Отиди на
Форум "Наука"

Находка (а може би не?)


ysl

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Преди няколко дни бях в археологическия музей във Варна, като в секцията с най-старото злато видях и малка експозиция на обработени кремъчета датирани в периода 40хил.г.-100хил.г. преди новата ера (по спомен). Та те ми заприличаха на подобен кремък, който бях открил в гората на Аладжа манастир (местност, близо до Варна). Затова реших да го щракна и да ви го покажа с надеждата да получа мнение дали има възможност находката ми да има някаква стойност или е просто кремъче оформено от природата. Снимките могат да бъдат намерени тук:

http://s1136.beta.photobucket.com/user/Yasen_Slavov/library/stone

Нарочно снимах със светкавицата от различни страни, за да се видят ръбовете по-добре. Надявам се и на вас да ви е интересно колкото и на мен и очаквам отговорите ви:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

по-скоро не. Т.е. по-скоро е камъче от Диканя:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%8F

Ползвали са се различни части от кремъци, малки големи, включително според мен е възможно да са били използвани и по-стари :)

За да се твърди че наистина са с такава датировка, е по-правилно ако са намерени при такъв тип поселение с други находки. Поеденично нищо не би могло да се твърди

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен обаче не ми прилича на камъче от диканя.

А и няма специфичната плоска страна и прилика на нож.

Камъче като камъче, ако е намерено при манастира обаче, акоима опция иди и си плати да ти го изследват. Ако толкова държиш да знаеш кога последно е обработвано, от как се е пръкнало само по себе си, като камък. Иначе си е чудесен сувенир.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

в диканя можеш да видиш всякакви типове кремъци....това мога да го гарантирам и не е задължително да прилича на нож..

Иначе ако е използвано за диканя, а е последно обработено преди 110 000 години, това означава ли само по-себе си че на мястото има следи от праисторическо селище и е такова?

затова и по-горе казах че подобни "находки" както шлака, парчета метал и подобни не винаги означават че там има старо поселение или че не е употребено и пренесено вторично, което като цяло го обезценява :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако е използвано някога, ще се разбере кога последно.

Или кога се е отчупило някога, ако е неизползвано.

Аз не съм споменавал, че е от нещо, просто не ми прилича на това което спомена.

:good:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...