Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Неведнъж сме говорили тук за насилствената колективизация. Днес намерих една песен от този период, в която народният гений с много болка е изпял своето отношение към този процес. Смятам за нужно да я видите, защото това е неофициалното, но затова пък истинсто отношение на обикновенния трудов селянин към народната власт и нейните мероприятия по колективизация.

ВНИМАНИЕ ПЕСЕНТА Е С НЕЦЕНЗУРНО СЪДЪРЖАНИЕ! 18+

След разговор с баща ми, който навремето е пеел по кръчмите се оказва, че този вариант е нов, от началото на 90 те, оригинала е много по дълъг и различен. Съществувал е в 2 варианта, цензуриран за пред властта и нецензурен в който вече се пее за овцете, стопанството и т.н.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

То оставаше за 45 години, баш във времето на най големия технически прогрес да няма подобрение. Иначе, на мен пък са ми разказвали как хората са плакали когато са влизали в ТКЗСто и са правили всичко възможно да го избегнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тези които са влизали доброволно са били безимотните и съвсем малоимотните, които наистина са търсили там спасение. Наскоро четох една хубава книга, НРБ от началото до края, където се казваше, че първоначално не е имало натиск да се влиза в ТКЗС, и доброволно са влезли от 13 до 15 %, след това чрез масирана кампания са убедени да влязат още хора и го докарват до към 18-20%. Обаче, част от тези хора са излизали веднага щом успеят да се позамогнат. Тоест, част от безимотните са възприемали в края на 40 те ТКЗС като един вид държавна помощ до времето когато успеят да се замогнат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А дали има и по-сериозен довод от една чалга? Защото според спомените и на двамата ми дядовци крайния ефект от тази колективизация е бил че в действителност живота им се е облекчил много. А честно казано и двамата не са били особено правоверни поддръжници на режима, та няма защо да извъртат какво е било положението.

Мхм, направо е станал райски. 19 ст. на трудоден в ТКЗС и отделно социалистическия дефицит... Животът става по-лек тогава, когато се въвеждат т.нар. "земеделски пенсии" - в края на 60-тте години, както и когато Т.Живков, подтикван от екип икономисти - прагматици, "пуска частното" на село. Оттогава започват дву и три етажните къщи и пр.

А веднага след ТКЗС започва тотален глад на село. Затова е и горянското движение ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А дали има и по-сериозен довод от една чалга? Защото според спомените и на двамата ми дядовци крайния ефект от тази колективизация е бил че в действителност живота им се е облекчил много. А честно казано и двамата не са били особено правоверни поддръжници на режима, та няма защо да извъртат какво е било положението.

Чай по тоя повод /понеже гледам, че и авторът е заклет чалгар/, да те поздравя с тази класика, където ТКЗС-то също фигурира като разграбено имущество в постсоциалистическата реалност:

http://99clips.net/musicvideo.php?vid=780760ddb

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че по темата се смесват две неща. На първо място, самата форма на коопериране при малки парцели (които са типични за по-голямата част от Европа) е икономически изгодна. На второ място обаче, е много важно какви са вътрешните правила и механизми на организация на тази кооперация. Кооперация може да има и има при напълно частни стопани (където собствениците си остават господари и са обвързани от труда и резултата от работата си), но тази кооперация е съвсем различна като механизъм на работа и разпределяне на резултата при т.нар "социализъм" или "комунизъм" (където истинския господар е държавата, на която й дремеше за конкретните нужди и проблеми на бай Иван от n-ската кооперация). При социализма истинската същност на "кооперирането" се прояви при създаването на т.нар АПК-та (втория епат, някъде от 70-те години нататък) където връзката между производител и резултат съвсем се загуби. И с пълна сила дойде безхаберието. Това не значи, че кооперирането не проработи, а само не проработиха социалистическите измишльотини за труд и резултат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Кой каквото ще да говори, но едно се работи когато стопанина работи за себе си, съвсем друго когато работи за друг. Комунизма наистина отучи хората да работят, да мислят, да планират. Той просто работи от-до и каквото откраднал, все е нещо. Масово се крадеше, че що да не открадне? Та той краде не от друг човек, а от държавата, тоест от никого. Тука се сещам за една книга за етносите в САЩ. Та там обясняваха бедността, престъпроста и лошите трудови качества на негрите с робството. Тези хора са били свикнали да не мислят за нищо, и когато получават свободата вместо да работят за себе си, започват да извършват престъпления и така и до днес.

Поздрав за всички носталгици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

селскостопанският БГ модел от преди соца е неприложим в съвременните реалности ...

абсолютно невъзможно е без комасация, с малки парцели и разпръсната собственост да има конкурентноспособно земеделие ... ако ще и стопанинът да седи по 20ч на ден по земите си ...

