Отиди на
Форум "Наука"

Годишнина от смъртта на Цар Борис Трети


ganyo

Recommended Posts

  • Потребители

Всеки си пише по темата, та и аз ще продължа в този дух.

Е, ясно е че са щели да се присъединят към българската държава при победният й изход, но - дотогава не са български.

Аз реших, че може да е така и затова го приех и написах: „Обещали са нещо на царя, ама не е станало – в резултат излъган остава целият български народ”. Но за всеки случай си направих справка и тя показа друго.

След края на войната бъдещето на Македония е трябвало да се реши от „мирна конференция”. Това се е разбрало при посещението на Борис III при Хитлер. Случаят е досущ като със Санстефанска България: победителката във войната не може да диктува на останалите велики сили. Затова и Хитлер доста го е увъртал. По това време той още контактува със Сталин, пък последният е държал България да е негова.

Обявяването в 1941 г., че Македония е обединена с България, си е една лъжлива пропаганда. На царя и правителството е било ясно, че изобщо не е ясно дали това ще стане след войната, дори и при победа на Германия, което ще рече и на Русия.

Стефан Груев пише, че в окупирането на Македония всички българи видели нейното „освобождение” и постигнатото „национално обединение”. „В своя възторг нацията нарече Борис „Цар Обединител”, са думите на автора на „Корона от тръни”.

Но марките не са издадени от някакви частни пощи, а от Министерство на финансите в сътрудничество с Министерство на пощите, телеграфите и телефоните, и двете официални ведомства на Царство България. „Нацията” пък, е приела за чиста монета изображението.

Както се вижда, филателистите действително са мислели, че става дума за „обединение”, че и за „освобождение” на Македония и така са написали във филателните печат и литература.

С други думи и тогава в България е било като днес: каквато администрацията, такъв и народа. Може да се каже и в обратен ред.

Общо взето много объркана стана дискусията, която аз започнах с едни марки, показващи на каква почва цар Борис III е наречен Обединител. И е наричан и днес неоснователно така. Нищо друго не съм коментирал.

Ще цитирам още и "Никой никога не би му хрумнало там да разравя гробове в църкви", като ще допълня: и да събаря Паметник на Съветската армия. Абе чете се това между редовете, ама плахо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено, не бихма могли да гадаем. Но при немска победа не си представям как Македония се дава на Сърбия.

С тези формулировки немците просто са искали да държат България изкъсо.

Какво друго можеше да направи Борис в тази обстановка? Това е максимумът.

В този смисъл марките не са лъжа, а мечта.



Общо взето много объркана стана дискусията, която аз започнах с едни марки, показващи на каква почва цар Борис III е наречен Обединител. И е наричан и днес неоснователно така. Нищо друго не съм коментирал.

Ще цитирам още и "Никой никога не би му хрумнало там да разравя гробове в църкви", като ще допълня: и да събаря Паметник на Съветската армия. Абе чете се това между редовете, ама плахо.

Е, да, но Добрич е в България. При малко повече шанс и то още през 1940, това можеше да стане и с Македония.

Последният български държавник, който увеличи българската територия..

Паметника никой не го е съборил; въпреки, че в обществото се обсъжда и има и такова, и онокова мнение.

Гробовете дори са два и двата са разровени. /Голям гробокопач излезе нашият комунизъм, ей богу.../

Има разлика.

Объркана е дискусията, че въпросите и подвъпросите са много.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен „дрънването” на Мавзолея е равностоен акт на „разравянето” на гроба на цар Борис.

Днес сме република, обаче никой не повдига въпроса защо нямаме Ден на републиката. А Република България я е създал този, за когото бе построен Мавзолея. Това е конфузът, който днешните демократи не могат да преодолеят.

„Вече 63 години смъртта на цар Борис III е забулена в тайнственост. За кончината му са изписани хиляди страници, но категорично мнение от какво точно е настъпила тя няма и до ден-днешен. Мистерии витаят и къде са погребани тленните останки на последната коронована българска особа. „Над 100 версии има за костите на царя, повечето от които са пълни фантасмагории”, категоричен е уредникът на музея към Рилския манастир Димитър Кръстев.” http://www.blitz.bg/article/2707

Ако вярваме на разказаното от Кръстев, историята с разравянето на гроба на цар Борис III има начало, което е същото като с тялото на Георги Димитров: пречи, там където е поставено и е преместено. Преместването на царя е станало със съгласието на семейството му. Завършекът на Кръстев обаче е за наивници.

