Отиди на
Форум "Наука"

Диференциране на ДДС


Elemag

Recommended Posts

  • Потребители

Прави впечатление, че в повечето страни от ЕС има доста по-голяма диференциация на ДДС в сравнение с България.

http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf

Трябва ли да се диференцира повече ставката по ДДС у нас.

Ако да - как?

Ако не - защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, защото в нашата далавераджийница всичко се опорочава, а и ефектът ще е никакъв.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно така. А и проблемът не е в това, че ДДС не е диференциран. Той просто трябва да намалява колкото може повече!

10% да стане най-добре е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той просто трябва да намалява колкото може повече!

10% да стане най-добре е!

Точно в тези времена едва ли - всички европейски държави се чудят как да си запълнят бюджетите,току виж ни настигнали...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така. А и проблемът не е в това, че ДДС не е диференциран. Той просто трябва да намалява колкото може повече!

10% да стане най-добре е!

Това в краткосрочен план ще срине бедната ни държава, но съм съгласен, че трябва да се намали - това е огромен стимул за изчезващата ни икономика. Изменение дори с един пункт ще окаже промяна - става дума за огромни пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще я срине, ако не се е подготвИла преди това. С европари, с бюджетни икономии и 1-2 г. строга дисциплина. В дългосрочен план ефектът би бил чудесен, нали тъй?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно в тези времена едва ли - всички европейски държави се чудят как да си запълнят бюджетите,току виж ни настигнали...

Ми то бюджет без добър реален сектор няма напълнен трайно, а пък за първото трябват ниски данъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави впечатление, че в повечето страни от ЕС има доста по-голяма диференциация на ДДС в сравнение с България.

http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf

Трябва ли да се диференцира повече ставката по ДДС у нас.

Ако да - как?

Ако не - защо?

има смисъл ДДСто да се намали или да се махне за следните стоки

1) храна

2) лекарства

3) детски дрехи и учебници

4) ток и парно

аз лично бих го направил 0% по първите 3 точки и 10% по 4тата

смисълът е да се направи животът на уязвимите групи от населението по-лесен

това обаче няма да се случи, защото бюджетът не може да си позволи

основното, което подяжда бюджетът е трансферът към НОИ, докато не се реши този проблем, няма как да стане

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би не за всички храни,а само за основни и произвеждани от български производители.И третата точка има основание.

основното, което подяжда бюджетът е трансферът към НОИ, докато не се реши този проблем, няма как да стане

За това май ни трябва чудо..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми то бюджет без добър реален сектор няма напълнен трайно, а пък за първото трябват ниски данъци.

И аз съм съгласна с това,но върви обяснявай на свикналия с висок стандарт бюрократ,че не само трябва да си намали стандарта,но и да стане безработен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би не за всички храни,а само за основни и произвеждани от български производители.И третата точка има основание.

За това май ни трябва чудо..

това с Бг производителите няма как да стане докато сме в ЕС, първо трябва да излезнем от ЕС ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

само да добавя, че всякакви такива популистки тези като например да махнем ДДСто само на родните производители са абсурдни ...

постоянно купувам стоки от китай или англия, които биха продължили да бъдат по-евтини от българските дори и бълагрските да нямат ДДС ... като на ктайските стоки даже им плащам мито ...

проблемът на повечето Бг производители не е в ДДСто а в производителността и ефективността ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласна съм.Но за храните не виждам смисъл да се намалява ДДС за всички храни - не всеки закусва с хайвер и вечеря с октопод :),но за основните - да.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласна съм.Но за храните не виждам смисъл да се намалява ДДС за всички храни - не всеки закусва с хайвер и вечеря с октопод :),но за основните - да.

това не опира до смисъл а до административна леснота ...

самата диференциация създава достатъчно проблеми, ако почнеш да делиш храните на топли и студени, червен хайвер и зелен хайвер става само по-зле ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе то 90те. Когато се въвеждаше ДДСто, нямаше ли нещо такова за хляб и мляко, или нямаше или беше по-ниско ДДСто?

А то и сега си има ДДС с нулева ставка.

Винаги се учудвам, когато някой се оплаква, колко тежи ДДСто на бизнеса? Той потребителя го плаща този данък!

ДДСто е нулево върху застраховките и върху медицинските услуги, които се покриват от държавата ...

иначе за чуденето ти , нормално е да се чудиш като си далеч от всякакъв бизнес ...

