Отиди на
Форум "Наука"

Паднало птиче


Recommended Posts

  • Потребител

Не знам дали темата ми е точно за тук, ако не е, моля за извинение.

Какво е това птиче? Падна от някъде.

Как мога да му помогна да оцелее?

Прикачвам снимки:

DSCF6196.jpg

DSCF6197.jpg

DSCF6198.jpg

DSCF6202.jpg

DSCF6200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото имам опит с птичета - като дете отгледах едно врабче.

Ако е паднало от гнездо, би трябвало гнездото да е над мястото където си го намерил. Ако няма гнездо, значи птичето се учи да лети.

Според мен, първо трябва да пробваш възможността да минат родителите му около мястото, където си го намерил и то да отлети с тях, трябва да го оставиш където си го намерил, като наблюдаваш да не го изяде някоя котка.

Ако не се получи, може да пробваш да го отгледаш, но трябва да разбереш какво е , с какво се храни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако горе посочените не помогнат.....

Аз взех сварих едно яйце, пюре направиш от трици, яйце,витамини за птици и оформих като бобени зарна масата.

На един стар чорап направих две очи и малко цветни конци, типични за тази птица и така със спинци или пръсти тъпках птичето.

Така отгледах един гълъб. Това беше с дъщеря ми. Тя го беше намерила на улицата.....

А преди 100 години на село в Драганово една гугутка бяха извадили децата. Тогава не бях толкова "научен" чисто и просто вземах сурово жито в устата си сдъвквах го и пюрето с език го изтиквах в човчицата му....

Години наред се връщат птиците, там където си ги изгледал, даже носят и съпрузите се.

Кацат на един близък клон и толкова. Поглеждат те, идат ти на гости.

За минутка-две да имаш чуството, че не си живял(а) напразно....

много успех.

:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намерих му днес бели червеи и му ги давах нарязани (до сега го хранех с твърдосварен жълтък разреден с вода). Определено му бяха по-вкусни червеите, но с някаква неохота ги взимаше от пръста ми - явно не му приличам много на майка му. Иначе е сравнително кротко. Само ведъж съм го чул да изписука нещо. Пробвах да го пускам от ниско (1 метър) в стаята да видя дали ще му се лети - не ще. Като го пусна 2-3 пъти така се наплашва че се вкопчва с крачета в пръста ми и не ще да се пусне. Не се сетих още като падна да го "дам" на родителите му... но и не знам къде е гнездото му. Вече два дни е у нас, не знам дали не са се отказали да го търсят. Пък като го е страх да лети, ако го пусна от терасата сигурно ще се пребие (ако не го лапне някоя котка преди това). А и яде по малко и на често - след колко време ще може да отлети само?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Намерих му днес бели червеи и му ги давах нарязани (до сега го хранех с твърдосварен жълтък разреден с вода). Определено му бяха по-вкусни червеите, но с някаква неохота ги взимаше от пръста ми - явно не му приличам много на майка му. Иначе е сравнително кротко. Само ведъж съм го чул да изписука нещо. Пробвах да го пускам от ниско (1 метър) в стаята да видя дали ще му се лети - не ще. Като го пусна 2-3 пъти така се наплашва че се вкопчва с крачета в пръста ми и не ще да се пусне. Не се сетих още като падна да го "дам" на родителите му... но и не знам къде е гнездото му. Вече два дни е у нас, не знам дали не са се отказали да го търсят. Пък като го е страх да лети, ако го пусна от терасата сигурно ще се пребие (ако не го лапне някоя котка преди това). А и яде по малко и на често - след колко време ще може да отлети само?

Белите червеи са добра идея. Може да я храниш и с накиснати във вода котешки гранули. Не давай жълтък или хляб, или пък някакви зърнени неща.

Това е млада градска лястовичка. След около седмица пробвай пак, да видиш дали ще излети.

