Отиди на
Форум "Наука"

търсене на начин за добиване на ел.енергия


Recommended Posts

  • Потребител

Първо искам да поздравя всички участници във форума.Надявам се въпросът ми да намери отговор при вас.

Идеята се оформи постепенно поради недоволството ми спрямо всичките зависимости,с които ни обвързват управляващите.

А сега конкретно:можете ли да ми помогнете с формула,с която да калкулирам височина и диаметър на "коминно тяло",в което да се постига вятър със скорост 9-12 км.ч.Целта ми е да си направя вятърен ел.генератор и този вариант(стига да е реализируем)ми допада най-много понеже по този начин ще имам възможно най-добър контрол и постоянство на източника задвижващ ел.генератора.Предварително благодаря и се надявам на отговори само конкретно по въпроса ми,а не съвети от типа на фотоволтаични системи-просто са твърде скъпи и не функционират 24ч.в денонощието,а методите за съхраняване на ел.енергия са твърде несъвършенни засега

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Както разбирам колега, искаш да ползваш т. нар коминна тяга. Имай предвид, че е мн малка, отнесена към габаритите на съоръжението. По-късно ако някой не ме изпревария ще видя какво мога да измисля / изнамеря отнякъде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно разчита на естествената тяга, ама тогава бая дълъг трябва да е комина

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да-естествената тяга по възможност.Затова ми трябва формула.Надявах се съоръжението да не е по-високо от десет дванайсет метра...При вътрешен диаметър около 80-100см.

..сега като се замисля-Какво ще кажете ако долната част на комина е с доста по-висока температура от горната?Дали няма да се увеличи значително КПД-то?

Редактирано от Балабанов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теглителната сила, ще зависи прекалено много от силата на вятъра над коминното тяло, както и от обема и температурата на подаваният топъл въздух от долу ( примерно горяща печка). Каккто и от обема и свободният достъп на постъпващият въздух.

Предполагам, че вече имаш въпросният комин, ако е така сложи една перка с моторче да видиш каква е възможността му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..сега като се замисля-Какво ще кажете ако долната част на комина е с доста по-висока температура от горната?Дали няма да се увеличи значително КПД-то?

Това е задължително условие за да може комина въобще да работи. Само комин не е достатъчен.

За да има тяга, трябва въздуха вътре в комина и въздуха извън комина да са с различни температури.

Няма ли разлика в температурите - няма и тяга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей това може повече работа да свърши :tooth:

http://www.youtube.com/watch?v=hM3jzlyNIpc

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Балабанов, по-долу:

http://www.engineeringtoolbox.com/natural-draught-ventilation-d_122.html

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Бях написал едно дългичко нещо ма се загуби. По мои сметки това нещо с примерните стойности /вторият калкулатор/ ще генерира 5W, от които оптимистично ще уловиш 3. И ще изразходиш киловати за подобна темп разлика. За отношение размери-работа изобщо не говорим.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бях написал едно дългичко нещо ма се загуби. По мои сметки това нещо с примерните стойности /вторият калкулатор/ ще генерира 5W, от които оптимистично ще уловиш 3. И ще изразходиш киловати за подобна темп разлика. За отношение размери-работа изобщо не говорим.

благодаря ти за усилията Жоро-аз вече дори си мислех да е с конусовидна форма-стесняващ се към върха,за да увелича тягата...но явно нещата ща останат в областта на теоретичното...какво ще кажеш за това?

интересува ме именно първият принцип-с водата.Много елементарно-лесно за изпълнение лесно за поддръжка.Идеята ми е под водната струя да се постави колело което да задвижва ротор...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ако си вкарал медия /видео/ тук на работа не мога да го видя.

Да по-добре е ако имаш постоянна водна струя с нужния пад или дебит.

Ако нямаш - една мини вятърна турбина с диаметър на витлата ще ти свърши доста повече работа от комина. със сигурност и ще е по-евтина.

Само за "успокоение" ти казвам, че такъв "комин" или по-скоро коро слънчев генератор има /или поне е на етап проект/, но не помня къде/.