реално обаче, 20% ДДС свиват реалното потребление с потенциални 20%, които вместо да се потребяват отиват в държавата, да не говорим, че държавата бави връщането на ДДС, което води до недостиг на оборотни средства и лихвени разходи ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нека да утоним още нещо, защото все пак става за БГ бюджет и данъчна система ...

южна европа е шампион по укриване на данъци и кешови плащания - така е било и така ще бъде ...

данък общ доход и данък печалба се укриват най-лесно, втория - по абсолютно легален начин ...

така за разлика от повечето западно европейски държави БГ поддържа нисък и плосък данък общ доход и данък печалба - 10% ...

това намалява укриването им и улеснява администрирането им, като също така подпомага бизнеса ...

горното са положителните ефекти - отрицателният ефект е, че бюджета не може да се напълни така ...

стигаме до втория елемент - данъците върху сосбтвеността ... всички развити държави поддържат високи данъци върху собствеността като е нормално да се плащат 1-2-3% годишен данък върху къщата, в която живеете ... в БГ би било политическо самоубийство да се въведе подобен данък ... това довежда до това, че общинските бюджети разчитат на републикански трансфери ...

третият елемент са осигурителните вноски по разходно-покривния модел на социалното осигиурване ... там е и най-голямата дупка - около 4 млрд. в пенсионната система ...

елемнтарната артиметика показва, че трансферите към НОИ и общините трябва да се покриват от някъде за да имаме що годе балансиран бюджет ...

политическото решение по въпроса е взето отдавна - дупката се покрива по 3 основни начина:

1) непреки данъци - относително високо и недиференцирано ДДС (нормално за ЕС, но по-малко диференцирано отколкото в повечето западноевропейски държави, в същото време високо спрямо САЩ където sales tax е обиновено около 10%) + акцизи върху горива, цигари и алкохол (ниски сравнено с повечето държави в ЕС, но високи за БГ стандарта на живот) ...

2) ниски заплати на бюджетните служители (не е нормално някой, който взима решения за милиони да е на 500-1000-1500лв заплата, това предразполага към корупция и неефективност)

3) ниски пенсии, както и наличие на максимална пенсия

ако ДДСто се диференцира по начина, който аз предложих по-горе, това ще помогне на бедните и социално слабите обаче ще отвори дупка от около 2млрд лева в бюджета, която трябва да се покрие от някъде, а в момента няма от къде

т.ч. пак накратко - единствения начин за въвеждане на диференцирано ДДС би било това да стане поетапно, една година да се въведе върху лекарства, след няколко години върху храните, след още няколко върху учебниците и детските дрехи ... за 10% върху ток и отопление може само да мечтаем ...

най-ощетени от недиференцираното ДДС са групи, които харчат повечето си пари за храна и отопление - пенсионерите и бедните ...

кога държавата ще има възможност да има помогне е друг въпрос ...

в момента държавата се чуди как да вдигне пенсиите, което е начин да се подкрепи потреблението във времена на криза, тези пари обаче ще бъдат взети от работещите и бизнеса, т.ч. нетният ефект ще е по-скоро нулев ...

фактът по-горе обаче ясно показва, че държавата не се опитва да затвори дупката в НОИ, а ще я остави на същото ниво ...

докато има дупка в НОИ и ниски данъци върху имотите, ще видите диференцирано ДДС на кукуво лято ...

не забравяйте, че ако се тръгне по западноевропейския модел, той има много компоненти а не само диференциация по ДДС:

1) прогресивно данъчно облагане

2) облагане на лихви от депозити и пенсии

3) необлагаем минимум

4) диференцирано ДДС

5) високи имотни данъци

6) трансфери към по-бедните групи от населението чрез помощи и данъчни кредити

всичко това изисква една много по-сложна данъчна администрация и софтуер и ефектът от прилагането на тези мерки в БГ като се вземе предвид укриването на данъци е съмнителен ...

ще дам и прост пример - ако например се въведе данък върху лихвите от депозити, това ще намали депозитната база, да де ама в БГ нямаме централна банка, която да кредитира банките, т.е. това директно ще увеличи лихвите по кредити ...

не може да облагаш пенсии с данък общ доход без необлагаем минимум (т.е. може но е тъпо) и т.н и т.н.

нещата са много по-комплексни отколкото изглеждат на првъ поглед ...

