Отиди на
Форум "Наука"

Човешката еволюция 2 - ключов(и) фактор(и), или комбинация?


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

Защо сме станали доминиращ вид аджеба?

Ключов фактор (причина) ли има за това - и каква е тя?

или е

"точната" комбинация от фактори

Някои от висшите бозайници

-имат способностите за абстрактно мислене (делфинови, човекоподобни маймуни), демек проявят интелект

-имат език за комуникация, с който предават различна информация

-създават култури (при орките)

Ние какво в повече имаме?

-служим си с оръжия

-можем да променяме средата , но това май е ново за двестахилядната ни история.

- мисля си за това което някои автори наричат "контрол на емоциите", който феномен не е познат при другите бозайници

/Допускам, че случаят може да има някаква връзка с онова за което спорихме в друга тема- тезата, която не е моя или на алвасарейро, беше че в плеистоцена е станало нещо като "обръщане на пирамидата" на маймуноподобното общество - по-буйните и по емоционалните типове вече са нямали шансове да предават гените си --> всички техни дружки в ловните групи са били въоръжени, и са виждали "сметката им", вместо да се оставят да бъдат тероризирани от тях (както е при шимпанзетата)/,

-развита дълготрайна памет (за сметка на краткотрайната, която е по слаба от тази на човекоподобните, специално на шимпанзетата)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 79
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

ник, сега да не би да покажеш и детайлни еволюционни познания /за което разбира се ще ти кажа евала/:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Генетични подобрения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Просто хората са ми интересни, в някой друг живот щях да бъда антрополог или културолог, както ти щеще да бъдеш професионален историк и специлист по римска история ( форума е пълен с хора които имат позния и/или интереси извън областа си, някои от тях с доста сериозни такива - сещам се и за Перкунас които е "цар" в езикознанието, Войников и Рейвъна - "царе" по Пакса)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Без южняка тая тема няма да я бъде). Той е при нас антрополога. Четох в блиц една интересна тема, че свиването на пръстите в юмрук имало много важна еволюционна роля, но на тоя сайт вяра нямам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Без южняка тая тема няма да я бъде). Той е при нас антрополога. Четох в блиц една интересна тема, че свиването на пръстите в юмрук имало много важна еволюционна роля, но на тоя сайт вяра нямам.

Темата си е тук, и всеки може да пише, аз ще се радвам да "чуя" мнението на южняка, но не съм убеден че става дума за чиста антропология, смятам че темата е по-скоро е интердисциплинарна (аз не смятам, че антрополозите трябва да са и са и приматолози и морски билолози, ама аз съм си аз)

Когато писах за антропологията по-горе, имах нещо друго предвид и го написах ясно, ама ти пак не разбра от първия път..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нещата според мен са свързани със съзнанието. Съзнаването на "аз съм".

Тези години излезе една изключителна "хипотеза" от един индивид със специални възможности. Но не е за научен форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Налице е необходимият хардуер - мозък с милиарди неврони и нервни връзки, снабден с подходящия софтуер - абстрактно мислене и език.

Но това което сега изглежда като огромна разлика не винаги е било така. Имали сме общ предшественик с шимпанзето. След това преди милиони години двете линии се разделят, но двата примата все още твърде малко са се отличавали. Оттогава насам обаче нашите предшественици се развиват и стават все по-усъвършенствани до появата на най-древните хора. На този етап хората вече произвеждат каменни сечива - хардуерът и софтуерът са еволюирали до такава степен, че ние вече сме в уникална позиция сред животинския свят. Все пак ако нашето развитие беше спряло дотам, нямаше да сме такъв доминантен вид като сега. Вместо в това последните 2 млн. години нееднократно се появяват все по-усъвършенствани човешки видове та чак до Хомо сапиенс. Именно способността на нашия род да еволюира по такъв впечатляващ начин го отличава от останалите ни животински събратя.

