Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът днес - засилва ли се той?


Recommended Posts

  • Потребител

Впечатлението ми е, че тук е „in“ да си националист, умерен расист, радикал-еди какъв си и христиански фундаменталист. Иначе си нарочен за "педераст", като се използват псевдо-ефемизми.

Колкото за расизма, за някои той има терапевтични стойности – укрепва самочуствието, насочва омразата към чужд обект, екзорсизира собствената несигурност, чуство за посредственост и безпомощност (демек избива комплекси). От интелигенти хора не се очаква да отговарят на расизма с расизъм – най-малкото защото ще има обратен ефект. Обществото е изправено пред сериозни и шарени социални проблеми и те трябва да се решават прагматично и ... безкомпромисно.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ми е интересно как тези, които дължат почти всичко на белия човек, го обвиняват в расизъм...

КГ хайде да не започваме тази дискусия сега....

Защото ще е спам,а така се изкушавам да ти отговоря...

И все пак-един въпрос.

Значи белите имат право да са расисти,а черните нямат това право?

Заради някаква "благодарност",защото дължат "почти всичко" на белите.....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ-някой негър ако прочете,какво пишат в някой неонацистки форум-ще има много голямо основание.

Повярвай ми.

Аз съм бял,но като прочетох какво пишат ми призля......и то не само за негри и цигани,даже и за волжките българи.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ-някой негър ако прочете,какво пишат в някой неонацистки форум-ще има много голямо основание.

Повярвай ми.

Аз съм бял,но като прочетох какво пишат ми призля......и то не само за негри и цигани,даже и за волжките българи.

нека си пишат, бре. В нета всеки хейти заради анонимността си. Кой мрази - турци, кой - руснаци, кой - марсианци. Свят широк, идиоти - много.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да се оплаква от расизъм.

Не нещо друго.....да бъдем добри. :laugh:

Да бъдем :)

Ми да си се оплаква. Както и тези, дето на тяхно място приемат други в университетите могат да се оплачат от расизъм нали? И от лошото време.

Какъв е проблема?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е че трябва ясно да се каже-това е расизъм.

А не само белите да се оплакват от черните или обратното.

Днес расизма е най-малкото двупосочен и е еднакво осъдителен и от двете страни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да бъдем :)

Ми да си се оплаква. Както и тези, дето на тяхно място приемат други в университетите могат да се оплачат от расизъм нали? И от лошото време.

Какъв е проблема?

честно казано 'добротата' и толерантността за които така пламенно мечтае нашият наивен приятел Глостър, водят единствено до упадък. Няма прокопсала държава с подобни 'качества'. Обикновено тези 'тенденции' се появяват вече в залеза й и тя става жертва на сепаратизъм или на агресивни съседи. Но и това, разбира се, е последният етап от логичния завършек на развитието на едно общество/държава/цивилизация, така че не бива да ги оплакваме излишно.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В този смисъл, как преценяваш случилото се в Зимбабве с тютюневите фермери преди 10-тина години, както и реакцията не международната общност?

Защото аз не видях такава. Расизмът се поставя като проблем само и единствено когато белите биват или дори когато не биват да са расисти. Аналогично с други - изми.

И така - осветли ме, моля те по въпроса с белите фермери в Зимбабве.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

честно казано 'добротата' и толерантността за които така пламенно мечтае нашият наивен приятел Глостър, водят единствено до упадък. Няма прокопсала държава с подобни 'качества'. Обикновено тези 'тенденции' се появяват вече в залеза й и тя става жертва на сепаратизъм или на агресивни съседи. Но и това, разбира се, е последният етап от логичния завършек на развитието на едно общество/държава/цивилизация, така че не бива да ги оплакваме излишно.

Това е много относително.

Например какво пречат емигрантите китайци на европейските държави?

Всъщност донякъде си прав,но ако става въпрос само за културни различия,а не за расови.

И то само тези култури,които не могат да се съвместят с нашата.

Разбира се че аз няма да съм толерантен към разни ислямисти,но защо да не бъда например към емигранти от Сенегал?

Или дори арабин от Сирия,който е относително "светски" настроен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В този смисъл, как преценяваш случилото се в Зимбабве с тютюневите фермери преди 10-тина години, както и реакцията не международната общност?

