Отиди на
Форум "Наука"

Относно НОХ


invictus07

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, извинявам се за малко глупавия въпрос, но се надявам някой тук да може да ми помогне. Интересува ме как мога да определя продуктите на сложни реакции от този вид:

KMnO4 + Na2S + H2SO4 -> ?

K2Cr2O7 + Na2S + H2SO4 -> ?

PbO + MgSO4 + HNO3 + H20 -> ?

Как да преценя как точно ще реагират веществата и какви ще бъдат продуктите? По ОХ ми е лесно да преценя как протича дадена реакция и лесно извеждам продуктите, но неорганичната ме затруднява. Как се работи с такива уравнения?

Благодаря много предварително?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

A kak би го направил ако беше органика?

Единия от реагентите ще се окисли, друг ще се редуцира. Когато са повече преценяваш кой е най-силния редуктор/окислител.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук домашни не решеваме. Окислително-редукционните процеси са много интересни и не са толкоз сложни. Трябва да предцениш кой елемент или йон ще се окисли (и до коква степен при някои), кой ще се редуцира. Средата е важна, но гледам тя е доста `кисела` ;). Ще помогна малко, `обичайните заподозрени` при ОР реакциите са хрома и мангана, както сярата и азота. След определяне на продуктите изравняването (след електронен баланс) е проста работа. Е понякога се стига до 98 молекули вода ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук домашни не решеваме. Окислително-редукционните процеси са много интересни и не са толкоз сложни. Трябва да предцениш кой елемент или йон ще се окисли (и до коква степен при някои), кой ще се редуцира. Средата е важна, но гледам тя е доста `кисела` ;). Ще помогна малко, `обичайните заподозрени` при ОР реакциите са хрома и мангана, както сярата и азота. След определяне на продуктите изравняването (след електронен баланс) е проста работа. Е понякога се стига до 98 молекули вода ;).

Това не ми е домашна. Имам изразени и изравнени целите реакции. Питам от личен интерес. Знам какво представляват окислително-редукционните процеси и как се съставя електронен баланс. Питам, защото упражненията ни бяха малко и някои неща останаха недоизяснени, но както и да е.

Благодаря за отговорите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...