Отиди на
Форум "Наука"

Как славянският стана лингва франка в Скития?


Recommended Posts

  • Потребител

Племената в Скития имаха различни езици и не се разбираха :(

Но всички си вземаха роби от кротките и работливи славяни.

Когато трябваше да контактуват те просто извикваха двама роби славяни, които знаеха езика на своя си господар и през славянския осъществяваха превода. :)):

Постепенно знаенето на славянски се оказа важно за търговията и много от търговците и средните чинове го усвоиха за по-лесна комуникация.

При смесването на две племена, което понякога се случваше в Скития заради надвиснала опасност или сродяване на династиите, се оказваше, че се практикува основно славянски, който за кратко време изместваше основните езици. Така се образува огромното славянско море :w00t:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Или просто робите категорически отказваха да учат езици??? :)))

Най-вероятно това е станало поради мнозинството на славяните и разнообразието на по-напредналите, "господарски" народи. Да, картината е логична, но е възможно исторически или лингвистични дадености да я опровергават?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко ме съмнява термин на език да съществува преди термин на племе или етнос.

Може ли да съществува?

Знаем, че племе славяни не е имало. Племената винаги са се идентифицирали с друго име, но не и със славяни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-вероятно това е станало поради мнозинството на славяните и разнообразието на по-напредналите, "господарски" народи. Да, картината е логична, но е възможно исторически или лингвистични дадености да я опровергават?

Какво мнозинство? Нали изяснихме, че по Висла няма ресурси за изхранване :tooth:

Ни за земеделие, ни за скотовъдство. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Племената в Скития имаха различни езици и не се разбираха. Но всички си вземаха роби от кротките и работливи славяни. Когато трябваше да контактуват те просто извикваха двама роби славяни, които знаеха езика на своя си господар и през славянския осъществяваха превода. Постепенно знаенето на славянски се оказа важно за търговията и много от търговците и средните чинове го усвоиха за по-лесна комуникация. При смесването на две племена, което понякога се случваше в Скития заради надвиснала опасност или сродяване на династиите, се оказваше, че се практикува основно славянски, който за кратко време изместваше основните езици. Така се образува огромното славянско море.

Странна употреба на глаголната форма. Все едно, че си бил очевидец на описваните събития. А ти не си.

Трябваше да говориш със следните глаголни форми: "имат" или "имали", "са имали".

Ако цитираш някакъв исторически извор (текст на очевидец на описваните събития), коректно е той да бъде посочен. Иначе излиза, че ТИ си очевидецът.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странна употреба на глаголната форма. Все едно, че си бил очевидец на описваните събития. А ти не си.

Трябваше да говориш със следните глаголни форми: "имат" или "имали", "са имали".

Ако цитираш някакъв исторически извор (текст на очевидец на описваните събития), коректно е той да бъде посочен. Иначе излиза, че ТИ си очевидецът.

Драги Историк,

много си сериозен :mad:

Допусни малко шегички :tooth:

пс Излагам абстрактна логика. А за абстрактната логиката /понякога/ не са нужни исторически извори.

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко ме съмнява термин на език да съществува преди термин на племе или етнос.

Може ли да съществува?

Знаем, че племе славяни не е имало. Племената винаги са се идентифицирали с друго име, но не и със славяни.

Хващаш се за думата. Имам предвид говорещи славянски. Нищо повече.

Нямало е Вятичи, Смоляни, Ободрити и разни там други набедени славяни :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Драги ми Exshemus, Аз също харесвам хумора, шегите, шегичките и хумореските.

Обаче темата е пусната (ситуирана, позиционирана) в сериозен раздел, а вероятно би трябвало да я преместим в някой по-веселяшки раздел.

laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко ме съмнява термин на език да съществува преди термин на племе или етнос.

Впрочем, на старобългарски "език" не означаваше ли не само език, но и народ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Давам на автора на темата 48 часа да приведе аргументи в полза на това, че славянският е бил лингва франка в Скития, преди темата да я разкарам.

