Отиди на
Форум "Наука"

Стайно отопление в Балканската къща преди и след Освобождението (джамал)


Recommended Posts

  • Потребители

Джамал

Традиционната българска къща е разделена на няколко части – жилищна и стопанска. В жилищната част на всеки един дом независимо от имотното състояние на неговия собственик има помещение с огнище. Там обикновено домакинята е готвила или е топлила вода.

В миналото зимите са били дълги истудени. Затова хората в планинските райони са се отоплявали непосредствено с огъня от откритото огнище. Огънят от огнището отоплявал не само всекидневната, но и съседното помещение. Обикновено това е стая в която са спяли част членовете на челядната задруга, ако къщата е била на по-заможни българи.

Тази стая се отоплявала от зидана стайна печка, която се нарича джамал или соба.

Тя се е палела от специална пещ. Понякога пеща на джамала и на фурната за хляб са се намирали в близост до домашното огнище. Това е така, защото е използван един общ комин. В старите къщи често срещано явление е и общата пещ на печката тип плита и джамала. В същото време запалената плита затопля тухлите на джамала. Така топлия въздух през плитата минава в джамала. По този начин се затопля стаята и кухнята. Това се прави с цел да се икономисат дърва.

Преди освобождението в българските домове са се строя предимно турски джамали. Те са изградени от обикновени печени тухли. Формата им наподобява на камила, затова носят наименованието джамал.

Притози тип джамал имаме по-ниска и широка долна част и по-тясна и висока горна част.

Този вид зидани стайни печки се появяват в българските земи през ХVІІІ в.

През следващите два века – ХІХ и ХХ в българския дом се появяват и по-сложни и външно декорирани печки – джамали. При тях има западно влияние. Поради това тези джамали се наричат европейски или немски. В зависимост от къде е заимстван външния вид.

За разлика от турския джамал се зидат с по-малки и тесни тухли. Повечето от тях имат самостоятелна пещ. Много често този вид печка са декорирани. Тяхната външна украса също ги отличава.

Независимо дали е турски или немски ( европейски ) джамал - принципът им на отопление е един и същ. Запалва се дървения материал в пеща. Във вече запалена пещ на джамала се поддържа огъня, докато достатъчно се затоплят тухлите. След като се затоплят тухлите - огъня се оставя да тлее докато се превърне в жарава. Тогава затоплените тухли започват да акумулират топлина и по този начин са се отополвявали стаите в старите балкански къщи.

До средата на ХХ в. в повечето български балкански жилища е имало повече от един джамал. Съответно турски на първия етаж и немски на втория. Ноголяма част от тях за съжаление саразрушени средата на 70 години на миналия век.

post-591-064480500 1334817198_thumb.jpg

post-591-057040900 1334817241_thumb.jpeg

post-591-003157500 1334817271_thumb.jpg

post-591-090834700 1334817471_thumb.jpg

post-591-015734000 1334817675_thumb.jpg

post-591-031369100 1334817974_thumb.jpg

post-591-013786800 1334818172_thumb.jpg

post-591-073544400 1334821460_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че то това изглежда доста икономично! Освен, че е керамична печката, което дава най-добрата и трайна топлина. Не знаех, че е имало такива неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

  Все още ги има. Но не знам дали има майстори, които умеят да ги правят. В  бащината къща на моят баща има и от двата вида - турски и немски. Тази зима ги използвахме. Добре топлят.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В някои старозагорски стари къщи има такива запазени печки,една поне съм виждала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Повечето от джамалите са от моя Еленски край. Това са снимки № 1,3, 4 и 6. За съжаление в тази тема не успях да прикача този от дядовата ми къща. Но пък него го има в друга тема. Тук за пръв път качих снимка на джамал от къща, която наскоро продадохме.

Ето и линк:

http://nauka.bg/foru...opic=3936&st=20

Повечето от джамалите са от моя Еленски край. Това са снимки № 1,3, 4 и 6. За съжаление в тази тема не успях да прикача този от дядовата ми къща. Но пък него го има в друга тема. Тук за пръв път качих снимка на джамал от къща, която наскоро продадохме.

Ето и линк:

http://nauka.bg/foru...opic=3936&st=20

Повечето от джамалите са от моя Еленски край. Това са снимки № 1,3, 4 и 6. За съжаление в тази тема не успях да прикача този от дядовата ми къща. Но пък него го има в друга тема. Тук за пръв път качих снимка на джамал от къща, която наскоро продадохме.

Ето и линк:

Това е пещ на действащ джамала.

http://nauka.bg/foru...opic=3936&st=20

post-591-0-53270400-1356812050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребители

Повечето от джамалите са от моя Еленски край. Това са снимки № 1,3, 4 и 6. За съжаление в тази тема не успях да прикача този от дядовата ми къща. Но пък него го има в друга тема. Тук за пръв път качих снимка на джамал от къща, която наскоро продадохме.

Ето и линк:

http://nauka.bg/foru...opic=3936&st=20

Това е пещ на турски джамал

post-591-0-03848700-1357218369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Два вида има, има които само с дърва и има които и с въглища работят. Вторите се познават от това, че отделно имат вратичка долу за пепелта....

:grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъй като джамалът може да се пали в едната стая, но да топли другата, то това има и едно друго голямо предимство - избягва се опушването на помещението. По тази причина джамалът е бил в гостните стаи за да не се опушват резбованите тавани и мебелите. Иначе помещенията, в които се ползват другите печки на дърва и въглища трябва често да се пребоядисват.

Темата е много интересна. За съжаление нямам снимки примерно от Арбанаси, където джамалите са не само старинни, но и са с хубав дизайн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата за зиданите стайни печки не е изчерпана. Има какво още да се добави. Но аз сметнах за редно да приложа снимки на пещите на самите джамали. Ето още няколко снимки на споменатите пещи:

post-591-0-40355800-1357305424_thumb.jpg

post-591-0-12770300-1357305777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На първата снимка е една от двете вратички на самия джамал. Не съм сигурна дали са за декорация или имат друго предназначение, но ние никога не сме ги отваряли. Те се намират на самото отоплително тяло. А на втората снимка са вратичките на пещта на декоративния джамал. Пещта се намира в другата стая.

post-591-0-14915200-1357307954_thumb.jpg

post-591-0-83777500-1357308354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай малко...

Да уточня, да ми е ясно.

Има обикновенните пещи които са по размер и изготвяне груби, предимно за готвене, печене направени обикновенно от глина лепени "печки".

Има тези изящно с красиво разработване направени предимно за отопление...

http://www.google.hu/search?q=cserepkalyhak&hl=hu&tbo=u&rls=com.microsoft:hu:IE-SearchBox&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=4OfmULzxEsTTtQaDyYHQDw&ved=0CFAQsAQ&biw=1024&bih=511

Джамала е нещо между двете, нали?

От едната страна на стената се пали и има секции за гонвене печене а от другата страна е изящно зидана за отопление на помещението....Доколкото ми е ясно?

Соба иначе означава стая- поне на унгарски. Тиста соба- чиста стая.

:groupwave2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кахлената печка е нещо средно между плита и джамал. Но облицовачните външни плочи им придава много добър естетически вид.

Скоро ще кача и снимка на печка плита.

post-591-0-09916600-1358755502_thumb.jpg

post-591-0-26651400-1358755827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 5 years later...
  • Потребител

имам проблем точно в момента с този вид джамал,и търся спешно помощ...някъде е запушен  и не знам как да го почистя..всичкия дим се връща обратно в стаята

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...