Отиди на
Форум "Наука"

Ньойският миpен договоp (27.XI.1919)


Recommended Posts

  • Потребител

Колеги, много ми се иска да направим обсъждане по темата. На първо време бих искала да ви поканя утре (22.ХI) в Юридическия факултет на СУ на открита конференция, посветена на събитието. Ще е много интересно и поучително. Ето линк:

https://www.facebook...234700/?fref=ts

Редактирано от соленка
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, съжалявам... аз pазбpах за събитието във втоpник.

Иначе конференцията беше много, много хубава. Казаха се красиви и тъжни неща. Обясни се какви точно са клаузите на договора, станаха спорове дали той е валиден или невалиден днес, говори се за начините, по които се определят границите според него (разполовените къщи в Западните покрайнини). Говори се също и за положението на българите от Западните покрайнини, плюс как стоят нещата икономически и геополитически. Освен това заедно стигнахме до извода, че сме длъжни да протестираме и да обявим договора за морално упадъчен. Каза се, че сега, на прага на започването на преговорите за членството на Македония в ЕС е особено важно ние да подчертаем нашите изисквания, които са в общи линии политическа и културна автономия на българите в насилствено асимилираните места. Обърнахме внимание на факта, че докато ние стоим безучастни, Гърция, Албания и Сърбия неуморно прокарват своите интереси в района. Разви се тезата, че можем да се превърнем във водеща сила на Балканите, ако съумеем да поправим някои доскорошни грешки (но без да имаме мегали претенции). И най-вече - подчертахме, че - да, България губи войната и трябва да приемем и да се преклоним пред този факт. Но че това в никакъв случай не означава, че няма да продължим да се борим за нашата справедлива националнообединителна кауза.

Сред присъстващите имаше хора между 18 и 80 години. Беше много силно, аз се разчувствах на 4-5 пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
но без да имаме мегали претенции

вижте само картата дето се я лепнали във фейса и пак си помислете за мегали претенциите

тасос и солун откъснати от Бг землищата ... опс ...

и попътувайте малко из околните държави да проучите дали някой изобщо се вълнува от националноосвободителната ви кауза ... имам предвид тези, които би трябвало да се вълнуват ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Картата показва местата, в които живеят българи и които някога са били българска територия. Сега се борят за това в Босилеград да могат свободно да говорят на български, нищо повече.

Колкото хора се интересуват, толкова и не се интересуват. В момента се караме повече помежду си, отколкото трябва и това хич не ме радва, но е факт и съм наясно с него. Обаче някак си няма да се откажа заради някакви си там нехранимайковци. Нали ги виждам че повече от 50% от моите приятели не знаят нито една битка по време на националнообединителните войни. И от твоите, и от на всеки. Това е положението, но мен не ме касае. Аз си отстоявам своите позиции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тази карта не показва места на които са живяли българи, тя показва една желана визия припокриваща се със санстефанска БГ ... никви БГта не е имало на тасос или самотраки ... а градове като солун и кавала те са били 3та или 4та етническа група ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Картата показва точно къде са живели българи, но Невски е прав за споменатите от него часи.

И все пак - в сравнение с претенциите на съседите за земи, населени с чуждо население, тези на България са смехотворни. Друг е въпроса, че на България Солун не й е бил нужен, ей богу...

Като се имат предвид тези малки изключения, в останалата част, където България има претенции, си живеят българи, а това би следвало да е определящо.

Защо Ньойският диктат, защото това не е договор, а е диктат, сключен е при условията на крайна необходимост и заплаха /което поначало важи за доста от международните договори и там принципите за нищожност на такива волеизявления не се прилагат - нека някой специалист по международно право ме поправи, ако не е така/, та Ньойският диктат е един изключително неморален международно правен акт.

Той чисто и просто урежда подаръци за съюзниците на Антантата, в пълно нарушение на принципите на Удроу Уилсън, който, за разлика от решаващата намеса на САЩ във войната, държи последната в своеобразен изолационизъм на преговорите и въобще не прави опити да ги налага.

Те си остават на книга, т.е. остават си едно тотално лицемерия. Франция се развихря, защото тогава тя е в стихията си.

От гледна точка на световната политика, какво е някаква територия, която дивите балканци не могат да си поделят? Нищо, пешка.

От гл.т. на пострадалия народ това си е силен удар по възможността и той да вземе от плода на европейския прогрес достатъчно...

Класически примери за това, което Южняка говореше - има ситуации, в които пресечна точка няма да се намери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Картата показва точно къде са живели българи, но Невски е прав за споменатите от него часи.

И все пак - в сравнение с претенциите на съседите за земи, населени с чуждо население, тези на България са смехотворни. Друг е въпроса, че на България Солун не й е бил нужен, ей богу...

Като се имат предвид тези малки изключения, в останалата част, където България има претенции, си живеят българи, а това би следвало да е определящо.

Защо Ньойският диктат, защото това не е договор, а е диктат, сключен е при условията на крайна необходимост и заплаха /което поначало важи за доста от международните договори и там принципите за нищожност на такива волеизявления не се прилагат - нека някой специалист по международно право ме поправи, ако не е така/, та Ньойският диктат е един изключително неморален международно правен акт.

Той чисто и просто урежда подаръци за съюзниците на Антантата, в пълно нарушение на принципите на Удроу Уилсън, който, за разлика от решаващата намеса на САЩ във войната, държи последната в своеобразен изолационизъм на преговорите и въобще не прави опити да ги налага.

