Отиди на
Форум "Наука"

Моля отговорете!  

6 потребители са гласували

1. 1. Има ли връзка между информатиката и короните на дърветата?

• Да, разклонявнато е подвластно на рекурсивна функция.
      4
    • Не, за това че брадвата влиза в дървото не е виновна само брадвата, а и дървото.
      0
    • Не знаех че Симеон Сакскобургготски е учил във ФМИ
      2

Recommended Posts

Искам да Ви питам няколко неща:

1 В някой университет в България има ли предмет фрактална геометрия?

2 Някой от пишещите във форума интересува ли се от този дял на геометрията, споделяте ли скромната самооценка на откривателя и Беноа Манделброт, че тя е дял равностоен на Евклидовата геометрия?

3 И въобще БАН? биотехнологии? комуникации? Да влезе в програмите в средните училища??? Най-накрая и хората извън НПМГ СМГ и ФМИ да повярват, че математиката има нещо общо с действителността...

Това е по-новото и комерсиално клипче

Това е по-класическото с повече интервюта със създателите http://topdocumentaryfilms.com/fractals-colors-infinity/

Какво ще кажете?

Редактирано от Alexandar

Аз съм се занимавал професионално с редици на Фибоначи, които имат досто още с фракталната геометрия. Но никога не съм чел за този дял и дори си мислех че се нарича условно вид геометрия.

По принцип в ВУЗ-овете предметите са почти винаги фиксиран набор - такъв, утвърден с годините. Подобни тематики обикновено се изучават като спец-курсове (да го наречем аналога на кръжоците в училищата, ама не съвсем, защото са по конкретни тематики). Наличието на такъв спец-курс зависи единствено от това, дали може да се намери преподавател, който има интерес да се занимава с тази тематика (аз лично не познавам, а и нямам представа в каква област трябва да се търси).

Най-обозримия фрактал:

събират се две неща, появява се трето като резултат, чрез едно от предните две = човек се ражда и после пак и пак и пак и пак и пак...

че и новият фрактал е подобен на изходните. :bigwink:

Баба ми ми беше пяла една песен:

Един поп имал куче,

той не го бил,

той не го бил;

сторило му бела и го убил.

Кръст му забил

надпис написал

че... (Един поп имал куче,

той не го бил,

той не го бил;

Кръст му забил

надпис написал

че... (Един поп имал куче,

той не го бил,

той не го бил;

Кръст му забил

надпис написал

че...(

и така докато детето разбере намека, че въпреки, че не го бият не трябва да прави бели. Вижте как христианската традиция е прозряла фракталната същност на съзнанието и какъв хубав възпитателен метод е сътворила.

Като ми я изпя си казах - добре де забавна е , ама защо трябва да се повтаря вечно не може ли да е като другите песни - да е 5 минути и младите да и се радват или като оперите - 2 часа и старите да и се радват и после да ръкопляскат... кой и защо е измислил песничка, която никога не свършва. Защо дърветата хем не може да ги нарисуваш като кафяв правоъгълник със зелено кръгче отгоре, но и произволните големи и малки черти вместо клони също изглеждат глупаво. За чии... интерес ги е смятал Фибоначи тия редици от числа.

Ако някога сте попадали при добър треньор по източни бойни изкуства и при добри условия сигурно сте усетили как самия процес е съобразен с тази математическа функция, която детерминира генетиката, епигенетиката, анатомията ни и т.н.

Редактирано от Alexandar

Аз изгледах с интерес филмчетата. Интересни идеи.

Аз, със времето, започнах да забелязвам "странни" "принципни" съвпадения наоколо. Например начина по който човек мисли, отнесен към цялото общество и после към икономическото (материално) развитие, и нивото на щастливост, оптимистичност и пр. на хората в него.

Тези "съвпадения" много приличат на фракталите.

Да и аз съм ги забелязвал и се опитввам да намеря информация за нещо като фрактална социология, но засега е доста скромна и знанията ми почти се изчерпват с текста на една песен на мъжа на Рияна

"Давай към следващата (далавера), давай към следващата (далавера)! А сега си удвои парите и направи пачка! "

Не че Иван Хаджийски и Макс Вебер не са интересни, но смятам, че не са имали възможност да развият фрактално мислене :)

Аз също бих го нарекъл фрактално мислене, макар и да не е много коректно.

