Отиди на
Форум "Наука"

Гражданското общество в България


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Навремето докато бях още ученик и аз си падах малко войнстващ националист. Четях разни неща, слушах и се увличах по разни конспиративни теории, и по представите как ние сме много велика нация, но все външни врагове ни саботират и все не можем да се доберем до очакваното благоденствие.

По-късно почнах да следвам и да работя и се сблъсках директно с реалността на това как разсъждават хората и какви са конкретните им действия, както и това на какво равнище у нас са компетентността, професионализма, почтенността и пр. Така все повече започнах да осъзнавам, че всички приказки за външни врагове са просто едно извинение за собствената ни неспособност. Просто Бай Ганьо е още жив и неговият характер е описан още от Алеко, даже се изучава в училище, но никой май не му обръща внимание.

Който иска нека търси враговете на нацията на запад, изток, север или на юг.

За мен най-големият враг на българина, се намира в самия него.

Факт:)

Което не отменя обаче горепосочената политическа специфика на 20 век - или комунизъм, или пълзящ олигархизъм...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Факт :)

Което не отменя обаче горепосочената политическа специфика на 20 век - или комунизъм, или пълзящ олигархизъм...

Ако ще говорим за 20-ти век по-правилно ще е или тоталитарен режим, или олигархичен. Не можем да се ограничаваме само със съветския комунизъм. Има и западни тоталитарни режими. Иначе си прав.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Навремето докато бях още ученик и аз си падах малко войнстващ националист. Четях разни неща, слушах и се увличах по разни конспиративни теории, и по представите как ние сме много велика нация, но все външни врагове ни саботират и все не можем да се доберем до очакваното благоденствие.

По-късно почнах да следвам и да работя и се сблъсках директно с реалността на това как разсъждават хората и какви са конкретните им действия, както и това на какво равнище у нас са компетентността, професионализма, почтенността и пр. Така все повече започнах да осъзнавам, че всички приказки за външни врагове са просто едно извинение за собствената ни неспособност. Просто Бай Ганьо е още жив и неговият характер е описан още от Алеко, даже се изучава в училище, но никой май не му обръща внимание.

Който иска нека търси враговете на нацията на запад, изток, север или на юг.

За мен най-големият враг на българина, се намира в самия него.

Моите уважения,обаче национализма няма нищо общо с вярата в конспиративни теории,убеденост във величието на нацията или оправдаването на проблемите с външни врагове.Това може да са вярванията на разни организации самоопределящи се като "националистически",но не е свързано с национализма като идея.

Национализма е чисто и просто държавническата идея на нашето време.Светът днес е един пъзел от национални държави,зад които стоят национални идеи,сиреч национализми.Така е от около 3 века и така ще е и в настоящия век.Мисля,че и най-болните фукуямовци са изтрезнели и вече не вярват в "края на историята".

В тоя ред на мисли всеки един политик който има претенциите да е държавник на национална държава и да управлява нация трябва да е националист в класическият смисъл на думата.Понеже т.н. "националистически" организации са излишни,просто защото нямат за какво да се борят и какво да предложат(национализмът отдавна е властващата държавна идея и всички партии,поне привидно,стоят зад него) въпросните организации прибягват до подобни глупости като изброените от теб.

П.С. адйде стига вече с тоя Бай Ганьо като събирателен образ на цялата нация.Във всяко общество има кадърни и некадърни хора и всеки индивид си има както положителни така и отрицателни черти.Самокритичността е хубаво нещо,но в някакви разумни граници,иначе изпадаме в нихилизъм,а от него нищо добро не произтича.Самото съществуване на Бай Ганьо като осмиващ литературен образ показва,че (тогавашното)общество не е било съставяно само от байганьовци.

