Отиди на
Форум "Наука"

Йоханес Вермеер Ван Делфт


Recommended Posts

  • Потребител
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво, чудесно! Забележителни картини. Много отварят очите за това, че всъщност триста годишния период, който ни дели от тях не е тъй дълъг. Това е европейска култура..

Напиши нещо повече за автора ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ125, радвам се, че ти харесва!

Ето малко за автора:

Роден е в град Делфт през 1632 г. Вермеер прекарал целия си живот в родния си град. Сред творбите му има само два пейзажа, които представят Делфт. Предполага се, че Вермеер изучавал живопис при Карел Фабрициус, ученик на Рембранд. Той е известен като автор на битова живопис и жанрови портрети. Характерното в творчеството му е неговото умение да предава светлината, подобно на Караваджо.

През 1653 г. Вермеер се оженил за Катерина Болнес, момиче от богато семейство. Тя била католичка и се наложило протестантът Йоханес да приеме католицизма. Семейството живеело при майката на Катерина, вдовицата Мария Тинс. Вермеер имал 14 деца. Три от тях починали преди баща си. Бракът му не бил щастлив.

През 1653 г. Йоханес Вермеер станал член на гилдията на Св. Лука, а в периода 1663-1670 г. бил и декан. По време на войната между Франция и Нидерландия търговията с произведения на изкуството западнала. За да издържа многобройното си семейство, художникът бил принуден да продава творбите си на безценица и да взема заеми.

Вермеер починал след кратко боледуване през зимата на 1675 г. За да плати многото му дългове, Катерина била принудена да се откаже от наследството, включително от картините му. За оригинали на Вермеер се приемат едва 35 картини. Най-прочутата от тях е “Момичето с перлената обица”, известна също като “Мона Лиза на Севера”. Със създаването на тази картина е свързан сюжетът на едноименния роман на Трейси Шевалие и екранизацията по него от 2003 г. с участието на Скарлет Йохансон и Колин Фърт.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...