Отиди на
Форум "Наука"

Интервю с проф. Калин Янакиев


Recommended Posts

  • Потребител

http://dimitaratanassov.wordpress.com/2012/02/06/int-kalin-yanakiev/

„Смисъла на тези неща изглежда може да види само човек, който има вкус да се замисля. За който битието, което живеем, не е безпроблемно. Ако се решим да мислим – това е вече наградата на философа – ние ще се срещнем с един невероятен празник. С ето този, например, мисловен пир, че ще се убедим, че битието е чудо. И това чудо ни го доказва разумът. Онова, което никога няма да мога да обясня: какъв е смисълът да си мислим за тези неща. Какъв е смисълът да се питаме за тези неща, защото ние можем изобщо да не се питаме за тях и да си живеем, както си живеем, без да ни интересува чудо ли е нашето съществуване.“

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като студентче си мислех, че Янакиев е някакъв мракобес и фанатик... какъв глупак съм бил! Всъщност може би напоследък Янакиев доста излиза от обичайното русло на лекциите и изявите си, говори по повече теми и го прави по все по-добър начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами ето - взимам повод от темите за религията. Този човек какво е, мракобесник и догматик ли? Говори така за християнството ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Позволих си изобщо да направя това интервю тъкмо поради факта, че човекът е оригинален, заразителен и дълбинно мислещ. Едва ли има двама човека в света, които да са напълно съгласни един с друг на всяко равнище. Ако има, то клишето гласи, че единият е лицемер. Склонен съм да се доверя в случая. С начина си на мислене, с аргументите си, с представянето си, Калин Янакиев заразява с мисловност. Самият аз в множество случаи съм съвършено несъгласен с казаното от него и имам своите доводи, които тежат, но респектът ми към подобен своеобразен човек и идеите, които сякаш излизат от самия него, е безкраен, ето защо занимавам и вас с казаното от него.

Самото интервю продължава около 25 минути. Може би някога ще намеря време и вдъхновение, за да го монтирам в цялост и да дам линк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В древна Гърция философът Сократ (469 - 399)пр. н. е. веднъж го посетил един ученик с една новина.

-Чакай, чакай с тази новина! Първо да я проверя през трите сита! Първото сито е истината.

-За това което искаш да ми говориш, Ти сам си се убедил или си го чул?

-Чух го за Диноген!

-За това което искаш да ми говориш не си се убедил, дали е истина или не! Значи не знаеш дали е истина или не?

-Не!

-Още имаш шанс с второто сито на "качеството". Значи тази новина която ми носиш за Диноген добра ли е?

- Амии, не.

-Значи искаш да ми кажеш една лоша новина за Диоген, за която не знаеш дали е истина или не и е лоша и за мен?

-Амиииии, да! Но.....

-Давам Ти последен шанс. За това което искаш да ми кажеш третото сито е "печалбата". Ще спечеля ли с това ако узная тази новина?

-Не! На против!

-Значи искаш дами кажеш една лоша новина която не е сигурно, че е истина и от горе на това не ми носи нищо печалба. Защо би трябвало да си губя времето да те слушам?

Ученикът засрамен, объркан си заминава....

Така Сократ никога не узна, че Диоген чука жена му.

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...