Отиди на
Форум "Наука"

Битката при Белград 901 г.


Recommended Posts

  • Модератор История

По желание на моя добър приятел граф Монте Кристо отварям настоящата тема.Графе ти си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, отвратителен си, ресавски. Сън не си спал, цял ден дерт в душата имаш... Усещам те аз! Манипулатор такъв - не съм поръчвал подобна тема (аз казах ли ти, че си част от онзи кръг АрДжиЕм), защото данните за провеждането на самото сражение са на практика нулеви. Но данни за самото сражение като събитие и датиране се намират :bigwink:

Какво да ти препоръчам? Запознай се със Симон де Кеза. Торн и Галахад ще ти помогнат. Запознай се с Константин Багренородни и неговото описание на границата между маджари и българи от средата на X в. Я виж Димитров каква хубава монография е написал за нашите отношения с тях. Запознай се въобще с твърденията на Божилов, Бешевлиев, Коледаров $ Co. за маджари и печенеги в българската армия по тях времена и въобще за отношенията между маджари и българи, както и тяхното противопоставяне. Аз нямам време (пък и желание) да се запозная с абсолютно всичко на този етап. Това означава да превъртя съвсем. Все пак имам още много да се уча за туйцък-онуйцък по средновековните Балкани :bigwink:

Професионал такъв... защо ме изнуди? Докога аматьорите ще дават начален старт на професионалистите?

Не ме интересува. Живот и здраве на лято опъваме една маса досами входа на Царевец - имаш да ме черпиш 5 бири и 10 кебапчета! Ама няма - няма... Аз ще ти разказвам за Ирина Комнина и Мария Палеологина, а ти ще изложиш построението на османската армия при обсадата от 1393 г. :bigwink:

p.s. ако искаш можеш да почерпиш и 4-5 Джеймисъна. Не, че съм му фен, ама заради цената - само и само за да те набутам :tooth: Нали знаеш - информацията е злато...

Редактирано от monte christo
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Запознат съм графе.Само четамне пише подобни неща.Поне не за Белград и точно 901 г.А и като интересите на маджарите са на север от Дунава.Белград си остава български чак до 1018 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не съм видял по какъв повод се е стигнало до предположението, че има такава битка. Само че точно в периода 900-902 г. маджарите водят мащабни военни кампании срещу Моравия и Франкската империя и то с тежки загуби, особено срещу франките, така че според мен е малко вероятно да са успяли да отделят сили и за война на юг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здр. на всички :) Ресавски, остави - д(а)рача се, не видиш ли :laugh:

Между другото, защо не добавиш към заглавието и това : "Загубата на българския северозапад", или пък направо да го замениш :) Така темата ще бъде малко по-универсум.

В монографията си "Българо-унгарски отношения през Средновековието" Христо Димитров (позовавайки се на унгарския Аноним) приема, че това сражение е станало през 901 г., когато Салан здравата я е закъсал срещу маджарите, а Симеон му отива на помощ, но на свой ред е разбит от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Симеон трудно ще отиде на помощ на Салан защото вероятно говорим за едно и също лице.Иначе подобни теми има поне три па форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Симеон трудно ще отиде на помощ на Салан защото вероятно говорим за едно и също лице.Иначе подобни теми има поне три па форума.

Някой да те е карал да пускаш тази тема? А? Например аз да съм те карал? Не виждаш ли, че участвам насила и съм напълно неподготвен (недостатъчно добре осведомен)? Поразгледай това-онова и тогаз излизай със становище, което искам да подкрепиш с факти. Тогаз за мен темата ще приключи; щото колкото ти знаеш за ромеите, толкова аз знам за маджарите.

В Анонима какво пише: "Тогава вождът на българите, който бил еднокръвен с вожда Салан, потеглил да се бие срещу тях с голяма войска и с помощта на гърците. На следващия ден двете войски били построени на едно поле край брега на Дунав." Българите са разбити от маджарите.

Димитров анализира едно известие на Симон де Кеза, и затова датира това сражение през 901 г. Не се притеснявай - Белград си остава български. България губи контрол над териториите между Тиса, Дунав и Карпатите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой да те е карал да пускаш тази тема? А? Например аз да съм те карал? Не виждаш ли, че участвам насила и съм напълно неподготвен (недостатъчно добре осведомен)? Поразгледай това-онова и тогаз излизай със становище, което искам да подкрепиш с факти. Тогаз за мен темата ще приключи; щото колкото ти знаеш за ромеите, толкова аз знам за маджарите.

