Отиди на
Форум "Наука"

Монети


Demon

Recommended Posts

  • Потребител

Темата е предназначена за кратки въпроси. Практиката показа, че в раздела се пускат много теми с доста неопределеното заглавие: "Каква е тази монета". Събирането на въпросите в една тема ще позволи при последващи прегледи да се отговаря на въпроси, на които е било пропуснато по някаква причина след пускането им.

Напомням, че е забранено форума да се изплозва за търговия с антики и за насърчаване на иманярска дейност. Затова независимо къде са пуснати всички въпроси свързани с цени на антики, както и препоръки за провеждане на иманярска дейност се изтриват незабавно.

Някой може ли да ми каже каква е тяхната нумизматична стойност

Ето ви и снимки на монетите и от 2 те страни.

http://storage4.album.bg/001/1_144ab_21095307.jpg

http://storage4.album.bg/606/2_e9e43_21095324.jpg

http://www.album.bg/the.lich.king/images/21095330/ - - От горната страна пише: XV зимни олимпийски игри 1988. А от долната страна пише:1987-1лев

http://www.album.bg/the.lich.king/images/21095314/

Благодаря предварително

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Десетте лева от 1930г. са отсечени в няколкостотин хиляди екземпляра и са твърде разпространени. Нумизматичната им стойност е нула, защото толкова съвременни монети въобще не са обект на нумизматиката. Но те имат сребърно съдържание - не много високо (не помня колко процента беше), но все пак. Това е ценното в тях - освен Мадарския конник, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Десетте лева от 1930г. са отсечени в няколкостотин хиляди екземпляра и са твърде разпространени. Нумизматичната им стойност е нула, защото толкова съвременни монети въобще не са обект на нумизматиката. Но те имат сребърно съдържание - не много високо (не помня колко процента беше), но все пак. Това е ценното в тях - освен Мадарския конник, разбира се.

Всъщност са отсечени в 15 001 000 екземпляра и нямат сребърно съдържание, а мед и никел. На няколко места прочетох, че ако годината 814 била изписана горе при надписа Крум, монетата била много рядка, но понеже не намерих нито една снимка на такава монета в интернет си мисля, че това е мит.

post-5984-1264676423_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми не е точно мит...по скоро днес му викат "проба". Та тези който са редки са пробен вариант, естествено е документирано че съществуват, а тираж няма...мисля че беха няколко единични бройки, и със сигурност е едноцифрено число. Така че търсенето им е безмислено, те 100 % вече в частни колекции. Иначе те като всяка монета си имат някаква стойност, но в случея е по-скоро сънтементална, но не и нумизматична.

А 1 лев 88, той всъшност се продава и до днес на касите на БНБ, за невероятните ...1 лев, ако не се лъжа

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Използвайте раздела за нумизматика за такива въпроси. Тази информация е спецефична и трябват каталози. По времето на Калигула (Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus (31 август 12г. – 24 януари 41г.) и васалните владетели понякога са слагали образа на римския император, тъй че вариантите стават доста.

Ето нещо подобно:

RPC_0185.jpg

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мерси за бързия отговор надявам се да разбера поне откога е и откаде е тази монета :)

А на мен ми се иска да сложиш снимка на твоята монета...все пак когато изказвам мнение за нещо се радвам да го видя ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мерси за бързия отговор надявам се да разбера поне откога е и откаде е тази монета :)

А на мен ми се иска да сложиш снимка на твоята монета...все пак когато изказвам мнение за нещо се радвам да го видя ;)

Нека второто някой да го изтрие че видях че се е постнало два пъти ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А на мен ми се иска да сложиш снимка на твоята монета...все пак когато изказвам мнение за нещо се радвам да го видя ;)

Нека второто някой да го изтрие че видях че се е постнало два пъти ;)

тези картинки аз ги напраих вчера на скенера...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвет: старата монета да кисне и се измие в малко количество разтвор на хлебна сода. Така грубите налепи падат и релефът става напълно видим.

ПП Съветът не е за иманяри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвет: старата монета да кисне и се измие в малко количество разтвор на хлебна сода. Така грубите налепи падат и релефът става напълно видим.

ПП Съветът не е за иманяри.

Доста интересен съвет :) :)

Не бих казал че става за всички монети....направо ти го гарантирам :)

Иначе монетката е на император Максимиан около 286-310 ( нямам идея от кое от трите царувания е)...номинала е фолис ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

въпрос за една монета.

Намерих 1 монета мисля че е гръцка или македонска, не съм сигурен. От 1944 г. е

пишете ми в скаип bobohav, моля ви.

първо се научи да пишаш грамотно

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обърни снимката, монетата е пробита откъм долната страна на надписа :) И дай снимка на обратната страна, може някоя тугра да изскочи :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Обърни снимката, монетата е пробита откъм долната страна на надписа :) И дай снимка на обратната страна, може някоя тугра да изскочи :)

Че ще излезе ще излезе...но от другата страна на монетата ;)

Снимай и обратно , ако можеш

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...