Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за запетая


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте! В друг форум водихме този спор и не стигнахме до разбирателство, затова реших да го предложа и тук.

Става дума за изречението: "Пробвай с тези, които аз дадох, тогава. " - вярна ли е запетаята пред "тогава", или не? ("Тогава" в случая не е времето, по което са дадени тези модели, а се отнася до това, че някой е пробвал нещо с някакви модели, което се е оказало безуспешно, и пишещият му казва - "Пробвай с тези, които аз дадох, тогава. ". Думата "тогава", пред която е спорна запетаята, е употребена в смисъл на "В такъв случай")

Дали ще получа мнения по въпроса тук, и дали ще бъдат аргументирани?

Благодаря предварително! )))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тоест смисълът е:

"Тогава [=в такъв случай] пробвай с тези, които аз дадох."

Запетайката си е съвсем на място. Вметнатите изрази, започнати с "който" и пр. подобни местоимения трябва да се ограничават двустранно със запетаи.

Но е тромаво да се напише така. По-лесно е да се смени словоредът, "тогава" да се постави в началото на изречението и човек да си спести една запетая :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговорите. А това ...словосъчетание "Които аз дадох", какво се явява в случая? Ти казваш - вметнат израз. Друг казваше в другия форум - подчинено изречение... кое ли е вярното?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-скоро подчинено изречение, не съм се изразил правилно.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
  • Потребител

Здравейте, 

и аз искам да попитам за следното изречение: 

Добре, тогава.

или

Добре тогава. 

Трябва и да има запетая пред "тогава". 

Благодаря много!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Елиза said:

и аз искам да попитам за следното изречение: 

Добре, тогава.

запетайките са най-сложното в граматиката ни :) 

ето тук https://kaksepishe.com/question/ може да се попита един професионалист, който със сигурност ще знае отговора. 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 4 часа, Елиза said:

Здравейте, 

и аз искам да попитам за следното изречение: 

Добре, тогава.

или

Добре тогава. 

Трябва и да има запетая пред "тогава". 

Благодаря много!

Зависи от контекста. Може със запетая може и без запетая.

След като получиш отговор от сайта "как се пише", може да ни споделиш какво са ти отговорили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, gmladenov said:

По това как ми звучи (не че съм разбирач):

  • Добре тогава, разбираме се аз да донеса тортата.
  • Добре, тогава аз ще донеса тортата.

Да, така наистина има логика, но ако изречението е само до "тогава" и сложим точка? Смисълът е да се изрази съгласие с решението на някого. 

Редактирано от Елиза
Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 1 час, Елиза said:

Да, така наистина има логика, но ако изречението е само до "тогава" и сложим точка? Смисълът е да се изрази съгласие с решението на някого. 

Ако е съгласие с вече изразено мнение, то смятам, че е без запетая. Ако има продължение, то е със запетая.

Добре тогава!

Добре, тогава - следва продължение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Ако е съгласие с вече изразено мнение, то смятам, че е без запетая. Ако има продължение, то е със запетая.

Добре тогава!

Добре, тогава - следва продължение. 

Това е единият от проблемите....Когато човек не общува дълго време и НЕ ЧЕТЕ, след време почва да бърка. Съзнателно или не, но бърка...Това когато го осъзнае го стресира и още повече бърка....И с айфончетата това само се влошава....

Така, че ако правя грешки стилизирани или правописни, ще ми е в полза когато ме цитирате,  в цитатът на някакъв цвят/който цензорът разрешава/, да ме поправите -без онези тъпанарски забележки които много пъти правят обикновенно по фейса...

Ще съм благодарен....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето какво ми отговори Павлина Върбанова: 

Здравейте,

Няма основание за запетая.

Поздрави,
д-р Павлина Върбанова
kaksepishe.com

Надявам се, че ще е полезно за всички! Благодаря много за отговорите ви и за помощта!

Хубав ден! :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...