Отиди на
Форум "Наука"

Правилните графити


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Графитът е упадъчно изкуство, ей Богу. Символизира градски проблеми и е стряскащ за пенсионери, хора на средна възраст и консерватори. На калните улици има прашасали стени и на тях има някакви откачени рисунки. Стига, бе хора, потискащо е, навява за това, че модерността не носи вече прогрес, а разпад. Грозновата асоциация за вилнеещи латиноси носи думата grafitos, както например е известно туй нещо в някой части на Ню Йорк.

Тъй, ама не било тъй. Важното е не това, че е рисувано по стените, важното е какво е нарисувано там. На ви!

Двама юнака в Овча купел нарисуваха едни портрети. Когато тези портрети са по стените на града, май слънцето изгрява и на нашта улица. Май работата не отива на разпад, ами на събуждане. Май е много, много, много хубаво това нещо, дори и да е графит, а може би точно затова! Ако го видиш на официален плакат, може и да го подминеш, ама на графит - това значи, че младежта е на прав път, че всички го искат. Добър лъч в мрака на прехода, риформътъ и демокрацията.

Двама цивилни полицаи дошли и питали за разрешение. Ми няма. Ми не сме ви виждали. Втори лъч - законът трябва да се прилага разумно и това искам да видя от цивилните полицаи (и от много, много други законопрложители)...

Столична община покани авторите току що по телефона пред БНТ да порисуват и на други места. Амин! Обществените ресурси трябва да се изразходват на полза роду и в интерес на доброто настроение на хората. Истински доброто, това, което ви хваща като гледате графита (не това след две грозданки). Трети светъл лъч. Fiat lux, както се казва!

Амин, Честита нова година, събуждайте си патриотизма, че без него нито икономика, нито политика, нито евроинтеграция, нито нищо няма!

post-727-024517300 1325704485_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чрез графитите - назад - към миналото!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега виждам, че основата е направена като окъсани стари страници. Изпокъса се книгата на българския патриотизъм, изпокъса се...

Обаче като се окъсат страниците, прозорецът към света става по-привлекателен! Защото няма прави ъгли, а ъглите на времето са по него, пъстри и шантави като хората, когато ги оставиш да са свободни.. От тоя окъсан прозорец на трафопоста в комплекса, символ на технологичната баналност на 20-тий век, ни гледа светлината на миналото, проста и обикновена, като "българското". Или пък ние гледаме в нея, все тая, но вземете и прекрачете или я поканете навън, да вземе най-сетне и да изгрее слънце и на нашта улица.

Тъй то. Още малко и ще застихоплетствувам в ямб, ма то така е, като сивотата вземе, вземе, па се оцвети позитивно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Използването на това изкуство ми говори по - скоро за завъртане на колелото и слизане или завръщане към едно безсловесно общество,което общува не чрез резки,а чрез емотикони m15156.gif

Ето първите майстори на графити

Magura_-_drawings.jpg

Иначе тези точно лица някак странно ни гледат от тези графити,дано нещо ни проговори

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото виждам, Калояновият пръстен е нарисуван неправилно. Тези, които са тиражирали изображенията, май не са добре запознати с тяхното съдържание.

Има места, където графитите се явяват една добра украса. Например, повечето от старите мотриси (не Сименс) на Централна гара са изцяло разкрасени с такива графити.

post-2642-061817000 1325759826_thumb.jpg

Миналата година кметицата на София разреши на художници на графити да изрисуват подлеза, който е до нас. Можеше, все пак да се дадат някакви насоки на тези художници, а не да ги оставят да рисуват неразбираеми за повечето хора (особено за по-възрастните) сюжети. При това надписите върху графитите са като правило на английски език. Затова и хората, които не знаят английски, не могат да разберат каква е идеята на рисунките и най-често се дразнят от тях. Лошото, обаче, идва след това, когато минат мърлячите със спрейовете и почват да драскат върху рисунките. Накрая става нещо ужасно.

post-2642-043209600 1325759839_thumb.jpg

Това е детайл от рисунката, която е заела цялата стена, вляво от входа на Майчин дом, който е близо до НДК. Не знам дали е поръчка на управата на болницата, но в случая имаме истинско художествено произведение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Използването на това изкуство ми говори по - скоро за завъртане на колелото и слизане или завръщане към едно безсловесно общество,което общува не чрез резки,а чрез емотикони m15156.gif

Ето първите майстори на графити

Magura_-_drawings.jpg

Иначе тези точно лица някак странно ни гледат от тези графити,дано нещо ни проговори

Графитите са неформални, самодейни, често провокативни и често нарочно неразбираеми и със скрит код или смисъл. Тези изображения от Магурата не са графити. Те са свързани с ритуали на древното общество. Формата им не е толкова примитивна, колкото изглежда, а стилизирана, и се тълкува като преход към символи. Този опростен стил е много по-късен от реалистичните и детайлни изображения като от пещерата Алтамира.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

графитите не са упадъчно изкуство, а често израз на протест, себедоказване или пък агитация.

Ето малко Помпейски графити /които са от изключителна ценност за археологията и историята/:

Карикатура на християнин:

Graffiti.jpg

Политик:

Graffiti_politique_de_Pompei.jpg

Агитационни предизборни надписи:

pompei.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, както виждате, тези графити не са такива. Те са едни други. Който е видял разликата, видял я е. Който не е - значи му трябват още правилни графити. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма 'правилни' и 'неправилни' графити. Те са глас народен и от памтивека отразяват това, което вълнува авторите им. Отделен е въпросът, дали подобни творения ни харесват или не. Това е индивидуално.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Аз като гледам, гледам ... и взех да се чудя, защо се занимавате със самите графити?

