Отиди на
Форум "Наука"

Гробища и още нещо


Recommended Posts

  • Потребител

Искам да попитам за едни гробища,които се намират на няколко километра от нашия малак град,който е в добруджанско.Не са някакво официално гробище..около 6-7 са и странното е,че надргобните камъни не са изписани,или поне след толкова много време вече от букви няма следа,така,че ми беше трудно да реша какъв е произходът им.Камъните са някакви безформени.Дядо ми мисли,че са или турски или черкезки,но може и да греши.Обичам да си правя разходки из природата и веднъж просто се натъкнах на тях.Някой по-просветен от мен може ли да ми даде някаква информация,насока към въпроса?А и се питам дали ако опитам да разкопая има вероятност да са погребани с някакви ценности?...

И така минавам към другата тема,тук става въпрос за няколко намерени делви,пълни с кости при изкопаването на дупки в земята в двора на къща.Местността е силистренска.Тук особеното е,че черепи не са намерени.Но ми е интересно защо биха сложили кокалите на нещо или някой в такъв съд?Дали не е някакъв древен ритуал или погребение?Не е известно дали са животински или човешки,но аз се интересувам от такива неща и се допитвам до вас.Според мен ако се разкопае цялата градина ще изникнат още неща.Ако и вие сте се натъквали на подобни работи,споделете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Latinica, zastoto ne moga da vklucha kirilicata.....Izvinyavam se.

Barkas njakolko nesta.

1. Ili obichas prirodata i togava ne posjagaj na neja da KOPAES.

2. ako si muzeolog /ljubitel/, pri mestnite vlasti, registri na teritorijata, muzei mozes da se informiras....No bez razresenie ne dej kopae. Podsadimo e.

3. ako pri stroez se izkopat choveski /ili se predpochita/ ostanki vav vseki sluchaj trjabva da se osvedomi policijata....Te sa dlazni da proverjat.

Mnogo artefalkti se unistozavat, kogato stroiteljat dava malko baksis na tozi s bagera, za da razbie starite ostanki, za da ne se zadarza stroeza. No tova e podsadimo.

:bigwink:

Za gradinata.....

Predi godini edin nas poznat bese pusnal slux v kracsmata, che v gradinata mu e zakopano zlatoto na Dankolov. kojto mu pomogne ste e ortak s nego....

Redica maze dojdoha da mu razkopajat buranjasalijat dvor....Ne namerixa nisto, no dvorat se podredi.....:~):laugh:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Искам да попитам за едни гробища,които се намират на няколко километра от нашия малак град,който е в добруджанско.Не са някакво официално гробище..около 6-7 са и странното е,че надргобните камъни не са изписани,или поне след толкова много време вече от букви няма следа,така,че ми беше трудно да реша какъв е произходът им.Камъните са някакви безформени.Дядо ми мисли,че са или турски или черкезки,но може и да греши.Обичам да си правя разходки из природата и веднъж просто се натъкнах на тях.Някой по-просветен от мен може ли да ми даде някаква информация,насока към въпроса?А и се питам дали ако опитам да разкопая има вероятност да са погребани с някакви ценности?...

Ако камъните в тези гробища край вашия малък град са като камъните в онези гробища край онзи малък град, то значи в гробовете ще има същото.

За опита за разкопаване. Имаме една хубава поговорка: "Един българин - юнак, двама - чета, трима - чета с предател". Сиреч докато копаеш все ще се намери доброжелателен съгражданин да те издаде. Ще рече, че имаш голям шанс да откриеш, че дължиш 1000лв. на адвоката си. Ако се почудиш дали да му ги дадеш и си симпатяга, то в един следващ момент в затвора може да откриеш много любов, а вече покрай нея да изкараш някой лев. Вместо да минаваш по тая скъпа, сложна и трудоемка процедура ще е по-добре да се замислиш дали да не пристъпиш направо към крайния резултат и да се огледаш дали край вашия малък град не минава някое по-оживено шосе.

И така минавам към другата тема,тук става въпрос за няколко намерени делви,пълни с кости при изкопаването на дупки в земята в двора на къща.Местността е силистренска.Тук особеното е,че черепи не са намерени.Но ми е интересно защо биха сложили кокалите на нещо или някой в такъв съд?Дали не е някакъв древен ритуал или погребение?Не е известно дали са животински или човешки,но аз се интересувам от такива неща и се допитвам до вас.Според мен ако се разкопае цялата градина ще изникнат още неща.Ако и вие сте се натъквали на подобни работи,споделете.

