Отиди на
Форум "Наука"

Малко помощ за две задачки!


playlife

Recommended Posts

  • Потребител

Моля ако някой може да реши тези две задачки по физика,ще му бъда много благодарен.(Може да ви се струват лесни,но аз не съм се занимавал с физика въобще и ако може да не ми се карате :Д)

Задача 1.тема:Трептения и вълни.Светлина

Дължината на електромагнитната вълна,разпространяваща се във въздуха с период на трептенията:Т=0.03us e :?

отговор:9m

Задача 2,тема:Електромагнетизъм

Каква е масата на елементарна частица със заряд 1.6x10^-19(10 на минус 19)C,ако периодът й за една обиколка по окръжност ш магнитно поле с големина 10^-3(10 на минус трета) T е 36ns?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какъв е смисълът от решаването а такива задачи? Упражняването на прилагането на някаква формула или нещо друго?

Напоследък, задачите, които разни хора задават, ми се струват доста безсмислени.

Иначе - нищо лично - към задаващите тези питания, към авторите на задачите по физика и математика или към някого другиго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз казах ,че не уча физика и си нямам идея какви са формулите,а като нямаш желчние да помогнеш защо пишеше?

Редактирано от playlife
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Напротив, желанието ми да помогна е огромно - до небето, направо.

Ама като не мога?!

post-20645-1121105496.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да ви се струват лесни,но аз не съм се занимавал с физика въобще и ако може да не ми се карате :Д)

Задача 1.тема:Трептения и вълни.Светлина

Дължината на електромагнитната вълна,разпространяваща се във въздуха с период на трептенията:Т=0.03us e :?

отговор:9m

Не е нужно да си се занимавал с физика, достатъчно е да чукнеш в Гугъл: http://en.wikipedia.org/wiki/Wavelength

a100432cfbaa6417ffccfab51609f53b.png

Дължината е равна на скоростта върху честотата;

Скоростта е кръгло 300 000 м/с;

Честотата е обратнопропорционална на периода, значи 1 / 0.03 мс = 33 333 трептения в секунда;

Дължината е равна на 300 000 / 33 333 = 9 метра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нужно да си се занимавал с физика, достатъчно е да чукнеш в Гугъл: http://en.wikipedia.org/wiki/Wavelength

a100432cfbaa6417ffccfab51609f53b.png

Дължината е равна на скоростта върху честотата;

Скоростта е кръгло 300 000 м/с;

Честотата е обратнопропорционална на периода, значи 1 / 0.03 мс = 33 333 трептения в секунда;

Дължината е равна на 300 000 / 33 333 = 9 метра.

Благодаря ти много за първата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти много за първата

Моля. Пробвай по същата схема да решиш и втората задача. Потърси в Гугъл примерно "Charged Particle in a Magnetic Field".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тази 2рата нещо немога да и хвана решението иначе мисля че по тези формули е:

qvB = mv^2/R, оттук m = qBR/v = qBR/ωR = qBT/2*pi

Редактирано от playlife
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тази 2рата нещо немога да и хвана решението иначе мисля че по тези формули е:

qvB = mv^2/R, оттук m = qBR/v = qBR/ωR = qBT/2*pi

Точно така, m = qB/ω

Имаме q, имаме B, имаме и ω (2п радиана за 36ns). Остава само да сметнем, като внимаваме за мерните единици.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...