Отиди на
Форум "Наука"

Някои бележки върху "Българите и етатизма"


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

На 9.9.1944г. се преминава от капитализъм, към държавен капитализъм. Ако това е революция, то трябва да имаме такава и през 1393-1397г. когато турците завладяват България и се минава от феодълизъм към държавен феодализъм. :tooth: Тъй да се каже такава "революция" с братска чужда помощ се е осъществявала.

Констатцията ти е много вярна..

За тези "революции"/рерволюции си има вътрешни причини, колкото и да ни се иска да сме като англичаните, холандците или французит, ние българите и русите не сме. Българите и русите са "привлечени" към етатизма..(за което има културни предпосатвки)

Нито русите, нито българите успяха да извлекат/направят нещо от/с от демокрацията и капитализма си; Вместо това създадоха псевдодемокрация (в българия, в периодът 1878-1944 преобладава flawed democracy, и режимното управление) и олигархия..Капиталистическата антиутопия има своето място и днес - в лицето на силната и всепрониквща корупция/организрана престъпност).. Връщането ни към атавистичния и автентичен тоталитарен (византийски по произход) политически и икономически модел, беше неизбежно..(за България - трябваше единствено да бъдат репатрирани българите, учили в СССР)

Ако етатичната система не беше колабирала икономически (в Русия и България), то аз съм убеден че ние щяхме да забравим значението на думата "демокрация", ако изобщо сме разбирали какво е това (ако си спомняте, китайските студенти по времето на тянанмънските събития, не знаеха какво е това демокрация, и даваха най-различни и странни определения и виждания за демокрацията)

Ще кажа нещо важно в тази връзка:

около 50-60 процента от българите изпитват носталгия за времето на социализма (те съставляват около 95 процента от живялите във времената на соца българи).Проценът за българите е най-големия в страните от Източна Европа и постсоцилаистическите страни (забележка: което значи че феноменът е с културен произход и същност, защото в Украйна, Беларус, и изобщо и страните от ОНД, хората не са по-богати и не живеят по-добре от българите)

Над 60 % заявяват, че са живели по-добре в миналото, дори при положение че реденето на опашки е било всекидневие, социалните връзки бяха единствен начин за сдобиване с по-качествени стоки, джинси и Кока-Кола, които бяха силно ограничени и бяха необходими до 10 години, за да се сдобиеш с лек автомобил.

http://bulgaria.actualno.com/news_269651.html

http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en|bg&u=http://www.berghahnbooks.com/title.php%3Frowtag%3Dtodorovapost

ПС

За колите се чакаше, но можеха да се купят на с надценка, от такива хора, на които им е дошъл реда, и са си купили коли, но искат да изкарат някоя хилядарка отгоре..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://profit.bg/news/Rojters:-Nostalgiyata-po-sotsializma-e-zhiva/nid-56848.html

Изказването на Бойко Борисов, мисля илюстрира специфичния български т.н. "софтуер на ума":

"Една стотна от това, което е построил за България Тодор Живков и което е направено за тези години, да направим, да достигнем икономическия ръст на тогавашната държава, би било огромен успех за всяко правителство"
. Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук важи цитатът , че докато в останалите държави има мафии, то в България, мафията си има държава. :post-20645-1121105496:

За първи път да сме на едно мнение..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На стр. 107, (Figure 7.4 Support for market economy and democracy across 28 transition countries) могат да се видят данните от изследване на Световната банка, направено в 28 пост-социалистически страни през 2006 година, за:

% от хората, подържащи демокрацията;

% от хората, подържащи пазарната икономика.

http://books.google.bg/books?id=HbvOxvWc5ZIC&pg=PA107&lpg=PA107&dq=Pew+Research+Center+support+to+democratic+in+Bulgaria&source=bl&ots=hIyPHtCuKi&sig=R5av2Kn5_MZXvGR1rIzUgrO6Pig&hl=bg&sa=X&ei=_-6XT_dKzNGyBqLz7PEB&ved=0CFMQ6AEwBQ#v=onepage&q=Pew%20Research%20Center%20support%20to%20democratic%20in%20Bulgaria&f=false

Единствено в Русия процентът на хората, подържащи демокрацията е по-нисък от този в България..

Интересно е да се запитаме и да си отговорим на въпроса защо БГ и Русия се управляват чрез популизъм, и от популисти-пичаги (юнаци-бивши ченгета, бивши царе), обещаващи ред, забогатяване, справяне с корупцията и организираната престъпност?

