Отиди на
Форум "Наука"

За пръв път физици предадоха информация по сноп неутрино


Joro-01

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Учени от унивеситетите Рочестър и Северна каролина предадоха думата неутрино през 240 метра скали като за целта използваха частици неутрино. С това си начинание те реализираха една няколкодесетки годишна идея. Примамливото в случая е, че по този начин може да се предаде информация през земното кълбо (не както сега - сигналът да обикаля земята, ретранслиран от сателити и/или наземни станции), но ако това все пак не е кой знае какъв плюс, какво би било ако може да се предаде сигнал на обратната страна на луната или дори към някоя подводница? Последното поне на този етап технически е неосъществимо. Характерното за неутриното свойство, че слабо взаимодейства (в следствие на което може да пътува със светинна скорост през каквото и да е материя) е сериозен проблем, когато трябва да се улови. Което означава, че на този етап предаването на информация е абсолютно нерентабилно (предаването на това съобщение е продължило два часа), но експериментът все пак е успешен.

Експериментът - предава се думата "неутрино" по сноп от неутренол

За целта:

- В качеството на излъчвател се ползва няколкокилометров ускорител към Fermilab, близо до Чикаго. В него се ускоряват протони към въглеродна мишена, за да се получи необходимият сноп от неутрино.

- В качеството на приемник се ползва детекторът MINERvA - осем тонен детектор за нeутрино състоящ се от много слоеве сцентилационни ленти, оптика и фотоелектронни умножители. В състояние е да улови една от десет милиарда частици неутрино;

- Информацията - думата неутрино се кодира в двоична бройна система, където на единицата означава включен лъч /сноп неутрино/, а нулата - изключен лъч. Та - модулацията представлява поредица от спирания и пускания на лъча от ускорителя. За да се гарантира надеждно предаване са необходими две неща - лъч с необходимата плътност на неутрино и достатъчно време - най-малкото време което е необходимо със сигурност ще се детектира включеният лъч, тоест - през което със сигурност ще се улови неутрино от излъчвателя.

Или ако приемем, че:

1 Се предава осембуквената дума "neutrino"

2 Се кодира по стандарта ASCII - 7 бита на буква (така ли беше?)

Излиза че сме предали 56 бита за 7 200 сек или имаме скорост от 0,078 (0,077 в период) бита в секунда.

А сега го сравнете със скоростта на интернета ви....

Източници:

http://www.membrana.ru/particle/17721

http://www.physorg.com/news/2012-03-wireless-message-neutrinos.html,

minerva-docdb.fnal.gov

post-7686-010825200 1331854308_thumb.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Хммм, абе те и компютрите някога са били колкото 3-стаен апартамент, а виж ги сега. Не се знае откъде ще изскочи заека. Интересно. Това, че е възможно да има военно приложение е добре, защото военните имат пари за големи изследвания и имплементации, ако харесат нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако бъде разработен проект, който да използува неутрино за комуникация, приложението му би било адски ценно.. например в космонавтиката. Няма да има прекъсвания на сигналите между лунен модул намиращ се on the dark side of the moon и Земята.

Хюстън е чакал с трепет в сърцето излизането от радио сянка на екипажите от мисиите Аполо.

. . .

. . .или поне теоретично е така...

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не знам какво да мисля...

Тук са малко фундаментални нещата, големи пробиви мисля, скоро не могат да се очакват. Предавателя на неутрино едва ли ще стане под километър, а приемника едва ли ще стане под тон. Освен че е бавен, този начин на предаване на информация е колосално енергоемък. Колко ли мега/гигавата е предавателят?

От друга страна пък експериментът заслужава внимание.

Аз лично очаквам пробив при квантовото сдвояване, проблемът е там да се създаде устойчивост на това състояниея имаше статия тези дни, ще я прегледам и ако е интересна може да я пусна днес, утре...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не знам какво да мисля...

Тук са малко фундаментални нещата, големи пробиви мисля, скоро не могат да се очакват. Предавателя на неутрино едва ли ще стане под километър, а приемника едва ли ще стане под тон. Освен че е бавен, този начин на предаване на информация е колосално енергоемък. Колко ли мега/гигавата е предавателят?

От друга страна пък експериментът заслужава внимание.

Аз лично очаквам пробив при квантовото сдвояване, проблемът е там да се създаде устойчивост на това състояниея имаше статия тези дни, ще я прегледам и ако е интересна може да я пусна днес, утре...

И аз не знам какво да мисля.

При настоящето ниво на познаване на физичните закони, логично е развитието на технологиите да бъде свързано с КМ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КМ какво е?

Историята на технологията изобислтва с няколко тонни прототипи на нещо, което после всички носим в джоба си :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Квантова механика

Мед ти на уста, но може би имаш предвид най-вече електрониката, където единият пробив стана зарадди замяната на лампите и релетата с полупроводници, другият заради заради цифровизаацията.

При ускорители, детектори за неутрино и при устройства за съхранение ня енергия подобна миниатюризация малко ми се струва невъзможна. Сигурно и дано греша. Не и без откриването на нови материали - свръхплътни, свръхздрави...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...