Отиди на
Форум "Наука"

Ръкописът на Войнич


Recommended Posts

  • Мнения 151
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Дали е фалшификат или оригинал книгата на Войнич, според мен, със сигурност това не са произволно разхвърляни символи на различни древни езици, а прост код ( тъй като всичко гениално в основата си е просто и разбираемо и понеже този текст над 100 години вълнува умовете на учени от цял свят, спокойно можем да го причислим в тази категория ), при който всеки символ съответства на дадена буква или често използвана сричка от широко разпространен и свободно ползван език от времето автора. Книгата е съставена от загадъчния текст и нереални илюстрации, които сами по себе си будят въпроси - тоест двата компонента са неразривно свързани - при разчитането на текста, бихме разгадали и рисунките, а текста не би бил напълно ясен без информацията съдържаща се в илюстрациите.

Историята познава много и различни методи на зашифроване, като например "кодът на масоните"-метод при които буквите се заменят с точки и чертички, на пръв поглед неразгадаем, а всъщност елементарен за просветените, шифърът на Полибий-в таблица от 5 полета, номерирани от 1 до 5 по хоризонтала и вертикала се разпределят 25 букви и после се разчитат чрез координатите на полетата, тоест нещо като откриването на обект на географска карта чрез географска ширина и дължина, символен шифър, Морзовата азбука, шифърът на Цезар, скиталата - писането на тайни съобщения върху пергамент или кожа, където получателят има пръчка със същия диаметър като подателя ( при друг диаметър буквите биха били разместени ) и много, много други.

Ако допуснем че книгата е оригинал, но учените могат да датират само пергамента, бихме могли да я причислим и към някой тайни общества подобни на Ордена на тамплиерите, илюминатите, масоните ( обгърнати в мистика, с мистериозна и загадъчна дейност, с членове - изявени личности и будни умове).

Или пък някой лечител с билки, който за да се предпази от инквизицията и обвиненията например във вещерство измисля таен език, познат само на него и неговия чирак, или на децата и внуците му - на тези които ще продължат след него занаятът му.

:book: Дано учените успеят да я разшифроват, ще е интересно при всички положения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно - рисунките на растенията може би също са под формата на специфична загадка, пояснение за която вероятно се крие в текста. :shades:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли списък на съществуващите и не съществуващите растения и има ли закономерност между тях?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно - рисунките на растенията може би също са под формата на специфична загадка, пояснение за която вероятно се крие в текста. :shades:

Хехе на всички романтични души много им се иска всичко да е закодирано, мистериозно, конспирационно и да крие велика тайна за живота, вселената и всичко останало.

И място няма тук за подозрения, че съществуват най-обикновени фалшификатори, нуждаещи се от най-обикновени пари :)

Принципно ви разбирам. И на мене ми се ще да е така. Но ми се ще и да ми го докажете по някакъв начин ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Първо, по онова време рисунките са лукс, а цветните рисунки са вдигали цената неимоверно. Нека така да го кажа, рисунките обикновенно са изгъзица за богатите читатели които могат да си платят.

Ако приемем, че става въпрос за билколечение, и рисунките поясняват текста, то защо в книгата има несъществуващи растения? Нито един професионалист, който акуратно си пише рецепти и дози с шифър не би си позволил да си рисува небивалици и фантастики.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има логика то, но за прикриване на следи. Въпреки, че и на мен не ми се вярва.

Не знам растенията, които са истински какви са, тези споменатите от колегата са билки и подправки. От картинките още по-лесно ще се разбере какви са. Но ако има примерно 10 истински и 10 фалшиви става по-интересно.

Коментарът е, че отпада съмнението за менте, ние обаче я докарахме до обратното, въпреки, че никой не ни пита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами например учените са открили, че в книгата на Войнич е приложим лингвистичния закон на Зипф. Това е закон, който може да се ползва за всички езици. При него се разпределят думите в един език - на такива, които се използват непрекъснато, такива, които се ползват често и такива, който се ползват по рядко. Получава се следната закономерност: думите които се намират в първата част на таблицата се използват винаги два пъти повече от тези, който се намират във втората част и три повече от тези в третата част на таблицата. Този закон не е приложим при измислените езици, например този от романите на Дж. Р. Толкинг или във филмите за Стар Трек. Това доказва, че не са просто драсканици на символи, а текст, макар и кодиран.