В Анонима какво пише: "Тогава вождът на българите, който бил еднокръвен с вожда Салан, потеглил да се бие срещу тях с голяма войска и с помощта на гърците. На следващия ден двете войски били построени на едно поле край брега на Дунав." Българите са разбити от маджарите.

Димитров анализира едно известие на Симон де Кеза, и затова датира това сражение през 901 г. Не се притеснявай - Белград си остава български. България губи контрол над териториите между Тиса, Дунав и Карпатите.

Да бе точно 901 ще го датира. Самото споменаване на Българи и Гърци моментално отпраща събитието към 11 век и след 1018, през 11-12 век Унгарците се бият често с Българи и Гърци около Белград, защото градът е номинално Византийски и затова го наричат освен Алба Булгарика и Алба Грека, но гарнизонът е основно Български + Ромейски подкрепления.

.................. че Българи и Гърци ще се бият с Унгарците при Белград през 901, точно във времето между Булгарофигон и Ахелой :tooth: Това този Димитров ли го е измислил или го е прочел от някой изперкал Унгарски изследовател, който взема за чиста монета всички щуротии и интерполации в техните хроники.

Бел. Мод. А съм те видял още веднъж да си позволяваш обидни квалификации към някой потребител, а си изял коледния бан. Весели празници.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За разглеждания период унг. хроники са си нещо от от рода на Българския апокрифен летопис и Видение Исаево, но с по-широко застъпен фолклорен елемент.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много по фолклорен. Самия автор си признава, че черпи сведения от фолклора, но ги преиначава, защото били нелицеприятни за унгарските аристократични родове. Тоя аноним е нещо като вица за Иван от село дето бил спечелил от тотото волга, ама не бил Иван, а Пешо, и не от нашето, а от съседното село, и не било волга, а москвич, и не го спечелил, ами го блъснал. Тоест, ставали са там някакви неща, унгарците са победили в крайна сметка, но кога и как не е ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Някой да те е карал да пускаш тази тема? А? Например аз да съм те карал? Не виждаш ли, че участвам насила и съм напълно неподготвен (недостатъчно добре осведомен)? Поразгледай това-онова и тогаз излизай със становище, което искам да подкрепиш с факти. Тогаз за мен темата ще приключи; щото колкото ти знаеш за ромеите, толкова аз знам за маджарите.

В Анонима какво пише: "Тогава вождът на българите, който бил еднокръвен с вожда Салан, потеглил да се бие срещу тях с голяма войска и с помощта на гърците. На следващия ден двете войски били построени на едно поле край брега на Дунав." Българите са разбити от маджарите.

Димитров анализира едно известие на Симон де Кеза, и затова датира това сражение през 901 г. Не се притеснявай - Белград си остава български. България губи контрол над териториите между Тиса, Дунав и Карпатите.

Виж сега графе България несъмнено губи някакви територии на северозапад.Но имай предвид че запазва двата най важни града / Белград и Срем/ чак до 1018 г.което ще рече българските позиции в региона не са безнадежно загубени.Много пъти съм писал че Симеон прави стратегическа грешка с фатални последици като допуска настаняването на маджарите в среднодунавската равнина.Но пък дали е имал възможност да направи нещо?През 896 г. със сетни усилия маджарите са изтласкани от Приднестровието при това с безценна печенежка помощ.Говорим за район със стрегическа важност за българската държава.Което за Трансилвания не може да се каже.А Симеон едва ли е имало как да заведе печенезите на запад от Карпатите.Може би Симеон просто не имал достатъчно потенциал за нов голям поход срещу маджарите и изтласкването им и от тези земи.Разбира се той е имал и други приоритети което не трябва да се забравя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 896 г. със сетни усилия маджарите са изтласкани от Приднестровието при това с безценна печенежка помощ.Говорим за район със стрегическа важност за българската държава.Което за Трансилвания не може да се каже.

Трансилвания не беше ли богата на солни находища? И то достатъчно важни, че Арнулф през 892 г. да иска от Владимир-Расате да спре износа на сол за Великоморавия, с която франките воюват. Вярно, земята вероятно е доста по-слабо населена, в сравнение с Тракия например, но все пак си има немалко стратегическо значение, според мен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...