Отиди на
Форум "Наука"

МЦС


marto_6

Recommended Posts

  • Потребител

искам да попитам дали е възможно при равнинно движение на тяло полюса да се движи с някаква скорост или винаги трябва да е с v =0 мерси предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето един пример тяло 3 тънкия хомогенен прът се движи равнинно обаче полюса му се пада в точката от тяло 4 и за това питам

то според мен също трябва да се движи но ако полюса трябва да има скорост равна на нула зна4и то не се движи

post-11107-008680500 1324497390_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Модератор Инженерни науки

Хм... Да, това е, Марто_6 да чете

Отговорът е да, възможно е.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дам явно може но МЦС- то до колкото разбирам не може да се движи

цитат

Ако за полюс А бъде избрана точка, която в дадения момент е неподвижна

(VA=0), то скоростта на т.М се получава само като скоростта ωxρ на завъртане

на точката около полюса – задачата се свежда до задача от ротационно

движение. Тази точка от разглежданото сечение на тялото, чиято скорост в

дадения момент е нула се нарича моментен център на въртене (моментен

център на скоростта). Този подход за определяне на скорости на точки от

тялото е много разпространен в техническите анализи. За целта е необходимо

да бъде определен моментния център на въртене. Тук ще разгледаме някои

характерни случаи.

а фактически тая точка горе в тяло 4 се явява мцс защото е пресечницата на перпендикулярите на двете скорости едната v на цилиндара долу е перпендикулярна на пръта а v на центъра на тяло 4 е успоредна на пръта и за това се чудех нз

какво мислите вие по въпроса

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виж кое как се дефинира, явно съм те подвел, сори, не мога да си спомня за какво казах, че е възможно. Както виждам при равнинно ротационно движение (само тогава имаме МЦС) моментният център е винаги неподвижен и той може да съвпада както с полюс /край/ на отсечката така и с коя да е друга точка на отсечката или дори да не лежи на нея.

В другият случай - когато точките в 2-та края на отсечката /полюсите/ се движат с еднакви скорости имаме транслационно движение /преместване/ и няма МЦС или се води че лежи някъде в безкрайността.

Тоест - МЦС е винаги неподвижен, спрямо другият полюс на отсечката. Дори и когато имаме за пример перка на движещ се хеликоптер.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези термини полюс и МЦС явно са свързани с техническата механика. В общата физика полюсът е просто начало на подвижната отправна система, спрямо която се отчита ротацията на тялото, а МЦС е център на тази ротация . Щом е така, полюсът в общия случай се движи със скоростта на транслационното движение спрямо абсолюната отправна система(xOy) и е неподвижен в подвижната отправна система (ξAη). :biggrin:

МЦС според мен не е обяснен добре. За да се намери, трябва да се гледа не скоростта в дадена точка, а моментът на силите, които завъртат тялото да е нула, защото те са причината за движението.

За лесно и вярно пресмятане трябва полюсът и МЦС да съвпадат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

..да..

Между другото тези неща могат да се унагледят с някои функции в АутоКад - в момента се мъча да си спомня как... Май задаваш на едната точка на права да не се мести, правата да не зе разтяга (имаше защо да се ползва вместо Ротейт, най малкото точката можеше да е допирателна и да се презъздаде коляно-мотовилков механизъм) ама ми е мъгляво малко...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

обаче тва за моментния център е в сила само когато раз глеждаме системата само и конкретно в този момент само тогава скороста му е 0

еи тая задача мноо зор видех значи на мен целта ми е да намеря кинетичната енергия и работата на прът 3 и наботалото или тялото 4 ако някой може да помогне ще съм мноо благодарен откакто писах тука се мача да го измисля имам някакви идеи но няма да споделям за да не ви обарквам само ще ви дам зададените стоиности

R2=0.2m

R5=0.2m

r2=r5=0.1m

i2x=i5x=0.2m

s1=0.1884m

m1=m kg m2=0.5m kg m3=m kg m4=1/3*m kg m5=0.5m kg

където r,R са радиусите на окражностите, m са масите на телата i са инерчните радиуси s е преместването на тяло 1 дължината на тънкия хомогенен прът не е дадена в условието ако ви е необходима земете я L или просто някакво число ако ви е по лесно

а задачата е тази от снимката по горе

благодаря отново за преди6ните ви мнения

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...