Отиди на
Форум "Наука"

Топлофикация София


Recommended Posts

  • Потребител

въпреки големите успехи постигнати по време на соца с изгражденето на един АЕЦ и няколко ПАВЕЦа вече със сигурност може да се каже, че политиката по отношение на отоплението на големите градове претърпя пълен провал

София е най-големия град в БГ и голяма част от населнието й се топли от Топлофикация София

централното топлоподаване във вида му използван в София има сериозни недостатъци:

1) загуби по мрежата от течове на топла вода

2) загуби по мрежата на топлина

3) загуби на топлина в самата сградна инсталация

4) загуби от некоректни платци

5) загуби от кражби

6) непрозрачни и сложни сметки

7) много от отпляваните блокове и кооперации не са санирани

за мен е изключително интересно как вече 20г. не съм видял нито един смислен дебат, при който да се реши ще я затваряме ли тази топлофикация или не

защото ако тя работи на загуба и ни топли водата и апартаментите двойно по-скъпо отколкото бихме си ги топлили сами трябва да я затваряме

http://dnes.dir.bg/news/toplofikatzia-bulgargaz-topla-voda-dimitar-gogov-11437266?nt=4

решението трябва да зависи от нас - граждните живеещи в града, а не от политиците, булгаргаз или топлофикация софия ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Бедни ми бедни Невски. Такива дружества от обслужващата сфера, естествени монополисти НИКОГА не са на загуба. Най лошото е, че човешката алчност няма граници. И ако частния естествен монополист печели една сума, ще иска по голяма, и после още по голяма, и после още по голяма. И ще лъже за проблеми, за загуби, за аварии, за всички мислими и немислими причини заради които да надуе цените. И ще надува цените дотогава докато може, докато тая кокошка снася златните яйца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бедни ми бедни Невски. Такива дружества от обслужващата сфера, естествени монополисти НИКОГА не са на загуба. Най лошото е, че човешката алчност няма граници. И ако частния естествен монополист печели една сума, ще иска по голяма, и после още по голяма, и после още по голяма. И ще лъже за проблеми, за загуби, за аварии, за всички мислими и немислими причини заради които да надуе цените. И ще надува цените дотогава докато може, докато тая кокошка снася златните яйца.

бедни фружине,

топлофикация софия не е естествен монополист т.к. съществуват многобройни начини за отопление и подгряване на вода

естесвени монополисти са едни други фирми

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

освен това топлофикация софия не е частна, а общинска собственост, т.е. всичките и загуби декапитализират софийска община, респективно изрядните платци на местни данъци ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

някой който знае какво е естествен и какво е неестествен монопол няма ли мнение по въпроса за да направим дискусия ...

ще я затваряме ли Топлофикация или ще я оставяме да крета?

или даже и в София сме оФце?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди да се затвори топлофикация, трябва жилищата да се санират. А те няма да се санират, защото не са държавна, а частна собственост, и въпросът е същия, като при земеделските земи. Затова преди да започнем да санираме, трябва да национализираме жилищния фонд, после саниране, и накрая затваряне на монополистите. рецептичката е лесна, ясна и логична.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в момента има инструмент, по който 50% от стойността на санирането и подобни мерки се поема от държавата

необходимо е обаче собствениците да се регистрират по новия закон и то с единодушно решение

аз имам апартамент в кооперация с 10 апартамента, на теория би трябвало да е относително лесно

на практика

1) собственика на един апартамент живее от 15г. в САЩ а жена му казва - апартаментът не е мой аз никакви решения не взимам и нищо не плащам

2) собственика на още един апартамент лиспва, живее в софия, но отказва да плаща за каквото и да било

3) собственика на трети апартамент толкова им е набрал на другите двама (единия го наводнява), че отказва да плаща за каквото и да било и се е санирал сам, защото е на партер

да продължавам ли?

смятайте какво става в блок на 8 етажа с 8 входа

обективно погледнато ние ще спечелим от това да си спрем парното и да се санираме, със субсидията ще си избием вложените пари в бойлери и ефективно отопление за 2-3г. ...

реално това няма как да стане защото на 10 човека винаги има 2-3 идиоти или имоти с неясна собственост или хора, които отказват да поемат каквито и да било ангажименти ...