Ако някой полага толкова усилия да скрие информация зад шифър, защо ще му е да я излага в своите рисунки, та когато маноскрипта попадне в недоброжелателни ръце всичко да стане ясно само с един поглед ( дори и за неграмотен човек )?

С голяма степен на увереност можем да кажем, че първата част на книгата е посветена на растения, но опитите да бъдат съпоставени с реални образци или със стилизирани рисунки на растения от същото време, като цяло се провалят. Само две от растенията могат да бъдат определени достатъчно точно. Тези рисунки от „ботаническия раздел“, които съответстват на скици от „фармацефтичния“ правят впечатление на техни точни копия, но с отсъстващи части, които са допълнени с неправдоподобни детайли. Действително, много растения изглеждат като съставни: корени от един екземпляр са свързани с листа от друг и с цветове от трети.

Това е описание на илюстрациите, поместено в Уикипедия. От него може да предположим, че рисунките на различни растения са разхвърляни из многото страници под формата на нещо като пъзел. Или по-точно няма съмнение, че отделни фрагменти на растенията съответсват на истината и пак сама по себе си тази информация не е достатъчна ( без съдържанието на текста ). Вероятно текста ни насочва как бихме могли от отделните части да "сглобим" търсеното растение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да и аз четох това, но ми направи впечатление, че растенията, които описва преводачът наистина приличат на тях след като се вгледаме. Т.е. вероятно и останалите ще ни заприличат, ако знаем кои са.

Може би причината е точно разбъркване, както и размесване на думи от различни страници.

Или още по-странния вариант присаждане от едно растение на друго и опити (в се пак има изтрито такова име от книгата).

Ако не е просто менте.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ами ето две видеота

Едното разказва за ръкописа, второто дава решение....техническо описание на разни технологии от извънземни

1.

https://www.youtube.com/watch?v=TUYbbedZNNE

2.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разхвърляните растения не са пъзел, а просто са част от измамата, според мен. То като рисуваш корени и растения, все някое на нещо ще заприлича.

Ако има пъзел, трябва да има ключ за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, така е, а ако има възможност да се нанесе страницата с дадено растение и се напасне с друга страница на която са неговите корени точно, това би дало вариант за ключ.

Друг е въпросът дали той ще отключи нещо или е измама.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Книгата е много интересна :book::happy:

На пръв поглед се вижда, че рисунките на билки са по-важни от текста, нарисувани са първо растенията, а после текста е дописван около тях и структуриран по един и същи начин - в един или два кратки абзаца. На 119 стр. има нещо като легенда; вероятно имената на растенията и кратко описание ( а може би и ключ към разгадаване на шифъра ).

Акцент има на корените, после на листата и на цветовете, но не и на стъблата. Мога да предположа, че те се ползват при изготвянето на различните илачи и отвари. На стр. 161, 175, 176 и натам ги има нарисувани само като фрагменти, пак с обяснителен текст.

Рисунките на астрологическа тематика - със звезди и зодиак, може да са упътване кога се берат билките, спрямо конкретния човек, който се лекува и зодията му.

Рисунките на хора и разни странни "тръби" биха могли да бъдат стилизирани образи на болестите, който се лекуват и на човешките органи.

Засега не мога нищо да докажа, но се обзалагам че съм на прав път :grin: - дано да не отнеме още 100 години разгадаването на тайните на книгата и да разберем отговорите на въпросите скоро. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На този етап май единственото което може да послужи за анализ е биологичната част.

За тези които се интересуват малко линкове:

New clue to Voynich manuscript mystery

http://www.theguardian.com/books/2014/feb/07/new-clue-voynich-manuscript-mystery

A Preliminary Analysis of the Botany, Zoology, and Mineralogy of the Voynich Manuscript

http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue100/hg100-feat-voynich.html?ts=1402071334&signature=f50eda4e8f3eb3233fad54b6077adada

The Voynich Botanical Plants

http://www.edithsherwood.com/voynich_botanical_plants/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз днес загледах, така наречената легенда. Мисля от нея трявба да се започне.

И на мен ми направи впечатление, че текста е малко, целта е страници да има и за това и повече картинки. Чак накрая повечко текст има.

