Отиди на
Форум "Наука"

Пожари и пожарникари


Recommended Posts

  • Потребител

Преди сто години, когато работех на съзтезанията по формула едно, разговарях с офицер който си беше писъл дипломната работа за гасене на пожар с помощ на високо налягане.

Той ми разказва (тогава в миналият век), че има технолокия с помоща на която с един 5-10 литров резервоар зареден с вода под ужасно голямо налягане може един обикновен пожар (квартира) да се изгаси с едно продухване.

Фактически голямото налягане почти на нивото молекули пръска аеросола на водата с което едновременно се изпълняват всички обстоятелства нужни за гасене-изолиране от кислород, охлаждане на околната среда, разлагане на горивите газове. При експерименти се получаваше максимум оросяване на домашните предмети, което е незначителна щета спрямо практиката която и до сега се ползва.

Тоест ако има един домашен пожар, с мъркучите изливат такова количество вода върху огънят, че практически оводняват всички долни апартаменти и с това много пъти щетите от гасене са значително по-големи от тези които е причинил пожарът....

Ето един пример за това:

http://auto.indavideo.hu/video/Autok_egtek_ki_az_Alig_utcaban?utm_source=flash&utm_medium=watchoninda&utm_campaign=videoplayer

:post-70473-1124971712::head_hurts_kr::post-20645-1121105496:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

как си го написал само... мани мани.

Между другото, аз казах ли ти да не пишеш със зелени букви?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

как си го написал само... мани мани.

Между другото, аз казах ли ти да не пишеш със зелени букви?

Блу може ли? Май за него също ми писа, Или лошо си спомням?

Защо не ги извадите тези цветове които не са позволени на плебса?

Вместо цветовете, помогни и поправи стиларните, или правописните грешки. Рано е още.

Това клипче ми го препрати приятел живеещ в тази улица....

:post-70473-1124971712::post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Преди сто години, когато работех на съзтезанията по формула едно, разговарях с офицер който си беше писъл дипломната работа за гасене на пожар с помощ на високо налягане.

Той ми разказва (тогава в миналият век), че има технолокия с помоща на която с един 5-10 литров резервоар зареден с вода под ужасно голямо налягане може един обикновен пожар (квартира) да се изгаси с едно продухване.

Фактически голямото налягане почти на нивото молекули пръска аеросола на водата с което едновременно се изпълняват всички обстоятелства нужни за гасене-изолиране от кислород, охлаждане на околната среда, разлагане на горивите газове. При експерименти се получаваше максимум оросяване на домашните предмети, което е незначителна щета спрямо практиката която и до сега се ползва.

Тоест ако има един домашен пожар, с мъркучите изливат такова количество вода върху огънят, че практически оводняват всички долни апартаменти и с това много пъти щетите от гасене са значително по-големи от тези които е причинил пожарът....

Ето един пример за това:

http://auto.indavideo.hu/video/Autok_egtek_ki_az_Alig_utcaban?utm_source=flash&utm_medium=watchoninda&utm_campaign=videoplayer

:post-70473-1124971712::head_hurts_kr::post-20645-1121105496:

Не съм сигурен дали е толкова лесно... Горски пожар - да, може и да стане на този принцип /докато не се запали торф/ но в къщи където има разноообразни материали и вече изкуствени... Може би ако водата се пулверизира с инертен газ...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм сигурен дали е толкова лесно... Горски пожар - да, може и да стане на този принцип /докато не се запали торф/ но в къщи където има разноообразни материали и вече изкуствени... Може би ако водата се пулверизира с инертен газ...

120-140 Bar

:bigwink:

:bigwink:
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво за темата!

Тази служба в МВР, /не само българското/,която изключително незслужено остава встрани от вниманието, засенчена от полицията малко.... А тия хора служат, само за да опазят толкова важни неща от една твърде първична стихия..

Дейността им е позитивна от първото до последното действие!

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста ми беше странно да си го представя. Даже си мислих, че е невъзможно, но явно е вярно. Интересно ми е колко силно трябва да е налягането. От клипчето което Skubi е споделил си вадя извода, че може и с обикновен компресор с пистолет за боядисване с боя. Просто взмето боята се слага вода.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...