пак реално, някой ден ще падне едно парче мазилка и ще утрепе някое дете ...

заради булгаристанска простотия ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много от панелките в България са изключително некачествено построени (за сравнение в бившето ГДР съм виждал несаниране панелки, който са по-качествени от някои образци на новото жилищно строителство в България). Май е по-добре да ги бутаме, а не да ги санираме. За какво им е на държавата и данъкоплатците да се набутват със собственост, която е загубила пазарната си стойност?

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Майтапът настрана: София е "големият овчарник".. "овцете" там са най-много на брой, събрани са от цялата страна..

Парите за саниране се избиват (ще се избият) от спестените пари за отопление.. Няма загуби..

Санираните панелки (90-95 процента от тях) могат да изкарат още 40 години..

Ако се реши панелките да се бутат, то ще се наложи народът да живее на палатки, или - по десет човека в жилище..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сакън, не се отказвайте от ТЕЦ-а, че тока яката ще поскъпне :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

някой който знае какво е естествен и какво е неестествен монопол няма ли мнение по въпроса за да направим дискусия ...

ще я затваряме ли Топлофикация или ще я оставяме да крета?

или даже и в София сме оФце?

ТРЯБВА ДА СЕ ЗАТВОРИ ТОВА ЕАД, ЗАЩОТО ЗА МЕН ТЕ СА ПРИМЕР ЗА ТРАЙНА, НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНА ПРАКТИКА НА НЕТОЧНО, НЕЯСНО ЦЕНООБРАЗУВАНЕ!

ТУК веригата ,,краен получател-фирма за топлинно счетоводство-доставчик / Топлофикация/ се усложни от 2002г. с т. нар ,,топломери " и фирми за топлинно счетоводство...

Но е факт.....,,Топлофикация" трябва да се затвори....

поне от моя гледна точка, макар, че съм им клиент в София.

не обичам да ми е много топло, реално зимате се топли една стая при мен...При това пак казвам не обичам да ми е топло / само в най-ледени нощи/........Това, което плащам на отоплителен сезон, го разглеждам като несъразмерно, с потребяваната от мен топлнинна енергия.

не топля голямо жилище ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много от панелките в България са изключително некачествено построени (за сравнение в бившето ГДР съм виждал несаниране панелки, който са по-качествени от някои образци на новото жилищно строителство в България). Май е по-добре да ги бутаме, а не да ги санираме. За какво им е на държавата и данъкоплатците да се набутват със собственост, която е загубила пазарната си стойност?

Тая ,,умна " мисъл ,,звездите ли ти я говорят"...как така ще предлагаш да се бутат жилищата на десетки хиляди хора в Столицата? Как така, при това без да имаш готова, реална и работеща алтернатива къде да се настанят тези хора и да си купят жилища???

нали ти е ясно, че ако хората имаха достатъчно пари щяха да си курят ново строителство и все широки апартаменти, а не да се гъчкат по 4-5 човека в 80 кв м?...

Как така? При днешните условия, на обедняло население, което не може да си позволи бързо и безболезнено да си смени жилището???

Наясно ли си изобщо, колко струва едно малко жилище в София?

Ти за данъкоплатците не бери грижа.....

Кое е по-добре ...да се набутват със скъпи наеми на жилища ли? Според теб???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ТРЯБВА ДА СЕ ЗАТВОРИ ТОВА ЕАД, ЗАЩОТО ЗА МЕН ТЕ СА ПРИМЕР ЗА ТРАЙНА, НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНА ПРАКТИКА НА НЕТОЧНО, НЕЯСНО ЦЕНООБРАЗУВАНЕ!

ТУК веригата ,,краен получател-фирма за топлинно счетоводство-доставчик / Топлофикация/ се усложни от 2002г. с т. нар ,,топломери " и фирми за топлинно счетоводство...

Но е факт.....,,Топлофикация" трябва да се затвори....

поне от моя гледна точка, макар, че съм им клиент в София.

не обичам да ми е много топло, реално зимате се топли една стая при мен...При това пак казвам не обичам да ми е топло / само в най-ледени нощи/........Това, което плащам на отоплителен сезон, го разглеждам като несъразмерно, с потребяваната от мен топлнинна енергия.

не топля голямо жилище ...

