Отиди на
Форум "Наука"

Още една концепция за управляем ядрен синтез


Joro-01

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Използва двата типа удържане на плазмата - инерционно и с поле.

Дали преди това не трябваше да има тема за ТОКМАК и лазерно управляем термоядрен синтез? Ако трябва по-натам, засега нека кажем, че Европа строи ТОКАМАК - проектът ITER, а Америка залага на другата концепция с лазерите - NIF.

Това па-долу е трета - комбинация между двете. Общо взето на сблъскващи се снопове от ускорени деутериеви йони /ядра/, като сблъсъците стават в сферична решетка (кафез), отрицателно заредена, която дъпълнително удържа йоните. Спряга се откривателя (условно , не е само той) на телевизията за неин автор, дали е така... Общо взето около управляемия синтез неща измислени след 60-те г почти няма. А, да и сега се развива като Open source проект, включително и от едно момче на име Тейлър Уилсън, за което по-натам може да драсна.

По-долните редове не са упътване от типа "направи и си сам". Сбито предавам от сайта www.instructables.com и горещо препоръчвам - Не правете това в къщи! Не и без нужните познания. Нека уточним, че и като заработи енергииният рандеман е отрицателен - тоест това нещо не произвежда енергия, а е опитна постановка за да се види има или няма синтезни реакции.

"Да, вие може да си направите вкъщи свой реактор за ядрен синтез! Но преди това няколко предупреждения:" - Така започва пост в instructables.com, следват предупреждения и мерки за смъртоносно напрежение, потенциално опасни нива на рентгеново лъчение, експлозивността на деутерия и други опасности следващи от домашният инженеринг.

Минимум от необходими материали:

- Сферична вакуумна камера;

- Силна вакуумпомпо, способна да достигне 75 микроатмосфери;

- Вторична вакуумпомпа, масленодифузна или турбинна;

- Източник на високо напрежение с възможност за поне 40 kV и 10 mA;

- Задължително изходът за високо напрежение да бъде с отрицателна поляризация;

- Термодвойка и баратрон /манометър/ с необходимият обхват;

- Детектор за неутрони, или пропорционална He3 или LF 3 тръба;

- Дозиметър с мехурчеста камера;

- Гайгеров брояч, за предпочитане сцентилационен тип за детеция на рентгенови лъчи;

- Деутериев газ - може да се поръча сгъстен, или да се извлече от D2O, първият начин е по-изгоден;

- Голям баластен резистор около 50-100 k и дълъг минимум фут - 31 см;

- Камера и дисплей за наблюдение във вътрешността на реактора;

- Инструменти, работилница и... Вакуумната камера може да се поръча по интернет като комплект за сглобяване.

Трудно ще се направи в гаража.

Стъпки:

1 - Сглобяване на вакуумна камера - как да си я направите - какви полусфери от неръждавейка, какви фланци, как

да си ги заварите с аргонова заварка или направо как да си поръчате по e-bay а $500. Последното не знам дали още е валидно;

2 - Сглобяване на високовакуумна помпа. За целта се навързва каскадно дифузионна маслена помпа с механична.Там е указано как става и какви помпи са необходими и грубо как се работи с тях;

3 - как да се направи вътрешната решетка, размери... Да се ползва волфрам, заради високата температура, как да се прикрепи оквътре изолиран извод за високо напрежение.

4 - Сглобяване на деутериевта система - тук се говори за купена бутилка, добавяне на регулатор за високо налягане, екстремно фин иглен вентил /за фина настройка/ и помежду им да се инсталира сачмен клапан за пълно затваряне.

5 - Високото напрежение - 40 kV и 10 mA изправено; с две думи е трудно да се намери, авторът показва самоделно устройство и дава опции как да се направи, като почертава, че не е за хора с малък опит. Препоръчва от рентгенов апарат. Аз лично мисля, че не е много трудно да се направи.

6 - Инсталиране на детектора за неутрони. С предимства и недостатъци са дадени три опции и тук:

- Мехурчест дозиметър - скъпичко е, от Канада;

- Сребро, забавител (ПВП, парафин или вода) и гайгров брояч;

- Пропорционален брояч;

7 - Пуск на установката и стискане на палци. Разбира се приемаме, че всичко дето бях така некоректен да спестя е спазено.

Предупрреждение да се покрият всички прозорци за наблюдение и камерата с олово - може би се има предвид оловно стъкло. Предупреждение, че рентгенови лъчи изтичат совен през стъклото на вакуумната камера и от керамичния изолатор, на извода за високо напрежение. Препоръчва се навсякъде където ще стоят хора да се следи нивото на рентгеновио лъчение. Следват инструкции в каква последователност се пускат и настройват помпите вентилите и високото напрежение. Предупреждение, че имате 1 шанс в живота за грешка с такова напрежение..

Ако всичко е наред в прозореца на камерата (това естествено се наблюдава с камера и монитор /CCTV/) ще се види първата картинка (1.jpg)

Източник: http://www.instructables.com/id/Build-A-Fusion-Reactor/

post-7686-051662300 1330842798_thumb.jpg

post-7686-090056900 1330842828_thumb.jpg

post-7686-006946100 1330842917_thumb.jpg

post-7686-071415100 1330842982_thumb.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Използва двата типа удържане на плазмата - инерционно и с поле.