Това е някаква способност да се правят аналогии през различни области и мащаби. Като например средностатистическата нагласа и икономиката. И подобни.

Но не виждам как би могло изучаването да помогне за правенето на връзка между на пръв поглед различни области.

От филмчетата разбрах, че картинките са някакъв начин за онагледяване на вмъкнати един в друг процеси. Това онагледяване е условно, приели сме някакво число да отговаря на цвят и се получават картинките. Но дефакто няма физическо (или друго) съответствие. Като например във формулата за сила, маса и ускорение.

Но там с примерите с изчисляването на параметър на гора по едно дърво показва, че цифрите могат и да съответстват.

Интересно.

Редактирано от sirius

Аз намерих и други творения сфързани с фрактали и пари - Fractional reserve banking

Според моето скромно мнение, а и на много други хора скромното мнение така наречения "бизнес цикъл", който задължително завършва с криза е пряко и очевидно следствие от банкирането чрез частични резерви. Fractal на ла латински е частица, но ако искате по-добре да разберете връзката между финасовата криза и математиката гледайте този филм:

Парите като дълг

На мен лично не ми беше лесно да го изгледам първия път - съдържа информация като за пет лекции, но за един час и на достъпен език с чувство за хумор...

Редактирано от Alexandar

... математиката има нещо общо с действителността...

Математиката има много общо с действителността. Природата е фрактална и ние сме част от нея. Една много полезна програмка за създаване на фрактали - Apophysis, предлага добри възможности за работа на тези, които се интересуват от фрактална геометрия. Използвам я от няколко години. Скриптовете могат да бъдат модифицирани или да се добавят нови. Понякога рендерите изискват допълнителна обработка във Photoshop. Лично аз ползвам Portable версията.

Примери за фрактален дизайн:

Apophysis

nothing_to_declare01.png

XenoDream

devoika.png

flameng01.png

Аватарът си го правих с Apophysis.

Като примери показвам мои стари неща. Новите фрактали още не съм ги качила никъде. Започнах да се занимавам с това, когато открих, че нямам и капка талант за рисуване. Но разбрах, че винаги има повече от един начин да направиш нещо и че възможността за това не ни е 100% отнета...

P.S. В университетите по изкуства и компютърен дизайн се изучава и фрактална геометрия.

То даже си има по графиките на брокерите. Нива на Фибоначи. Ветрила на Фибоначи. Но аз не им вярвам на тези неща. За книгите за инвестиране и търговия на финансовите пазари е характерно следното. Няма нужда човек да ги чете всичките. Достатъчно е да ги прочете само половината. В другата половина пише точно обратното. Принципа на върховенство на свободата е спазен едно към едно. От опит го казвам.

Във ФМИ на ПУ сме имали избираема дисциплина по фрактална геометрия, но не се учи, като задължителен предмет. Иначе е доста интересна и бързо развиваща се дисциплина.

Ами, днес било Ден на числото пи. Ирационално, безкрайна дроб. Отношение на дължина на окръжност към диаметъра й.

Това - изчислявано в декартова равнина.

Има ли повърхнина (с ... някаква кривина, разбира се), която да го прави цяло число :grin:

...

http://www.vesti.bg/razvlechenia/lyubopitno/dnes-e-deniat-na-chisloto-pi-6032992?page=1#commentsContainer

...

Не става ясно каква е връзката с темата! Но числото пи е конкретно число, то не може да се променя и да става цяло. Просто ако геометрията е различна то евклидовата, то дължината на окръжноста разделена на диаметъра няма да е равна на пи.

Не става ясно каква е връзката с темата! Но числото пи е конкретно число, то не може да се променя и да става цяло. Просто ако геометрията е различна то евклидовата, то дължината на окръжноста разделена на диаметъра няма да е равна на пи.

Ами, за да не отварям нова тема, която ...може и да не е интересна на математиците.

И, ясно, няма да се казва "пи" - отношението, щото "пи" вече е заето като символ. :grin:

При дадена повърхнина отношението на обиколкота към диаметъра може да не е постояно, а да зависи от окръжността. Но въпроса е интересен, ако е постояно то какво може да е? Не бих се учудил, ако следва, че повърхнината е с нулева кривина и отношението е пи.

