Отиди на
Форум "Наука"

Моят личен произход


зелас

Recommended Posts

  • Потребител

Историята е като развален телефон. Колкото по-назад се връщаме толкова данните са по-изопачени. Подреждането на фактите от историята е като пъзел. За изграждане на цялостна картина са нужни всички нейни части.

Генеалогията е специализирана и спомагаща историческа дисциплина посветена на изучаването на родствените отношения между хората, историята на рода и произхода на индивида.

Съвременната българска историография почти не взима под внимание генеалогията, защото данните които излизат са много често в противовес с основните постулати за произхода и историята на хората определящи се като българи. В последно време се начетохме на множество теории за произхода на българите като цяло. Данните много често си противоречат и понякога дори звучат абсурдно.

Затова вместо да се уповавам на интелектуалните напъни на други хора, реших сам да изследвам своя произход. За начална точка реших, че е най-добре да започна с генетичен тест, защото данните са най-обективни.

Като начало бих искал да кажа, че това което знам със сигурност е, че сегашната ми фамилия е от помашките села в близост до Неделино. Прякото ми семейсто сега живее в Мадан. Аз с моето семейство живея в Лондон и имам две родени деца, с още едно на път. Очите ми са светли (синьо-зелени), косата е светло кестенява, ръст 185 см. Децата ми имат тъмно руси коси. Баща ми има сини очи и средно тъмна коса, майка ми има руса коса и зелени очи. Брат ми има тъмно руса коса и сини очи.

В средата на април изпратих мостра клетки от дясната страна на устата за изследване на генетичния ми произход по мъжка линия - Y-хромозомен анализ. Предаването на Y-хромозомата става директно от баща на син и почти без мутации. Най-напред си направих общ тест определящ основната хаплогрупа като бяха изследвани 20 генетични маркера.

Хаплогрупата споделя общ полиморфизъм от един нуклеотид (общ произход). Терминът "хаплогрупа" е широко използван в областта на генетичната генеалогия, където се проучват Y-хромозомната хаплогрупа (Y-ДНК), митохондриалната (мтДНК) и MHC-хаплогрупа. Генетичният маркер Y-ДНК прехвърля Y-хромозомата от баща само на син по мъжка линия, а митохондриалната мтДНК е маркер на/по майчина линия, който се предава на всички деца без значение на пола. По този начин, мъжките потомци са носители на маркерите както на Y-ДНК, така и на митохондриалната мтДНК като маркер, но не предават последния генетичен маркер към своето потомство.

Резултатите показаха Р1А (R1A) хаплогрупа.

Произходът на тази група е в Източна Европа от преди около 10 хиляди години. Основателят на хаплогрупа R1a живял преди 10000 години в евразийски степи на север от Черно и Каспийско море (Украйна или Южна Русия).

За да е пълна картината, обаче реших да си направя пълен тест като определя и под-хаплогрупата.

Резултатите показаха Р1А1А1И (R1A1A1i - Z280).

Хапловидовете принадлежащи към тази категория се срещат предимно в северната част на континентална Европа (Германия, Полша, Литва, Латвия, Естония, Финландия, Русия, Беларус, Украйна, Словакия и Унгария). Тази голяма категория обхваща групата на добре определени клъстери (която днес се нарича M1-M6), въпреки че отношенията между конкретно определени клъстери в рамките на тази група трябва да бъде потвърдена в бъдещи проучвания.

Според официалните изследвания групата Р1А се среща измежду 18-20 процента от населението в сегашна България. Дали тези данни отговарят на действителната картина може да стане ясно само когато повече хора се изследват. За всеки, който е любопитен за това от къде идва и накъде отива, препоръчвам да си направи подобен тест. Един тест струва около 150-200 лева. Моя тест беше изследван от лаборатория в Канада.

В момента очаквам и резултатите за генетичното ми изследване и по майчина линия (мтДНК анализ). Когато ги получа ще ги обявя отново тук.

Накрая един поздрав от Неделино!

Редактирано от зелас
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Част от траките също са били носители на този ген.

Славяните траки ли са?

Няма как да изкараме определен ген като принадлежащ на даден народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ох, колко е трудно. Ако бяхме с лилав цвят на кожата, колко лесно щяхме да се определим. Дори по-лесно от Африканци.

Дано някой ден не заболеем от някаква болест покосяваща нашата нация, тогава съм убеден, че по бързата процедура ще се изрови най-точният ни предшественик, с цел да си спасим кожата (ако това би помогнало).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами те нали за това почнаха да ровят в гените - най-първо за да определят генетично предаваните болести.Ако правилно си спомням,четох из интервютата,че българите са придобили имунитет към много болести,което е предимството от смесването на много народи,но пък лошото е,че трудно се предсказва за плода дали има вероятност да се разболее от конкретна болест.

R1A1A1i - Z280

Това май е интересен блог за антропологични и генетични статии:

"The European-specific R1a1a SNP that scientists should be looking for in Central Asia, in order to track the movements of the early Indo-Europeans, is Z280. This marker has a much wider distribution in Central and Eastern Europe than M458, and perhaps that was also the case during the relevant time frames - the Chalcolithic and early Bronze Age? Indeed, it has already been found in native Central Asian samples, both in private and academic tests, and the latter results will hopefully be published soon."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В лудорията на хищноста за пари и максимализиране на profit, все повече и повече разгадани участъка на човеският геном се патетентират от страна на заводите, лабораториите за лекарства.....

Това значи, че ако някой иска да се занимава с това требва да плати....

Значи сте дойде време, когато ти се роди дете, ще трябва да платиш издателски права на тях, защото геномат на детето ще е 100 % тяхна собственност....

