Отиди на
Форум "Наука"

рН на дестилирана вода


Emil z Lonneberg

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Чистата дестилирана вода е с pH около 7 като може да варира до няякоя десета - 6.8, 7.5 Това ависи от температурата, за разтворения кислород не съм се замислял доколко оказва влияние.

Иначе щеше до се ползва вместо калибриращ разтвор за pH 7.

Дестилираната вода е около левче литъра и няма по-евтин начин да се получи вкъщи, освен ако нямаш дестилатор, но само енергията ще е по-скъпа. От 6-8 г това дето се продава по бензиностанциите е дейонизирана вода (коено не е проблем) тя вече се получава чрез обратна осмоза. По-изгодно е.

*******

Темата от която цитирам се казва "pH" и е в този форум. Защо направо не кажеш ти какво получаваш? Може да има по-голям толеранс от това дето съм дал.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми получават се стойности под 7. Примерно рН 6.5

Не ми се получава рН 7. Водихме дискусия с колегите и те пък ми викат, че не можело дестилираната вода да бъде рН7.

Винаги било стойност под 7.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не съм се замислял, иначе поне веднъж на две седмии ми се случва да замеря без да искам pH на дестилирана /дейонизирана де/ вода и мисля че съм виждал стойности над 7 (7,15 - 7,2) но не си спомням точно. Факт е че първо мия, после калибрирам, така че.. Другата седмица ако не забравя ще кажа точно.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можеш ли да ми изпратиш линк да видя каква е вашата система за дейонизиране на вода?

На какво е еквивалент водата, която използваш - дест Н2О или бидест Н2О?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, нашата система.. Ползваме дейонизирана вода, точно такава каквато се продава по бензиностанциите. Дето всъщност е очистена с обратна осмоза.

С нея си мия елетрода на рН метърар преди да го топна в съхраняващия разтвор /3 mol KCl/

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имахме един дестилатор едно време, дето приличаше на една голяма консерва и надолу - тръба. Вътре не зная какво имаше, но харчеше много вода за охлаждане, а иначе добивът на дестилирана вода беше нисък. Нещо подобно ли ползвахте?

...

Чудя се водата по бензиностанциите доколко е чиста? Каква ли би била нейната проводимост, ако имаше как да я измеря?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли още нещо да питам - тъй и тъй съм почнал ...

Тия рН метри ... за калибрирането - разтворите как ги съхранявате /каква им е трайността ?

Примерно - имате някакво шише с калибриращ разтвор с рН 7.01. Какво правите нататък? В оригиналното шише ли го държите, на малки порцийки ли го разделяте, еднократна употреба, многократна?

Притеснява ме също да не се окаже, че работя с калибриращ разтвор, чието рН може да е мръднало.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Разтворите се държат в оригиналните шишета, на етикета им са означени трайността, при какви уловия важи - може да искат съхранение в хладилник, както и какви стойности на pH при разл. температури /табличка/ и разни други полезни неща. Да, правилният начин е при калибрирване да се сипва в чашка / съдче и след това да се хвърля /не го спазвам винаги, но от опит знам колко мога така/. Бутилките на тези разтвори които ползвам са така направени, че гърлото им е чашка - стискаш /бутилката е полиетиленова/, чашката се пълни, поставяш електрода и като приключиш - изсипваш. Изтича само това, което е било в чашката.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За да имаш някаква точност е добре да калибрираш в 2 точки (два еталонни/ буферни разтвора) - примерно със 4 и 7..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По-долу е офтопик, но нали си говорихме с тебе за клетки и електроди...

http://phys.org/news/2012-11-channel-cells-machines-paves-bio-hybrid.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, две точки използвам. Точно 4 и 7 са ми двата разтвора.

Май ги ползваме калибриращите разтвори по повече от веднъж, но ги сменяме.

Иначе си калибрираме рН метъра всеки ден /глупав е и не помни/.

Водата е двойнодестилирана и има проводимост, която е еквивалентна на 18.2 мегаома.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да.

Аз разправях ли за една презентация с една роботизирана ръка?

и за други импланти?

при епилепсия, слепота, парализи и прочие?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да.

Аз разправях ли за една презентация с една роботизирана ръка?

и за други импланти?

Навсякъде дето знам се ползват по-повече от веднъж.

Да.

Аз разправях ли за една презентация с една роботизирана ръка?

и за други импланти?

при епилепсия, слепота, парализи и прочие?

Стана дума да.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже съм що годе неграмотен в техническо отношение, силно се бях впечатлил, затова питам - ако съм пропуснал, да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Milli-Q%20Advantage-06[42762-ALL].jpg

Тази?

Но подозирам, че животът на патрона зависи от чистотата на водата.

Не съм специалист по филтриране на вода, повече да кажат тези, които разбират.

АнгелМ,

а вашият уред какъв е?

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

От доста време се опитвам да прокарам идеята за замяна на дестилатора в института. Вие какъв уред използвате и каква ви е ориентировъчно себестойността на водата?

Аз не знам какво сме ползвали, но май истински дестилатор и е било нещо доста старо.

Не знам колко ни излиза литъра /обикновена дейонизирана вода/, но ние пазаруваме количества.. Въпреки това не вярвам да е под 50 ст.

Мога да се поинтересувам неофициално, но в понеделник..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

***

Водата е двойнодестилирана и има проводимост, която е еквивалентна на 18.2 мегаома.

Това не го бях видял. Защо мериш в омове? Показатилят е една реципрочна величина - микросименси (µS/cm) но и това не съм се сещал да видя. При всички положения под 100 за стайна температура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иди и обясни на колегите, че проводимостта не е в омове...

ми в омове я мерим, щото толкоз можем.

Иначе имаме показател за прородимост, който ни дава стойност 0.056 микроСименса/см при 23 градуса.

Явно по-лесно се запомня мерната единица Ом.

Трябва да разпитам дали някой знае какво е Сименс?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

http://www.iss-poushkarov.org/SystSI/SystSI03/Prilogenie%205.htm

Освен тове е и име на най-голямата европейска компания за производнство на електрическо и електронно оборудване

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Оуу.. днес е работен ден! Аз бях на семинар в института по механика на БАН и съм забравил.

Не се занимавай сега, с мене, когато...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...