Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Абе скоро гледах отново филма матрицата и ме вкара яко в филма.Самата идея че може и да съм brain in vat на който се пускат сигнали които да разпознавам като реалност направо ме сасипа.Та помогнете малко оборете теорията на тоя филм и отсейте фактите от фикцията.Много ви се моля.Възмоожен ли е подобен сценарий.Някаква машина с AI да ме отглежда в изкуствено създадена система за да черпи от мен творчески потенциал.И всъщност как да опровергая параноята че съм в artificial world.Щот ми се вижда мн интерес сценария някога ние или други висшо разумни съшности да са достигнали високо технологично развитие и сега да живея в техния експеримент "симулирана реалност"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е възможен, светът си е реален, филмът е алегория, символ, нещо като приказките. Всичко това е изкуство, а нещата иначе са си съвсем реални. Навън е -1 градуса, въздухът е чист, утре ни чакат задачи. Всичко това е реално, а филмите само ни дават идеи чрез разказване на истории.

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

напълно е възможно сигналите от външния свят да бъдат симулирани и всъщност ти /или мозъкът ти/ да се намирате в кутия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз тука очаквах аргуементи обяснения експликациии вие с по едно изречение.Възможно е не е възможно.Защо?Аргументирайте

Не е възможно, защото видимия свят може да се пипне, помирише и усети, а алтернативния никога пред никого не се е появил, освен в произведенията на изкуството.

Романа се бъзика :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моите "аргументи" излизат извън физиката, но да питам КГ125: Знаем, че компютър може да симулира компютър, има такива програми. И симулирания комп се държи както и реалния комп - заразяваш го и той се бастисва. Но в компа, който го симулира, изобщо може да не "знае" че симулирания комп се е гътнал. "Симуланта" си има ОС, HDD, RAM, качват му се програми, изпълнява ги и пр. Само дето не е истинския комп. И си няма идея дори че е симулация.

Ми това се развива в електронната реалност на два компютъра. Какво чудно има?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ММ къде намесвате идеята на индийците за мая където всичко зависи от тебе и изходът и връщането.В мая има постижима алтернатива докато в една такава идея като при матрицата ако никой не е измъкнат кой ще те измъкне.Ама не това е въпроса.Въпроса е disprove the matrix.Ако е възможно.Нали то там е работата откъде да знаем дали това не е симулация.Защо симулацията да няма тази осезаемост след като тя дифакто и копие на онези сигнали взети от съприкосновението ни с действителността....Някога някаде

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ми за къде е тогава Тва тука са замесени теориите за Холографската вселена изкуствения интелект , физико биологичните човешки процеси,които аз не познавам и се чудя как биха реагирали на едно такова изпитание като The Matrix

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И Тва с компютара хубаво.Ама нали въпроса е за живия човек и човешкия мозък.компютара като заразява другия компютар се тая.Другия компютар не прави разлика между предишното и сегашноото си хакнато състояние

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре да го конкритизираме.Възможно ли е да се изолира мозъка или пък да не се изолира да та шибнат в някав ковиоз да му пуснат сигнали симулиращи реалистична и достоверна реакция на всички евентуални негови щявки и действия.Поддържайки естествено всички необходими жизнени процеси.И това да се изпълнява от някакъв гениален компютар или нещо подобно кой знай с каква цел.И това всичкото без да се усетим въобще.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. Да се изолира не е възможно. Да се въздеиства по този начин тоже не е. А по принцип да се въздейства в определени рамки и за кратко време - да възможно е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И аз не съм сигурен дали е за физика...

Реалността е това, което взприемаме чре нашите сетива. Дали няма да е възможно някога да се симулират 1:1 всички усещания?

Сега все още виртуалната реалност е дървена, но дали в един момент усещанията за образ, звук, осезание и аромат няма да се предават чрез симулиране на съотвтните нерви?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. Да се изолира не е възможно. Да се въздеиства по този начин тоже не е. А по принцип да се въздейства в определени рамки и за кратко време - да възможно е.

Да се чуди човек как да ти се отблагодаря.Сега ако ми кажеш и защо точно тези неща не са възможни ща черпа поздрав някой ден по някое радио.Ша кажа специално за mitaca от наука БГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Темата е по-скоро философска, за философския скептицизъм.

Тоест, въпросът не е от вчера, макар че великолепният филм Матрицата го популяризира.

Филмът Матрицата има отговор на въпроса: How to disprove the matrix? Ако сте следили внимателно сюжета, Нео след като вече беше извън матрицата намери и изобличаващите признаци за това, че е неистинска и вътре в нея. Имаше един епизод с дежаву с една котка...

Ми дежа вю-та колкото щеш. :) Всеки е преживявал...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да се чуди човек как да ти се отблагодаря.Сега ако ми кажеш и защо точно тези неща не са възможни ща черпа поздрав някой ден по някое радио.Ша кажа специално за mitaca от наука БГ.

Човек, споко не си в матрицата, не се кахъри, лягагай, че утре понеделник...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се чуди човек как да ти се отблагодаря.Сега ако ми кажеш и защо точно тези неща не са възможни ща черпа поздрав някой ден по някое радио.Ша кажа специално за mitaca от наука БГ.

Виж сега, сега не са възможни и в близко бъдеще също. Човешкия мозък е нещо много сложно и въпреки някои опити не може да съществува без тяло. Но да предположим, че има тяло (позабравил съм "Матрицата", като оставим, че не го харесах много много). Но да се "създаде" някаква псевдореалност посредством химикали или някакви физични стимулации е много опосно и съответно забранено. Т.е. няма начин (освен незаконен и чудовищен, като д-рите Моро и Франкенщаин и реалния Менгеле) даже да се експериментира. И слава Богу!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жоро, филми може да се правят всякакви. Релността е това, което докосваме, помирисваме, виждаме, чуваме и възприемаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-вероятно е да сме част от компютърна симулация, ако това е теоретично възможно. Защо? Защото от момента, от който стане възможно, хората ще правят много симулации. Например милиарди ученици, за часовете по история на рания 21-ви век, ще го правят за домашно. При наличието на толкова много симулации и само една реалност, кое е по-вероятно, да живеем в истенския 21-ви век или в симулация?

п.с. Аз също смятам, че това не е за този форум. Освен ако не се свърже с физиката по някакъв конкретен начин.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, филми може да се правят всякакви. Релността е това, което докосваме, помирисваме, виждаме, чуваме и възприемаме.

Миражите и халюцинациите част от реалноста ли са?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...