Отиди на
Форум "Наука"

Изчисляване на параболичен летеж?


Iva Nikolova

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, исках да ви попитам дали може да ми помогнете с изчислението на различните параметри на параболичен летеж (скок). Аз не съм физик, имам основното училищно образование по физика, но ще ми е изключително полезно в това което правя да умея да изчислявам параболичния летеж. По следната КАРТИНКА бих желала да мога да изчислявам следните неща :

1) Как да изчислявам според даден наклон каква скорост ще се развие? (знам за наличието на силите на триене в зависимост от настилките, но просто ако може да ми кажете някаква основна формула и пояснение)

2) Как да изчислявам траекторията на параболата на летене (максималната височина, дължина на летежа и др.)

3) Как да изчислявам дъгата на рампата от която се излита и как дължината и градуса й влияят на параболата?

Благодаря ви предварително за отделеното време и помощ и се надявам да не подходите със насмешка към моята некомпетентност по въпросите на физиката. :)

Редактирано от Iva Nikolova
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото виждам, това е пързалка(или както там се нарича)за скейтбордисти.

Преди да се стигне до сметки, трябва опитно да се измери каква е силата на триене

на скейтборда със стъпил върху него скейтбордист. Освен това, за направа на

въпросните сметки липсват важни размери. Например, на чертежчето не са показани

радиусите на закръгление на краищата, от които се отскача. Заедно с другите

размери, те ще помогнат да се изчисли ъгълът на отскок, а това е съществено

важно при определяне височината на отскока и дължината на полета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз точно това се опитах да поясня, че не ме интересуват изчисленията по този конкретен чертеж, а изобщо за такъв тип конструкция. Ще ми трябват и за сноуборд и за кънки и за колела и ред други неща и просто ми се иска да мога да изчислявам каква засилка ще трябва за да се достигне определена скорост и според даден радиус на рампата за излитане, каква ще е траекторията на летене(параболата).*

Общо взето ако съществуват формули за изчисляване на тези неща да ги споделите с мен :)

*Не ме интересува да получавам 100% точни данни, а приблизителни, затова не ме интересува да се включват факторите триене и въздушно съпротивление. Измислете си някакви средни стойности за тези две неща. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

V = sqrt[2*g*(ΔH-μ*s)] където

V - скоростта на излитане [m/s]

g - земното ускорение [m/s²]

ΔH - разликата във височините между точката на засилване и точката на излитане [m]

μ - коефициент на триене

s - дължината на проекцията на пътя за засилване върху хоризонтална равнина [m]

-------------------------------------------------------------------------------------------------

H = V²*sin²α/(2*g) + Δh където

H - максималната височина на издигане, мерена спрямо точката на приземяване [m]

V - скоростта на излитане [m/s] (изчислена по горната формула)

α - ъгълът на излитане, мерен спрямо хоризонтална равнина [°]

g - земното ускорение [m/s²]

Δh - разликата във височините между точката на излитане и точката на приземяване [m] (да не се бърка с ΔH от горната формула)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

L = V²*sin(2*α)/g + [sqrt(V²*sin²α + 2*g*Δh) - V*sin(α)]*V*cos(α) където

L - дължината на полета, измерена между проекциите на точката на излитане

и точката на приземяване върху хоризонтална равнина [m]

V - скоростта на излитане [m/s] (изчислена по първата формула)

α - ъгълът на излитане, мерен спрямо хоризонтална равнина [°]

g - земното ускорение [m/s²]

Δh - разликата във височините между точката на излитане и точката на приземяване [m] (да не се бърка с ΔH от първата формула)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

ЗАБЕЛЕЖКА: При извеждането на горните формули е пренебрегнато въздушното съпротивление,

тъй като става дума за сравнително ниски скорости, при които то няма да окаже

съществено влияние върху резултатите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...