Изглежда че това има връзка с факта, че при нас еволюцията не се е насочила към по-големи размери, по-остри зъби и нокти, по-бързи мускули, а основно към развитието на мозъка. Мозъкът е скъпо удоволствие (консумира около 1/5 от енергията в организма), но нашият възход показва, че си е струвало инвестицията. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Nik1, човешката еволюция е един от най комплексните проблеми във вселената.Захващаш се с много трудна и изключително сложна тематика. теорията на еволюцията по сложност е от порядъка - и над - този на теорията на относителността. И още е в проходилка. не мога да си представя какво ще е, когато един ден се оформи окончателно и колко научни дяла ще комбинира в себе си. Всичките, + няколко несъществуващи в момента? Скоро след като отговорим на въпросите, които поставя човешката еволюция, ще отговорим на всичко. Сложността на тематиката е отвъд всякакви представи. Ще чета с интерес, може пък да излезе нещо интересно. Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

нещата според мен са свързани със съзнанието. Съзнаването на "аз съм".

Тези години излезе една изключителна "хипотеза" от един индивид със специални възможности. Но не е за научен форум.

Не разбрах, какво точно значи съзнаването на "аз съм"?

(Мисля че "аз съм" е просто вътрешно мото, и то дори не е характерно за всички хора - моето лично мото е друго)

Способността да се различават като отделни индивиди (или личности?) е присъщо поне на шимпанзета, и боново, и на делфиновите

http://news.discover...ess-110504.html

Не е сигурно мисля, че тези животни не се приемат като личности (или че нямат самосъзнание) Въпросът е отворен.

По-скоро две неща ме насочват към обратното:

А) шипманзетата/човекоподобните имат социална интелигетност

Б) шипманзетата използват частично* протосимволен език на комуникация (човешкият език е символен)

и/или могат да усвоят (хуманоидни маймуни, и делфинови) в някаква степен символен такъв - включително и човешки.

Към какво ме насочва това?

Това ме насочва към идеята че тези същества различават себе си от другите, и премат себе си за интелигетнитни същества, както и другите за такива (което отразява мисля в някаква степен концепцията за самосъзнание)

/себеосъзнаването или по-точно осъзназването на собствения ум, и този на околните, "предхождат" езика. По-просто казано: ние комуникираме с тези "други", за които сме сигурни че са достаъчно интелигентни за да разберат символния ни език. Ако един папагал или проста записваща и възпроизвежадаща машина е запеметила 100 или 1000 български думи, то ние едва ли ще да започнем разговор с тях с цел обмяна на информация, предполагам/

* http://www.eva.mpg.d...chimps_1991.pdf

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изглежда че това има връзка с факта, че при нас еволюцията не се е насочила към по-големи размери, по-остри зъби и нокти, по-бързи мускули, а основно към развитието на мозъка. Мозъкът е скъпо удоволствие (консумира около 1/5 от енергията в организма), но нашият възход показва, че си е струвало инвестицията. :)

Изключително точно.

Факта , че по своя път сме ликвидирали пряко или коствено всички останали хоминиди потвърждава горното.

p.s.1.Цивилизация на орки(косатки) няма.

2.Спорната теория за Егалитарната революция през плейстоцена , съко няма нищо общо с темата.

Колкото и да ви се иска на вас с Алвасарейру :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

p.s.1.Цивилизация на орки(косатки) няма.

2.Спорната теория за Егалитарната революция през плейстоцена , съко няма нищо общо с темата.

Колкото и да ви се иска на вас с Алвасарейру :harhar:

1. Това е плоско.. Хората съществуват без каквато и да е цивилизация поне 100-200 хиляди години..

2. Защо теорията за егалиратната революция няма нищо общо, с темата?

(Не ми казвай само че дядо господ ти говори)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Изглежда че това има връзка с факта, че при нас еволюцията не се е насочила към по-големи размери, по-остри зъби и нокти, по-бързи мускули :)

:) Как го измисли това? Виждал ли си шимпанзе или горила, и знаеш ли нещо за тяхната сила и зъби и нокти?