/Поне аз лично се радвам, че сегашните ни популисти са десно-центристи, и са сравнително интелигентни и "народни" хора..Не мога да понасям нито Путин, нито Станишев, нито популизма на социалистите ни/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Здравей, Ник. :good:

Загуби се и ти нещо напоследък. Как мислиш, Станишев или Гоце са поръчали това проучване ??? Залагам 2 към 1 , че старата лисица Гоце е в дъното й.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам какво общо имат Първанов @ с-ие с проучването на Световната банка и EBRD, и с Pew Research Center?

Вижте сега, това са фактите, няма защо да ги изкривяваме като популистите, и демагозите-политици..

http://books.google.bg/books?id=HbvOxvWc5ZIC&pg=PA107&lpg=PA107&dq=Pew+Research+Center+support+to+democratic+in+Bulgaria&source=bl&ots=hIyPHtCuKi&sig=R5av2Kn5_MZXvGR1rIzUgrO6Pig&hl=bg&sa=X&ei=_-6XT_dKzNGyBqLz7PEB&ved=0CFMQ6AEwBQ#v=onepage&q=Pew%20Research%20Center%20support%20to%20democratic%20in%20Bulgaria&f=false

http://www.ebrd.com/pages/research/analysis/publications/transition/data.shtml

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ПС

За колите се чакаше, но можеха да се купят на с надценка, от такива хора, на които им е дошъл реда, и са си купили коли, но искат да изкарат някоя хилядарка отгоре..

Такива не се прескачаха под път и над път - ако чака 15 г. за нещо, за колко ще го продаде, като пак няма право да има? А и по едно време свободната продажба на коли беше забранена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забележете, най-малка носталгия имат в страните, където бързо и ефикасно проведоха реформи.

а проведоха реформите бързо, защото не са българи и не се чувстваха комфортно през соца, за разлика от нас. нещата са винаги свързани.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

а проведоха реформите бързо, защото не са българи и не се чувстваха комфортно през соца, за разлика от нас. нещата са винаги свързани.

Да не пропускаме и субективния фактор . Според мен всички правителства, може би с изключение на едно-две бяха абсолютно не само некомпетентни, но и незаинтересовани да проведат нужните реформи за страната.

Донякъде правителството на Костов, постигна частично резултати и ползи в икономически международен и вътрешен план, които на бързо бяха загубени от последващите коалиционни правителства, чиято цел беше единствено разпределяне на бюджетните излишъци на гърба на мизерстващия народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Такива не се прескачаха под път и над път - ако чака 15 г. за нещо, за колко ще го продаде, като пак няма право да има? А и по едно време свободната продажба на коли беше забранена.

Недей прави обобщения моля, преди да попиташ и говориш с хора, които са си купили кола по този начин..

Задаваш нелепи въпроси: цената на това което се продава, се определя от търсенето /пазара/..

Жигулка от началото/първата половина на 70-те: цена около 5500 лева (приблизително)..

Същата жигулка, но продадена от собственика на купувач: 6500-7000 лева, плюс минус..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не пропускаме и субективния фактор . Според мен всички правителства, може би с изключение на едно-две бяха абсолютно не само некомпетентни, но и незаинтересовани да проведат нужните реформи за страната.

Донякъде правителството на Костов, постигна частично резултати и ползи в икономически международен и вътрешен план, които на бързо бяха загубени от последващите коалиционни правителства, чиято цел беше единствено разпределяне на бюджетните излишъци на гърба на мизерстващия народ.

..Темата е за "субективния фактор" т.е за културата, ценностите и нагласите на българите..

..Некомпетните, незаинтересувани, и не можещи да извършат реформните български правителствата не падат от небето, културатата, ценностите и нагласите им не са марсиански (както се казва)

..Вероятно разбираш че тези българи, са част от българския народ, и културата им има особеностите на българската култура

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Забележете, най-малка носталгия имат в страните, където бързо и ефикасно проведоха реформи.

Грешиш..

По-малка носталгия по социализма има в страните, в които има по-висока степен на подкрепа за демокрацията и пазарната икономика.. Това се отнася се дори за страни, които не са забогатяли по време на прехода, и/или преходът им не е по-успешен от нашия..(Монголия , Албания, и др)

http://books.google.bg/books?id=HbvOxvWc5ZIC&pg=PA107&lpg=PA107&dq=Pew+Research+Center+support+to+democratic+in+Bulgaria&source=bl&ots=hIyPHtCuKi&sig=R5av2Kn5_MZXvGR1rIzUgrO6Pig&hl=bg&sa=X&ei=_-6XT_dKzNGyBqLz7PEB&ved=0CFMQ6AEwBQ#v=onepage&q=Pew%20Research%20Center%20support%20to%20democratic%20in%20Bulgaria&f=false

http://www.ebrd.com/pages/research/analysis/publications/transition/data.shtml

ПС. Дразнещ и неприятен е навика ти да даваш съвети ("забележете..) и да правиш обобщения, без да си прочел или разбрал за какво става дума..