П.С.2 крайно време е съвременното българско общество да проумее,че управляващият го елит не е нещо външно и странично,едва ли не спуснато от някъде,а е част от него,при това очевидно най-способната част от него щом се е изкачил до върха на обществената пирамида.Всеки народ си заслужава управниците и те са реално отражение на този народ.Не го ли осъзнае това българина е обречен да стигне там на където се е запътил,към небитието на историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Точно там е проблема Лучиано, нашата олигархия се възприема като "жител на света" и дълбоко презира нашите "бай ганьовци". За тях България е просто мястото където живеят в момента, но далеч по ценни са им Вашингтон, Брюксел и Москва, те там искат да се реализират, там да спечелят уважение, а не в София. Те въобще нямат усет за националното, за България като за това на което дължат влиянието и богатството си, за тях българите са едни варвари, едни мързеливи мрънкалници, които са и некултурни отгоре на всичко.

Те не се чувстват обвързани по никакъв начин с България и българския народ, те не извеждат своя успех през успеха на България. Те са тук "за малко", да направят каквито могат пари и да вървят за Виена, Париж, Санк Петербург, места където се чувстват наистина добре. Тяхната мечта е там да ги приемат като равни.

Затова и сме на тоя хал, защото нашите управници зарязаха народа си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости! Кои са тези наши управници, дето се опитват да 'вървят' в чужбина? Та те там са едно голямо нищо. Или хайде едни от многото. Не говорим за една партия дето уравлява за малко и то в коалиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

П.С. адйде стига вече с тоя Бай Ганьо като събирателен образ на цялата нация.Във всяко общество има кадърни и некадърни хора и всеки индивид си има както положителни така и отрицателни черти.

Естествено - не на цялата нация, а само на характерни черти на една част от нея.

П.С.2 крайно време е съвременното българско общество да проумее,че управляващият го елит не е нещо външно и странично,едва ли не спуснато от някъде,а е част от него,при това очевидно най-способната част от него щом се е изкачил до върха на обществената пирамида.Всеки народ си заслужава управниците и те са реално отражение на този народ.Не го ли осъзнае това българина е обречен да стигне там на където се е запътил,към небитието на историята.

Способността на управляващия елит не се поставя под съмнение - въпросът е в какво точно се състои тази способност - в издигане в йерархията и в последвало умело и безнаказано използване на властта главно за лични цели. В това наистина са много способни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само олигарсите, но и т. нар. средна класа в България не свързва съдбата си и съдбата на своите деца с България.

Замислих се и установих, че не познавам никого на възраст над 50 години, чиито деца да не са в чужбина или да не се канят да живеят в чужбина.

Може би е време да се събудите.................

Това е отнася и за нашите управници, от президент през премиери, министерски съвети и депутати.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И тези характерни черти на бай Ганьо са уникални на цялата планета и не се срещат при нито един друг народ, така ли?

Може би е време за малко разяснение по повод на бай Ганьо.

Всъщност неговият образ се утвърждава именно по времето на социализма като образ на гнусния прохождащ капиталист.

Самият Алеко Константинов не е смятал творението си за нещо кой знае какво, а себе никога не е разглеждал като писател.

В писател го превръщат по-късните литературни критици от тина на Петър Динеков и компания.

В действителност имаме поредица от журналистически фейлетони и памфлети на посредствено развнище. За литература никой не говори, дори и самият автор няма такива претенции.

Идеята фейлетонният образ на бай Ганьо да се използва за политическа пропаганда и дори за антибългарска такава се появява доста по-късно. И виждаме, че с радост е прегърната от все по-оглупяващите ни съвременници.

Най-накрая съм разкрит като антибългарски пропагадатор. :tooth:

Толкова дълго се прикривах, но проницателния и умен форумец Гогов за нула време ме разкри. :clap:

А това за посредствения Алеко направо изби рибата :pain:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прочее, наистина е вярно, че Алеко не счита Бай Ганьо за хубаво свое произведение, даже се срамува. Имало е такъв епизод, върви той с приятел, но хората го познават и започват да го сочат с пръст и да казват "Това е Бай Ганьо", след което го поздравяват, ръкостискат се и прочее. Алеко видимо станал мрачен и рекал на приятеля си "Виждаш ли, за тях аз съм Бай Ганьо".