Хората сме позагубили загубили , "сила ,нокти, зъби и мускули" спрямо еволюционния ни предшественик /най-близките ни роднини, по простата причина че не ги изполваме колкото роднините си, а вместо тях изполваме оръжия, и приготвена на огън храна :)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) Как го измисли това? Виждал ли си шимпанзе или горила, и знаеш ли нещо за тяхната сила и зъби и нокти?

Хората сме позагубили загубили , "сила ,нокти, зъби и мускули" спрямо еволюционния ни предшественик /най-близките ни роднини, по простата причина че не ги изполваме колкото роднините си, а вместо тях изполваме оръжия, и приготвена на огън храна :)

Еволюцията е основния фактор. Ключов!

." Започва" с еволюция на неживата природа, чрез самоорганизация по известните (вече) физически закони, придобива саморегулация и управление при създаването на устойчиви въглеродни макромолекули (белтъчини), става "живот" и съответно: еволюира, следвайки еволюцията на неживата природа. Кавичките са за т.нар. кръговрат на превръщанията.

При правилно разбиране на еволюционния процес: Оцелява това, което се е приспособило! (Това е "законът" на джунглата :grin: ) Няма такива бавни натрупвания на ... качества. Всяко качество е Генетична промяна, извършвана със скок, заради промяна фона от лъчения на ЕМП на Земята, т.е. промяна в неживата природа. Което се измени генетично така, че да оцелява и да даде поколение в Новата среда, продължава съществуването си.

Грешна е представата за еволюция, че разнообразното използване на приспособленията за оцеляване, води до "поумняване", тъй като: новото кочество е Придобит белег! Не се унаследяват придобити белези - доказано е! А, новите придобити знания не са генетично изменение, а придобит белег, временно съществуващ в междукорието на Гл. мозък - зачатък на биологична макромолекула, формираща се под действието на стоящи вълни в междукорието на мозъка.

(Примерът с жирафа - Била му станала дълга шията, щото се стремял да достигне все по-високите листа на дръвчета?! Така се раждат жирафчета с все по-дълга шия и т.н.... Не е вярно! Вярното е: Мутация, родено с дълга шияь има природна ниша, която е негова възможност за оцеляване ... и до ден днешен.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не си съгласен с написаното че "хората сме позагубили загубили , "сила ,нокти, зъби и мускули" спрямо еволюционния ни предшественик /най-близките ни роднини, по простата причина че не ги изполваме колкото роднините си, а вместо тях изполваме оръжия, и приготвена на огън храна"?

Говоря за еволюция, а какъв е конктретния и механизъм (демек защо и как така яките пичове -предшественици, не са си предали гените си, в поколенията си*) е подробност, които не ме интересува особено в момента.

*това също е еволюция

Никъде не твърдя че хората са поумнели, защото са използвали оръжия.

Ето една интересна публикация по този въпрос:

(ще кажа, че шимпанзетата се оценяват като три или четири пъти по-силни от хората)

Тhe Secret To Chimp Strength

Apr. 8, 2009 — February's brutal chimpanzee attack, during which a pet chimp inflicted devastating injuries on a Connecticut woman, was a stark reminder that chimps are much stronger than humans—as much as four-times stronger, some researchers believe. But what is it that makes our closest primate cousins so much stronger than we are? One possible explanation is that great apes simply have more powerful muscles.

ndeed, biologists have uncovered differences in muscle architecture between chimpanzees and humans. But evolutionary biologist Alan Walker, a professor at Penn State University, thinks muscles may only be part of the story.

In an article published in the April issue of Current Anthropology, Walker argues that humans may lack the strength of chimps because our nervous systems exert more control over our muscles. Our fine motor control prevents great feats of strength, but allows us to perform delicate and uniquely human tasks.