Не разбирам смисъла една дума да се повтори 3 пъти подред. Но е интересно все пак, че има отделени думи. И шрифта много напомня на основна латиница с добавени много ръкописни П та. Със завъртулка от ляво, ляво и дясно , и отгоре и от долу (като детелинка).

Както и полу П.

Ако няма шифър ( т.е. да се ползва само част от текста), значи е безсмислен словоред или по-точно, менте.

И вероятно се чете ( ако се чете) според това П, според зависи завъртулката му. Не случайно въпреки, че е главна ,не винаги е първа буква .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен ми изглежда като пи - 3.14, а буквите за дешифриране ми се струват като 3 или дори 4 символа изписани слято. Честите повторения са защото във всеки език има най-използвани букви, като например в българския език: а;е;и;о; т; н; в; м и така нататък.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега гледам линка с анализите по ботаническата част. Едно от растенията го определят като кактус. Ако както настояват ръкописа е от 15 в. то става несъвместимо. Не съм сигурен дали има кактуси на Карибските острови, Колумб стъпва на континента за първи път през 1499 г. и то в Амазонската джунгла. Много малко вероятно е някъде сред гъсталаците някой от алчните златотърсачи да еси е набрал кактуси и да ги е изпратил обратно в Европа за изследване, а в същото време авторът на нашия ръкопис вече да го е описал в ботаническия си сборник там с всичките му качества и тн ;) т.е. ако това наистина е кактус както е нарисувано то въпросния ръкопис трябва да го изтеглим към 17-18 в. когато флората на Новия свят е вече сравнително добре проучена и свойствата на растенията му - усвоени.

И въобще неточните илюстрации на растения за мен са достатъчен довод за това, че е фейк - факта че растенията трудно се разпознават и по-скоро се идентифицират с реални такива говори достатъчно за това какъв билкар ще да е тоя - нали ако обърка нещо ше се натрови. А теорията, че и в илюстрациите има код (разменени корени и цветове примерно) е крайно несъстоятелна и оправдателна ;)

Абе булшит отсекъде с други думи :)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

За определяне истинността на един документ или ръкопис не е достатъчно да се погледнат снимки и на база несъществуващи на пръв поглед растения и нереален език да се определи като фалшификат. Има още редица начини, като информация може да носи текстурата и цветът на хартията, плътността на мастилото, натиска при изписване на символите и при рисуване на картинките, сравнение с образци от същия период и т.н.

Тъй че това което достига до нас е незначителна част ( достатъчна обаче да събуди любопитството ни ) от загадката.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, да. Доколкото знам хартията е стара а мастилото е от съставки, които сочат към възможност да е положено в средновековието. Но това още нищо не значи. Според мен първо трябва да се изкл'чи Войнич или жена му като автори, с една добра почеркова експертиза. След това да се търси възможният фалшивикатор в средновековието. Защото, имайки предвид пълния лингвистичен, а и както виждам - образен хаос, несъмнено за мен това е фалшификат. Въпросът е дали Войнич е врътнал американските богаташи, дали някой него го е врътнал или някой е врътнал крал Рудолф, извинете ме за ненАучния израз, нали.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Към наши дни един документ ( дори на око, без експертизи ) може да се определи като фалшив само по един подпис - натискът и увереността, линийте и заврънтулките говорят много за човека, който го е положил ( естествено това наблюдение само по себе си не е достатъчно като доказателствен материал, но е солидна основа ).

И за друго нещо се сещам, понеже малко по-рано стана въпрос и за кактусите. Защо те задължително трябва да идват от Новия свят?

Спомням си историята на една позната на майка ми ( по произход еврейка ), как когато отишла при майка си в Израел през 70-те години бил валял дъжд в пустинята и как тя се превърнала в пъстър килим от цъфнали кактуси и всякакви други екзотични цветя. "Но как" - попитах я аз, а тя ми отвърна " Ами сред пясъците е пълно със семенца ".

Защо да не е имало кактуси в пустините на Азия или Африка? Защо авторът на книгата ( при положение че не се знае неговата националност ) да не е пътешествал по света и нему да са известни неща, непонятни на широката маса?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много невероятни неща има в тази книга - текстът, който очевидно не е на никакъв език, наивността и объркаността на рисунките.. Ако авторът е виждал кактус, за какво да крие всичкото това??

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...