ПП: Много е важно да я храниш често!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз на моето птиче му бях направила гнездо от парцали. То си стоеше там и не ходеше из стаята. Веднъж на ден го взимах в ръка и го държах на отворен прозорец, а то все се прибираше навътре, след няколко седмици видя едни врабчета наблизо и отлетя с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Това птиче много ми прилича на бързолет.

Малката човка, късите, подобни на чуканчета крака, дългите прекръстосани крила ... бързолет, отвсякъде.

Много трудно ще го отгледаш, но не пречи да опиташ.

Щом е паднало от гнездото, разположено някъде под керемидите, е обречено.

Веднъж паднали на земята, дори възрастни бързолети загиват, поради простата причина, че не могат да излетят.

Може да пробваш да постави птичето на перваза на прозореца или на парапета на терасата и ако излети само ... - ще живее!

Достатъчно е голямо за да излети и да кацне някъде на високо където родителите ще си го намерят, отхранят и доотгледат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, пилето е учудващо кротко. Започвам да си мисля че някой комшия го е гледал до сега и го е хвърлил уж да полети, то е паднало на моята тераса. Като го оставя някъде и си стои там с часове. Иначе се движи, следи ме с глава като ходя из стаята, протяга си крилцата и крачетата, от време на време си "изтърсва" перушината въртейки се бързо около "оста" си. Но всичко това го прави като стои там където е оставено. Оставих го са постои на терасата, да погледа свят и евентуално да хвръкне, но само цвърчеше по другите летящи пернати, без самото то да литва. Иначе се цели по черните точки на картона, опитва се да ги яде. Има ли нещо черно подходящо за храна? Че като го храня хапва максимум 2-3 хапки и после отказва. След 20-30 минути явно огладнява и започва леко да притропва с крачка и да потрепва с крилца. Отново хапва само две хапки, иска ми се да се научи само да се храни. Ще продължавам да го вадя на открито, дано понечи да хвръкне скоро. Иначе като го пускам в стаята да "лети" пада по гушка като безмоторен самолет. Мисля че ако умееше да лети, щеше да хвръкне и да се закачи на някоя завеса примерно, а не да пада на пода. Не че не искам да му помогна, просто нямам толкова време да го храня. Още две негови снимки:

DSCF6203.jpg

DSCF6205.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е учудващо, че е кротко. Малките пилета си стоят кротко в гнездото, нямат сигурно инстинкт да ходят насам-натам. Погледай го и може би ще укрепне достатъчно за да излети, дори и да е бързолет. Дано да успееш! :)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аааа не, млада градска лястовичка, 100% :)

Както написах и по-горе, трябва да хапва често, именно защото хапва по малко. Ако ти е възможно, давай й храна през 15-тина минути. Ако до няколко дни не излети, няма шанс :( Ще започне да слабее и залинява... Едва ли някой го е отглеждал досега. Аз поне не знам да има регистриран такъв случай, някой да е гледал подобен бръмбазък -лястовичка, бързолет и т.н. - за повече от седмица. Като именно храненето е проблемът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аааа не, млада градска лястовичка, 100% :)

Както написах и по-горе, трябва да хапва често, именно защото хапва по малко. Ако ти е възможно, давай й храна през 15-тина минути. Ако до няколко дни не излети, няма шанс :( Ще започне да слабее и залинява... Едва ли някой го е отглеждал досега. Аз поне не знам да има регистриран такъв случай, някой да е гледал подобен бръмбазък -лястовичка, бързолет и т.н. - за повече от седмица. Като именно храненето е проблемът.

Ескüз.

Не четеш внимателно.:117:

Аз отгледах два бръмбазъка успешно....:biggrin:

И сега имам един и една подобни бръмбъзъка....ама кога ще литнат и накъде хабер си нямам.....:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ескüз.