Walker's hypothesis stems partly from a finding by primatologist Ann MacLarnon. MacLarnon showed that, relative to body mass, chimps have much less grey matter in their spinal cords than humans have. Spinal grey matter contains large numbers of motor neurons—nerves cells that connect to muscle fibers and regulate muscle movement.

More grey matter in humans means more motor neurons, Walker proposes. And having more motor neurons means more muscle control.

Our surplus motor neurons allow us to engage smaller portions of our muscles at any given time. We can engage just a few muscle fibers for delicate tasks like threading a needle, and progressively more for tasks that require more force. Conversely, since chimps have fewer motor neurons, each neuron triggers a higher number of muscle fibers. So using a muscle becomes more of an all-or-nothing proposition for chimps. As a result, chimps often end up using more muscle than they need.

"[A]nd that is the reason apes seem so strong relative to humans," Walker writes.

Our finely-tuned motor system makes a wide variety of human tasks possible. Without it we couldn't manipulate small objects, make complex tools or throw accurately. And because we can conserve energy by using muscle gradually, we have more physical endurance—making us great distance runners.

Great apes, with their all-or-nothing muscle usage, are explosive sprinters, climbers and fighters, but not nearly as good at complex motor tasks. In other words, chimps make lousy guests in china shops.

In addition to fine motor control, Walker suspects that humans also may have a neural limit to how much muscle we use at one time. Only under very rare circumstances are these limits bypassed—as in the anecdotal reports of people able to lift cars to free trapped crash victims.

"Add to this the effect of severe electric shock, where people are often thrown violently by their own extreme muscle contraction, and it is clear that we do not contract all our muscle fibers at once," Walker writes. "So there might be a degree of cerebral inhibition in people that prevents them from damaging their muscular system that is not present, or not present to the same degree, in great apes."

Walker says that testing his hypothesis that humans have more motor neurons would be fairly straightforward. However, he concedes that testing whether humans have increased muscle inhibition could be a bit more problematic.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Много интересна тема се заформя. Само да не започне някакво зверско заяждане! Казвам го, не за друго, а поради факта, че все още има твърдения в тази област които са относително правилни, но все още липсват конкретни и еднозначни доказателства!

За Южняк'а и Малоум, както се вижда са доста "в час" със ситуацията, но за останалите, предлагам ви първо да се запознаете със човешката еволюция, в синтезиран вариант.

Както ви каза Южняк - "това е сложна материя", и не може просто да си чешем клавиатурите!

Предлагам няколко заглавия с които трябва да се запознаете, преди да продължим, за да не се раждат бисери.

И така на вашето внимание няколко филмчета (за по - лесно "смилане"!):

  1. "Раждането на една планета" - ще проверя как беше заглавието на английски;
  2. "По - умен ли си, от едно шимпанзе?" - и това заглавие ще напиша по - късно;
  3. "Секса в Праисторията" - ще допълня по - късно английското заглавие;
  4. "Walking with Caveman" - "разходка с Пещерните хора"
  5. "Origin of Us" - "Нашия произход"

Тези заглавия сравнително добре точно, сбито и разказано на разбираем език представят човешката еволюция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много интересна тема се заформя. Само да не започне някакво зверско заяждане! Казвам го, не за друго, а поради факта, че все още има твърдения в тази област които са относително правилни, но все още липсват конкретни и еднозначни доказателства!

За Южняк'а и Малоум, както се вижда са доста "в час" със ситуацията, но за останалите, предлагам ви първо да се запознаете със човешката еволюция, в синтезиран вариант.

Както ви каза Южняк - "това е сложна материя", и не може просто да си чешем клавиатурите!

Предлагам няколко заглавия с които трябва да се запознаете, преди да продължим, за да не се раждат бисери.

