Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

Ами точно там е уловката,че никъде не пише каква да е концетрацията и т.н. "Пригответе 10% р-р на натриев карбонат,след което .... и така продължава опита,без никакво уточнение за 10%-ния разтвор.

Ами 10% е точно концентрацията ;).

По скоро какво е количеството. Ако е 1 кг. р-р, за да е 10% колко грама р-римо в-во ще да трябва да има в р-ра?

Пак казвам,че пише само и единствено да се приготви 10% р-р на натриев карбонат ,след което този разтвор трябва да го добавя към друг. Няма информация за 10%-я разтвор.

"Пригответе 10% р-р на натриев карбонат.След отдестилиране на естера дестилатът се обработва в бехерова чаша с 10%-я разтвор,докато престане отделянето на мехурчета от въглероден диоксид и горният слой даде неутрална реакция спрямо лакмус." Пак казвам ,че няма дадена информация за разтвора,затова питам как да го приготвя.

Ами на `кантара` слагаш една чаша, отчиташ теглото и. Слагаш 10гр. р-римо в-во за 100гр р-р и доливаш с р-тел. Примерно, ако чашата е 27гр. ще сложиш р-мо в-во докато кантара не покаже 37гр. после ще добавиш вода докато не покаже 127гр. Това с водата при у-вие, че тя е разтворител де.

Ами 10% е точно концентрацията ;).

По скоро какво е количеството. Ако е 1 кг. р-р, за да е 10% колко грама р-римо в-во ще да трябва да има в р-ра?

Въпросът ми беше не колко точно да е концентрацията, а колко точна да бъде тя...

Въпросът ми беше не колко точно да е концентрацията, а колко точна да бъде тя...

Ооо извинявай! Не съм го прочел както трябва, грешката си е изцяло моя.

Пишеш:

Колко точна да е концентрацията?, а аз го възприех по друг начин.

Аз ти посочих по-прецизен начин. При н.у. 1 мл вода е равен горе долу на 1 гр. Начина посочен от мен е същия. Т.е. това което писах е пак 10 гр. сол и 90 гр. вода. Ако не си го разбрала спирам до тук. Консултации даваме само на хора интересуващи се от химия с цел разбиране.

Написаното от теб беше същото ,като изключим грамовете на чашата! А ако наистина даваш консултации на хора,интересуващи се от химия с цел РАЗБИРАНЕ,би трябвало да даваш консултации докато разбирането не стане в излишък. И не знам да има хора,които се интересуват от химия,без цел "разбиране".

Много потребители желаят само да им се напише домашното и помощта там е не само не полезна, а и вредна. Начина даден от мен е по-точен защотото всичко става на кантара (т.е. везната де). Защото при измерването на солта имаме една грешка при измерването на 90мл. вода друга и т.н. А отчитане на теглото на съдовете също е важно. Дали ще е 1аша или тигел или колба.

ей, аман от неблагодарни, нагли и невежи потребители. Затова смятам, че правенето на чужди домашни трябва да се забрани.

Редактирано от Last roman

Благодаря отново.Попаднах на този коментар ". Аз от години се опитвам и все още не мога да убедя лаборантките че 30% калиев йодид не се прави като разтвориш 30 грама сол до 100 мл. с вода. " И в този ред на мисли ,не се ли объркват нещата с моя ратвор,тук имаме пак сол,пак вода и пак %-и,но е написано,че не се прави така.(не ми е за домашно,от доста време нямам домашни работи,просто се опитвам да разбера и искам да се науча как да си приготвям такива р-ри)

Ако имаме изходен р-р на HNO3 60%  как да си направим примерно 100мл 20% р-р?

По презумпция - 60% (стандартна концентрация от завода) - в об. % или в масови % е и как трябва да се смятат?