Преди него обаче, уредникът на музея казва нещо много интересно: “До 1953 г. гвардейска част е давала караул на гроба на царя в резиденцията като главнокомандващ българската армия. Този малко известен факт го знам от ген. Панчевски, тогавашен министър на народната отбрана”, открехва се Кръстев. Звучи невероятно. Историкът-богослов долавя съмнението и изстрелва поредната сензация: “Това е част от голямата политика. Царското семейство се е поддържало от БКП, имало е някаква квота, вътрешно споразумение. Симеон пък поема ангажимента никога да не слага корона на главата си.”

Има и такава версия: „Горяни задигат трупа на царя, за да изнудват семейството”. http://www.blitz.bg/article/2820

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ехехееееее :):):)

Във Враня, в двора на Вълко Червенков горяни... А от Рилския манастир сигурно бранници го изкопаха.

Дълбоко се съмнявам в достоверността на информацията за това, че войници са давали караул на гроба на царя до 1953 г... Това НЕДОКАЗУЕМО и аз ще си позволя да го обява за комунистическа лъжа, докато някой го докаже.

Защото ей Богу, искам да видя ДС и човека, който е разпоредил войници от БНА да пазят гроба на Борис през 1953 г.

Когато измислят разни неща, вестниците трябва малко от малко да знаят за кое време се отнася.



Относно паралелите с мавзолея - Димитров беше погребан с почести и достойно, а мястото на един покойник не е в мазволей. Това беше грубо.

Гробът на Борис е в една църква - какво пречеше на властта.. ? Само глупавите й идеологии, дето и забъркаха главата да направи толкова много грешки.



ПП

А от такваз република, дето я създал Димитров - мерси ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за лекцията! Илия Цоцин и Петър Добрев разиграваха скеч, в който единият разказва нещо, пък другият все разбира погрешно. И се извинява: ама ти защо не се уточняваш!

Та да се уточня. Повдигнах въпроса: трябва ли днес цар Борис III да се нарича Обединител? Аз мисля, че не.

А марките са много хубаво нещо, защото от тях може да се види, че българският народ де факто е бил излъган. Или по-точно: от него е била скрита истината. Марките са издадени в многохилядни тиражи и са облепвани по писмата. Виждали са ги далеч по-много българи, освен купилите си ги за колекции.

Обещали са нещо на царя, ама не е станало – в резултат излъган остава целият български народ. Както стана дума в една друга тема, днес има нетърпимост към тези, които гласуват, подали се на обещания. Цар Борис не се е явявал на избори, иначе щеше да бъде интересно да се види какъв щеше да бъде резултатът.

Колко са повярвали на марките българите от 1941-1944 г. – не знам. Но за разлика от Мавзолея, марките няма как да бъдат унищожени. Правото си е право, историческите документи, каквито са марките, са си документи! И не е необходимо да се влагат чак такива емоции. Аз гледам на тях безстрастно.

Цар Борис 3-ти се е 'явявал' на референдум пост мортем. И го е спечелил. Но комунягите са обърнали резултата. Аз съм си 'правоверен' републиканец, но баба ми и дядо ми 'правоверни' сталинисти са ми разправяли. Лека им пръст!

Така е . Австрийците уважават миналото си. Не само погребението на ерцхерцога Ото, ами препогребването костите на императрица Цита преди няколко години също бе с държавни почести. Дори и в Русия пак с държавни почести бяха пренесени костите на майката на имп. Николай ІІ. България се оказва една селяндурска държава, не оказаваща почести на бившите си държавни глави, без значение по кое време за управлявали. Важен е култът към държавността, който у нас липсва.

Каквито хората, такава и д-вата. Аз не споделям мнението, че сме селяндурска д-ва. Ти да видиш Чехия, хелееее Словакия!

Според мен „дрънването” на Мавзолея е равностоен акт на „разравянето” на гроба на цар Борис.