Не четеш внимателно.:117:

Аз отгледах два бръмбазъка успешно....:biggrin:

И сега имам един и една подобни бръмбъзъка....ама кога ще литнат и накъде хабер си нямам.....:bigwink:

Не четеш внимателно :biggrin:

Говоря за лястовички и бързолети.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В случай на намерени други бедстващи птици или каквито и да е животни, можете да се допитвате до експертите от Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не четеш внимателно :biggrin:

Говоря за лястовички и бързолети.

Че каква разлика м-у лястовички, бързолети или бръмбъзлъци?

Ако свършиш добра работа ще отлетят.

Ако не ще ти останат на шията или по-лошо ще се загубят....

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че каква разлика м-у лястовички, бързолети или бръмбъзлъци?

Ако свършиш добра работа ще отлетят.

Ако не ще ти останат на шията или по-лошо ще се загубят....

:bigwink:

Това въпрос ли е или компетентно мнение?

Разликата е огромна. Някои могат да се хранят с жълтъци, семенца и смески за птици разни, дори хляб, тоест все богати на въглехидрати (тоест енергия) храни, а другите са по-придирчиви. И съответно колкото и усилия да полагаш, ако ти се налага да ги отглеждаш за повече от 3-4 дена, отслабват, залиняват постепенно и накрая умират. Което не означава, че не бива да се опитва.

Аз лично съм отглеждала много птички също (то кой ли не е), основно свраки, врабчета, скорци (тоест пак бръмбазъци;), при това като дете, в това няма нищо сложно, стига време да има човек.... Но ако ме уверяваш, че си гледал лястовичка или бързолет за повече от седмица, няма да ти повярвам :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

малка совичка като тази има нужда от много мляко, за да оцелее. трябва да й намериш майка-приемник, за да суче.

Това е бъзик, надявам се :head_hurts_kr:

ПП: Момчета, ще ви пердаша, имайте предвид, че темите се четат от хора, които могат да вземат думите ви на сериозно и в аналогична ситуация да приложат съветите ви и да уморят животинките си;)

Редактирано от lila_va
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лястовичка си е и то градска, както писа lila_va.

Ама много са трудни да знеш тез животинки- трябва много упоритост с храненето- мухи, червейчета и често. Хубавото е, че най- вероятно много скоро ще може да излети, от там, нататък как ще оцелее обаче...Никакъв опит не прави да го връщаш в гнездото. Спомням си един случай преди много години - на село имаше лястовички и си бяха направили гнездо на много ниско място ( бяха обаче селски лястовици) та дядо ми тогава ни предупреди да не ги пипаме - нещо, което не знаех, но въпреки това братовчедка ми докосна едното по главата. След около половин час лястовичките вече бяха мъртви- родители те им явно са усетили чужда миризма и са ги убили. Вероятно е предпазно поведение срещу т.нар. гнездови паразитизъм. Та е вероятно и тук да се случи същото, макар, че при толкова отраснало лястовиче може би вече няма да се задейства това поведение (по- скоро ще се възпре от други фактори), но да не навлизаме в подобни размишления :) Пиши какво се случва с птичето.

Поздрави.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Потребител

Снимам го, но нямам сега адаптер за картата, за да качвам снимки. :)

Снощи изскочи от тревата пред мен и изкатери върху крака ми, а над него се носеха старите сойки и крещяха. Останах малко, за да разгоня две котки, които проявяваха интерес, а то се завря в едни храсти. Отидох си, след един час се върнах, а птичето си седеше там само и го прибрах. Доста е дребно, даже има голо в основата на врата.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снимам го, но нямам сега адаптер за картата, за да качвам снимки. :)

Снощи изскочи от тревата пред мен и изкатери върху крака ми, а над него се носеха старите сойки и крещяха. Останах малко, за да разгоня две котки, които проявяваха интерес, а то се завря в едни храсти. Отидох си, след един час се върнах, а птичето си седеше там само и го прибрах. Доста е дребно, даже има голо в основата на врата.

Ако си го взел си задължен да го храниш принудително.

С пипета със смес от разбито яйце и пасирани насекоми.

Пази го от стрес .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...