Така ли се държи един писател феновете си? Вместо да се радва, той се срамува че го отъждествяват с най известния му герой и го знаят чрез Бай Ганьо, а не чрез пътеписите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои хора май припознаха себе си в Бай Ганьо и взеха че се обидиха. Иначе трудно може да се намери обяснение за реакциите им.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мен лично ме обижда, когато един литературен, хипертрофиран литературен герой, при това герой от серия хумуристични разкази бива изкарван като представителен за целия български народ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да започнем отначало :)

Почти всеки ден се срещам с различни хора, и за да опиша някои от тези типажи съвсем спонтанно ги нарекох Байганьовци.

Това, че на някой не му харесва това определение си е негов личен проблем и аз не виждам с какво мога да му помогна.

Ще продължа да ползвам това определение когато и където намеря за добре.

Преживейте го най-сетне :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Свръхдемокрацията не е част от нашата политическа система. А гражданското общество си показа ушите над блатото една миналата година...

Надявам се скоро да стане по-явен фактор.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Има условия, при които може да има ( да се появи ) "гражданско общество".  Ако тези условия не са налице, е работа пердута. Все едно да забодеш семка от ябълка в памук напоен с вода и следващата година да чакаш реколта.
Сложил съм кавички, защото самото понятие трябва да се изясни. И след като е ясно, за какво се говори, може да се огледаме и да преценим има ли признаци за присъствието на такова нещо. Пък било и само зачатъци.

Основното условие според мен, за да има гражданско общество така, както аз го разбирам, се състои в това, всеки гражданин на страната да има свободен достъп до всякаква информация, за всички структури подчинени изцяло или частично на държавната машина, които не са въпрос на национална сигурност. И тази машина да е длъжна да осигурява такъв достъп. По този начин всеки, който поиска и има време, може да си състави почти цялостна картинка за положението в страната. И може да осъществява контрол.

Това е първото. За съжаление, нещата са безкрайно далеч от това. Ако отида в Националната кардиологична клиника и поискам да ми дадат информация за месечните сметки за отоплителния сезон и ги питам, защо парното работи на шест, а прозорците по коридорите са отворени се умира от жега докато чакаш пред кабинета, само ще ми се изсмеят.

Или ако поискам да разбера коя фирма и как е спечелила конкурса, за каква сума е договора с общината за градинката, която направиха пред блока преди изборите, колко време според вас ще чакам, ако изобщо се случи?
 

Редактирано от Виктор Николов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Предполагам, че обществен достъп до институционална информация може да се поиска и от националния омбудсман. Тоест - да се изиска от него той да се сдобие с нея и да я оповести.  

http://www.ombudsman.bg/contacts

Ето Закона за достъп до обществена информация - ако някой се интересува от него:

http://lex.bg/laws/ldoc/2134929408

А от 1996 съществува НПО - Фондация Програма "Достъп до информация"

http://www.aip-bg.org/

http://www.aip-bg.org/howto/Наръчник/

Субекти на правото на достъп до обществена информация са гражданите, чужденците и лицата без гражданство, а също - и всички юридически лица. Това са т. нар. “заявители“, които могат да упражнят правото си на достъп при условията и реда, определени с вътрешните правила и Закона за достъп до обществена информация.

Заявлението за предоставяне на достъп до обществена информация трябва да съдържа:
1. Трите имена, съответно наименованието и седалището на заявителя;
2. Описание на исканата информация;
3. Предпочитаната форма за предоставяне на достъп до исканата информация;
4. Адреса за кореспонденция със заявителя.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не става. Царя дава, пъдаря не. Нали се спечели дело за да може да се разгледат договорите за концесиите за добив на злато на Дънди Прешъс и сие. Познай как се случва това. Не ти дават да видиш всичко, въпреки разпоредбите на съда, не можеш да снимаш, да копираш, да преписваш и прочее. Та, какво даване на информация е това? И неспазването на съдебни разпоредби си е практика тук.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...