Дали преди това не трябваше да има тема за ТОКМАК и лазерно управляем термоядрен синтез? Ако трябва по-натам, засега нека кажем, че Европа строи ТОКАМАК - проектът ITER, а Америка залага на другата концепция с лазерите - NIF.

Това па-долу е трета - комбинация между двете. Общо взето на сблъскващи се снопове от ускорени деутериеви йони /ядра/, като сблъсъците стават в сферична решетка (кафез), отрицателно заредена, която дъпълнително удържа йоните.

** * * *

Мисля, че трябва да има подобна тема.

Аз например, до известна степен, съм запознат с технологията за удържане на плазма с поле. Инерционният метод нищо не ми говори.

. . .

Доколкото си спомням, най-напредналият проект от този тип е Международен Термоядрен Експериментален Реактор ITER. Проекът е стратиран през 2006. В него участват няколко страни между които са Щатите, Русия, Китай, Европейския съюз и др. След около двадесет години ще бъдат наблюдавани първите резултати.

Проектът е един от най-скъпите стартирани някога. Бъдещето му е неясно.

. . .

Та мисълтта ми беше, че трудно човек може да си представя нещо, което е свързано с лазерно управляем термоядрен синтез .. реализирано в гараж.

Най-малко, като цени на материалите, ако ... ако въобще се намери доставчик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, апаратурата е описана, деутериевите йони се удрят в решетката и после или преди това как и защо ще стане между тях ядрен синтез? И как ще се регистрира? Защото дори обикновените удари между йони са свързани с разни излъчвания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мисля, че трябва да има подобна тема.

Аз например, до известна степен, съм запознат с технологията за удържане на плазма с поле. Инерционният метод нищо не ми говори.

. . .

.

. . .

Та мисълтта ми беше, че трудно човек може да си представя нещо, което е свързано с лазерно управляем термоядрен синтез .. реализирано в гараж.

Най-малко, като цени на материалите, ако ... ако въобще се намери доставчик.

Inertial confinement /fusion/ е терминът който лековерно без проверка преведох ато инерциоонно удържане, но мисля съм близо до истината. Реферира към методите дето са без удържане :)http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fusion

http://en.wikipedia.org/wiki/Inertial_confinement_fusion

Позволявам си да дам и този линк: http://biskvitka.net/2010/10/11/razhodka_v_nif__trip_nif.html

Добре де, апаратурата е описана, деутериевите йони се удрят в решетката и после или преди това как и защо ще стане между тях ядрен синтез? И как ще се регистрира? Защото дори обикновените удари между йони са свързани с разни излъчвания.

Не е баш добре описана апаратурата - не се разглежда устройството на йонните пушки, не че не знаем какво представляват. Как ще стане ядрен снтез? Първият от линковете, дето дадох, вероятно го знаеш, а другитет ти вероятен аргумент, че плтностите на сноповете не са достатъчни (за да има вероятност да се уцелят две ядра и др) ще са резонни. Енергията за преодоляване на потенциалната бариера за деутерий-тритий е 0,1 MeV тук обаче говоримм за само за деутерий, а последователните превръщания би трябвало да намалят вероятностите..

Регистрират се неутроните. За това са изброени и опции за детектори за неутрои

- Пропорционален брояч - като гайгеровия, но за неутрони. тръбата е запълнена с газ / смес, която се йонизира от неутрони - косвено, чрез превръщане - n + He-3 я H-3 + p+ , n + B-10 я Li-3 + α+;

- Мехурчест дозиметър - мехурчеста камера - запечатана епруветка с най-простия представител от хомоложния ред на фреоните - фреон 12;

- Активиране на сребро, и отчитане с гайгеров брояч. За да се активира среброто между него и иточника на неутрони се поставя забавител - Полиетилен висока плътност, парафин или вода.

Дорис, знам, че можеш да си ги преведеш, това за някой друг ако иска... Понеже го бях спестил.

При обикновените удари между йоните има ли излъчване на неутрони?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

......

При обикновените удари между йоните има ли излъчване на неутрони?

Е, не неутрони, но фотони , електрони и даже атоми и йони могат да се избият, ако ускорените йони бомбардират някакъв плътен материал, в случая решетката. Ако детекторите могат да отделят в тая манджа евентуалните неутрони, хубаво. Аз едно време точно с вакуумни установки се занимавах и знам, че когато мериш едно, може да се окаже, че си мерил друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз едно време точно с вакуумни установки се занимавах и знам, че когато мериш едно, може да се окаже, че си мерил друго.

Именно затова /и не само/ смятам, че не е грешка пускането на подобен материал тук. Ти спомена някъде преди, че имаш опит с вакуумни установки...

За меренето ясно случва се често - учените от ОПЕРА са скорошен пример..

Мисля, че има какво още да се по тази конепция и развитието и както и по други подобни за синтез - с фокусирани акустични вълни - в течен литий примерно.

Но нека пак се върнем на тази - със снопове и поле. Има варианти при които кафезът е с обратна "+" поляризацияя както и да се ползва магнитно вместо електрическо поле. Както и да се ползват някакви други горива - бор + деутерий..

http://thepolywellblog.blogspot.com/2009/10/polywell-worlds-most-important.html

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...