда става при стайна температура. Тук става дума именно за диаманитна левитация (diamagnetic levitation). Както летят мишките в онези силни магнити. Вижте ги всичките, струва си. Мисля, че се ползва бисмут (най-добрият естествен диамагнетик) и яки магнитчета с редкоземни елементи. Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно е . И в двата случая има не просто левитация, а стабилизирана левитация, Но във връзка с евенуалното практическо приложение диамагнитната има съществен недостатък:

The forces created by diamagnetism are extremely weak, millions of times smaller than the forces between magnets

http://www.physics.ucla.edu/marty/diamag/

Не мисля, че жълтеенето, тоест търсенето на зрелищност и сензационност е проблем, стига да не е свързано с измишльотини, както често се случва. Даже е добре за популяризирането на науката. И двте демонстрации са добър пример в това отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Интересно е . И в двата случая има не просто левитация, а стабилизирана левитация, Но във връзка с евенуалното практическо приложение диамагнитната има съществен недостатък:

О-хо, добро утро и да ти е сладко кафето :)...

Абсолютно, стабилизирана.. Недостатъчно изучена и поради това в практиката на малкото места където може MAGLEV (не само влакът, има и лагери такива) се ползва само магнитна левитация, което означава активна стабилизация - управляеми електромагнити, при което си консумира енергия.

Това идва от една теорема на Ърншоу (тя обаче не важи за диамагнетици) според която не може да се постигне стабилна левитация с постоянни магнити или заряди.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добро утро! Мерси, и на теб да ти е сладко кафенцето!

...Реално това няма нищо общо с левитацията на анти-гравитационен принцип...

Ето това е пример за нещо жълтеещо се.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Какво липсва в опитите на Хътчисън - ГЕОМЕТРИЧНАТА КОМПОНЕНТА или т.нар. затворен контур в който да се проявят тези ефекти... сега е просто потапяне на крак в течението на етерната река.

Пак се разписа с поредната глупост в раздел Физика...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм съгласен, но това не е най-важното.

***

За темите в раздел Физика е важно да не се превръщат във статии достойни за вестник Феномени!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Вижте това

Мисля, че поизчерпихме темата за механизма на това явление, ще се радвам да не съм прав, но в случай, че съм, от тук нататък в тази насока можем да говорим в други теми за свръхпроводимостта или за МАГЛЕВ (последното обаче повече реферира към раздел "ТЕХНОЛОГИИ"). Аз като предложил - мога да заложа - ще пусна някоя от споменатите теми (или двете), когато намеря повече свободно време. С кое да започна? Разбира се няма да се обидя ако някой ме изпревари :)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

СвръхпроводимостТа на какво? :)

На някои материали при криогенни температури за електрически ток...

Пише се с 2 "T", защо си го белязал?

Останалите въпроси ми са сложни и вероятно се отнасят към някоя по-висша наука ;)

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За електромагнити ли като магнити говорим или за постоянни. Нека се опитаме да обясним процеса на взаимовръзката с температурата без да изпадаме във всеспасителното от по-нататъшни обяснения клише, квантов ефект, квантова особеност или подобни.

. . .

Опитай да намериш обяснения без клишето КМ, но ще те моля да не бъде публикувано в раздел Физика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

СвръхпроводимостТа на какво? :)

Защо и как значение оказва имено температурата (виж постовете ми в раздела, мисля беше за това Що е електричество или за Гравитацията, не помня точно къде, но става въпрос за разликата в температурата на планетата ни и космическото околно пространство или иначе казано, светлината на Слънцето сгравя само ако падне върху повърхност от материя)?

Има ли, и ако да как, това нещо общо с гравитацията (на планетата и изобщо с гравитацията)?

Какво би станало ако този обект бъде наелектризиран, поляризиран?

Защо в опита участва кристал като подложка (виж закачките ми в темата за кристалите, ако не се лъжа там бяха)?

Питам и за дизайна на геометрията също.

Това въпроси от някой изпит ли са или е тест за интелигентност? :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За мен е необяснимо защо не е пуснато това клипче:

***

Помолих те нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен е необяснимо защо не е пуснато това клипче:

Това клипче вече беше пуснато от Joro-01:

Вижте това

.............

И в него обектите, явленията и обясненията им са същите като от първия пост.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...