Те са си своего рода изкуство, себеизразяване, бунт и каквото там още.

Не виждате ли?

Този графит е различен ...

Погледите на плеада велики българи, не пронизаха ли българските ви глави!?

Аз виждам едни много укорителни погледи.

Та това е най - завладяващият графит , който съм виждал.

И най - големия дебил ще се жегне, като се изправи пред тази стена!

Аз виждам Паисий, седнал до свеща, и пише, пише ... "О, неразумни люде ..."

и под скриптящото перо се рисуват образите на велики българи, обръщали не веднъж хода на събитията.

пп: аз това ще си го сложа на десктопа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен няма правилни графити, графитите по принцип са извън правилата. Включително и този доста хубав, видимо правен от сърце, за който е темата. В днешното време патриотизмът не е много правилен и му викат национализъм:

http://jenite.bg/Стрийт-арт-национализъм-в-Овча-Купел_l.a_i.32820.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В днешно време, пак е добре, че си видяла как изображението е правено от сърце. А това виждане в линка е сред тези, които се опитват да ни затриват бавно и полека ;)

Да наречеш някой, който рисува Ботев "нацист", означава просто, че нямаш идея за нито едно от основните понятия на историята и хуманитаристкита. Дори Вълко Червенков не е наричал Ботев нацист, Дорис, а този линк си го избрала изумително неподходящо.

На косъм съм да изтрия всички мнения, които се опитват да омаскарят доброто чувство, която тая стена носи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма 'правилни' и 'неправилни' графити. Те са глас народен и от памтивека отразяват това, което вълнува авторите им. Отделен е въпросът, дали подобни творения ни харесват или не. Това е индивидуално.

Не е толкова индивидуално, брате Романе. Нещата имат обективни измерения и това е, което забравихме, и като забравихме, загубихме чувство за реалност.

Има си високо и пошло изкуство, факт. Тук иде реч за една от социалните прояви на творчеството, а именно графитите, жанр, който се характеризира с рисуване по градски стени.

И оттук нататък се поставя простичкият въпрос какво се рисува? Защо тия неща трябва да се свързват с хулиганство? Ето, че има някои добри примери. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз лично предпочитам да гледам графити /дори и на скейтърска или пък на извънземна тематика/, но не и оръфани и опикани стени.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже днес съм ларж, ето една снимка от Лимож през далечната 2006 година /е не е точно графит, но пак спада към настенния тип 'живопис'/:

218009_5347194951_538564951_160448_713_n.jpg

Но лично аз повече съм фен на рисунките върху асфалта.

Ето това вече е висш пилотаж в уличното изкуство:

61536460po5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами то това си е изкуство, което си показал. Знаем други драсканици, които не са.

А ето, че тия патриотични графити също са на ниво - значи може и така да изглеждат градовете ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз лично предпочитам да гледам графити /дори и на скейтърска или пък на извънземна тематика/, но не и оръфани и опикани стени.:)

А защо изборът да е само този? Добре боядисаните стени също не са лоша гледка ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В днешно време, пак е добре, че си видяла как изображението е правено от сърце. А това виждане в линка е сред тези, които се опитват да ни затриват бавно и полека ;)

Да наречеш някой, който рисува Ботев "нацист", означава просто, че нямаш идея за нито едно от основните понятия на историята и хуманитаристкита. Дори Вълко Червенков не е наричал Ботев нацист, Дорис, а този линк си го избрала изумително неподходящо.

На косъм съм да изтрия всички мнения, които се опитват да омаскарят доброто чувство, която тая стена носи.

Ха, случайно попаднах на този блог, не забелязах , че е женски. За малко интернета ми се прекъсна и реших, че имам бан и то за непатриотичност, след като тука толкова много са ме обвинявали в "патриотарство".

Просто коментирам какво е масовото отношение. Може и да греша. Намерих и точното място на графита, но в страницата с адреса пак има такива коментари, та ще се въздържа да давам линк.

В София има места с красиви графити.Има едни запуснати кортове до УНСС с много графити, някои отлични като изпълнение и идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това в този блог не е масово отношение. Масовото отношение е много адекватно, хората се радват и това говори, че те знаят кое какво е ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

.

post-2642-043209600 1325759839_thumb.jpg

Това е детайл от рисунката, която е заела цялата стена, вляво от входа на Майчин дом, който е близо до НДК. Не знам дали е поръчка на управата на болницата, но в случая имаме истинско художествено произведение.

Абсолютно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Графитите са неформални, самодейни, често провокативни и често нарочно неразбираеми и със скрит код или смисъл. Тези изображения от Магурата не са графити. Те са свързани с ритуали на древното общество. Формата им не е толкова примитивна, колкото изглежда, а стилизирана, и се тълкува като преход към символи. Този опростен стил е много по-късен от реалистичните и детайлни изображения като от пещерата Алтамира.

Мисълта ми беше,че предполагат символика с много опростени изразни средства - ето тук са показани също примери

А защо изборът да е само този? Добре боядисаните стени също не са лоша гледка ;)

Там е проблемът,че в динамичното урбанизирано общество все повече ни заобикалят грозни,олющени,оставени на произвола сгради и никой няма време ,дори и една боя да им сложи.А щом допускаш грозотата край себе си, рано или късно ще я пуснеш и вътре в себе си.Точно може би скалните рисунки на първобитния човек ни показват,че той все пак е човек.

Да наречеш някой, който рисува Ботев "нацист", означава просто, че нямаш идея за нито едно от основните понятия на историята и хуманитаристкита.

От стените може да ни изгонят,но кожата си остава наша :)

http://allvin.blog.bg/drugi/2012/01/06/kratka-istoriia-na-bylgariia-predstavena-v-tatusi-kartini-i-.877816

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...