Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

От известно време чета и гледам всичко, което намеря по този случай. Беше ми интересно да разбера какво в действителност се е случило, ама всички теории, които намерих по случая ми се виждат от невероятни до направи тъпи. То не бяха извънземни, не бяха невероятни руски оръжия, снежни човеци, милиционери в планината посред зима, та даже и главния разследващ случая изказа някаква теория за странна лавина, която уплашила опитните планинари да излезнат голи в студа на километър и половина от палатката...!?! И всичките тия неща се крепят само на фразата: "Няма следи, показващи наблизо да е имало други хора". Ами ако всъщност е имало други хора там, и те не са искали никой да ги вижда, защото правят нещо незаконно? Ами ако студентите са излезнали голи в студа не защото са се стреснали от нещо, а някой ги е заплашил с оръжие и ги накарал да се съблекат и да идат навън за да умрат от студ, та да няма следи от насилие? Ами ако милицията е знаела за това, но не е успяла да хване убийците и е решила да замаже положението с „непреодолима стихийна сила", за да не губи сериозния авторитет, който е имала по това време?...

И като се замислих по тия въпроси, взе че ми дойде идея какво всъщност може да е станало (и то без намеса на извънземни). Ама ще го напиша по-подробно в някой следващ пост, че си е доста писане. Тука само да обясня защо си мисля, че липсват следи от чуждо присъствие:

1-во – Ако по това време в планината е имало някой, способен да изкара там няколко дни и да убие 9 човека, със сигурност ще е знаел как да си заличи следите в бързо променящия се сняг. А и най вероятно е ползвал снегоходки, който не оставят почти никакви следи.

2-ро – Спасителните групи са намерили палатката 20 дни след смъртта на младежите. През това време е валяло сняг, вятърът е навявал преспи, даже палатката е била почти изцяло покрита със сняг. Не знам какви следи са очаквали да намерят там изобщо.

3-то – Първоначално спасителите не са си и мислели, че става дума за убийство, и когато са намерили палатката, са обикаляли навсякъде около нея, отъпквайки всичко възможно и са размествали нещата вътре. Чак когато откриват труповете, следователите са отишли да търсят следи, ама всичко вече е било изгубено.

4-то – По време на изкачването към върха, студентите са писали в дневника си, че първоначално вървели по стъпките на различни стада диви животни. С напредването във височината, стадата се били отклонили на различни посоки, и накрая останали само скорошни следи от ски, по които вървели доста време. Според студентите те били на мансайски ловец, преследващ елен (?) Доста странно – посред люта зима, тоя ловец подминава всички други животни и отива да гони мършавия елен по места, които на собствения му език се казват „прохода на мъртъвците" и "планината, в която не трябва да се ходи". Дали пък това не са били следите на евентуалните бъдещи убийци на групата, или наистина е бил някой мансай, носещ провизии на хора, бивакуващи горе в прохода?...

Те толкова за сега!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Излиза криминален случай, съветските криминалисти обаче не са имали навик да си оставят коня в калта. Справки - "Записки на следователя" от Лев Шейнин, 20-40-тте години :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добър сценарий, можеш да го предложиш за филмиране я на холивуд, я на Работник и колхозница :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В действителност много интересен, но и тъжен случай. От това което прочетох разбрах, че някои са опитали да се върнат в палатката. Мисля си, че ако имаше карта на мястото, с местоположението на загиналите би помогнало за някоя теория. Например ако има стръмни склонове, хората може просто да са паднали. Това не обеснява защо са напуснали палатката, но може да бъде причина за техните наранявания. На мен ми се е случвало такова нещо, снегът зависва над отвесно място, гледаш го отгоре- бабуна, стъпваш с единия крак и падаш като камък, аз имах късмет че снегът беше повечко и отдоло нямаше остри камъни та се разминах леко. Всичко зависи къде и от колко високо ще тупнеш и трябва да си някакъв невероятен акробат че паднеш на краката си, така получили различни наранявания те все пак продължават към гората. Може би за да запалят огън, може би като по-защитено от лавина място, а може би и заради двете. Когато разбират, че огънят няма да ги спаси решават да изпратят по-здравите обратно в бивака за да вземат дрехи. Това обеснява защо тези около огъня са били прегърнати и са се топлили, просто са се мъчели да спечелят време.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...продължението:

И така – групата слиза долу до кедъра. Останалата гора е предимно от борове с високи клони и затова оставят двама души тук да натрошат клони да запалят огън и евентуално да наблюдават палатката. Останалите отиват навътре, където е по-завет и започват да копаят дупка за убежище. Тези двамата успяват да запалят огън, но той по-късно угасва и вероятно не успяват да го запалят втори път. Изгарянията по краката им сигурно са докато са опитвали да се стоплят, или са стъпили върху горещите въглени, когато са разпалвали огъня отново. И тъй като те са на най-студеното и ветровито място загиват първи от студа. Останалите ги намират и взимат дрехите им за да се опитат да оцелеят. Няколко варианта какво е станало след това:

- Трима-четирима човека се качват на кедъра за да натрошат клони за скривалището. Кедрите са с много дебели клони долу, затова е трябвало да се качат на по-голяма височина, където клоните са по-тънки, и вероятно са скачали върху тях за да ги счупят. В студа не са имали време да ги режат, дори да е имало нож у тях. Затова дървото е натрошено към върха, а не е от вездесъщите НЛО-та. И така докато някой е скачал върху клоните, сигурно се е подхлъзнал, другите са се опитали да го хванат и всички са полетели надолу, потрошавайки ребрата си в по-дебелите клони. Останалите от групата като са ги видели, започват да ги влачат към скривалището. Към средата на пътя обаче, ранените вероятно вече са мъртви, още един загива от хипотермия, и другите решават да ги оставят там и да се опитат да се върнат към палатката. По пътя загиват от студа, а труповете на другите се озовават на дъното на реката при топенето на снега.

