Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос относно номиналите в Рим


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, имам едно питане. Има ли някъде /дори и на английски/ накратко обяснено как да се определят номиналите в Рим - по тегло, размер... Примерно AE1 (over 25mm, weight - ), AE2 (21-25mm, weight - ), AE3 (17-21mm, weight - ) and AE4 (under 17mm, weight - ).

Защото ми попадна един меден антониан на Аврелиан, който е с диаметър 22мм, но тежи 4.73гр. Къде да проверя колко варира теглото му, за да разбера този дали е истински?

Естествено, не само за медните, но и за сребърните монети. Защото в аукционите е пълно с доста сребърни денарчета, за които има много съмнения. А и на мен ми попаднаха медни монети със странно тегло и размер. Да речем за АЕ3 на Юлиан II може ли при размер 19мм да тежи 3,99гр (намерих в http://www.forumancientcoins.com такива до размер 3,20гр); АЕ1 отново на Юлиан II 29мм да тежи 11,1гр (в http://www.forumancientcoins.com има същия размер! но тежат 6,5-8,8гр)? Или АЕ3 на Константин I при размер 19мм да тежи 3,24гр? Или 20мм на Проб да тежи 3,95гр?

Редактирано от moni74
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има! В интернет има достатъчно каталози и литература която да прочетеш но като се интересуваш е по-добре да не ти го давам всичко смляно...все пак това не е кръжок. Не че ми е проблем, но има писане колкото за докторска дисертация, а може да се намери лено и да се прочете.

AE1 (over 25mm, weight - ), AE2 (21-25mm, weight - ), AE3 (17-21mm, weight - ) and AE4 (under 17mm, weight - ). Са номинали въведени при монетната реформа на Константин Велики от около 320 година. Няма как Проб от 282 да отчита тези номинали! Все едно 10 000 от преди деноминацията на 1997 да са 10 000 сега. Проб има номинал Бронзов Антониан, който е различен!

Юлиановците са ментета нека не коментираме едни и същи монети 7 пъти в 10 теми! Банално е!

"АЕ3 на Константин I при размер 19мм да тежи 3,24гр" е нормално!

"Или 20мм на Проб да тежи 3,95гр? " също :)

освен това денарите нямат еднакви тегла или метали, различни при периодите, диаметрите , монетните реформи. Не мисля че е толкова просто за да го изрецетираме ей тука :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...