Отиди на
Форум "Наука"

Максимална скорост


scanman

Recommended Posts

  • Потребител

Макар, че съм прост, мъчи ме един въпрос. Според Айнщайн максималната скорост е скоростта на светлината, ако не се лъжа. Ако светна с две фенерчета в противоположни посоки с каква скорост ще се отдалечават излъчените фотони?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Макар, че съм прост, мъчи ме един въпрос. Според Айнщайн максималната скорост е скоростта на светлината, ако не се лъжа. Ако светна с две фенерчета в противоположни посоки с каква скорост ще се отдалечават излъчените фотони?

отдалечават се със скоростта на светлината. . . .

Ако попиташ - защо? Е, природен закон. :rolleyes:

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да се получи така, значи времето при тази скорост трябва да се е забавило на половина. Ако частиците си имаха часовници след 300 000 км щеше да е изминала само половин секунда за тях. За тоя, който ги изпраща ще е изминала 1 секунда, но частиците ще са на 600 000 разстояние. Леко ми е объркано точно какво се случва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да се получи така, значи времето при тази скорост трябва да се е забавило на половина. Ако частиците си имаха часовници след 300 000 км щеше да е изминала само половин секунда за тях. За тоя, който ги изпраща ще е изминала 1 секунда, но частиците ще са на 600 000 разстояние. Леко ми е объркано точно какво се случва.

Ако частиците си имаха часовници след 300 000 км щеше да е изминала нула секунди за тях.

Те се преместват само в пространството, но не във времето.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това нещо и аз не схващам. Понеже имат скорост (път за време), би трябвало и във времето да се местят?!

Може би от наша гл.точка, понеже ние се променяме през времето, а фотона не? Или просто природен закон?!

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се движат спрямо теб със скороста на светлината. Спрямо всеки друг обект също ще се движат със скороста на светлината. Ако ти се движеше с някаква скорост спрямо земята, то те пак ще се движат със сьщата скорост, както спрямо теб, така и спрямо земята.

Малко неясно си попитал, но мисля, че питаш каква ще е скороста на раздаличаване на двата фотона, единия летящ на ляво другия на дясно, в системата на двата фенера. Отговора е, че ще се раздаличават със скорост два пъти по-голяма от тази на светлината. Според Айнщайн максималната скорост на обект е скороста на светлината. Тук имаме по-голяма скорост, но тя не е на никакъв обект. Тя е темпът на увеличаване на дадено разстояние.

Ето още един пример. Ако аз стоя на релсите и влак се движи срещу мен с голяма скорост, и аз светна с фенерчето към него. Тогава ще имам следното нещо. Светлината спрямо мен, ще се движи с нейната си скорост. Разстоянието между влака и фронта на светлината ще намалява много бързо, по-бързо от скороста на светлината. От гледна точка на влака т.е. в системата, в която влака е неподвижен светлината, от фенерчето, ще се движи със скороста на светлината.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това нещо и аз не схващам. Понеже имат скорост (път за време), би трябвало и във времето да се местят?!

Може би от наша гл.точка, понеже ние се променяме през времето, а фотона не? Или просто природен закон?!

Няма разлика между теб и един фотон.

Например да вземем теб и компютъра пред който си седнал. И двата обекта един спрямо друг са в покой в пространството, но се преместват във времето със скоростта на светлината, която както знаем е константа.

Ако ти станеш и започнеш да тичаш около писито си, тогава твоята скорост на движение във времето намалява със скорост равна на тази с която тичаш. Забавяш стареенето си, но само спрямо компютъра си. Ако съберем двете скорости /тази с която тичаш и тази с която остаряваш/ ще получим скоростта на светлината.

Докато ти тичаш, писито ти остарява с по-висока скорост от теб .. тоест със скоростта на светлината.

Според СТО - пространството е относително, времето е относително, но пространство - време е абсолютно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако ти станеш и започнеш да тичаш около писито си, тогава твоята скорост на движение във времето намалява със скорост равна на тази с която тичаш. Забавяш стареенето си, но само спрямо компютъра си.

А стига бе,......... значи ли това че ако един близнак тича повечко около другия близнак, то спрямо него ще остарява по-бавно ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А стига бе,......... значи ли това че ако един близнак тича повечко около другия близнак, то спрямо него ще остарява по-бавно ?

ъхъ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А стига бе,......... значи ли това че ако един близнак тича повечко около другия близнак, то спрямо него ще остарява по-бавно ?