така колко безумно и да беше проведена ТКЗС политиката по време на соца, също толкова безумно беше връщането на земеделската земя и освобождаването и от данъци ...

добре, че бяха частните фондове, които успяха да изкупят и комасират големи парцели в добруджа та поне там този проблем намери горе-долу приемливо решение ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по темата - БГ залита в крайности и по време на соца и след соца в политиката си по отношение на собствеността към земята ... който не ми вярва да запали колата и да се разходи из съседна сърбия и да проучи каква е била политиката на тито и каква е сега и да разгледа как работи земеделието там - не е перфектно, но има достатъчно качествени селскостопанска стока навсякъде из равнините ...

ако за ТКЗСта могат да бъдат винени комунистите, за прехода това не важи, реформата беше направена така, че да угоди на избирателите, които си мислеха, че кой знае какво ще стане като им върнат земите, а бяха абсолютно неспособни да ги управляват и обработват ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

През 90 те, а и днес по селата няма млади хора. Кой да работи в тези кооперации? Младежи по на 40-50 в най добрия случай. Аз поне не знам да има младежи по на 18-20 години които да завършват аграрния институт в Пловдив, за да работят земята на баща си. Хората си дават земите в кооперациите не защото е правилно, а защото младите не желаят да обработват земя. Плановете на младите хора никак не включват да се върнат на село, да работят като волове, НО да са си сами на себе си господари, да не зависят от никого и каквото изкарат, да знаят, че си е тяхно. Тука вече идва съвременната хедонистична идея, че младия човек трябва да ходи по купони, да носи малкови дрехи, да се весели, ако все пак работи нещо то да е свързано с офис, компютри, английски. Идеята за 20 годишен младеж който става в тъмно за да оре с трактора нивите и отглежда примерно 100 овце я няма. Днес самата дума селянин е обидна.

Ангеле, какви кооперации, какви бизнеси, то по селата не остана млад човек.

Сега ми дойде на акъла. В нашия край по селата казват така. От земя няма да забогатееш, но и гладен няма да ходиш.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

лично според мен това което може да направи държавата е да почне да облага земеделските земи ...

това ще доведе до принудителна комасация ...

за съжаление тази мярка е изключително политически непопулярна и не я очаквам в близко бъдеще ...

като друг проблем може да се спомене, че селскостопанската политика на ЕС е изключително несправедлива спрямо държави като БГ, за сметка на това много щедра към държави като Франция ... разликите в субсидирането достигат до 10 пъти за едно и също нещо ... за това също не се говори, защото е част от първоначалните задкулисни споразумения по време на създаването на ЕС от големите - Франция, Германия, Англия ... това е френският бонус за участие ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ТКЗСтата трябва да се възстановят незабавно, иначе сме обречени на икономическа стагнация. и съд за участниците в поземлените комисии на президента желев.

и незабавно възстановяване на фестивала Златен орфей, както и конкурса Мелодия на годината!

без тези крупни мерки ни чака бавна и мъчителна депресия.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ето една децка книжка от ония години. Днес разбира се детството не протича така, съответно любовта към земята и към личното стопанство и по важното, увереността в собствените сили я няма. Колцина от вас са преживели такова детство? На колко от нас децата преживяват това? Любовта към земята, към труда, към увереноста в собствените сили се гради от най ранна възраст.

http://detstvoto.net/index.php?newsid=4309

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в урбанизираните общества няколко%, максимум 10-12% от населението са заети в селското стопанство ...

няма как да очакваш, че нещата ще са същите ...

затова и земята няма работа в ръцетте на тия над 90% дето нямат никакво отношение към селското стопанство и я оставят да пустее ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 90 те, а и днес по селата няма млади хора. Кой да работи в тези кооперации? Младежи по на 40-50 в най добрия случай. Аз поне не знам да има младежи по на 18-20 години които да завършват аграрния институт в Пловдив, за да работят земята на баща си. Хората си дават земите в кооперациите не защото е правилно, а защото младите не желаят да обработват земя. Плановете на младите хора никак не включват да се върнат на село, да работят като волове, НО да са си сами на себе си господари, да не зависят от никого и каквото изкарат, да знаят, че си е тяхно. Тука вече идва съвременната хедонистична идея, че младия човек трябва да ходи по купони, да носи малкови дрехи, да се весели, ако все пак работи нещо то да е свързано с офис, компютри, английски. Идеята за 20 годишен младеж който става в тъмно за да оре с трактора нивите и отглежда примерно 100 овце я няма. Днес самата дума селянин е обидна.

Ангеле, какви кооперации, какви бизнеси, то по селата не остана млад човек.