така че идеята не е баш no sense, но нещото е доста мащабно. Представлява вертикален комин /в който има вятърни турбини/ в основата на който има коничен парник.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...интересува ме именно първият принцип-с водата.Много елементарно-лесно за изпълнение лесно за поддръжка.Идеята ми е под водната струя да се постави колело което да задвижва ротор...

Е, ти направо уби коча с лопатата!!! :tooth:

Нали не си мислиш, че това, което показва клипа е истина?!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ти направо уби коча с лопатата!!! :tooth:

Нали не си мислиш, че това, което показва клипа е истина?!!

слушай пич...търся нещо работещо-не пускам в някой сайт от рода на лафче ком или виц ком...Надявах се да науча неща конкретно по проблема ми.Ако знаех,нямаше да ви занимавам.Обаче по коментарите ти съдя,че е възможно да си по-зле и от мен в материята.Ще ти бъда благодарен да не ми раздуваш въпроса с трици! :sneaky2:

звучи логично изглежда истинско...питам.Не е срамно да питаш,срамно е да не знаеш ,а да се правиш на капацитет и да те хванат на място...После-защо да не е истина-когато източваш някакъв съд с течност именно с маркуч от който си смукнал,а най-високата точка е над нивото на течността в съда..Май ти не си много на ясно...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Примера с водата работи (ако работи), ако водата пада със сила способна да избута другата на горе, отнемеш ли от нея сила и спира да набутва. Което означава, че няма да върши работа.

Освен набутване има и теглене на падащата ( по примера с маркуча )

Та ако си направил гигантски модел е възможно да завърти нещо съвсем минимално и жалко.

Трябва да си конструктор и много точен в сметките за да постигнеш подобно нещо. ( не оаквай някой да се захване с няколко месеца сметки за да ти каже как става или не става.

Това са играчките перпето-мобиле, като топчетата, които се топат по бюрата и подобията на махало, които всъщност вършат някаква работа ( както това със сачмите което се въртеше ( едни визуална, други звукова и така). За това което търсиш трябва много повече.

На теб не ти трябват 2 вата, а киловати предполагам.

За 2 вата си сложи мини соларно панелче на прозореца (ей така прав като стъклото и ще ти ги даде).

Не знам защо не са избачкали още соларно фолио за стъкла :)

да се ползва вместо щори и пердета :)

То всъщност идеи много но никой не плаща за ( не се захваща с) реализация

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Примера с водата работи (ако работи), ако водата пада със сила способна да избута другата на горе, отнемеш ли от нея сила и спира да набутва. Което означава, че няма да върши работа.

Освен набутване има и теглене на падащата ( по примера с маркуча )

Та ако си направил гигантски модел е възможно да завърти нещо съвсем минимално и жалко.

Трябва да си конструктор и много точен в сметките за да постигнеш подобно нещо. ( не оаквай някой да се захване с няколко месеца сметки за да ти каже как става или не става.

Това са играчките перпето-мобиле, като топчетата, които се топат по бюрата и подобията на махало, които всъщност вършат някаква работа ( както това със сачмите което се въртеше ( едни визуална, други звукова и така). За това което търсиш трябва много повече.

На теб не ти трябват 2 вата, а киловати предполагам.

За 2 вата си сложи мини соларно панелче на прозореца (ей така прав като стъклото и ще ти ги даде).

Не знам защо не са избачкали още соларно фолио за стъкла :)

да се ползва вместо щори и пердета :)

То всъщност идеи много но никой не плаща за ( не се захваща с) реализация

Поздрави.

мерси за отделеното време-какво ще кажеш за достатъчно дълга серпентина под нивото на най-високата точка,така че гравитацията да работи в полза на съоръжението...

Редактирано от Балабанов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Моля да се придържате към темата.

Модератор физика, ББ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля да се придържате към темата.