Също така е дразнещо, когато тенденциозно казваш на "черното"- "бяло".

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..Темата е за "субективния фактор" т.е за културата, ценностите и нагласите на българите..

..Некомпетните, незаинтересувани, и не можещи да извършат реформните български правителствата не падат от небето, културатата, ценностите и нагласите им не са марсиански (както се казва)

..Вероятно разбираш че тези българи, са част от българския народ, и културата им има особеностите на българската култура

ако може да попитам ти част от кой народ си...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ако може да попитам ти част от кой народ си...

От китайския народ съм..Ти явно си от българския народ, защото това, което ме питаш няма никаква връзка и значение за темата, и е лично..

ПС Моля модераторите/администраторите да санционират своевременно ОТ-тата, флуденето, и опитите за заяждане

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а аз моля модераторите да спрат представители на "китайския народ" да правят аматьорски псевдонаучни упражнения върху българите под формата на "Някой бележки"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги ми е било интересно как се правят тези изследвания!? Каква е извадката, като брой? Социален статус, населено място (столица, голям град, град село и т.н.). И защо аджеба никой от моя кръг не е участвал (поне не казва) в подобни проучвания. Всъщност се досещам. Ами два пъти се опитаха за нещо си да ме 'интервюират' по телефона. Ама аз нямах време за губене и ги пратих ...абе някъде си (ама учтиво). Има и друго, в моя кръг от приятели и близки познати няма следа от никаква носталгия. Тъй като съм контактна личност аз обаче питам и в БГ, абе където и да съм. 'Носталгия' обаче не е точна дума, т.е. точна е, но не за обобщението, което правят тези анкети, а само за дадени конкретни неща, които са били, а сега не са или така се смята (пример илюзията за ниската престъпност). Даже сега в Чешко с хазайна сме ако не приятели, то поне вече добри познати (63-ти набор). Та и той така. Демокрацията не е това което очаквахме. Е точно в това е разковничето на тези анкети! Очакванията са били за нещо друго, а то не се е случило и няма как да се случи поне толкоз бързо. Е аз реагирах малко остро "викам е какво пане Ворличек искате отново да сте соулдрух (другар, ама в чешко това се използваше само на партийни събрания)" - е реагира като ужилен ;). Соулдрух и това минало са забренена зона.

Да разбирам, че моите лични впечатления, а въобще личните на когото и да било не са док-во, но само такива имам. Така че ще продължа. Ще направя и тук една анкетка (да задобрея с езика). Работя с доста млади хора и доста от тях са поляци и словаци, та ще е интересно какво ще кажат младите хора, защото те няма начин да кажаът "тогава БЕШЕ по-добре"! Та затова ми е интересно как се правят тез анкети. Това над 70%, значи, че са анкетирани и млади хора, а от това няма никакъв смисъл, щото не са компетентни по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

а аз моля модераторите да спрат представители на "китайския народ" да правят аматьорски псевдонаучни упражнения върху българите под формата на "Някой бележки"...

Продължаваш със заядането..

Ясно ти е че нито Митака, нито Глишев, нито КГ125 ще те санкционират (защото си от тяхната партия), обаче не си наясно че аз ще сезирам друг администратор, и ще го отнесеш пак, както го отнесе миналия път когато се заяждаше и флудеше и стигна до откровени обиди (през погледа на същите хора)..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Винаги ми е било интересно как се правят тези изследвания!? Каква е извадката, като брой? Социален статус, населено място (столица, голям град, град село и т.н.). И защо аджеба никой от моя кръг не е участвал (поне не казва) в подобни проучвания. Всъщност се досещам. Ами два пъти се опитаха за нещо си да ме 'интервюират' по телефона. Ама аз нямах време за губене и ги пратих ...абе някъде си (ама учтиво). Има и друго, в моя кръг от приятели и близки познати няма следа от никаква носталгия. Тъй като съм контактна личност аз обаче питам и в БГ, абе където и да съм. 'Носталгия' обаче не е точна дума, т.е. точна е, но не за обобщението, което правят тези анкети, а само за дадени конкретни неща, които са били, а сега не са или така се смята (пример илюзията за ниската престъпност). Даже сега в Чешко с хазайна сме ако не приятели, то поне вече добри познати (63-ти набор). Та и той така. Демокрацията не е това което очаквахме. Е точно в това е разковничето на тези анкети! Очакванията са били за нещо друго, а то не се е случило и няма как да се случи поне толкоз бързо. Е аз реагирах малко остро "викам е какво пане Ворличек искате отново да сте соулдрух (другар, ама в чешко това се използваше само на партийни събрания)" - е реагира като ужилен ;). Соулдрух и това минало са забренена зона.