Тичането е здравословно, буквално ще жевееш по-дълго. Това трябва да се спомена в темата за спорта да видим как ще реагира Алвасаверо. :)

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

. Това трябва да се спомена в темата за спорта да видим как ще реагира Алвасаверо. :)

Не ти и трябва, заради бягането ще вземе да отрича и СТО :grin:

.......аааааа, Богданов, има ли значение посоката на тичане?

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не ти и трябва, заради бягането ще вземе да отрича и СТО :grin:

.......аааааа, Богданов, има ли значение посоката на тичане?

хъм. . .Първичната ми реакция бе да кажа НЕ, но не съм се замислял, но не би трябвало да има значение.

Виж, има значение дали обектът около който обикаляш дали се върти или не.

Ако се върти, тогава може да се върнеш в миналото или поне е такова едно от решенията на "уравненията на Айнщайн".

А скоростта с която тичаш - има значение, ако успееш да достигнеш скоростта на светлината /при условие, че си безмасов/ , знам, че максималния ъгъл на изкривяване на пространството е 45 градуса. Защо? Еми просто природен закон!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не ти и трябва, заради бягането ще вземе да отрича и СТО :grin:

.......аааааа, Богданов, има ли значение посоката на тичане?

Мисля си, че ако искаш "седлото" ти (Gluteus Maximus) да остане по-младо - бързото въртене ще помогне.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз на тая основа съм си мислил некви такива фантасмагории ..

например ... как да погледнем в миналото ..

ама до такава степен , че наистина да виждаме какво се случва ..

все едно че гледаме филм .. ама за миналото ..

нали за да се види нещо .. трябва да има светлина ..

как работи цялата схема .. светлината се отразява в нещото и очите поглъщат фотоните ..

те са с различен цвят .. и на база цветовете се формират различни образи в съзнанието ..

ако тази отразена светлина не изчезва .. никога, .. то това значи , че тя "блуждае" някъде в пространството ..

по точно пътува на някъде .. отразена ..

ако сметнем .. колко разстояние изминава светлината за една година ..

и ако знаем на къде е насочена точно .. тази отразена светлина ..

и да кажем .. монтираме едно огледало точно там .. точно на това разстояние ..

и се взрем с един супер мощен телескоп в огледалото .. би трябвало към същия тоя момент да виждаме

не друго .. а точно какво се случва преди една година ..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А стига бе,......... значи ли това че ако един близнак тича повечко около другия близнак, то спрямо него ще остарява по-бавно ?

Да, освен това има значение и масата на седналият близнак. Затова е по-добре тичащият близнак да притичва по-често до хладилника и да захранва седналия близнак с обилни количества.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, Марсианецо,

Не са фантасмагории... Виждаме благодаретие на отразената светлина. Различните цветове са фотони с различна енергия, като с най-ниска са "червените", а най-висока - "виолетовите".

Фотоните се поглъщат от зрителните клетки на окото, които предават възбуждането по нервни клетки към мозъка. Различните образи се формират на база на сигналите от различно разположените зрителни клетки. Усктройството на окото е почти като на циврова камера.

За инфо - разстоянието което светлината изминава за една година се нарича светлинна година.

Ако монттираме огледало на 1 св година и го осветим, ще видим отразената светлина след 2 г.(до него и обратно)м

Ако вместо огледало имаме звезда (дето си свети) ще я видим такава каквато е била преди година. Такава каквато е сега - ще я видим след година. И в тази връзка ако от телескоп виждаме нещо дето е на милион светлинни години от нас...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мдааа .. прав си , вероятно ще трябва по една година в двете посоки ..

харесва ми това хрумване де ..

имах нещо подобно и за скок напред във времето като идея ..

но нещо не успявам да си сглобя мисълта така , че да мога да го обясня и да стане ясно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@gravity Ясно, значи това се отнася само за системи в които единият обект се разглежда като неподвижен.

Защото това означава скорост спрямо нещо. Когато се казва, че A се движи със скорост v спрямо обекта B, това означава, че в системата, в коато B е ниеподвижен, скороста на A е v. Светлината има "страното" свойство, че скороста и има една и сьща стоност спрямо всеки един обект, с уточнението, че това е вярно само ако системата, в която въпросният обект е неподвижен е инерциална.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тичането е здравословно, буквално ще жевееш по-дълго. Това трябва да се спомена в темата за спорта да видим как ще реагира Алвасаверо. :)

тичането е вредно.пълна забрана за тичанетои за всякакви теориики, които го пропагандират.
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...