Те си остават на книга, т.е. остават си едно тотално лицемерия. Франция се развихря, защото тогава тя е в стихията си.

От гледна точка на световната политика, какво е някаква територия, която дивите балканци не могат да си поделят? Нищо, пешка.

От гл.т. на пострадалия народ това си е силен удар по възможността и той да вземе от плода на европейския прогрес достатъчно...

Класически примери за това, което Южняка говореше - има ситуации, в които пресечна точка няма да се намери.

споменатите от мен части са просто пример ... мога да продължа с безумията на картата ...

започвам да добивам впечатлението, че най-големият проблем е точно Сан-Стефано ...

руснаците изкопчват нещо голямо от турците ... то после се ревизира ... Кобургските престъпници обаче продължават да го гонят чак до ВСВ и пълният им провал ...

сега за световната политика ... след Освобождението ... балканският въпрос е бил може би най-важният в Европа ... а не пешка ... Османската империя запада ... руснаците ламтят да контролират Босфора и търсят излаз на Егейско море ... а англичаните се притесняват от експанзията на руснаците на юг и то не само в балканското направление, можете да вивидте какво са направили в Тибет ... австроунгарската империя тързи експанзи към Западните Балкани ...

пресечна точка не може да се намери, защото претенциите на всяка една държава (Сърбия, Гърция, България, Румъния, Албания) включват припокриващи се територии ...

Гърция и Албания си имат спорна зона със смесено население в Епир, която не може да се раздели по никакъв нормален начин, където и да мине границата ще има прецакани ...

Сърбия и АвстроУнгаиря имат сблъсък на интереси в района на сегашна Босна и Хърватска ...

БГ, Гърция и Сърбия ламтят за Македония ...

БГ, Гърция и Турция се разправят за Южна Тракия ...

Румъния и БГ имат проблем да си разделят Добруджа ...

всяка една от описаните държава има подобна карта като тази лепната на фейса на въпросната групичка ... тази карта покрива желаната държавна експанзия или мегали идеята на всяка държава ... всяка държава си обосновава претенциите по свой начин ... това обаче не е толкова важно ... ключовото е, че няма артиметика, при която Балканите да се разделят без компромиси в зоните със смесено население или спорните зони ... т.ч. изборът е бил много прост - компромис или война ...

а за САЩ - САЩ не са интересни и нямат никакво решаващо участие в ПСВ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна гледна точка в частта си за Сан-стефанска България. Руснаците не изкопчват, те завоюват, но мисля си, че после се плашат от създаването на втори славянски център и то толкоз голям. По това време, няма ни Чехия, ни Словакия да не говорим за Полша. Да има Сърбия, но над Сърбия е Австро-Унгария.

Доколкото си спомням от биографията на Бисмарк (вярно чел съм я отдавна в БГ превод и е възможно да е имало хмммм 'свободни интерпретации'), той няма нищо против голяма България и даже убеждава англичаните. Обаче Русия трябва да се разбере с Австо-Унгария. Та не само не се разбира, но действа учудващо плахо (за Бисмарк). Но това е друга тема май, освен, ако не свържем Ньойи със Сан-Стефано.

А за Ньойи сме си виновни най-вече ние. няма нужда да търсим вината във Франция. Ние сами си влязохме във войната, и о на грешната страна, след като сме имали избор. Не само на коя страна, а избор въобще да не воюваме. Според мен това не е от Сан-Стефано, но е поне от Междусъюзническата. Не че се опитвам да упреквам когото и да е било от политиците. Просто о сегашна гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не съм убеден, че ако никой не бе видял сан-стефанската карта на БГ черно на бяло, тя би била преследвана с такова настървение ...

иначе да - руснаците си завоюват, а то после им е отнето, от там произтичат и териториалните претенции към южна добдружда на румънците, които я разглеждат като компенсация за бесарабия и награда за техния принос ...

на много неща може да им се търсят корените в Сан-Стефано ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно си прав, но не и за това дето е 'отнето' на руснаците. Сами си се отказват. Сан-Стефанска България е един идеал, преследван от поколения. Но сега е друг век и ...други поколения. Да разбира се историята трябва да се знае, но не без залитания (ако е възможно).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам предвид на дипломатическата маса. Не да гепят Цариград (а това е било и реално и възможно) и после да последва втора Кримска.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тя и без друго идва - само че в ПСВ. За съжаление Николай се оказва безобразно късоглед. Неговият съюзник т.е българите са на 40 км. от Проливите. Вместо да си остане така, руснаците насърчават румънци и сърби да искат ревизии и отделно не могат да спрат реокупацията на Тракия.

С това пропастта между България и Русия е изкопана, Русия никога няма да може да стигне до проливите повече, а България завинаги става държава от трета европейска ръка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ ти продължаваш да пренаписваш историята ...

Русия никога не е могла да стигне проливите ...

и да ги стигне и да ги окупира, тя не може да се противопостави на всички големи, които ще я смачкат ...

Николай е просто един глупак-престъпник, същия като Фредо ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако България беше останала там, докъдето стигна и Русия беше осигурила спазването на договора, към чието сключване така подтикваше всички, тя можеше да има стартова позиция на 40 км. от Цариград.

Ако Николай не беше по-голям глупак и от Фердинанд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

много алтернативна история нещо ...

реалноста е проста Англия, Франция, Германия и Австро-Унгария - не биха допуснали Русия да контролира проливите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина. Чудя се само дали можеха да оставят обаче една по-голяма България... или поне една автономна Македония.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...