Да разбирам, че моите лични впечатления, а въобще личните на когото и да било не са док-во, но само такива имам. Така че ще продължа. Ще направя и тук една анкетка (да задобрея с езика). Работя с доста млади хора и доста от тях са поляци и словаци, та ще е интересно какво ще кажат младите хора, защото те няма начин да кажаът "тогава БЕШЕ по-добре"! Та затова ми е интересно как се правят тез анкети. Това над 70%, значи, че са анкетирани и млади хора, а от това няма никакъв смисъл, щото не са компетентни по въпроса.

Всички сравнителни изследвания показват подобни резултати за българите ("WVS "- "изследване на ценностите по света", Project Globe)..

Важното в дискусията и в темата е сравнителното (междукултурното) проучване и сравнението..

Резултатите са обобщени по възраст..

При младите (18- 30г.) са най -ниски стойностите на тези които казват "тогава беше по-добре", но все пак има такива млади които го казват (в българския случай - около 30 процента мисля).

Процентите нарастват пропорционално с увеличване на възрастта на интервюираните..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължаваш със заядането..

Ясно ти е че нито Митака, нито Глишев, нито КГ125 ще те санкционират (защото си от тяхната партия), обаче не си наясно че аз ще сезирам друг администратор, и ще го отнесеш пак, както го отнесе миналия път когато се заяждаше и флудеше и стигна до откровени обиди (през погледа на същите хора)..

Това ще го пропусна. Не, ще спомена ПАК, че аз 'санкционирам' само в поверения ми раздел. Но като обикновен потребител ще го пропусна. После пак пиши, че модерите се заяждат!

Всички сравнителни изследвания показват подобни резултати за българите ("WVS "- "изследване на ценностите по света", Project Globe)..

Важното в дискусията и в темата е сравнителното (междукултурното) проучване и сравнението..

Резултатите са обобщени по възраст..

При младите (18- 30г.) са най -ниски стойностите на тези които казват "тогава беше по-добре", но все пак има такива млади които го казват (в българския случай - около 30 процента мисля).

Процентите нарастват пропорционално с увеличване на възрастта на интервюираните..

Добре, така е по-добре. А по други критерии как е? И къде можем да намерим 'изследванията' по всички критерии?. Кое е 'важното' в дискусията решава самата дискусия! Автора разбира се има не само правото, но и задължението (това според мен де) да акцентира в/у темата, но опита показва, че прекаляването с това право не влияе добре на самата дискусия. Просто защото може да се се стигне до там, само автора да сипише, а тов вече не е дискусия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължаваш със заядането..

Ясно ти е че нито Митака, нито Глишев, нито КГ125 ще те санкционират (защото си от тяхната партия), обаче не си наясно че аз ще сезирам друг администратор, и ще го отнесеш пак, както го отнесе миналия път когато се заяждаше и флудеше и стигна до откровени обиди (през погледа на същите хора)..

сезирай който си искаш...

какво ще "отнеса" не е твоя работа... ( с товоето флудене, безбройни безмислени теми манифестиращи предразсъдъци и предубеждения за непълноцеността и нецивилизоваността на местната аборигенска популация (маскирани под псевдонаучния квазиконструкт "софтуер на ума"), и това с отношение към форумците (от същата популация), мотивирано от неподплатено с нищо самочувствие, не ми е направило впечатление да са ти "отнесли" нещо... )

темата е смешна и абсурдна; мотивирана е единствено от предразсъдъците на един представител на "китайския народ" по отношение на българите;

забележително е, че дори проучванията показващи нагласи в нея противоречат на тезата на "китайците" (примера с Унгария)

апропо, личното е много интересна категория, твоето лично (китайско) не е мое лично, но очевидно моето (българско) лично подобно на твоето (китайско) също е чувствително...

ако ми пуснеш тема - Един поглед отвън върху българите, "китайската " гледна точка, не мога да имам нищо против

един китаец ни вижда различно, не съм съгласен с всичко, но той е китаец, не му е работа всичко да му харесва (пък и аз си имам мнения за китайците, и те не ми харесват съвсем...)

но когато един китаец, се прави на "учен", и уж обективно ми пробутва оценките и предразсъдъците си като "научни", е хубаво да му кажа, че това се дължи определено повече на "китайското му", отколкото на опитващото да изглежда "научно"

някакви уточняваще въпроси, ако още не си разбрал...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...