Ударихте го съвсем на чат този форум и си мисля, че заедно с есента идва и време за затягане на диспиплината.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Впрочем, на старобългарски "език" не означаваше ли не само език, но и народ?

Не знам, но и да е така е за времето след Борис. Т.е. след "славянското" море.

...

Всички всъщност знаят защо направих вметката. Докато продължаваме да смесваме езиковата общност славяни с племето склавини нищо няма да постигнем.

Всъщност постигаме едно объркване на доста хора, пък ние не искаме да се объркваме нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато трябваше да контактуват те просто извикваха двама роби славяни, които знаеха езика на своя си господар и през славянския осъществяваха превода. :)):

Или просто робите категорически отказваха да учат езици??? :)))

Все пак един чужд език са научили - на господаря си.

Давам на автора на темата 48 часа да приведе аргументи в полза на това, че славянският е бил лингва франка в Скития, преди темата да я разкарам.

Ударихте го съвсем на чат този форум и си мисля, че заедно с есента идва и време за затягане на диспиплината.

Ако може администрацията да вземе под внимание особено тежките природни условия това лято - жестока жега и никакъв дъжд - ще трябва повече време додето ни се охладят умовете

t119014.gif

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам, но и да е така е за времето след Борис. Т.е. след "славянското" море.

...

Всички всъщност знаят защо направих вметката. Докато продължаваме да смесваме езиковата общност славяни с племето склавини нищо няма да постигнем.

Всъщност постигаме едно объркване на доста хора, пък ние не искаме да се объркваме нали?

Точно както смесваме тюркската езикова общност с разни племена....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Давам на автора на темата 48 часа да приведе аргументи в полза на това, че славянският е бил лингва франка в Скития, преди темата да я разкарам.

Ударихте го съвсем на чат този форум и си мисля, че заедно с есента идва и време за затягане на диспиплината.

Ами то от 10-11 век /и досега/ славянския си е лингва франка в Скития /и в Малка Скития даже, до 18 век/, а как това е станало, мисля всички знаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости!!!

1.Тук трябва да се конкретизира какво разбираме под "славянски" език днес и в близкото и далечно минало.

2.Кога се появява терминът "славянски" и коя общност определя-днес в близкото и далечно минало.

3.От къде произлизат славяните- и възможността за демографски взрив на тази общност.

1.В различни текстове където е споменато името славяни-не словени,склави или пр. са в няколко източника от времето на ВБЦ и малко след това.

Едните -преписи от многото "славянски" хроники е събрал Михаил Мокса-а там с името славяни се визира само един етнос- българският.

Според Иречек Славиния се е простирала под Балкана та до Пелопонес-но това днес също е част от българският етнос.

2.Името Славяни-визиращо всички еднословни народи в Източна и Централна Европа запърви път се ражда в днешно Хърватско през 15 век-като след това различни автори изброяват славянските народи в свой трудове.На хърватите именно дължим зараждането на Панславянската идея доразвита от дворът на Екатерина Велика.В московските архиви дори се пази руско-славянски речникот нейно време,като под славянски-трябва да разбираме старобългарски.

Т.е. словено-гласните трябва да ги търсим тук в Понтика -поради разпространението на антропологичният тип в цяла Европа,а не в Балтика.

Аз защитавам тезата,че скитите това са славяните,а Сарматите са иранският елемент завладял тези скити.

Поздрави.

Скитите и сарматите също трябва добре да са се разбирали. А след 9 век благодарение на България словесния език /разбираем, за разлика от немецките(неразбираеми)/ се е утвърдил за лингва франка. Неологизма "славяни" се е наложил заради връзката му с правоСлавие и Славни ора!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Възникването и разпадането на праславянския в бивщите територии на ирано- и балтоезични не е непознат процес. Човек трябва да чете, а не да пише глепасти. Колегата Аспандиат е напълно прав.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...