Отиди на
Форум "Наука"

Няколко български диалектни думи


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ако срещнете някакви по-особени, пускайте ги тук, просто да се събират:

Ей сега ги чух тези трите, в района на Котел,с.Градец

червиш (ударение на И-то) - костен мозък - (по повод на готвене - когато се обезкости животно, костите са варят с различните остатъци по тях и с костния мозък, когато се отдели се приготвя нещо като желе и отделно бульона);

джингиз (ударение на второто И)(може би дженгиз, с потъмняване на Е-то в И, поради източния диалект) - серт, лют човек, който лесно се пали и разлютява и разгневява и разпалва кавга; (най-често се използва по отношение на жени, които са свадливи)

(а кажете, че не е спомен от контактите с Чингис хан :)):)) )

меджия-(ударение на И-то) - събиране на разни младежи, познати някому, за да му помогнат да свърши трудоемка работа - най-често без пари или срещу дребна почерпка, като е привлекателно главно със събирането на хората на едно място;

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ето едно рап парче на диалект от Любимец (източно-рупски говор). Диалектът е ясно изразен след 00:50.

http://vbox7.com/play:4682407e

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няколко израза от Кюстендилския край:

Пун джеб с орей - Пълен джоб с орехи

Вук - вълк

Мачка - /жен.род/ котка, пример: Мачка бирка поганци - Котка гони плъхове

Марок - /мъж.род/ котарак

Къцанье - чукане

/хората от този край ги наричат "къцавци" - по разбираеми причини! :-D/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако срещнете някакви по-особени, пускайте ги тук, просто да се събират:

Ей сега ги чух тези трите, в района на Котел,с.Градец

червиш (ударение на И-то) - костен мозък - (по повод на готвене - когато се обезкости животно, костите са варят с различните остатъци по тях и с костния мозък, когато се отдели се приготвя нещо като желе и отделно бульона);

джингиз (ударение на второто И)(може би дженгиз, с потъмняване на Е-то в И, поради източния диалект) - серт, лют човек, който лесно се пали и разлютява и разгневява и разпалва кавга; (най-често се използва по отношение на жени, които са свадливи)

(а кажете, че не е спомен от контактите с Чингис хан :)):)) )

меджия-(ударение на И-то) - събиране на разни младежи, познати някому, за да му помогнат да свърши трудоемка работа - най-често без пари или срещу дребна почерпка, като е привлекателно главно със събирането на хората на едно място;

джингиз

(а кажете, че не е спомен от контактите с Чингис хан :)):)) )

Ohh боже, боже..Фоменко само може да ти завижда..Чингис хан си е пил ракията или кумиса в Котелско сигурно преди 800 години, та котелчани пазят спомена за него..

---

Да ти е идвало на ум, че думата може да навлезнала от турския език?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако срещнете някакви по-особени, пускайте ги тук, просто да се събират:

Това е добра идея,за съжаление обикновенно забравям да си записвам...

Бутурница

Ергените, а в някои райони и мъже, жени и деца прескачат този огън за здраве и предпазване от бълхи. Много популярен е обичаят мятане на специални стрели - бутурници, чавги, пярници. В Родопите, Тракия и Добруджа правят стрелите от леска или черен клек, разцепват ги в единия край и привързват слама или добавят тънка дървена перка. После ги запалват от огъня и ги хвърлят към селото, дворовете на избраниците си или близки с наричания за здраве и плодородие, със заклинания за любов и женитба.

post-6898-089201100 1333973060_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ohh боже, боже..Фоменко само може да ти завижда..Чингис хан си е пил ракията или кумиса в Котелско сигурно преди 800 години, та котелчани пазят спомена за него..

---

Да ти е идвало на ум, че думата може да навлезнала от турския език?

Ми само предполагам, имайки предвид значението й. На турски какво значи тая дума?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето и няколко думи от еленско - кумболка или кумбулка - дива слива, джанка

калабце - малко кълбо,

мъргаза - инат човек

Сигурно има още, но за тези се сещам на примависта.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

"Паткан" - ударението на второто А - плъх. Добрич и околността.

