Отиди на
Форум "Наука"

Радиоактивно разпадане


elena__

Recommended Posts

  • Потребител

Искам да попитам радиоактивното разпадане в природата спонтанен процес ли е или би могъл да се стимулира под някакви въздействия? В лабораторорни условия това се осъществява чрез стимулация от топлнни неутрони, а в природата? От какво зависи радиоактивното разпадане в природата?

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей Елена. По принцип радиоактивни елементи са тези с атомен номер(брой протони в ядрото) над 82. Тоест колкото е по-тежко атомното ядро, толкова е по-малка специфичната енергия на връзката, която се пада на всеки адрон. Това прави разпадането на ядрото по-лесно. В природата естествена радиоактивност се наблюдава в изотопите на елементите, защото тяхното ядро е по-нестабилно. Времето за което атомите на дадено количество радиоактивно вещество ще се разпаднатна половина, както може би знаеш, се нарича период на полуразпад и е напълно случайно явление, различно за всеки елемент. Периодът може да бъде в порядъка на няколко мили секунди, до няколко милиона години. За това на глед стабилен атом, може да е радиоактивен. Периодът на полуразпад, както и всички характеристики на микрочастиците се описват от квантовата физика. Например, ядро на радиоактивен елемент, с период на полуразпад 1 година, може да се разпадне в произволен момент от тези 365 дни - след 1 ден, след 10 дена или след 5 месеца, но не по-късно от периода на полуразпад. Виж мисловният експеримент на Шрьодингер - "Котката на Шрьодингер"

Редактирано от morgoth0011
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ели,

виж тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82

Съжалявам, не можах да "вмъкна" линка.

Ако имаш още въпроси, ще ги обсъдим. Конкретно на твоя въпрос отговорът е - спонтанен процес е. Там пише. Когато активираме нещо /някакъв елемент чрез облъчване/ ние превръщаме един елемент в друг или в негов изотоп и получаваме нещо принципно различно. И в този смисъл ние не стимулираме разпада.

morgoth0011,

Откъде това 82? Отговорът на въпроса за вселената и всичко останало e 42 :)

Тритият също е радиоактивен - 2 неутрона и 1 протон

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря!

А в природата има ли някаква вероятност някакво вещество или някакво облъчване да забави разпада на ядрата?

Дотоколкото съм запозната периода на полуразпадане не зависи от температурата и налягането, но това означава ли, че не зависи от никакви външни условия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например, ядро на радиоактивен елемент, с период на полуразпад 1 година, може да се разпадне в произволен момент от тези 365 дни - след 1 ден, след 10 дена или след 5 месеца, но не по-късно от периода на полуразпад. Виж мисловният експеримент на Шрьодингер - "Котката на Шрьодингер"

Това не вярно. Разбира се, че може да се разпадне след периода на полуразпад. Котката няма общо тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тритият е изотоп. Аз имах предвид "оригинални" ядра. Всички елементи с пореден номер, над 82(както и техните изотопи), са радиоактивни, ако искаш провери. Под 82, радиоактивни са само изотопите на елементите. :laugh:

Редактирано от morgoth0011
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Времето за което атомите на дадено количество радиоактивно вещество ще се разпаднат на половина, както може би знаеш, се нарича период на полуразпад и е напълно случайно явление, различно за всеки елемент.

[Например, ядро на радиоактивен елемент, с период на полуразпад 1 година, може да се разпадне в произволен момент от тези 365 дни - след 1 ден, след 10 дена или след 5 месеца, но не по-късно от периода на полуразпад.

Мисля, че в тези два цитата няма обща логика. Първо, защото – както сам си отбелязал – периодът на полуразпад е "Времето за което атомите на дадено количество радиоактивно вещество ще се разпаднат наполовина..." Което означава, че дадено, конкретно, ядро може и да не се разпадне в периода на полуразпад, т.е. може да е от половината на НЕразпадналите се ядра.