то винаги ще е неясно докато щранговете са вертикални (невъзможност да се измери подаване на входа), а подаването централизирано (загуби от течове и загуби на топлина) ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това, което плащам на отоплителен сезон, го разглеждам като несъразмерно, с потребяваната от мен топлнинна енергия

Можеш ли да дадеш някакъв пример? Може и на някой съсед.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

бедни фружине,

топлофикация софия не е естествен монополист т.к. съществуват многобройни начини за отопление и подгряване на вода

естесвени монополисти са едни други фирми

Дружеството е заприличало на хипопотам със съответния умствен капацитет. Притежава смесени характеристики. Създадено е като открит монопол, също така може на някой да е познат като законов, държавен или изкуствен монопол. Държавата спрямо Топлофикация упражнява протекционизъм. От друга страна притежава най-важната характеристика на естествения монопол, а тя е икономията от мащаба. Доколко това се случва или не се случва зависи изцяло от мениджмънта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Живея в улица където дворните места бяха средно големи с по- една къща от 2-4 стаи. Притежателите измряха или ги продадоха. Понеже е скъпа зона новите притежатели или бизнисмени, тези, повечето стари згради ги бутнаха или ги преустроиха така, че да се получат 2-3-4-6 апартамента. Мащкар, че има местен закон колко може да се застрои едно дворно място, с разни трикове фактически има 90% застроено дворно....

И какво се случи?

Тази среда която порано беше чиста, поддържана, оцветена -защото хората не само в дворът си държаха ред ами и пред къщата гледаха да е красиво-"имам си хас на Марийка да и са по-китни розите:-)"- сега расте буренак, когато има малко буря даже и комунален боклук се вее по улицата,/"що аз да мета да другите боклука:lac: "/, на всякакви възможни и невъзможни места паркират коли /общината дава разрешение без да гледа къде ще стои колата/, чистачи ръчни или машини не стъпват защото е вилна зона където по-принцип притежателите си поддържат....Даже и през зимата снегът ние трябва да си го ринем.

И както предвиждам ще дойде данък затова, че живеем в такъв рай, и общината ще цопни една табела след време за плащане за публично паркиране и от там ще дере пари.

Така, че отлично се вижда как лакомоста за приход на месният бюджет/дават разрешение за прекалено застрояване/ и естественната лакомост за пари развалят околната среда.

И ако вземиш да гледаш поотделно никой не е виновен.

Нали ново се строи, бизнис се върти.....

Дядо Йоцо гледа.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз точно това имах предвид, като говоря за национализация.

И като ми говорят, че държавната собственост е неефективна, ето прекрасен пример как е ефективна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че Топлофикация София е монополист, за това спор няма. Че това нещо трябва да го няма, също няма спор.

Учудва ме, обаче, наивността или неинформираността на някои хора, които говорят за "саниране". Истината е, че панелните жилища в София, а и в цяла Българя, не могат да бъдат санирани! Това е факт. Той не подлежи на дискусия, спор, уговорки и т. н. Просто - факт.

За да санирате един панелен блок, така както това става в Германия, ВСИЧКИ НЕГОВИ ОБИТАТЕЛИ ТРЯБВА ПРЕДВАРИТЕЛНО ДА БЪДАТ ИЗСЕЛЕНИ. Временно изселени.

Тогава се започва къртене, подмяна на ВИК-инсталация, подмяна на ел-инсталация, подмяна на дограма, подмяна на външно покритие, подмяна на вътрешно покритие. Разбиват се стените, за да се достигне до носещата конструкция на арматурното желязо, обновяват се заварките, които крепят тази конструкция, после тези стени отново се възстановяват. И така във всяко жилище, във всеки носещ панел!!!! Съответно всичко плаща германската държава!!!

Така санират в Германия! Но там тези жилища в 90% от случаите са държавни или общински. Съответно германската община може да си позволи да премести хората в други жилища, докато трае санирането.

В България, където всичко е частно, ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ!!!!

Вместо това предлагат на хората да вземат заеми, за да си направят външна изолация и наричат това "саниране"?!?!?! Смех!

Мммм, даааа. Ами не забравай едно нещо.

Както винаги задачата беше по-комплексна.

Първо немските блокчета по-каческво на изготовление и строеж, монтаж е бил малко по-качествен.