И така на вашето внимание няколко филмчета (за по - лесно "смилане"!):

  1. "Раждането на една планета" - ще проверя как беше заглавието на английски;

  2. "По - умен ли си, от едно шимпанзе?" - и това заглавие ще напиша по - късно;

  3. "Секса в Праисторията" - ще допълня по - късно английското заглавие;

  4. "Walking with Caveman" - "разходка с Пещерните хора"

  5. "Origin of Us" - "Нашия произход"

Тези заглавия сравнително добре точно, сбито и разказано на разбираем език представят човешката еволюция.

За Южняк'а и Малоум, както се вижда са доста "в час" със ситуацията, но за останалите, предлагам ви първо да се запознаете със човешката еволюция, в синтезиран вариант.

Мисля че темата не е за човешката еволюция, а за това какво конктретно повече (различно) в резултат на еволюцията сме придибили, за да ни направи доминиращ вид. Просто и ясно..

За да се разбира или предполага какво е интелект, език,мозък, култура, и/или как действа мозъчната кора при хората (или не-хората), не е необходимо човек да е еволюционен биолог. Има достъчно материали и изследвания в тази насоки; трява да се направи някакъв синтез или предглед (от запознатите), или да се изложи или някаква теза/хипотеза/виждане.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Еволюцията е основния фактор. Ключов!

Ами не е задължително, ама както и да е..

Става дума за човека преди 30 000 години:

стр 3-та:

http://projects.chass.utoronto.ca/semiotics/cyber/rbednarik6.pdf

The substantial losses of physical strength, bone density and brain volume are not

evolutionary processes; an alternative mechanism will have to be invoked to account for them. It also needs to account for the fact that the process is universal, and if it were the result of mutation one would expect it to radiate from an initial population. This is not the case, it occurs apparently simultaneously in four continents; therefore the cause needs to be found in a universal development. The traditional explanation for it, as the result of a more secure, physically less stressful life, is plain nonsense — like so much else of what Pleistocene archaeology has been propagating. People

30,000 years ago led lives that were not significantly different from those of their ancestors for several hundred thousand years

Демек: Грацилизацията може да е, но може да не е еволюционен процес..

Аз сериозно предлагам да не задълбочваме в непознатото и дълбоко море "еволюция по Дарвин", ами да се придържаме към по-прости и ясни неща и концепции..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Мисля, че темата не е за човешката еволюция, а за това какво конкретно повече (различно) в резултат на еволюцията сме придобили, за да ни направи доминиращ вид. Просто и ясно ...

Ник, как така няма да е за човешката еволюция!?

Без да се коментира произхода ни, не може да търсим отлики.

Точно еволюционните условия са ни направили доминиращ вид.

За да се разбира или предполага какво е интелект, език,мозък, култура, и/или как действа мозъчната кора при хората (или не-хората), не е необходимо човек да е еволюционен биолог. Има достатъчно материали и изследвания в тази насоки; трябва да се направи някакъв синтез или преглед (от запознатите), или да се изложи или някаква теза/хипотеза/виждане.

Не може да правиш изводи, без да познаваш корените, без да си наясно как работят отделните части на телата и как взаимодействат с околната среда, прибави изменящите се условия и изискванията които поставят към отделните видове - всичко това обуславя еволюционен процес, който затвърждава или иличава определени белези.

Без да си изяснил тези фактори не може да търсиш отговори!

Нищо в природата не идва "свише"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво не разбираш, аз не мога да разбера.. Отликите не ги търсим ние, те са намерени, доколкото са намерени, от по-умни и знаещи хора от нас. Има сума ти научни статии и монографии за езика (на хората и на животоните), за интелекта им, за конгнитивните им способности, за емоциите им, и т.н.

Пак повтарям:

Не ме интересува дискусия за еволюционния процес . Интересува ме, ама не някои да ми пили на главата колко е сложно, колко аз не разбирам (а то се оказа че най-големите разбирачи може да грешат, или да нямат идеи, вижте предишните съобщения и отговори

"Отговори" съм ги дал в заглагавието, дали са и другите потребители, и не разбирам ти какво не разбираш? Ако не си съгласен или имаш други виждания - дай да ги видим, моля виждане

За да знам какво превдстевяква интелектът и/или как работи кортексът трябва ва да съм еволюционен познавач??? Извинявай, ама това е смехотворно..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че темата не е за човешката еволюция, а за това какво конктретно повече (различно) в резултат на еволюцията сме придибили, за да ни направи доминиращ вид. Просто и ясно..

