Отиди на
Форум "Наука"

37 учебника по история и география подлежат на ревизия и "ремонт"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Предстои учебниците по история и география от 9 до 12 клас да претърпят основен ремонт.

Просветното министерство е пуснало допитване до всички учители по двата предмета относно това, какви грешки, неточности или бисери са намерили те в помагалата.

В някои помагала може да се наложат промени и в графичния дизайн. В други - например по география и икономика - има остарели статистики, които трябва да бъдат коригирани.

На ремонт подлежат не само учебниците за задължителните часове, а - и тези за профилирана подготовка. Учителите трябва да сигнализират за грешки до 10 февруари.

На корекция подлежат 20 учебника по история и 17 - по география. Учебниците са издадени от различни издателства.

Прочетено във вестник "Стандарт"

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много учебници трябва да се редактират. Поради липса на тема тъпотии го поствам тук.

Това с този учебник - истина ли е? Наистина ли в училище има такъв учебник, или е шега? Ако има, хората, които са го написали и пуснали трябва да бъдат съдени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изобщо се чудя защо по общообразователни предмети има по повече от един учебник...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с този учебник - истина ли е? Наистина ли в училище има такъв учебник, или е шега? Ако има, хората, които са го написали и пуснали трябва да бъдат съдени.

Ами публикувано е като истина, но ще питам и ще отговоря.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Е, четох един учебник за 11 клас - на издателство "Анубис". От над 100 грешки в старото издание, са поправили 30-тина, останалите си стоят. И грижливо са съхранили най-важните грешки: научните. Прах да не падне върху тях.

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако учебникът е предостатъчен, учителят е напълно излишен. (А, както твърдят някои учители - "Учебникът е СТАНДАРТЪТ за придобиване на ОСНОВНИ исторически знания от страна на учениците и аз не съм длъжен/длъжна да им казвам и една буква в повече!"). Давам пример с учител с около 20-30 г. педагогическа практика, който никого на нищо не е научил за това време. Има ученици, които знаят много повече от такива учители и ги бъзикат в интернет - "Абе този/тази кога ще научи онова, което се опитва да ни преподава?"

За съжаление, такива учители са масово в образователната система, а онези, които преподават на над университетско ниво, са извън системата на образованието. И стоят безработни или работят нещо друго, а талантът им на педагози се похабява.

Учебникът настина е една основа, на която учениците да стъпят, но те не бива да се задоволяват само с него. Текстовете в който и да било учебник нито са безспорни, нито са последна инстанция, нито са безгрешни, включително - правописно-пунктуационните грешки. Да не говорим, че има и остарели статистически данни, които не се актуализират с преиздаването на учебника. (Аз говоря за учебниците по история и география; тях познавам най-добре, но това се отнася за "всичкото учебник", по думите на една циганка.)

Ролята на учителя е да надгражда, да дава допълнителни знания и да открива и да посочва грешките в учебника, с който е избрал да работи.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да забравя как в учебника ми по история имаше илюстрация на ниски и черни монголи, яздещи някакво проскубано пони. Под картинката пишеше "прабългарски стан". Аз се огледах из класната стая, обаче не можах да намеря нито един като тея от картинката. А началната ми учителка (да е жива и здрава), обясни, че славяните на една друга илюстрация, сигурно вече са се смесили с прабългарите, понеже някои бяха нарисувани с кестенява коса. :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имам на село учебник по литература от 1902 г. Трябва да ви кажа, че е толкова ясен, че от него направо струи просвета в най-добрия смисъл на думата. В раздела за съвременни български писатели децата вече четат Елин Пелин и Яворов...

При първа възможност ще го сканирам тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много учебници трябва да се редактират. Поради липса на тема тъпотии го поствам тук.

Тая песничка наистина я има в учебника, но като е извадена от контекста не може да се разбере идеята на нейното съществуване.

Тя е в тема за вид народни песни, наречени припявки, които са с лековато, шеговито и дори безсмислено съдържание. Дадени са оригинални припявки - "Оздолу идат шарени колца", а цитираният текст е съвременна шеговита интерпретация.

http://www.vbox7.com/play:a0ccddd2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам на село учебник по литература от 1902 г. Трябва да ви кажа, че е толкова ясен, че от него направо струи просвета в най-добрия смисъл на думата. В раздела за съвременни български писатели децата вече четат Елин Пелин и Яворов...

Това е интересно, какво точно е включено от тези двамата? Мисля, че повечето от това което са написали е било написано след 1902.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:) То ги пише като "млади, съвременни български писатели". Не си спомням вече, едното беше познато много, това на Яворов - стихотворение беше някакво.

А оформлението на учебника е черно бяло, разбира се, с разстояние между редовете и красиви ... как се казваше това.. гарвюри! В стила на 19-ти век, но нищо от съвременната пъстрота не е правило по-позитивно впечатление.

Ще го сканирам веднага, щом мога.

Има и по-непознати автори, както и няколко детски поучителни истории, много добри. Едното беше за това, как един от съучениците води другите на кошерите на баща си и им показва, как сдържаността и вниманието водят до това пчелите да се "опитомят", другата беше за дете, което ходи в "Романия" с баща си по работа, та изпуска уроците.

Много поучително, обаче.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...