Защото аз не видях такава. Расизмът се поставя като проблем само и единствено когато белите биват или дори когато не биват да са расисти. Аналогично с други - изми.

И така - осветли ме, моля те по въпроса с белите фермери в Зимбабве.

Първо трябва да ми кажеш какво е станало с белите фермери в Зимбабве?

И посочи официален източник,за да се уверя,че е истина.

За "черен геноцид" над бялото население съм чел,че го е имало само в Хаити и то в началото на 19 век.

Имам предвид мащабен,планиран и извършен с цялата възможна бруталност.

Даже са избили индианците и мулатите....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се че аз няма да съм толерантен към разни ислямисти,но защо да не бъда например към емигранти от Сенегал?

Или дори арабин от Сирия,който е относително "светски" настроен.

стига да си плащат данъците и да живеят по римски... т. е. по европейски и на мен не ми пречат. Иначе нещата стават ето такива:

317748_434695493259919_109376953_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първо трябва да ми кажеш какво е станало с белите фермери в Зимбабве?

И посочи официален източник,за да се уверя,че е истина.

За "черен геноцид" над бялото население съм чел,че го е имало само в Хаити и то в началото на 19 век.

Имам предвид мащабен,планиран и извършен с цялата възможна бруталност.

Даже са избили индианците и мулатите....

Ма ти от коя година гледаш новини?

Violence against whites

In recent years there has been a surge in violence and racism against the dwindling white community and particularly against white farmers. On 18 September 2010 droves of white people were chased away from participating in the constitutional outreach programme in Harare at the weekend, in which violence and confusion marred the process with similar incidents occurring in Graniteside. In Mount Pleasant, white families were subjected to a torrent of abuse by suspected Zanu PF supporters who later drove them away shouting racial slurs.[69] There have also been many illegal seizures of farm land owned by white farmers by the government and pro government supporters. By March 2000, little land had been redistributed as per the land reform laws that began in 1979, when the Lancaster House Agreement between Britain and Zimbabwe pledged to begin a fairer distribution of land between the white minority who ruled Zimbabwe from 1890 to 1979 and the black population. However at this stage, land acquisition could only occur on a voluntary basis. Little land had been redistributed and frustrated groups of government supporters began seizing white-owned farms. Most of the seizures have taken place in Nyamandhalovu and Inyati.[70] After the beating death of a prominent farmer in September 2011, the head of the Commercial Farmers' Union decried the attack saying its white members continue to be targeted by violence without protection from the government.[71] Genocidewatch.org has declared the violence against whites in Zimbabwe a stage 5 case.[72]

http://en.wikipedia.org/wiki/White_people_in_Zimbabwe

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/zimbabwe/8598458/The-end-of-an-era-for-Zimbabwes-last-white-farmers.html

http://www.nytimes.com/2012/07/21/world/africa/in-zimbabwe-land-takeover-a-golden-lining.html?pagewanted=all&_r=0

Ама така е то - немя ги ни Амнести, ни демонстрации срещу расизма, ни каквото и да било... Дори мугабе не е в Хага.

Чак да се зачуди човек - увеличава ли се расизЪма, или не се увеличава?

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2022014/Mugabes-land-seizures-white-farmers-cost-Zimbabwe-7bn.html

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.youtube.com/results?search_query=white+farmers+in+zimbabwe&oq=White+farmers+&gs_l=youtube.1.0.0l5j0i5.7745.13392.0.16953.19.14.0.0.0.0.774.1427.5-1j1.2.0...0.0...1ac.1.xmK3CUYbZMo

ето ви истински расизъм, престъпление срещу човечеството.

А не дали бяла жена харесала бял мъж...

Редактирано от КГ125
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо арабите ги считаш за бели?

Аз съм либерален човек и подкрепям някои от твърденията на Глостър, обаче ме гложди този въпрос.

Редактирано от Mr.Shades
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mr.Shades-те попринцип се считат за част от бялата раса,защото са европеиди.

Ако считаме,че има три раси,дори и индианците не са отделна раса,а част от монголоидната.

Разбира се не пречи да ги делим още-араби от европейци,индианци от азиатци ако трябва.

Арабския расизъм не е свързан пряко с този в Европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.youtube.com/results?search_query=white+farmers+in+zimbabwe&oq=White+farmers+&gs_l=youtube.1.0.0l5j0i5.7745.13392.0.16953.19.14.0.0.0.0.774.1427.5-1j1.2.0...0.0...1ac.1.xmK3CUYbZMo

ето ви истински расизъм, престъпление срещу човечеството.