Второ задачата беше с всеки възможни средства да задържат оситата да не припнат из западната част на райха.

Трето понеже това се нуждае от много ръчен труд, той дава достойно преживяване на много германци и не само германци.

Четвърто стана мода, шик от страна на средната класа да се живее в такива апартаменти, понеже са добре снабдени с всички градски удобства.

:punk::punk::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така санират в Германия! Но там тези жилища в 90% от случаите са държавни или общински. Съответно германската община може да си позволи да премести хората в други жилища, докато трае санирането.

В България, където всичко е частно, ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ!!!!

Вместо това предлагат на хората да вземат заеми, за да си направят външна изолация и наричат това "саниране"?!?!?! Смех!

Брей, тия германци как може да държат блоковете държавни или общински. Ц-ц-ц...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Затова спасението е национализация на жилищния фонд.

Едно време дядо ми сподели с мене свое житейско наблюдение:

Българин като забогатее, строи си нова къща. Турчин като забогатее, взема си нова жена.

Правилният отговор е бизнес-инвестиция, ама нито българите, нито турците, и едните, и другите - все ориенталци, действали така.

Ако вземете на българинът къщата, той ще остане без почва под краката.

Сега за Топлофикация.

Трябва да се насърчава ново строителство с алтернативен начин на отопление, съобразно със световният опит.

Трябва да се насърчават младите да купуват и да се заселват в нови жилища. Икономиката да тръгне нагоре, това е най-важното.

После чакате обитателите на панелките да измрем.

После чакате панелките да бъдат разфасовани от циганите.

За сто години проблемът ще се реши.

Икономиката да тръгне нагоре, това е най-важното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
защото ако тя работи на загуба и ни топли водата иапартаментите двойно по-скъпо отколкото бихме си ги топлили сами трябва да язатваряме

Не съм абонат на топлофикация, но ми се струва, че това не е точно така. При положение, че няма изгода никой – общината и гражданите - нямаше да издържи 20 години на пазара. От оскъдната информация в даденият линк е видно, че предприятието е печелившо:

Общо задълженията към доставчика са 165 900 000 лв.

Срещу:

Къммомента задълженията на абонатите на „Топлофикация София" са 274 милиона лева.

„ Загубата „ му е генерирана от нередовни платци. Дебата не би трябвало да е дали да се затваря или не Топлофикация, а как да се постигне събираемост на задълженията, минимизиране на „ загубите, течовете „ и максимизиране на печалбата – това последното не е с приоритет, при положение,че дружеството е общинско и мисията му се характеризира с обществена полезност. Дебата е хубаво да акцентира върху качеството на предлаганата услуга и начините за балансирано топлоразпределение. Може да се помисли върху евентуални инвестиции в инсталацията, дори поемане на санирането( пълно или от части ) на блокчетата от Топлофикация, като тази инвестиция да залегне в ценообразуването на топлинната енергия за вбъдеще, по модела на дела на зелената енергия в електроразпределение.

Дайте една примерна фактура от Топлофикация! Приблизително да направим сравнение в зимен месец.

Ясно е, че няма как с точност да се определи с какъв енергоизточнике по-добре да се оперира. Влияещите фактори са различни – липса/наличие на топлопреносна/газопреносна инсталация, изолация - външна/вътрешна на апартамента/къщата, кубатура на апартамента/къщата, местоположение, нужди и поведение на абонатите, наличните електроуреди/камини за отопление и т.н.

Пример от познат:

1. Изградена инсталация с локално котле на дърва – само радиатори,без топла вода. Средна консумация за зимен сезон( ноември – март ) на дърва –15кб. – цената е плаваща в зависимост от това, кога са закупени. Може да са на 40 – 50 или 70лв, отделно сметка за ток – между 120 – 160 лв. Квадратура на жил– 90кв.м. – санирано.

2. Отопление чрез електричество – квадратура – 80кв.м+- . Студени месеци – сметка за ток 220- 280лв.. Летни до 100лв.

За природен газ все още нямам пример. Разбира се при всеки е различно както писах по-горе. Факторите са много и все различни. Дайте пример с фактура от Топлофикация.

Икономиката да тръгне нагоре, това е най-важното.

Най-общо казано: върви си нагоре.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...