За да се разбира или предполага какво е интелект, език,мозък, култура, и/или как действа мозъчната кора при хората (или не-хората), не е необходимо човек да е еволюционен биолог. Има достъчно материали и изследвания в тази насоки; трява да се направи някакъв синтез или предглед (от запознатите), или да се изложи или някаква теза/хипотеза/виждане.

Просто и ясно - Главен мозък с нови свойства: съзнание и разум.

Етапи на генетично "придобиване":

1. Голяма набразденост (гънки) на кората на Гл. мозък; (временно действащи големи интензитети на къси вълни във фона на ЕМП- генетично изменение към издребняване на по-сложните структури)

Предимството: увеличава се ефективната площ промивана от ликвор - течност със сравнително голям вискозитет, "задържаща" сравнително дълго време моментна структура в себе си, предизвикана от импулси на сетивата като "фотографски образ"; повече на брой обвивни луковици на отделни участъци, с възможност за "съкръщаване", демек - за промяна на налягането на ликвора в тях - механичен начин за деформиране на белтъчните макромолекули, които структури да дадат необходимите фотони (ИЧ - по "парадокса на гумата"), записани като връзки в тях, което наричаме памет. С възможност за поне два вида памет - временно налична - структура на/в ликвора близко до черепа във вид на стоящи вълни в междината на две съседни стени на гънка и постоянна- образуване на белтъчна макромолекула върху временна, но стояща и използвана дълго време на подходящо място в гънките на кората на Гл. мозък- в дълбокото на браздата, където малко "играе" налягането на ликвора. Запаметеното и самата памет са като белег на повърхността на Гл. мозък и не се дължи на генетична промяна, а на физически и химически процеси в Едрите, Големите по размер образувания от макромолекули. Затова и "памет" не се пренася генетично в поколението. Всяко ново поколение започва да се "учи" отново - затова и поколението на Човек трябва да е обгрижвано дълго време, в сравнение с други ... "добитъци" :grin: (Рибния буквар, по памет :harhar: : "Маймунът най-измежду добитъците прилича на човекът")

2. Свойство съзнание - възможност за обмен на временна и постоянна памет, без да се изтрива ползваното - пак по парадокса на гумата става с минимална енергия. Действие с абстрактни образи (фотографската картинка) като в завимост от възбудените цикли при промяна на налягането на ликвора в дадена област (волево действие), да се прави Сравнение (търсене) с цяла област от образи и да се стигне до съждение - мисъл, към която се съотнасяме (съзнанието е отношение) и сме готови да я приемем за по-нататъшно действие в поведение. Свойството разум също се дължи на тая възможност за сравняване, но може да се преодоляват "задръжките" на сетивата за оцеляване (на инстинктите). Съзнанието и разумът могат да се обучават откъм граници на приложение - това пак е предимство: предполга възможност към социален-колективен начин на евентуални действия за оцеляване, без да е на база инстинкти.

Вижда се, че Човек не мисли с мозъчните си клетки - пирамидални структури от белтъци, скрити в луковиците и имащи функции свързани с цялостното състояние на организма. Еволюционната придобивка е именно новото свойство за "памет" и обработката й - изнесена от "основното" за оцеляване, да не му пречи, демек. Но пък е наистина за сметка на развиване на други възможности за приспособления и за сетивност - ИЧ-локатор, хриле, крила, ултразвуков локатор, двоен стомах с преживяне, камилски гърбици, дебела козина и дебел мастен слой и т.н. - сетивни и изолационни предимства в определени среди с условно постоянни ЕМП. Ако ги имахме включително и тях - мно-о-ого сложна става работата на Гл. мозък за управление и ... повече щяхме да сме объркани, отколкото разумно защитаващи се... Пък и бързодействието при "работа" със светлинни вълни е по-голямо. Това е важно за устойчивостта на цялото, наречено Човек! За работа с УВ-вълни (още по-голямо бързодействие) - някои птици и насекомите най-вече са подходящото и ... виждаме, че са: първо дребни и второ - са метаморфозни :harhar: - ега си ... сложното управление! :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Young Chimps Have Better Short Term Memory Than Humans

