Отиди на
Форум "Наука"

"Легендата за Испания" - сериал, посветен на древен Рим


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

От 10 януари 2012 г. всеки делник от 20:00 ч. по телевизия bTV започва епичната поредица "Легендата за Испания".

Сериалът разказва за невероятното пътешествие на обикновен пастир, който става воин, за да унищожи тези, които са съсипали живота му. Това е и историята на група смели мъже, които са готови на всичко за своя народ.

Вириат е испански пастир, чиято гордост са скромният му живот и дъщеря му Алтеа, докато нахлуването на войските на претор Сервий Сулпиций Галба не променя съдбата му. След като селото му е нападнато и опожарено, оцелелите се заклеват, че ще отмъстят. И тръгват на война срещу Рим.

Пастирът обаче не е сам в борбата си - заедно с приятелите си Сандро, Дарио, Пауло и Ектор той създава малка, но решена на всичко група бунтовници, готови да жертват живота си, за да освободят Испания от римското владичество.

Те не са професионални войници, но се превръщат в такива. Научават се да оцеляват в гората, където дебнат и нападат римските войски. Скоро към групата се присъединяват още техни съселяни. За тях е важен самият човек, защото само обединени могат да постигнат целта си.

Всички те са пострадали от римските жестокости. Страстно се впускат в борбата, за да отмъстят за загубата на любима жена, на своето дете или за да си върнат земята, която обичат.Бунтовниците успяват да заблудят римляните относно числеността на своята армия, която се оказва значително по-голяма.

Вдъхновена от епични филми като "Смело сърце", "Петимата монаси от манастира Шао лин" и поредиците "Робин Худ" и "Династията на Тюдорите", "Легендата за Испания" разказва за необикновения човешки дух, за осъществяването на мечтите и желанията, които хората са в състояние да постигнат, изправени пред всякакви трудности и препятствия.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пастирът обаче не е сам в борбата си - заедно с приятелите си Сандро, Дарио, Пауло и Ектор той създава малка, но решена на всичко група бунтовници, готови да жертват живота си, за да освободят Испания от римското владичество.

Само като видя тези четири "древноиберийски" имена и ми става ясно каква боза и плиткоумна сапунка ще ни сервира Босфор ТиВи от 10 януари. Вириат сигурно се е завъртял 1000 пъти в гроба. smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само като видя тези четири "древноиберийски" имена и ми става ясно каква боза и плиткоумна сапунка ще ни сервира Босфор ТиВи от 10 януари. Вириат сигурно се е завъртял 1000 пъти в гроба. smokeing.gif

Малее, Сандрокан с двата ножа:)))

Добре че отдавна съм се отказал да гледам ТЕЛЕвизия.

Който все пак се интересува от историческата личност Вириат, може да попрочете за него тук:

http://www.roman-glory.com/category/voynyi/ispanskie-vojny

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Намерих няколко клипа, посветени на сериала. Тотален шампоан е. А баталните сцени, доколкото ги има, са смешни.

Струва ми се, че в сериала "Червеният орел" ("La aquila roja") реализмът е "една щипка" повече, макар това да е по-скоро... детски сериал.

За сравнение:

http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%98%D1%81%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F

http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82+%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BB

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм доволен; намерих си pdf-ка на "Un episodio de la historia de Espana como rebublica. Sertorio y las guerras civiles romanas". Madrid, 1898. Все ще разбера нещо на испански, книжката е много бойно написана.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз съм доволен; намерих си pdf-ка на "Un episodio de la historia de Espana como rebublica. Sertorio y las guerras civiles romanas". Madrid, 1898. Все ще разбера нещо на испански, книжката е много бойно написана.

