Отиди на
Форум "Наука"

Айнщайн е почти абсолютно прав


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Потребител

Освен това учените открили, че пулсарите потъват към общия им център на тежестта със 7 милиметра на ден.

Което може да значи, че рано или късно тези два пулсара ще се съединят като един...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Общо взето да - всъщност това вероятно е в следствие на това ,че не се въртят достатъчно бързо . Иначе за пореден път евала на Айнщайн за откритията, които е направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък винаги съм се чудил какво би станало ако два обекта, да речем планети, се доближат една до друга (планетите) и гравитационното им поле е абсолютно еднакво??? Дали ще се отблъснат със сила, равна на силата с която привличат или ще се получи нещо като съединяване???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Гравитационна радиация и орбитално западане: двете неутронни звезди губят енергия поради излъчването на гравитационни вълни. Това води до постоянно спирализиране на орбитите на двете звезди, което евентуално ще доведе до сливането на двете тела в едно.
Не е ли по-логично да отхвръкнат в пространството когато гравитационното поле намалее ,защото то е напрактика силата на привличане ,а силата която й противостои и за това 2те звезди стоят в орбита е кинетичната ,поне така си го представях аз .
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз пък винаги съм се чудил какво би станало ако два обекта, да речем планети, се доближат една до друга (планетите) и гравитационното им поле е абсолютно еднакво??? Дали ще се отблъснат със сила, равна на силата с която привличат или ще се получи нещо като съединяване???

Зависи как ще се доближат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен ще се раздробят взаимно и ще изхвърлят множество отломки в пространството :bleh: И сега сериозно-как наистина ще се отблъснат?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен не е възможно да се отблъснат. Няма отблъскваща гравитация. Ако се доближат много бързо би последвал сблъсък, но пак няма да се отблъснат като гумени топчета, ако това имаш предвид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако са в балистична траектория ще се ударят; ако не са в балистична траектория и се движат бавно, ще започнат да обикалят общ център на тежестта; ако не са в балистична траектория и се движат бързо, просто ще се разминат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Балистична треактория ? (иначе може да конфигурурам програмнката на QBasic ,която имам за гравитацията и да видим по-точно какво би станало (утре можеби)) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

а не е ли възможно при доближаване двете звезди да издърпват чрез гравитацията си неутрони една от друга и да се формира материал при центъра на тежеста им , след което да последва разпад на звездите и да се формира нова такава? оО

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

а не е ли възможно при доближаване двете звезди да издърпват чрез гравитацията си неутрони една от друга и да се формира материал при центъра на тежеста им , след което да последва разпад на звездите и да се формира нова такава? оО

не би трябвало да стане така

представи си полетата като ореол около звездите, едното привлича към едната другото към другата. Посредата има поле което е неутрално и няма привличане. По-скоро има привличане и към двете едновременно, но се неутрализират.

Това е като две вълни които се наслагват и в последствие се неутрализират.

За това дали ще се слеят. При въртенето си една спрямо деуга би трябвало да се ускоряват докато се постигне скорост която да ги задържи в стабилна двоица. Освен ако разстоянието се скасява прекалено бързо и скороста не може да навакса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не би трябвало да стане така

представи си полетата като ореол около звездите, едното привлича към едната другото към другата. Посредата има поле което е неутрално и няма привличане. По-скоро има привличане и към двете едновременно, но се неутрализират.

Това е като две вълни които се наслагват и в последствие се неутрализират.

За това дали ще се слеят. При въртенето си една спрямо деуга би трябвало да се ускоряват докато се постигне скорост която да ги задържи в стабилна двоица. Освен ако разстоянието се скасява прекалено бързо и скороста не може да навакса.

Хубава аналогия с "ореол" но резултатът не е еднозначен.

Наистина (и според мен) "по средата" е важно какво става; защото, ако има излъчвания на двете тела с противоположни завихряния на полетата, то те се "гасят", по средата става по-подреден физвакуумът от останалата част и те се привличат. Ако, обаче са с едно и също завихряне на полетата, то хаосът по средата става в повече и те се отблъскват. Електромагнитните полета имат такова свойство - завихряне на излъчените фотони (не е доказано, работна хипотеза е) (едноименните заряди се отблъскват, а разноименните - се привличат).

При гравитацията - гравитоните съдържатт едновременно и двете завихряния (спин 2) и затова силата е само на слабо привличане- слаба подреденост по средата.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...