Ами помислете мъничко, защото в някои случаи е просто. Като в по-долния.

Нека имаме равнина със сферична кривина. Кривината има някакъв радиус R. Имаме и окръжност с радиус r, лежаща на тази равнина. Аз казвам, че отношението p/d (обиколка към диаметър) на окръжността лежаща на равнината с дадена кривина ( R-const) ще зависи от отношението R/r.

1. Пример - R/r > към безкрайност означава че кривината клони към 0 и това отношение е равно на 3.14159 или просто "π".

2. А кога p/d е равно на 2? Още по поросто - това е екваториалната окръжност (пояс) в-ху сфера (земята примерно, с някакво приближение).

Тези неща можете да ги проверите на обикновен географски глбус. Пример за първия случай може да са кръгчетата на отбелязаните градове или столици.

Давам радиуси за удобство - кривините се мерят с радиуси, не с диаметри. Можех и радиани да дам примерно..

И ми е нещо чудно и не мога да разбера може ли да имаме окръжност с p/d=4? Къде ли е разположено това? Айде, кой паралел питам... Отговорът ще се приеме за верен и ако се каже при какво R/r..

Май излязохме от фракталите, биваше някой да каже за множеството на Беноа Манделброт, за реалната част, имагинерната и прочие...

Редактирано от Joro-01

"Общото" с фракталите е, че математиката им, заедно с математиката и на атракторите, и на бифуркациите не се изучава в стандартното училище за образование. Или, поне да се споменават като начало от обща култура и приложенията им. Пък се употребяват и резултатите им изглеждат ... странно за хората. :grin:

Защото чувстват, че съответстват на природните явления, а ... не е ясно, как? и защо? именно, имат математическа окраска ("Тайфуни с нежни имена" :grin: , треви, храсти и корони на "дървета" :grin: , странни форми при животни, още по-странни абстракции в "памет", психика, обществени структури и икономика, и т. н.)

...

пп Ясно ми е, че разказване на модерното в приложението на математиката е трудна мисия :haha: . Неподготвени са умовете ни за таково! :frusty2:

Мисля си, ако се въведе малко яснота, ще е полезно и уважително за науката.

...

Ами съдържа се в отговора и е ясно (първия вариянт) и е ясно. Да не се цитирам сега. Ако отношението p/d=const за всяка окръжност лежаща на дадена равнина (или повърхност ли да я наречем) с някаква кривина, то кривината на тази повърхност / равнина е 0 или клони към 0, а отношението е "π" или клони към (с много голямо приближение). Тоест отношението в равнина без кривина е "π". Тоест, ако е константа равнината ще е с нулева кривина и константата ще е "π". В противен случай няма да е окръжност, а някаква друга фигура, ако въобще е възможно построяване на такава в равнина без кривина. Това бяха излишно много думи между другото.

Кое в твоят въпрос е различно? И кое в отговора е неясно? И кое е това дето писах е ясно?

Предполагам че имаш основание да пишеш на латиница.

Чудя се каква е вероятността ако ти го докажа да спреш да се дракаш. И тя клони към 0, на прима виста поне до 38-мия знак след запетаята. Но може пък да го направя да видим тогава какво ще измислиш.

Редактирано от Joro-01

Здравейте,всички

живо и безкрайно се интересувам от фрактали - напипах нещо там,още не съм сигурен какво е.Работил съм с много софтуери за фрактали-както 2Д,така и 3д.Последното ми лично откритие се нарича Mandelbulb3d - абсолютен шедьовър.Не мога да открия хора,с който да споделям наблюденията и умозаключенията си,по форумите темата масово е неглижирана,неразбирана и отхвърляна.Имам стотици създадени триизмерни фрактали,анимирани или не и ако има интерес ще покажа някои.По професия съм 3Д артист,и това до голяма степен предопредели интереса ми към фракталите.

Поздрави и се надявам да открия дългоочаквания интерес към темата в този форум.

ПП- :) на снимката е жена ми,нямам свой фейсбук и ползвах нейния да си създам акаунт

Редактирано от ivo.hristov