всъщност БГ държавата се справя много добре ако се сравни с държави с векове история на данъчните системи, огромна и мощна администрация и по-покорно население (укриващо по-малко данъци) ...

една от основните причини да има относително високо недиференцирано ДДС в БГ е, че БГ е отворена икономика, която внася прекалено много храни, горива, дрехи и индустриални стоки ... така държавата се опитва доколкото може да ограничи дупката в търговското салдо с това относително високо ДДС ...

това за което би могла да бъде критикувана БГ държавата е, че всичко, което съм написал по-горе в нито един момент не е поднасяно на ясен и разбираем език на данъкоплатците и избирателите и не е обсъждано с тях ... което също е нормално ... в крайна сметка БГ не е швейцария и никога няма да бъде ...

съмняваме даже и завършващите УНСС да ги знаят достатъчно добре тия работи ... ама това си е техен проблем ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брех, ми тез пари като ги вземе държавата с ДДС и като ги даде пенсия, те нестават ли пак потребление?!!!!!

Повечето в бизнеса си мислят че ДДС държавата го взема от фирмите (щото те го внасят), а си го плаща потребителя.

Забавянето вече е вреда. Но причината е злоупотребите с източване на ДДС :post-20645-1121105496: .

стинке,

парите от ДДС не отиват само за пенсии, а за много други неща, позицията ти горе предразполага към разбирането, че държавата знае по-добре какво да прави с 20% от парите на работещите от колкото самите те ...

освен това, не знам дали си от ромски, произход, но може би не си ходил в първи клас, дори и цялото ДДС да отиваше само за пенсии, нали пенсионерите после пак трябва да платят 20% ДДС като си потребят пенсиите, т.е. ще потребят с 20% по-малко отколкото биха направили ако нямаше ДДС ... не знам как да ти го обясня най-просто, но като имаш 20% ДДС е нормално агрегатното търсене на потребителите да е с около 20% по-ниско отколкото ако го няма ...

по отношение на злоупотребите, това е всеобщ проблем в ЕС, в англия се точи ДДС на поразия, това обаче не значи че редовните фирми трябва да страдат заради това, че някой го точи ... затова и английската държава си връща ддсто по навремене план график, а в БГ и гърция то се бави сума ти време, щото някой кърпи бюджета постоянно както му изнася ...

т.ч. т.нар. от теб причина всъщност не е никаква причина за нищо ... просто държавата си ползва едни пари безлихвено и това е практика от десетилетия, а за всяка практика винаги има оправдания ...

има и още една подробност дето си я забравил - малките бизнеси не са регистрирани по ДДС, което автоматично им вдига разходите с 20% сравнено с големите и ги поставя в неравностойна позиция ... затова те и крият данъци, щото тъй се оцелява ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

има смисъл ДДСто да се намали или да се махне за следните стоки

1) храна

2) лекарства

3) детски дрехи и учебници

4) ток и парно

аз лично бих го направил 0% по първите 3 точки и 10% по 4тата

смисълът е да се направи животът на уязвимите групи от населението по-лесен

това обаче няма да се случи, защото бюджетът не може да си позволи

основното, което подяжда бюджетът е трансферът към НОИ, докато не се реши този проблем, няма как да стане

т.ч. пак накратко - единствения начин за въвеждане на диференцирано ДДС би било това да стане поетапно, една година да се въведе върху лекарства, след няколко години върху храните, след още няколко върху учебниците и детските дрехи ... за 10% върху ток и отопление може само да мечтаем ...

Моето мнение по въпроса, е че има необходимост да се диферецира ДДС-то у нас поне малко повече от това което е в момента.

Да се прави поетапно, през определен период като се отчита внимателно ефекта и последиците е най-добре.

Според мен, предвид демографската криза, трябва да се освободят от ДДС първо бебешките и детските стоки - храни, дрехи и лекарства (но без играчките) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моето мнение по въпроса, е че има необходимост да се диферецира ДДС-то у нас поне малко повече от това което е в момента.

Да се прави поетапно, през определен период като се отчита внимателно ефекта и последиците е най-добре.

Според мен, предвид демографската криза, трябва да се освободят от ДДС първо бебешките и детските стоки - храни, дрехи и лекарства (но без играчките) :)

хих,

като освбодиш лекарствата, пенсионерите ще се лекуват по-добре и демографската криза ще се задълбочи

това в кръга на шегата разбира се

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много силни постове Невски, благодаря за тях.