Ако делвите приличат на онези, дето ги изкопаха край оня град, може да не са делви, а погребални урни. Ако обаче са като онези, дето ги намериха в оня двор в онуй село, то няма да е лошо да попиташ баба си дали не са погребали в двора Шаро, а после и Маца.

Послепис: Ако в някой от следващите дни усетиш, че органите на народната полиция блъскат яко по вратата ти, гледай да избягваш резки движения, че на последък тези момчета бързо палят и дълго бият. :head_hurts_kr:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако камъните в тези гробища край вашия малък град са като камъните в онези гробища край онзи малък град, то значи в гробовете ще има същото.

За опита за разкопаване. Имаме една хубава поговорка: "Един българин - юнак, двама - чета, трима - чета с предател". Сиреч докато копаеш все ще се намери доброжелателен съгражданин да те издаде. Ще рече, че имаш голям шанс да откриеш, че дължиш 1000лв. на адвоката си. Ако се почудиш дали да му ги дадеш и си симпатяга, то в един следващ момент в затвора може да откриеш много любов, а вече покрай нея да изкараш някой лев. Вместо да минаваш по тая скъпа, сложна и трудоемка процедура ще е по-добре да се замислиш дали да не пристъпиш направо към крайния резултат и да се огледаш дали край вашия малък град не минава някое по-оживено шосе.

Ако делвите приличат на онези, дето ги изкопаха край оня град, може да не са делви, а погребални урни. Ако обаче са като онези, дето ги намериха в оня двор в онуй село, то няма да е лошо да попиташ баба си дали не са погребали в двора Шаро, а после и Маца.

Послепис: Ако в някой от следващите дни усетиш, че органите на народната полиция блъскат яко по вратата ти, гледай да избягваш резки движения, че на последък тези момчета бързо палят и дълго бият. :head_hurts_kr:

Абе спокойно,нито съм тръгнала да копая нито нищо,отдавна живея в чужбина нямам достъп до там.И освен това баба ми не е погребвала домашни любимци,първо,че не е имала такива,второ точно тя ги е открила и трето от какъв зор в урни ще ги слага...Не съм се интересувала толкова от иманярството,колкото от мистерията,ама вие само натам клоните.Повече бих искала да разбера кое племе или народ и по кое време от миналото са се извършвали такива погребения в делви и защо или въобще някаква информация понеже в гугъл не открих.И ако е урна не би ли трябвало да са на пепел?Защото това което ние сме открили са си цели кости,не прах.Колкото до гробовете странно малко гробище,не би ли трябвало да е по мащабно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някакви снимки имаш ли за кой град става въпрос

уж има надгробни камъни а не знаеш какви са костите

м-би осолени мръвки :good:

Ти май не си внимавал?Надгробните камъни при гробищата и изкопаните делви това са два съвсем различни случая на съвсем различни места.Нямам снимки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм се интересувала толкова от иманярството,колкото от мистерията,ама вие само натам клоните.

Ами явно заради това нещо се получава масова хипноза, че интересите са съвсем други:

А и се питам дали ако опитам да разкопая има вероятност да са погребани с някакви ценности?...

И така минавам към другата тема,тук става въпрос за няколко намерени делви,пълни с кости при изкопаването на дупки в земята в двора на къща... Според мен ако се разкопае цялата градина ще изникнат още неща. Ако и вие сте се натъквали на подобни работи,споделете.

За останалото - ами на базата на цялата обстойна информация, която представи мога да ти кажа, че тези неща дето сте ги намерили в двора, са кето онези неща дето са ги намерили в онова село - същия период, същото племе и т.н. и т.н. А гробовете пък са същите като онози, край онова градче. С това смятам, че съм отговорил толкова изчерпателно, колкото е зададен въпросът.

Керамиката се датира по типология, в която всеки детайл е важен. Костите - не знам на каква точно база ги определи на човешки. Както казах - в двора някои са си погребвали домашните любимци. В миналото във всеки двор е имало куче, чиято функция днес се изпълнява от алармена иснсталация и котка за да лови мишките. Да не говорим, че в някои периоди и в някои населени места хората (по-бедните разбира се) са си живеели с добитъка в едно помещение. Сиреч няколко хубави снимки въобще няма да са излишни, да не говорим за информация за града, името на местността и т.н. Все пак си в чужбина, няма да копаеш там и не копаеш там, тъй че не виждам какъв е проблема да се вкълючи във въпросът малко повече информация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти май не си внимавал?Надгробните камъни при гробищата и изкопаните делви това са два съвсем различни случая на съвсем различни места.Нямам снимки.

хайде да спреш да ни занимаваш с глупости вече?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...