Ужас...

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Очите ми са светли (синьо-зелени), косата е светло кестенява, ръст 185 см. Децата ми имат тъмно руси коси. Баща ми има сини очи и средно тъмна коса, майка ми има руса коса и зелени очи. Брат ми има тъмно руса коса и сини очи.

Хм и аз почти се вреждам в това описание. 187 см, очите също са ми нещо средно между сини и зелени (в паспорта ми пише пъстри, ако въобще има такъв вид :) ) Баща ми е също със същата коса и сини очи, но майка ми е с тъмна коса и тъмни очи, явно по същия начин съм наследил Р1а хаплогрупата предаваща се по бащина линия. Доколкото разбрахме от една от съседните теми Р1б е носител на келтските белези - рижава коса, сини очи и тн ;) Картината все пак може да се проясни с тези изследвания и то доста скоро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди години, новородените деца ги показваха на черно-бели телевизори в болниците.

При един такъв случай бащата вика сестрата да направи нещо с осветлениетео над камерата, защото не се вижда добре бебето. Много е черно....

Така, че не е много здравословно да се дири кой от къде произхожда....

:))::)): :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма как да изкараме определен ген като принадлежащ на даден народ.

Това е много вярно. Най-после трябва да се разбере, че генетиката може да установи само генетичен прозход (дори и в исторически аспект), но не и етнически.

Например, редица мюсюлмани от български произход по ред исторически причини днес се самоопределят като турци, въпреки че генетично едва ли имат нещо общо с тюрките от тази група, която е дошла тук преди няколкостотин години. Така и с братята македонци, дето се имат днес за отделен и различен от нас народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Част от траките също са били носители на този ген.

Славяните траки ли са?

Дано не те разочаровам, но към момента не са правени ДНК-изследвания на тракийски скелети, така че не знаем какви хаплогрупи са били характерни за древните траки. Същото положение е и при прабългарите - на са правени такива изследвания на скелетни останки, намирани при археологически разкопки на прабългарски гробове у нас. Ако не вярваш, питай Южняка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е много вярно. Най-после трябва да се разбере, че генетиката може да установи само генетичен прозход (дори и в исторически аспект), но не и етнически.

Например, редица мюсюлмани от български произход по ред исторически причини днес се самоопределят като турци, въпреки че генетично едва ли имат нещо общо с тюрките от тази група, която е дошла тук преди няколкостотин години. Така и с братята македонци, дето се имат днес за отделен и различен от нас народ.

И обратно...

120 години византийско, 500 години турско...

Колко ли семена са разпръснали тези визатийци, турци...

:happy: :happy: :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България правят ли такива генетични изследвания?

При нас не знам, но знам, че уж казват, че се правят поне на тези 7 хилядници,

като този който пращат уж.

http://www.monitor.bg/article?id=51718

Явно и тука

http://e-vestnik.bg/4196

В интерес на истината изследванията у нас се се правили по мнението на местният ГУРУ, в тази област. Ако каже за изследване, т.е. аз не мога да кажа колко е стар (т.е. нямам тази възможност и съм недостатъчно можещ или още каквото и да е, като тъпотия за гордост) то човекът се нагърбва да докаже собственото си Аз посочвайки годината като синопотик, естествено и на базата на намерени веществени доказателства, които несъмнено попадат в същият времеви период.

В противен случай се праща за изследване.

В последният абзац донякъде се шегувам, но донякъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми щом искаш да си трак, бъди трак ;)

:biggrin:

То и баба ми казала на майка ми, че е тракийка, и майка ми на мен е и к'во. То няма Тракия има България. Или пък да питам другият ми дядо (на баща ми), че е Македонец от Благоевград и на българският му паспорт му пише Македонец, преди да го подменят с нов.

Е, аз с'я к'ъв съм?

И анализ да си пусна все тая.

Все от нещо съм закачил, ако и някой се е набутал между другото съвсем цветно става.

:post-20645-1121105496:

То поне да си живеем живота, ами и това не правим, та сме се закахърили, какви сме. М'и то май... туй ни остана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И обратно...

120 години византийско, 500 години турско...

Колко ли семена са разпръснали тези визатийци, турци...

:happy: :happy: :happy:

Те май повече са ожънали( семена ), отколкото са посели по нашите нивя.biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те май повече са ожънали( семена ), отколкото са посели по нашите нивя.biggrin.gif

Баш си е така, а и посетите са били предимно стъпкани.

Просто сме изнесли едни гени по-на юг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България правят ли такива генетични изследвания?

Не, у нас има само лаборатории по медициска генетика към някои болници, където в общи линии може да получиш медико-генетична консултация и евентуално някои елементарни диагностично-лабораторни изследвания за наследствено предавани болести, кръвно-родствени взаимоотношения между сексуални партньори, спорен родителски произход (т.е тест за бащинство/майчинство).

При археологически разкопки у нас ежегодно се разкриват древни скелети, но никога досега не са изпращани проби в специализирани лаборатории за ДНК-анализ. Имаме съфорумци-археолози, Ка40 и Маготин, нека ме поправят, ако греша. Средователно всички карти, показващи разпространението на една или друга хаплогрупа и включващи територията на България, са на база резултати от ДНК-анализ на съвременни бълтари и не може да се възприемат като картина за ситуацията в Праисторията, Античността и Средновековието у нас.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А колко струва едно такова изследване? Сигурно не е безплатно, дори - и в името на науката?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Cca 100 000- 150 000 HuFt

78 000 Ft. www.dnsteszt.fw.hu

95 000 Ft. www.genoid.hu

99 000 Ft. www.genetech.hu

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

А в евро?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...