Режимът на популара Квинт Серторий, установен в Испания, като противовес на суланския е много интересна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, за римляните в лагера си Серторий е какво? Консул? Диктатор? Император на армията? А за иберийското население вероятно е нещо като цар или поне като глава на конфедерация, в която влизат доста на брой племенни кралства, гръцки и римски общини. Серторий, Цезар и Агрикола са еднакво интересни примери за двойния статут на римския завоевател и управник едновременно като магистрат на Рим и като един вид крал на варварите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Намерих няколко клипа, посветени на сериала. Тотален шампоан е. А баталните сцени, доколкото ги има, са смешни.

За сметка на това "Щурите съседи" е култов сериал. post-49835-1119740250.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От нашенските предпочитам "Тя и той", "Морска сол" и "Домашен арест".

От чуждите много харесвам "Стъпка по стъпка" и "Войната вкъщи".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има два испански сериала "Интернатът",който е трилър,дъщеря ми известно време го гледаше,другият е "Корабът" от него аз гледах един два епизода.Като цяло,като че ли за сега комедийните испански сериали правят най-добро впечатление.

и ми става ясно каква боза и плиткоумна сапунка ще ни сервира Босфор ТиВи от 10 януари

Тотален шампоан е. А баталните сцени, доколкото ги има, са смешни.

Пресякохте ми интусиазма :( шампоан ,не шампоан,иначе това ви чака :dwarf:

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Докато умните се наумуват, лудите ще се налудуват. Преди няколко години прочетох разказа на Стефан Цвайг за превземането на Цариград и ми се стори, че е подходящ за филмиране. Историята е драматична до немай къде (това си личи и по книгата на Рънсиман). Е, турците първи са се сетили. Браво на тях. Ще гледам "Фетих" и ще люпя семки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз го чаках, ама имах ангажиран с няколко задачи по химия. Но това дето видях (малко накрая) направо ме хвърли в оркестъра. Романе, легеонерите и лъ(кове)ци ли са имали и колко колчана със стрели? За сериали наши не гледам (Той и тя не е баш наш), чужди много, ама 'се кримки. Иначе кат' 'Ало, ало' нема друг, нема и да има!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе кат' 'Ало, ало' нема друг, нема и да има!

Значи само с обединени сили ще победим врага p0204.gif

заедно с приятелите си Сандро, Дарио, Пауло и Ектор

Само като видя тези четири "древноиберийски" имена и ми става ясно каква боза

Понеже темата с имената е винаги интересна и първото на което попаднах е това тук, не знам откъде са ги взели

Паулу - маленький

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре че е останал само един роман...и го държим под око :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Понеже темата с имената е винаги интересна и първото на което попаднах е това тук, не знам откъде са ги взели

Паулу - маленький

Мисля, че стига само да видим

Алесандр

- защитник человечества,

Джозеп

- бог даст еще сына,

Марцэль

- воинственный,

и да приключим с обсъждането на "баските" лични имена от дадения от теб линк.

bigwink.gif:)

П.П. Някой гледа ли снощи първата серия на сериала по Босфор ТиВи? Аз го бях забравил изобщо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз предпочетох полицейския сериал "Hawaii 5-0".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Някой гледа ли снощи първата серия на сериала по Босфор ТиВи? Аз го бях забравил изобщо.
Не го гледах, ама съм любопитен. Ако за "Фетих" говориш, ще го тегля от торент. Така де, трябва да се люпят семки. "Великолепният век" (за Кануни Сюлейман) беше щура забава - бутафорно, с много каки, тъпи западняци и нечовешки мъдър падишах.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Но това дето видях (малко накрая) направо ме хвърли в оркестъра. Романе, легеонерите и лъ(кове)ци ли са имали и колко колчана със стрели?

легионерите не ползват нито лъкове, нито стрели. Има си помощни войски за обстрел на противника.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не го гледах, ама съм любопитен. Ако за "Фетих" говориш, ще го тегля от торент. Така де, трябва да се люпят семки. "Великолепният век" (за Кануни Сюлейман) беше щура забава - бутафорно, с много каки, тъпи западняци и нечовешки мъдър падишах.