http://www.science20...ory_than_humans

Young chimpanzees have an “extraordinary” ability to remember numerals that is superior to that of human adults, according to a report in the December 4th issue of Current Biology.

“There are still many people, including many biologists, who believe that humans are superior to chimpanzees in all cognitive functions,” said Tetsuro Matsuzawa of Kyoto University. “No one can imagine that chimpanzees—young chimpanzees at the age of five—have a better performance in a memory task than humans. Here we show for the first time that young chimpanzees have an extraordinary working memory capability for numerical recollection—better than that of human adults tested in the same apparatus, following the same procedure.”

Chimpanzee memory has been extensively studied, the researchers said. The general assumption is that, as with many other cognitive functions, it is inferior to that of humans. However, some data have suggested that, in some circumstances, chimpanzee memory may indeed be superior to human memory.

In the current study, the researchers tested three pairs of mother and infant chimpanzees (all of which had already learned the ascending order of Arabic numerals from 1 to 9) against university students in a memory task of numerals. One of the mothers, named Ai, was the first chimpanzee who learned to use Arabic numerals to label sets of real-life objects with the appropriate number.

In the new test, the chimps or humans were briefly presented with various numerals from 1 to 9 on a touch-screen monitor. Those numbers were then replaced with blank squares, and the test subject had to remember which numeral appeared in which location and touch the squares in the appropriate order.

The young chimpanzees could grasp many numerals at a glance, with no change in performance as the hold duration—the amount of time that the numbers remained on the screen—was varied, the researchers found. In general, the performance of the three young chimpanzees was better than that of their mothers. Likewise, adult humans were slower than all of the three young chimpanzees in their response. For human subjects, they showed that the percentage of correct trials also declined as a function of the hold duration—the shorter the duration became, the worse their accuracy was.

Matsuzawa said the chimps’ memory ability is reminiscent of “eidetic imagery,” a special ability to retain a detailed and accurate image of a complex scene or pattern. Such a “photographic memory” is known to be present in some normal human children, and then the ability declines with the age, he added.

The researchers said they believe that the young chimps’ newfound ability to top humans in the numerical memory task is “just a part of the very flexible intelligence of young chimpanzees.”

The researchers include Sana Inoue and Tetsuro Matsuzawa, of Kyoto University, Japan.

http://www.youtube.com/watch?v=zJAH4ZJBiN8

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пак същото е и за делфините.

Себеразпознаване и социална интелигентност (+ абстрактно мислене и способност да се взимат решения) +/---> език*

(*При бутиконосите делфини се различават до 200 вида кликания; паметта им е развита - запомнят последователност от 60 при 95 процента успеваемост )

Има един и същи "модел" при хуманоидни примати и при делфинови

http://articles.wash...res-diana-reiss

http://search.incred...&p=2&uloc=MB132

http://www.pnas.org/...98/10/5937.full

Mirror self-recognition in the bottlenose dolphin: A case of cognitive convergence

  • (...)


  • (..)

Bottlenose dolphins share several behavioral and social ecological features with great apes and humans, including sophisticated memory and classification of relationships among events (27), the ability to learn rudimentary symbol-based artificial codes (27, 32), and complex social behavior (28). Bottlenose dolphins, great apes, and humans all possess high degrees of encephalization and neocortical expansion (26, 33,34).

(....)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...