Искам само да добавя, че ако се махне ДДС и се увеличи потреблението с 20%, това ще доведе до около 0% увеличение на производството. Защото в България всичко се внася. Това увеличено потребление ще докара пари в бюджета /мита от вноса/, и ще подкрепи бизнеса /повече търговия/, но в по дългосрочен план, ефекта ще е нулев, защото бизнеса в България се занимава основно с търговия и внос, а не с производство и износ. Трябва да се вдига производството, не вноса. Всички пари които се дадът на населението, ще отидат в Китай, не в България. Та ще стане танту за кукуригу.

Липсата на ДДС за лекарствата ще доведе, не до намаляване на цените /още повече с 20%/, а до по големи печалби за Огнян Донев и другите олигарси. Защотото, бъдете уверени, те няма да намалят цените. Най много днес да ги намалят с 5%, утре да ги увеличат с 6%.

Всички имаме пред очите си примера с мобилните оператори, които закрепостяваха своите абонати, и упорито отказваха да свалят цените, които в бедна България бяха по високи от тези в европа. Та се наложи, да дойде политическа директива от ЕС, че държавата да притисне мобилните оператори.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

с лекрствата цялата далавера започва да приключва и големите фирми ще трябва да се примиряват с все по-ниски печалби ...

държавата се е заела с проблема и го решава по най-елемнтарните начини - използвайки референти цени от други страни членки на ЕС, т.ч. е въпрос на време, поне цените на лекрства, които държавата заплаща да паднат ... т.ч. не съм съгласен с горното ... това което липсва в БГ е качествена генерика, с която например се лекува цяла англия ...

по отношение на мобилните оператори, нито цените в цяла европа са по-високи, нито пък мобилните оператори в западна европа са цвете за мирисане ... не случайно ЕК се зае лично с тях и принудително и поетапно намали цените ... не заради БГ ...

БГ е последна дупка на кавала, но нещата в БГ изобщо не са толкова лоши колкото си мислите ...

аз съм имал всевъзможни проблеми с всички големи компании, банки и институции в англия, включително и с мобилните им оператори (които те одират много по-зверски отколкото в БГ като си излезнеш извън пакета от минути, освен това 8 от 10 души не са на правилния пакет и надплащат) и здравната им система (където дерат кожи на друго място, не с лекарства но зверски)

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

драги фружин ще ти дам прост пример за да разбереш за какво става дума

първичен + вторичен преглед при специалист + ехо ми излезнаха 500 паунда общо платени от частната ми застраховка и ходих 3 различни съботи за тях ...

в БГ същата работа щях да си я свърша за 50-100лв и 1ч наведнъж ...

1 минута разговор в UK извън пакета ми е над 80ст., а повярвай ми моят пакет изобщо не е от най-лошите, даже бих казал, че е много добър ... само дето един месец имах разправии с една тъпа банка и говорих няколко часа по телефона и си надвиших лимита на минутите и после платих 80 паунда сметка, което е 200лв. БГ пари ... при положение че нормалните ми сметки са по 5 паунда, а ако ги бях изговорил тия минути в БГ щях да платя 3 пъти по-малко ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ми се чини, че по-високите цени на лекарствата и храните се дължат не на ДДС :) За повече инфо, който иска да отскочи до Солун( например ).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

с лекрствата цялата далавера започва да приключва и големите фирми ще трябва да се примиряват с все по-ниски печалби ...

БГ е последна дупка на кавала, но нещата в БГ изобщо не са толкова лоши колкото си мислите ...

аз съм имал всевъзможни проблеми с всички големи компании, банки и институции в англия, включително и с мобилните им оператори (които те одират много по-зверски отколкото в БГ като си излезнеш извън пакета от минути, освен това 8 от 10 души не са на правилния пакет и надплащат) и здравната им система (където дерат кожи на друго място, не с лекарства но зверски)

Предполагам го казваш от гледна точка на ОК-ят стандарт на живот. В БГ все пак трябва да се съобразим с най-ниските Европейски доходи. Разликите са в голяма степен от мащаба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ми се чини, че по-високите цени на лекарствата и храните се дължат не на ДДС :) За повече инфо, който иска да отскочи до Солун( например ).

аз съм живял в гърция с години и мога много да споря къде лекарствата и имплантите са по-евтини

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...