Сега ми дойде на акъла. В нашия край по селата казват така. От земя няма да забогатееш, но и гладен няма да ходиш.

за да изкарваш достатъчно пари от земя трябва да обработваш минимум 800 декара по механизиран начин ...

не знам на колко от младежите бащите им имат по 800 декара ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ТКЗСтата трябва да се възстановят незабавно, иначе сме обречени на икономическа стагнация. и съд за участниците в поземлените комисии на президента желев.

и незабавно възстановяване на фестивала Златен орфей, както и конкурса Мелодия на годината!

без тези крупни мерки ни чака бавна и мъчителна депресия.

Иронизирайки нещата, не знаете колко сте прав в изказването си.По долу колегата Невски е описал защо трябва да има окрупняване на земята, а по отношение на Златния орфей и Мелодия на година, мисля че като формат са много по стойностни от сегашните им реплики.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А в Унгария, донякъде и в Полша, като нямаше ТКЗС докъде я докараха?

"В света нищо не е съвършено — въздъхна лисицата."

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Невски, вече казах какво говорят в нашия край. Днес има много безработни и бедни хора, но никой няма да иде да работи земя. И знаеш ли защо? Защо според тези хора по добре да работят за 300 лв, отколкото да се занимават със земеделие. Защото ги отучиха да се справят сами със задълженията. По лесно е да работиш някъде за малко пари, отколкото да се спукваш от работа за себе си. Тук има роля и съвременния хедонизъм, според който е по важно не какъв морал имаш, и грижиш ли се за семейството си, а колко пъти си се напил, колко мацки си натаковал и колко скъпи дрехи носиш.

В миналото младите хора с гордост са казвали, аз помагам на баща си със земята, един ден тя ще е моя. Аз сам се справям с трудностите на живота, а не чакам на тоя и оня, аз се грижа за жена си и децата си. Колцина от днешните млади хора могат да кажат това?

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иронизирайки нещата, не знаете колко сте прав в изказването си.По долу колегата Невски е описал защо трябва да има окрупняване на земята, а по отношение на Златния орфей и Мелодия на година, мисля че като формат са много по стойностни от сегашните им реплики.

Кой Ви е казал, че иронизирам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Комасация, инвестиции, и иновации..Важни са като въздуха и водата..

Без тях си оставаме една изостанала и бедна страна, чиято индустрия и селско стопанство генерират ниска добавена стойнст..

(Ние и сега най-бедната и изостанала страна в Европейския съюз, сами да се борим за изпадане в азиатската близкоизточна група ли, що ли?)

Винаги можем да станем като Афганистан, ама не очаквах да има българи да го желаят..

Хора всякакви, особено сред българите и балканците..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски, вече казах какво говорят в нашия край. Днес има много безработни и бедни хора, но никой няма да иде да работи земя. И знаеш ли защо? Защо според тези хора по добре да работят за 300 лв, отколкото да се занимават със земеделие. Защото ги отучиха да се справят сами със задълженията. По лесно е да работиш някъде за малко пари, отколкото да се спукваш от работа за себе си. Тук има роля и съвременния хедонизъм, според който е по важно не какъв морал имаш, и грижиш ли се за семейството си, а колко пъти си се напил, колко мацки си натаковал и колко скъпи дрехи носиш.

В миналото младите хора с гордост са казвали, аз помагам на баща си със земята, един ден тя ще е моя. Аз сам се справям с трудностите на живота, а не чакам на тоя и оня, аз се грижа за жена си и децата си. Колцина от днешните млади хора могат да кажат това?

300лв. редовно и след данъци, чисто всеки месец, не се изкарват хич лесно от земя ... особено години наред и особено ако земята е 10-20-30 декара

ти работил ли си земя?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Да, не е лесно. Аз съм си селско чедо и знам от първа ръка за какво иде реч. Дядо ми по бащинна линия когато върнаха земята рева като малко дете. Видях го със собствените си очи и няма да го забравя. Когато купихме овце, прасе, крава, кокошки, патки и най важното, магаре с каруца и рало очите му светеха като... нямам думи. А имахме всичко 40 декара. Истински българин, и истински стопанин. Ние с брат ми и баща ми ходихме във всеки свободен ден да му помагаме, имахме и бостан, и рози, и тютюн, и ниви с жито. Това няма да забравя докато съм жив. Така си и умря дядо ми, от удар докато работеше земята. Той докрай вярваше, че няма нищо по добро от това САМ да се справяш в живота. Ще ми се и аз поне донякъде да приличам да дядо Димитър Билича дюлгарин и земеделец от село Зелениково, голям човек Бог да го прости.

Редактирано от Frujin Assen
ДД
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...