Модератор физика, ББ

съжалявам много,но явно темата за мое съжаление е тотално прецакана.Дано не съм отегчил няого тук с въпросите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора, вие за скачени съдове не сте ли чували? Нивата на две течности се уравновесяват независимо от сечението на съдовете. Подфорум физика е все пак а това се учише някъде към 6-ти клас...

Хе-хе. Това са подробности. Нищо не може да застане на пътя на

свободните енергетици... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора, вие за скачени съдове не сте ли чували? Нивата на две течности се уравновесяват независимо от сечението на съдовете. Подфорум физика е все пак а това се учише някъде към 6-ти клас...

Което означава примера ( с водата на видеото) работи или не работи, че не се разбра от коментарът ти? ( не съм казал нито за нито против модела, тъй-като не съм виждал на живо. А, че няма да работи за нещо в плюс, т.е. от това за което се интересува човекът и съм отговорил конкретно)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Което означава примера ( с водата на видеото) работи или не работи, че не се разбра от коментарът ти? ( не съм казал нито за нито против модела, тъй-като не съм виждал на живо. А, че няма да работи за нещо в плюс, т.е. от това за което се интересува човекът и съм отговорил конкретно)

ако трябва да сме честни примерът им със скачените съдове не е особено уместен в случая понеже тук действат повече сили.Ама аз нали нищо не разбирам...Иначе-благодаря за всяко конкретно включване по проблемът, който опитвам да реша.

Редактирано от Балабанов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Комина е нещо много интересно. Нямам идея за приложимостта му, но като дете съм чел разказ включващ коминна електроцентрала (използваща цяла планина и слънчево затопляне в долната част). Едва ли по-малка конструкция би била приложима. :)

Да, за това говорих, но не очаквах, че е толкова старо. :)

Добре, нека да дам един пример от дейсвителността, с уговорката, че цифрите не са точни.

Това повече за Балабанов, Ангеле, но и на тебе може да ти е интересно.

Там дето работя, да кажем, че има комин 500 м дължина, диаметър може би между метър и два. Собствената коминна туга ако се улови максимално ефективно ще дава близо 100 kW. Или по друг начин - вентилатор 1,1 MW прави дебит 260 м3 въдух в секунда. Съоръжението има обаче дебит около 310 m3/s. Разликата идва от коминната тяга. Ако се улови този поток максимално ефективно...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще отговоря предварително на въпроси които може да възникнат от по-запознати инженери / техничари, които може да се сетят, че такива високи комини наоколо няма. Прочие, най-високият комин на Балканите (325 м) е на 8 км от това съоръжение. За това уточнявам - коминът всъщност е минна вентилационна шахта, която работи непрекъснато. Не съм убеден, че дори и след ... години при затвваряне на рудника това съоръжение ще е НЕрентабилно да се направи да работи като генерато на ток.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Балабанов, моля по-сериозно, сега видях видеото. Нищо от него няма да работи.

Или не, ще работи /някое от колелетата от третата минута нататък имам предвид/ и ще ти кажа как да си го направиш и да му ползваш енергията.

Как да си го направиш? Нужни са известни познания по електроника, магнитна бобинка /соленоид, електромагнит/, електронна схема /състояща се от 1-2 транзистора и няколко пасивни елемента/, друга бобинка или датчик на хол за сензор /има вариант и само една бобина да се ползва за дадтчик и задвижване/ батерия. А, да и компонентите на механичната част - статор /стойката с всичките и части/, ротор /колелото, магнитчета, сачми или било какво, в зависимост на кой двигател си се спрял/. Ако това всичко е трудно, магазини от рода на "Час пик" или "Без паника" мисля продават подобни двигатели. Е, може и да не изглеждат точно така.

Как да му ползваш енергията, като го направиш?

- Единия начин е непосредствено - да ти се върти на бюрото в офиса. Демоде, мацки няма да впечатлиш, а технически грамотните люде ще се сетят как работи, не го препоръчвам. Е, освен ако не носи някаква естетическа наслада;

- Другият възможен начин - изкарваш батерията докато не се е изтощила и я поставяш във фенерче, или друго полезно нещо.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...