Днес сме република, обаче никой не повдига въпроса защо нямаме Ден на републиката. А Република България я е създал този, за когото бе построен Мавзолея. Това е конфузът, който днешните демократи не могат да преодолеят.

„Вече 63 години смъртта на цар Борис III е забулена в тайнственост. За кончината му са изписани хиляди страници, но категорично мнение от какво точно е настъпила тя няма и до ден-днешен. Мистерии витаят и къде са погребани тленните останки на последната коронована българска особа. „Над 100 версии има за костите на царя, повечето от които са пълни фантасмагории”, категоричен е уредникът на музея към Рилския манастир Димитър Кръстев.” http://www.blitz.bg/article/2707

Ако вярваме на разказаното от Кръстев, историята с разравянето на гроба на цар Борис III има начало, което е същото като с тялото на Георги Димитров: пречи, там където е поставено и е преместено. Преместването на царя е станало със съгласието на семейството му. Завършекът на Кръстев обаче е за наивници.

Преди него обаче, уредникът на музея казва нещо много интересно: “До 1953 г. гвардейска част е давала караул на гроба на царя в резиденцията като главнокомандващ българската армия. Този малко известен факт го знам от ген. Панчевски, тогавашен министър на народната отбрана”, открехва се Кръстев. Звучи невероятно. Историкът-богослов долавя съмнението и изстрелва поредната сензация: “Това е част от голямата политика. Царското семейство се е поддържало от БКП, имало е някаква квота, вътрешно споразумение. Симеон пък поема ангажимента никога да не слага корона на главата си.”

Има и такава версия: „Горяни задигат трупа на царя, за да изнудват семейството”. http://www.blitz.bg/article/2820

Г. Димитров дамаджанката vs Борис. Това е смешно! Борис е самоген играч, не разчита нито на Вермахта нито на РККА. Димитров! И седмица нямае да се задържи без РККА, аре СА ;).

Ехехееееее :):) :)

Във Враня, в двора на Вълко Червенков горяни... А от Рилския манастир сигурно бранници го изкопаха.

Дълбоко се съмнявам в достоверността на информацията за това, че войници са давали караул на гроба на царя до 1953 г... Това НЕДОКАЗУЕМО и аз ще си позволя да го обява за комунистическа лъжа, докато някой го докаже.

Защото ей Богу, искам да видя ДС и човека, който е разпоредил войници от БНА да пазят гроба на Борис през 1953 г.

Когато измислят разни неща, вестниците трябва малко от малко да знаят за кое време се отнася.

Относно паралелите с мавзолея - Димитров беше погребан с почести и достойно, а мястото на един покойник не е в мазволей. Това беше грубо.

Гробът на Борис е в една църква - какво пречеше на властта.. ? Само глупавите й идеологии, дето и забъркаха главата да направи толкова много грешки.

ПП

А от такваз република, дето я създал Димитров - мерси ;)

Димитров създаде една сатрапия под формата на република. Малко я управлява, малко Коларов, малко Червенков. Повечко Тошо, ама само като сатрап. Винаги слушай големия брат! Слушкаш ли винаги си на власт!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще си позволя и аз едно отклонение. Републиката у нас е само на двайсет и две години, защото Републиката и "Народната република" не са едно и също нещо. "Народната република" не е държава. Друг е въпросът дали и Републиката е успешна, но поне в нея има някакви опити за независимост. При "Народната република" такива изобщо не се забелязват. Тоест създаването на последната не е кой знае каква заслуга. Ако на някого му се ще нещо като Ден на Републиката, 12 юли е добра дата: тогава е приета действащата Конституция. Не че тя пък е особено кадърно списана, но все е по-малко унизителна от димитровската. Макар че 3 март и 24 май са напълно достатъчни празници, а ето че идва и 6 септември. Значи направо няма нужда от такъв предложен "Ден". Това е въпрос, годен за самостоятелна тема.

След като това бе казано, ще повторя и аз като колегите по-горе: невъзможно е да се прави сериозно сравнение между цар Борис и Георги Димитров (освен с еднозначна учебна цел). Невъзможно е и да се сравнява мавзолеят на втория с погребението на първия. Просто не може. Не само че е несправедливо, ами е и проява на лош вкус. Направо казано - антибългарско е. Имаме действащ закон по този въпрос: Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен.