Промени темата на Речник на балканския гагаузки/с 8-те диалекта/...:) Джин е дух/зъл :) /, а гиз е мистериозен, скрит, потаен...:), точно като жените :) . Меджия е на български зареда, взаимопомощ, но не забравяйте, че не е "асъл бадева" , получаващия помоща е длъжен добре да пои и храни помощниците ! :) . Ползвало се е и като съкратен вариант /гагаузка му работа :)/ на сребърна монета/заради меджидия-20 гроша/. Червиша е по-многообразен, защото е събирателно за разни "манджи" от месо, като общото е мазната заливка/червиш/, което ми напомня, че се е пълнела сместа в "толуми" и е хубаво да се добави тарана/тархана/:). "Ама хич" не ме бива в кулинарията..."аджамия" съм и каквото забъркам отива в " казана за боклук"...Чукча гурмен, не е ахчия :) Хади стига масали :) Да не стана на ахмак:)

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама ся ще те изненадам - в Котелско няма гагаузи, а сред гагаузите в Добруджа има много думи, които са същите като с тези в Котел. Или котелски овчари са ги донесли от Добруджа, или те са ги занесли там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прилагодувам (приспособявам), остварувам (извършвам) и други сърбизми от македонски "език". Знаете ли ако тези думи има ги и в пиринските говори?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ама ся ще те изненадам - в Котелско няма гагаузи, а сред гагаузите в Добруджа има много думи, които са същите като с тези в Котел. Или котелски овчари са ги донесли от Добруджа, или те са ги занесли там.

Не се изненадвам :) : то сега в България почти никъде няма гагаузи. Но две неща са характеризирали някога гагаузите: чобанството!!! и мандаджийството. Мисля, че като православни, част от тях също са се изтеглили в Балкана. До 40-те години на 19-ти век е нямало голямо делене на Рум-миллета/поради липса на "външни" фактори/ и "смесените" бракове не са били рядкост. Но след това има разделение, а заселването и браковете на "балканджии" в гагаузки махали и села/за гагаузи продължава, като се сочи често, че те имат роднини в селото/махалата...? (История на село Брестак, М.Радев, Варна, Славена 2008). Доста теренни етнографи и краеведи в България и Бесарабия сочат произхода на "чисто" гагаузки родове от Котленско, Жеравна, Сливенско и даже Габровско/най-често като довод за "огагаузяване" на българите/езика си дали, вярата не :) :)/, като Д. Гургуров и М.Радев стигат поради това до извода, че "потурчването" е станало края на 18-началото на 19 век ? Така, че е нормално и думи, и манджи, и стоки,и булки:), и фолклор да са се обменяли нон-стоп:) между гагаузи и балканджии /аз даже съм такъв гагаузо-балканджия :)/. Мене ми е интересно, защо в Казанлъшко и Дупнишко има "бум" на "гагаузо-балкано-турцизми"/Крънско деспотство и т.н. може би?/ Наблюденията ми са лични от разговори с хора над 60 години и може да бъркам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да дам и своя принос директно/по букви :)/:

маане– вид четиристишие, употребявано в тюрските/в т. ч. и гагаузките/ тюркю / народни песни/

маджун– лепкава, гъста смес, може да е сладко за ядене, лапа за мазане, и за уплатнение на стъкла/не знам дали има аналог на славянски<ahttp://nauka.bg/forum/uploads/smile.png' alt=':)'>/

мазгал– амбразура, бойница

маждрак– копие

малджия– иманяр

манафин– епитет за източните жители на Османската империя, шиит, мъжелюбец

мандало– желязна или дървена кука за притваряне на врата, прозорец и пр.

мандахерцам– кандилкам, клатя

марда/удар. на второто а/– брак; бракуван; лошо качество, некадърен, неопрятен, мързелив човек

мертек– греда

От СИ България. Мога да почна от А и до Я с няколкостотин думи, стига да има интерес? Имам готовност и по стари гагаузо-български имена и фамилии, така, че няма да ми коства време.

Редактирано от Атила Дуло
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да дам и своя принос директно/по букви :)/:

маане– вид четиристишие, употребявано в тюрските/в т. ч. и гагаузките/ тюркю / народни песни/

маджун– лепкава, гъста смес, може да е сладко за ядене, лапа за мазане, и за уплатнение на стъкла/не знам дали има аналог на славянски<ahttp://nauka.bg/forum/uploads/smile.png' alt=':)'>/

мазгал– амбразура, бойница

маждрак– копие

малджия– иманяр

манафин– епитет за източните жители на Османската империя, шиит, мъжелюбец

мандало– желязна или дървена кука за притваряне на врата, прозорец и пр.

мандахерцам– кандилкам, клатя

марда/удар. на второто а/– брак; бракуван; лошо качество, некадърен, неопрятен, мързелив човек

мертек– греда

От СИ България. Мога да почна от А и до Я с няколкостотин думи, стига да има интерес? Имам готовност и по стари гагаузо-български имена и фамилии, така, че няма да ми коства време.

Има ли интерес или не?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...