За "Фетих" ще почакаш. Днес писах до Туркията и ми казаха, че официалната премиера там ще е на 17 февруари.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, за римляните в лагера си Серторий е какво? Консул? Диктатор? Император на армията? А за иберийското население вероятно е нещо като цар или поне като глава на конфедерация, в която влизат доста на брой племенни кралства, гръцки и римски общини. Серторий, Цезар и Агрикола са еднакво интересни примери за двойния статут на римския завоевател и управник едновременно като магистрат на Рим и като един вид крал на варварите.

За тях Серторий си е претор - легитимен управител на провинцията, назначен от Марий за помощта му при превземането на Рим, докато Сула гонел митридатовите пълководци из Гърция и Мала Азия. По-късно създал и анти-Сенат, в противовес на суланския такъв. Един вид римска държава и правителство в изгнание, приютяващо всеки, несъгласен с оптиматите. Въобще биографията му е много интересна и неговото положение наподобява това на Сула, който бил обявен извън закона при същите условия. Т. е. по време на гръцката си кампания, когато привържениците му в Рим били избити, а Марий взел властта и изпратил Флак с два легиона да го унищожи. Но за разлика от Сула, който разполагал с добре обучени и верни легиони и в крайна сметка се върнал в Италия и наложил своя режим, Серторий имал малко число римски войници, а бил принуден да набира и обучава по римски образец местните племена, които били доста несигурен съюзник. Но въпреки това той 8 години водил успешни сражения с Метел, а по-късно и с Помпей и само заговорът и убийството му сложили край на 'алтернативната република' в Испания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Романе, привържениците на Катилина например наричат водача си "консул" и се обръщат така към него. Мисля, че е възможно Серториевите привърженици също да наричат вожда си "консул" - говоря за римляните, разбира се. Испанците вероятно са го имали я за крал, я за бог.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, привържениците на Катилина например наричат водача си "консул" и се обръщат така към него. Мисля, че е възможно Серториевите привърженици също да наричат вожда си "консул" - говоря за римляните, разбира се. Испанците вероятно са го имали я за крал, я за бог.

С тази разлика, че Катилина е обикновен метежник, докато Серторий си е легитимно избран от популарското правителство. Но, разбира се впоследствие правомощията му далеч надхвърлят преторските такива /но и условията са такива/. Но това е интересен въпрос и трябва да се проучи.

Лузитаните явно го имат за свой, защото даже пращат пратеничество /докато той се укрива в Африка/, за да го молят да ги предвожда и защитава. Така че поне във варварските очи е нещо като вожд. Но това не му пречи да установи римски порядки на полуострова и да действа преди всичко като римски наместник.

Според мен, ако имаше по-стабилна военна сила, той щеше да поеме по пътя на Сула и да се опита да направи преврат в Рим.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че стига само да видим

Алесандр

- защитник человечества,

Джозеп

- бог даст еще сына,

Марцэль

- воинственный,

и да приключим с обсъждането на "баските" лични имена от дадения от теб линк.

bigwink.gif:)

П.П. Някой гледа ли снощи първата серия на сериала по Босфор ТиВи? Аз го бях забравил изобщо.

Обаче Сандро и Ектор ги няма 53364390b273.gif

"Великолепният век" (за Кануни Сюлейман) беше щура забава - бутафорно, с много каки, тъпи западняци и нечовешки мъдър падишах.

Че то и нащите царе винаги са мъдри и добри :hmmm:

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фрагменти от историята на Гай Салустий Крисп /на руски/, където са описани и събития от 75 г. пр. н. е. /по времето на войната със Серторий/, като от особен интерес е цитираното писмо на Помпей до Сената:

http://ancientrome.ru/antlitr/t.htm?a=1326352792#06

Виждаме, че и Помпей се оплаква от липсата на средства за воденето на войната, оскъдните ресурси и моли за подкрепления.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Затова и Серторий се е задържал дълго. Но явно и той не е имал средствата да пренесе войната директно в Италия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...