Отиди на
Форум "Наука"

Топлинна мощност на радиатор


Lukov

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, дано съм уцелил къде да пиша, ако не - извинявам се.

Имам помещение което ще става гъбарник и трябва да се топли. Дадоха ми идея да ползвам външното тяло на климатик през което ще циркулира вода от котела.

Въпроса ми е как да изчисля горе-доло колко киловата е този радиатор? Как да го изчисля?

Предполагам трябва да се взема в предвид температурата на входящатата вода и температурата на изходящата, измерени за единица време, площ на ребрата (тя е около 4,5м2) и за друго немога да се сетя.

Моля ви дайте някоя формула за изчисление, термодинамиката никога не съм я учил.

Благодаря Ви предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Здравейте, дано съм уцелил къде да пиша, ако не - извинявам се.

***

Благодаря Ви предварително.

Тук принципно...

Ако приемем, че ползваш тялото както си е - демек с перката /което означава калорифер, не радиатор/ - Мощността (номиналната/означената) ще е приблизително колкото дават че е климатика който си го ползвал. Говорим обаче за топлинната мощност на климатика, а не електрическата.

В този ред на мисли дали не е по-добре да не ползваш фабричен калорифер?

http://xn--b1agjfcpgess.org/adax-bta-9-kt/ Ако това е с водна риза не си ли струва?

Сириус даде нелоша идея, но предполагам, че ти трябвад цифри за щото още го нямаш работещо нещото и да видиш струва ли си занимавката.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Идеята в края на коментара на Сириус съм я виждал работеща, става с обикновен градински маркуч в пода. Маркучът понеже не може да се гъне като медни тръби, се прави на плоска спирала.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Example

Ytong 40 cm+10 cm stereopor k= 0,3 ==========>K=60W/m2

Stara kasta, njama izolacia k= 1,3- 1,5 ===========>K= 130-140 W/m2

Tuhlena zamazana, na parvi etazs bez izolacia k=0,7 =============> K= 90-100 W/m2

Kakav kazan? 75°/65° ili 90°/70° gradusa....

Ot tablici se izbira korekcionnoto postojanno

Primer,

Staja 15m2

5 cm stereopor

kazan na 75/65

Prozoreca ot poda na 85 cm.

Sirinata na prozoreca 90 cm

Q= 15m2 x 90W/m2 x 0,8 (korekciono postojanno) =1080 W.

Tova e minimalnata mostnost na radiatora....

Izbiraj si.....

:smokeing::smokeing::smokeing:

7

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се ползва тяло от климатик, а воден вентилаторен конвектор (който може да изглежда по същият начин, като вътрешното на климатика), който си има точно написана мощност.

Струва средно около 300-400 лева и представлява, като радиатора на парното на колата ти.

Всъщност може да ползваш последният от моргата, на който вече няма да знаеш топлината мощ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

климатика има написана потребяваната мощност от контакта. самия му радиатор може да топлообменя (отдава) по-голяма мощност.

енергията при топлообмен зависи от разликата в температурата между входяща (в радиатора) и изходяща вода.

максимална топлина ще отдава ако му се подава мах.гореща вода, температурата на стаятя е минимална и дебита на водата е максимален. демек, самия радиатор на климатика ще има способност да отдава доста по голяма енергия отколкото е написано на етикетчето.

радиатор от кола също ще свърши работа. една кола е около 100кс или 70-80кВт от които към 70-80% "изтичат" през радиатора.

маркуча ми се вижда далеч по просто, работещо и надеждно изпълнение - аз така бих подходил. и много изолация.

Дали? http://www.climamarket.bg/%d1%82%d1%8a%d0%bb%d0%ba%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%be-%d0%ba%d0%bb%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d1%82%d0%b8%d1%86.html

Може пък да е означен COP - и тогава се умножава електрическата по него. Ако и това не е - електрическата мощност се умножава по 2,5 - 3 и ще даде една приблизителна стойност.

Иначе да - температура на вода на вход, на изход, но и обема /дебита/ има значвние. Както и топлоотдаването н радиатора - топлопроводимостта на материала по топлообменната площ. Това може да е ограничение и този ред на мисли следва дебита на водата да е оптимален (при който все пак да има разлика на вход и на изход), защото се стига до състояние при което помпата върти излишно. По подобрн начин следва да се регулират оборотите и на вентилатора.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...