Бел. мод. При това положение и при изрично заявеното намерение на администраторите да се избягват както политически спорове, така и офф-топик, нека се върнем на темата за цар Борис и да оставим Димитров за друга тема.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съгласявайки се п същество с Глишев, ще направя само една корекция. Мисля, че Димитров си е вече историческа, а не политическа фигура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Закони са приемани най-различни:

http://bg.wikisource.org/wiki/Закон_за_защита_на_държавата

http://www.omda.bg/public/arhiv/09_09_1944/naredba_zakon_za_narodniya_sad.htm

Идват нови поколения. Няма начин следващите да не намерят кусур на това, което се върши днес. Закономерен процес. Вервайте ми!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Закона за защита на държавата си е общо взето съвсем правомерен акт. Такиванорми съдържа почти всяко законодателство от това време. Че и от по-късно.

Наредбата закон за народния съд има общо с правото колкото аз с термоядрения синтез... Тя има обратна сила и т.н. и т.н.

Не го казвам с цел да се конфронтирам...



Освен, че възражда българската армия и увеличава територията на страната, Борис III въвежда и правото на жените да гласуват, както и празнуването на Първи май и Денят на детето....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На основа на Закона за защита за държавата са забранени няколко партии и организации, които са обявени като потенциално престъпни. Нали напоследък се каза, че престъплението се доказва в съда. Не се съди по презумпция.

Следващият параноичен текст е от закона от 2000 г.: „Българската комунистическа партия е била престъпна организация, подобно на други организации, основаващи се на нейната идеология, които в дейността си са били насочени към потъпкване на човешките права и демократичната система.”

Според тази формулировка майка ми, тъста ми и жена ми (беше 3 години член на БКП) са били престъпници! Утре някой ще ме обвини и мен, че не съм като Павлик Морозов и не съм ги предал. Що не се гръмнат самозваните демократи, дето с тоталитарното си мислене минаха и комунистите!

Впрочем Иван Костов и сините си понесоха възмездието. От 2000 г. почнаха да се сриват като политици и партия и сега думкат барабани и надуват вувузели пред парламента. Сини боклуци!

Редактирано от П. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бел. мод.
К. Гербов, обърни внимание на предупреждението в горния си постинг.

Моля, нека се върнем към самата дискусия. Ставаше дума за погребението на цар Борис и евентуалните военни почести. Всъщност какво представляват военните почести в България сега? Имам предвид самия ритуал.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Добър документален филм с редки кадри в края... Фотографът снима царя в твърде не-царско положение, скачайки от лодка, поради което получава ... засмиване.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Безспорен е факта, че цар Борис ІІІ успява да върне Ю. Добруджа в пределите на България, което е повече от достатъчно да бъде наричан цар-Обединител.

За да се призняе разширението трябвада има мирен договор. Но влизането на бълг. войски на дадена територия е аргумент после тя да се иска. И до момента в който СССР вероломно напада България през 1944г. се полагат усилия при мирния договор тези земи също да останат в България.

Що се отнася до ползите от Втората фаза на войната - България е извадила голям късмет, че Тито се е скарал със Сталин, иначе въпреки втората фаза, сме щели да останем без Пирин. Това показва, че качествата и морала на управниците са не по-малко важни от международното положение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наричането на Фердинанд цар-разединител или цар-провалител ми звучи като бизнесмен-комунист (защото то бизнесмена си е капиталист, който експлоатира пролетариата, а комуниста би трябвало да се бори с такива).

Фердинанд всъщност първо става княз на васалното и трибутарно на блистатебната порта княжество България и валия на Източна Румелия. Става цар по-късно и тогава въпросното княжество и вилает стават една държава. Но и тази държава е доста по-малка от онази, откоято си тръгва след 2 национални катастрофи.

Проблемът на българина е, че иска невъзможното и тъй като разбира, че това е невъзможно търпи всякакво иго и мизерия. Ако си набелязваше по-разумни цели щеше да има много по-достоен и щастлив живот.