А не дали бяла жена харесала бял мъж...

Ок расизъм е.

Аз съм против всеки вид расизъм.

Това по-точно е "следколониален расизъм"-искат да си отмъстят един вид.

Разбира се-нямат морално право,все едно ние да тръгнем да си отмъщаваме на сърби и гърци днес за терора над българите след ПСВ.

Пък и не е добре отмъщението да е върху обикновени хора.

Но африканците преди колониализма нямат расова омраза към белите,напротив имат голямо уважение към тях,стигащо до това да ги мислят за богове,вследствие от "божествен шок".

А ако не-най-малкото за търговски партньор-да има къде местните владетели да си продават "скъпо"(за тях скъпо,европейците не са плащали много иначе) робите и другите продукти,които имат.

Много от предколониалните африкански държави съществуват само заради това,че европейците и арабите им купуват робите,затова не може и да става дума за някаква фанатична омраза към европейците от този период.

След това е друго.

Тя се появява по-време на колониализма и след него.

ПП-това дали бяла жена,харесва бял мъж,почти никой не твърди,че е расизъм.

Но възхода на неонацистките партии,организации и т.н. е проблем,по-сериозен от "неокомунизма",от който се боиш.

ПП2-КГ щом това е престъпление срещу човечеството,то значи ще трябва да се съгласиш,че когато испанците взеха от Мароко железните му мини през 1912-също е такова.

Да вземеш от бедна страна малкото което и е останало-това е страшно престъпление.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Луксът да няма расизъм може да си позволи само общество, което:

1. икономически е много силно и животът става все по-лесен и евтин;

2. и затова идеологически е стигнало до идеята да уважава личността изобщо и правата й.

При икономически сговняваща се обстановка и свързания с това недостиг (на блага и суровини), различните са първите, които хомогенната група първосигнално припознава като излишни и ненужни. И ето ти предпоставки за расизъм. Това е въпрос на първично оцеляване без много мисъл в него.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че през 19 век,когато стандарта в Европа и САЩ се е повишавал всяка година едва ли не- е имало пак расизъм и кланета.

И то над индианци и аборигени,които съвсем нямат злато или нещо ценно.

В САЩ разбира се земята е ценна само по-себе си,но в Африка едва ли е така.

Тя дори не е масово заселена от бели.

Да не говорим,че негрите в САЩ до 60те години на 20 век са имали официално по-малко права от белите.Те отдавна са част от икономиката на САЩ и помагат тя да се развива-това не пречи да ги считат едва ли не за "чужди" в страната.

Тоест няма икономическа изгода от расизма при тези примери.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Тоест няма икономическа изгода от расизма при тези примери.

Ти шегуваш ли се? Югът развива икономиката си благодарение на робството в основата, на което е расизма. Югът е по-беден по онова време и по-неразвит и без робството е направо съвсем западнал (защото не е индустриален). А робството и расизмът са първоначално използвани от колонизаторите от Европа - испанци, португалци и прочие. Негрите са евтина работна ръка и това компенсира тяхната ниска производителност. Освен това са по-устойчиви от индианците, които мрат като мухи и не стават за никаква тежка физическа работа. И това ако не е икономика, не знам какво е.

А днес реалността е външно по-различна, но в същността си е същата. Питай майка ти ако има храна само за едно дете и ти си единствен син, дали ще я дели между теб и другите деца. Един-два пъти от добро сърце - може би. Но, по принцип? И дали в един хубав ден няма да обяви всички други ненейни, т.е различни деца са нещо по-некачествено, за да оправдае защо пъха папо само в твоята уста от малката и бедна наличност.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не аз нямам предвид периода до отмяната на робството в САЩ,а от неговата отмяна-през 60те на 19 век до 60те на 20 век,когато негрите вече официално имат същите права.

Това са сто години.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, при Хитлер във Вермахта е имало цял арабски легион. :tooth:

И не само. Чичото на Ясер Арафат е бил кмет на Йерусалим по време на ВСВ. И е подкрепял нацистите. Май че и ходил и лично да се среща в Хитлер, за да му изрази подкрепа.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...