Отиди на
Форум "Наука"

"Внесуе" или "внесува"?


colectionar

Recommended Posts

  • Потребител

"Внесуе" има в само няколко 200 интернет страници (ако търсите думата с Гугъл). "Внесува" има в около 100 000 страници. Коя дума е правилна на македонски? "Внесуе" звучи твърде сръбски.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първата ми звучи на старобългарски, може и на сръбски. Втората си е диалектна македонска.

Кандисва - кандисува;

става - станува и т.н.

Какво значи "правилно"? Това си е българска дума на македонски диалект. Ако днес в Македония има езикова норма, тя казва кое е ""правилно и кое не е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Внесува/внесуе = внася?

Нека не се бърка с думата всуе = напразно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първата ми звучи на старобългарски, може и на сръбски. Втората си е диалектна македонска.

Кандисва - кандисува;

става - станува и т.н.

Какво значи "правилно"? Това си е българска дума на македонски диалект. Ако днес в Македония има езикова норма, тя казва кое е ""правилно и кое не е.

Правилно според македонската норма. Внесуе е ли диалектално македонски или друга равноправна форма на внесува? Старобългарски, руски или сръбски звучи но не новобългарски. Внесува звучи новобългарски. Доколкото знам всички славянски езици без новобългарски имат -уе или -уйе вместо -ова- на "инфинитива", само български (македонски включен) има "-ува". Примерът с "кандисува" не е добър защото тук няма наставка "-ис-" която е гръцка доколкото знам.

Внесува/внесуе = внася?

Нека не се бърка с думата всуе = напразно.

Да, внесува=внася, българско съответствие би било "внасвам" или "внесвам" (не знам която звучи по-български)

Редактирано от colectionar
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми като бях войник в Македония, сутрин все викаха местните, когато бяха дежурни - станувайте. )))

Българска диалектна форма на "ставайте", съответно на "внася" и др. такива думи, направена от македонците оттатък езикова норма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глаголът, според българската граматическа норма, е внасям. Примерно: Внасям пари в банката на равни вноски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глаголът, според българската граматическа норма, е внасям. Примерно: Внасям пари в банката на равни вноски.

Знам че внасям е българската дума. Внасвам или внесвам би било ако имаше наставката "-ва" която съответсва на македонската "-ува".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Просто има различни диалектни форми думата. При установяването на нормата е прието "внася". Типичното за македонския диалект "-ува" е прието за норма в опитите да се откъсне македонския от българския.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Хм, бушУва, вълнУва, пророкУва, тълкУва и още няколко хиляди други Ува са с част от българската езикова норма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Типичното за македонския диалект "-ува" е прието за норма в опитите да се откъсне македонския от българския.

Само не казвай че пс-ува е на македоница, а псуе си е баш-българското :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...