Една по-гъвкава политика на България и Турция по време на Балканските войни най-вероятно щяха да осигурят доста по-широки граници и за двете държави - ако се бяха съюзили при обрата, то тогава България можеше да вземе част от Добруджа от Румъния и Македония и Беломорска Тракия, а Турция да си задържи Албания и сегашно Косово. Де факто Турция щеше да загуби проблемни територии и да си задържи земи с мюсюлманско малцинство, където щеше да има доста здрави позиции. В дългосрочен план България щеше да е противопоставена на Гърция, Сърбия и Румъния и да помага на Турция. Така при нападение примернона Албания, тя е анклав, но благодарение на отстъпките и съюза с България щеше да има удобен транспортен коридор за турската армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Галахаде, а какво правим с албанското въстание от 1911? Албания иска независимост, а не да е част от Турция.

Иначе Фердинанд за мен е положителна фигура в българската история. Вярно е, поради своята арогантност, гордост и надменност той докарва страната до катастрофа, НО,

1 Като него мисли почти целия български народ

2 Днес след толкова години е лесно да говорим, но тогава...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Той е Ахмед ага Барутлията предпочел България пред западналата Турция. Но една Албания, в която мюсюлманите са повече много по-лесно би била удържана от Турция, отколкото примерно Македония. Сиреч Турция можеше да запази онова, което най-мирно щеше да седи в границите й.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Благодарение на решенията на българските царе Бълария се увеличава с около 6500 кв. км. (Пиринска "Македония", тоест Благоевградско) и загубва само Западните Покрайнини (около 1500 км2).
Българската википедиа пише че площта на България през 1908 г. била 95 223 км² (тогава Западните Покрайнини бяха част от нея) а сега е около 111 000 км2, тоест освен Благоевградско изглежда че и дргуи територии бяха прибавени между 1908 и 1946 когато руснаците (съветските руснаци) и техните български слуги провъзгласяват републиката.
Така че, отношението към царското семейство показва голяма непризнателност.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Княжество_България

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Иван Тодоров said:

Благодарение на решенията на българските царе Бълария се увеличава с около 6500 кв. км. (Пиринска "Македония", тоест Благоевградско) и загубва само Западните Покрайнини (около 1500 км2).
Българската википедиа пише че площта на България през 1908 г. била 95 223 км² (тогава Западните Покрайнини бяха част от нея) а сега е около 111 000 км2, тоест освен Благоевградско изглежда че и дргуи територии бяха прибавени между 1908 и 1946 когато руснаците (съветските руснаци) и техните български слуги провъзгласяват републиката.
Така че, отношението към царското семейство показва голяма непризнателност.
https://bg.wikipedia.org/wiki/Княжество_България

 

Благодарение на Европа и Берлинския Конгрес , от една руска Сан Стефанска България нещастна  станаха три (3) шастливи европейски  Българии ! И ние имахме влияние и свое лоби в Турция . Ако не бяха сталинистите , сега щяхме да имаме свои хора в Гърция , Румъния и Сърбия , ама Сталин испорти работата. Вместо да бичим до Кулата и Родопите на 50 км от София и на 30 ки от Пловдив и щяхме да сме вече в Гърция ! Но не стана плана на англо американските приятели на България. И аутобана до Солун през Кресна щяха да го строят гърците , а не ние да си даваме парите за асфалт . Толкова благини донесе Кобургготската династия на Бьлгария.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Донесе две национални катастрофи. Борис III за съжаление нямаше как да поправи стореното зло от предшественика му, сетил се да абдикира доста късно. Въобще поначало голямата грешка е, че в България беше въведена монархията.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Last roman said:

Донесе две национални катастрофи. Борис III за съжаление нямаше как да поправи стореното зло от предшественика му, сетил се да абдикира доста късно. Въобще поначало голямата грешка е, че в България беше въведена монархията.

Тогава в света е имало само няколко републики - Швейцария , САЩ , Франция , Сан Марино ! Руснаците дават големи права на Народното Събрание , но царя използва противоречията между партиите и постоянно си увеличава властта. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами сещаш се за думите на Левски относно смисъла да се избира цар. Така че това е положението.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...