- Докато са влачили клоните от дървото към убежището всеки път са прекосявали реката, вероятно без изобщо да подозират. В един момент обаче ледът се спуква и четирима падат долу върху камъните, като трима се натрошават яко, а четвъртия пада върху тях и е с по-леки наранявания, но така и не успява да се измъкне. Останали рискуват и тръгват палатката. Така и не стигат.

- Групата се разделя на две – едните тръгват към палатка и умират от студа, а другите остават в убежището и оцеляват до сутринта. Убийците обаче отиват да проверят какво е станало долу и дали групата не е оставили някакви знаци обясняващи гибелта им – примерно надпис върху снега с начупени клонки или нещо подобно. Странно е, че нищо такова не е било намерено, а студентите са били интелигентни хора, никой ли не се е сетил да опише какво е станало? И така – убийците намират долу трима едва живи и един вероятно умрял от хипотермия. За да не оставят следи от стрелба, хващат пушките за дулото и с приклада ги удрят като с бейзболна бухалка по тялото. След това намират дупка в снега над реката и хвърлят труповете там, за да изглежда че са се натрошили от падане. После двама взимат всичкия багаж и тръгват със ските надолу. Третия оставя ските си при тези на студентите, надявайки се, че на никой няма му направи впечатление, слага снегоходки, връзва един дебел клон зад себе си и тръгва по следите на другите за да ги заличи.

... или нещо подобно. То целия случай е с много липсващи елементи.Все едно да решаваш судоку с три цифри в полето – може и да отгатнеш някои неща, ама повечето трябва да ги налучкваш. А пък и повечето факти обикновено са доста преиначени – примерно оранжевият тен на труповете. Това са го видели само хора на погребението. Не е описано нито в аутопсията, нито от спасители, които са ги намерили. Най вероятно гримьора в моргата да се е престарал с фон дьо тена. Или липсващия език на едната жена – в интернет има снимки на които може да видите как са изглеждали труповете когато са ги намерили – само кожа върху скелет, не само език нямат, ами и очи, уши, носове... Седяли са четири месеца във вода. Може и течението да го е отнесло, може и плъхове или някакви други животни да са виновни. Не казвам, че всичко е станало така, както го описвам. Тази версия ми хрумна съвсем случайно един ден, и гледам че почти всичко се напасна, без изобщо да го мисля. Идеята ми всъщност е, че за всичко може да се намери логично обяснение, без да се намесват свръхестествени сили и извънземни.

Как мислите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина мистерия. Ако е била лавина, палатката пометена ли е? Нещо ги е изплашило, за да бягат от палатката, дали шум от лавина, а дали диво животно? Мечка?

Останалото е свършил студът и объркването.

може да ги е подпукал някой лесничей.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лесничей там по това време! Трябва да е луд. А и той би се обяснил с тях - какви са, що са.

Има логика във версията на mgagov, сега нямам кога да се задълбавам да я проверявам, но има смисъл в нея. Би се потвърдила ако има следи от катерене по дърветата или от падане. Всъщност има такива - някъде нагоре имаше счупени клони.... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

много странен случай наистина. и все пак намесата на непознати сили вт.ч свръхестествени или инопланетянни не бива съвсем да се отхвърля. кой знае какво се е случило доколкото знам има и снимка на нещо което наднича в палатката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз също имав своя версия за случая. стоят вечер в палатката. извендъж непознато същество наднича вътре. скиорите се уплашват събличат се и хукват да бягат. това ми звучи най правдоподобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А защо трябва да се съблекат, вместо да се облекат, преди да излязат от палатката?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

кадър 33 от лентата на фотоапарата виж във википедията. вижда се някакво същество със светлини около главата.

Я дай?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

видях ама не видях такава снимка, затова ти казвам - дай.



А защо трябва да се съблекат, вместо да се облекат, преди да излязат от палатката?

Единственото обяснение да излезеш така от палатката е да хукнеш на пожар навън. В такова време....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ейй тия вестници не се свенят от нищо...

А на снимката има някакви светли петна. Може да са от лампа, фенер, луна, цигара или каквото ти скимне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много неща незнаем. И с течение на времето, може технически да се развиваме, но това не ни помагат да разберем повечето загадки.

Направими впечатление липсващият език на единият труп. Изрязан или изхапан? Не ми стана ясно.

Има суеверие, че ако притежаваш езикът на починал, можеш със спокойство да преминаваш и в най-опасните планински проходи лошите духове ще бягат от теб....

Има и други ритуали свързани с езикът например при гърците пара слагали под езикът на умрелия, но засега това ми дойде на ум.


Подобен регион има до Новгород казва се Мясной бор.

Казват тук само групово и денем може да се влиза. Иначе този който влезе изчезва....


http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D0%91%D0%BE%D1%80

:goodpost::goodpost::goodpost:


Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ейй тия вестници не се свенят от нищо...

А на снимката има някакви светли петна. Може да са от лампа, фенер, луна, цигара или каквото ти скимне.

снимката е оригинална. направена е от един от скиорите витути преди да хукнат навън.
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...