Второ, като казваш "не по-късно от периода на полуразпад", излиза, че след посочения от теб период /например 365 дни/, със сигурност няма да остане нито едно неразпаднало се ядро на съответното вещество, или с други думи, че това вещество направо ще изчезне от "лицето" на природата.

И трето, както си отбелязал "всички характеристики на микрочастиците се описват отквантовата физика". Но ако можеше със сигурност да се каже, че едно конкретно ядро непременно ще се разпадне след отпределен период от време, това би било в пълно противоречие с принципа на неопределеност.

Примерът с котката на Шрьодингер е пряко свързан именно с принципа на неопределеност и би изгубил смисъла си при сигурен разпад след определено време. Или с други думи, ако дадено ядро непременно би се разпаднало например след 365 дни, това би означавало, че тогава котката в кутията вече няма да е в суперпозиция, а стопроцентово отровена... горката:(

П.П. Засега е прието, че спонтанното разпадане на определено ядро е процес, който не зависи от никакви външни причини. И точно затова времето на разпадане се счита за напълно случайна – а значи и неустановима – величина. Квантовата механика може да установи само средното време на живот – разпределението на вероятностните времена на живот, характерни за дадено квантово състояние.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Котката няма общо тук.

Споделям мнението на колегата Gravity.

. . .

Мисловният експеримент на Шрьодингер онагледява непълнотата на Квантовата механика /КМ/.

Няма спор, че този експеримен е интересен, предизвикал спорове, довел е до създаването на частни хипотези, но аз не намирам връзка с въпросите зададени от Елена__ .

КМ си има своето съвсем практично място в ядрената физика и техника, но каква е точно връзката с ядрения полуразпад наблюдаван в не лабораторни условия - не ми е много ясно.

Бих бил задължен на колегата morgoth0011 да обясни, какво точно има предвид включвайки Котката на Шрьодингер в отговора си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Отговорът на въпроса за вселената и всичко останало e 42 :)

* * *

:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека ако някой тук е запознат да каже има ли дълго живеещ естествен радиоактивен изотоп на леките елементи. Аз не се сещам за такъв.

Зависи какво означава лек и дългоживеещ. Въглерод 14 брои ли се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е коректен изказ. Няма оригинални ядра. Всеки елемент в природата се среща под формата на смес от изотопи с различна маса. Но освен естествените изотопи има и изкуствени. Освен това не е и вярно изказването че всички елементи над 82-ри номер са радиоактивни. Бисмута не е. :)

Нека ако някой тук е запознат да каже има ли дълго живеещ естествен радиоактивен изотоп на леките елементи. Аз не се сещам за такъв.

40К - 1.25х109 години

48Ca - 4.3х1019 години

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Благодаря!

А в природата има ли някаква вероятност някакво вещество или някакво облъчване да забави разпада на ядрата?

Дотоколкото съм запозната периода на полуразпадане не зависи от температурата и налягането, но това означава ли, че не зависи от никакви външни условия?

Аз доколкото знам, не (изключвам релативистични ефекти pri dwivenie s wisoki skorosti :) ), който желае да ме допълва или поправя. За това и въглерод 14 е един сравнително надежден метод на датиране.

Сори, бях объркал цитата

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте!

Бих желала да поканя всички физици, а и всеки един, който не се съмнява в методите на радиоактивно разпадане и не твърди, че те не подкрепят еволюцията, да се присъедини в групата "Еволюцията-разсъждения и доказателства" във фейсбук- https://www.facebook.com/groups/351400281584068/352060094851420/?notif_t=group_activity Все пак тук има физици, а вие сте хора на науката и ако стане въпрос за радиоактивно датиране, вие ще бъдете от изключителна голяма полза. Впрочем не смятам, че трябва да се подкопава науката ви, която вие цените и може би сте посветили и живота си.

Нека всеки един да се чувства лично и специално поканен!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...