Отиди на
Форум "Наука"

Грабливата птица от Вознесенка - предположения


Южняк

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Пернатото гледа много тъжно някак...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Действително, орелът гледа като насран.

Може да е имал лош ден или нещо от сорта.

Както и да е.

Степен орел:

21.jpg а може да е беркут:011-300x255.jpg

Дали не е той?

А да не е сокол?

03783562.jpg

Сапсан:

18.jpg

Хм. :hmmm:

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

фигурката е доста абстрактна и мисля че е въпрос на въображение да бъде оприличена на някой съществуващ вид.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Хмм ...

Да, Фтичката е орел ... и до там.

Така като го гледам може да мине и за дракон!

Винаги е било много сложно да пренесеш някакъв стилизиран, идеализиран образ от изкуството и да го оприличиш на действителен субект. Обратното е много по - лесно, но както и да е.

В никой случай не е някакъв сокол.

Птицата е орел и като цяло вариантите са два:

скален орел

степен орел

По - конкретно ще се напъна да дам ответ след малко, само да го разгледам подробно.

*беркут - думата се използва се в Азия и обозначава голяма граблива птица, като цяло.

** друго допълнение - и скалния, и степния орел се нар. беркут.

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Интересно. Ако е степен орел, ареалът за разпространение е ето този:

250px-Aquila_nipalensis_dis.PNG

Мироки, по почти единодушно мнение, първообрзите на грифоните са всъщност едни диозаври, протоцерапторите.

С много впечатляващи фосилни останки, които видимо са смущавали древните:

Protoceratops-skeleton.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да, така е. Mитовете за грифоните и драконите из китайско /и европейско/ се дължат на вкаменените останки на динозаври, мамути и пр. В древността хората ги мислели за дракони, великани, циклопи и пр. Били са обект на поклонение. Има и немалко описания на антични автори.

485606316_741ccaf82a.jpg?v=0

http://www.nytimes.c...nted=all&src=pm

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Ааа, ...

без грифони, моля!

Позяпах малко снимки и стигам до извода, че въпросния орел, с голяма вероятност, е т. нар. степен орел /Aquila rapax/

На тази мисъл ме навежда формата на перата, както и "гащите" стигащи до пръстите на краката.

Ето и снимка:

post-5086-0-14420600-1358458860_thumb.jp

Пак повтарям: Не може да се каже със сигурност, какъв вид е точно птицата, т. к.става въпрос за стилизирана художествена творба!

Категорично никой нищо не може да каже, ... освен автора на творбата!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Степен орел е и най-вероятно от тази гледна точка, че самия артефакт е намерен в степта (т.е. в ареала на тази птица) и определено принадлежи на степна култура ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

The Maltese Falcon

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82_%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB_(%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC)

При много народи има орел, сокол, ястреб и други хищни птици за символ.

Тази е също такава, така,че може да носи белези на много подобни. Например на мен ми липсва снимка от зад за да видя какви, колко, как са разпределени тези топчета по гърбът и. Освен лигатурата отпред има ли още руни по нея....итнт.

Например унгарците също имат легенда да птица турул която "оплодила" майката на вождът Алмош. На различни кроники е писана на различно. Има където е сокол има където е орел, зависи от автора....

Напр: „Anno dominice incarnationis DCCCXVIIII° Ugek … duxit sibi uxorem in Dentumoger filiam Eunedubeliani ducis, nomine Emesu, de qua genuit filium, qui agnominatus est Almus. Sed ab eventu divino est nominatus Almus, quia matri eius pregnanti per sompnium apparuit divina visio in forma asturis, que quasi veniens eam gravidavit; et innotuit ei, quod de utero eius egrederetur torrens et de lumbis eius reges gloriosi propagarentur, sed non in sua multiplicarentur terra.” http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%80%D1%83%D0%BB :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Лорда ме подтикна да задълбоча разсъжденията си.

Щом тази птица е стилизирана в статуетка, трябва да е била преди всичко някакъв религиозен символ, който в последствие да се прехвърли в бита (да се превърне в герб, да се използва за украса и др.).

В Азия (от където и нашия произход) ловът с хищни птици е широко разпространен.

В западните части на континента са се ползвали преди всичко орли (в Арабския свят се ползват основно соколи - доганджийство).

Използваните като ловни птици орли са основно от два вида - скален и степен орели, като първият е по - масово използван поради по - големите си размери и физическа сила (може да убие и вдигне във въздуха младо сърне или муфлонче)

Съпоставих и ареалите на двата вида - скалния орел има огромен ареал и теоретично е съпътствал българите от дебрите на прародината, та до наши дни, т.е. имал е достатъчно време за да се настани в религията и бита; докато с със степния орел българите са имали по - кратък контакт (нищо, че от определен период навлизаме и в неговите територии)

post-5086-0-54663000-1358463048_thumb.pn карта на ареала на скалния орел

post-5086-0-68975400-1358463051_thumb.jp скален орел в степта

Колкото повече си "блъскам" главата, толкова повече клоня към скален орел. Това с името да не смущава никой - в България се нарича така,иначе си има други имена, напр. "Златен орел". Скалния орел е много пластичен и вирее от планинските върхове, чак до степите и полупустинните райони.

Триъгълната форма на перата на статуетката ми се набиват на очи и си мисля, вече, че не е просто художествена стилизация, а си е направо вземка от "оригинала" - скалния орел има характерни триъгълни пера на главата.

Почти съм убеден, че статуетката е на Скален орел /Aquila chrysaetos/, а не на степен, както предположих по - рано.

Разбира се, не мога да твърдя нищо със сигурност, понеже началото на тази статуетка е някъде в прахта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво ще кажете за пост 182

http://nauka.bg/foru...pic=9535&st=180

Неще да се атачне

http://nauka.bg/foru...attach_id=18869

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Задълбочаването на разсъжденията само може да обърка нещата. Всъщност новите изследвания показват, че това, което до сега е приемано за степен орел са два много близки вида - Aquila nipalensis и Aquila rapax, а статуетката прилича почвече на Aquila nipalensis. Този, който е правил статуетката обаче ми се струва, че добре е знаел точно какво прави и е много вероятно това да е свързано с лова с орли, който и до сега се практикува на някои места ( Монголия примерно)

http://vbox7.com/play:2b49fd46

а за такъв лов най- често се ползва скалния орел - Aquila chrysaetos, който е доста по- популярен и разпространен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дискусията дали не е леко безсмислена в случая, разликите между скалния и степния орел и особено между двете разновидности на степния може ли да бъде установена от неучен? На мене ми се чини че въпросният ранносредновековен скулптор е направил просто универсален орел така да се каже ;)

В тоя ред на мисли - я и от мене един въпрос - според вас това планински или саванен лъв е? :bear_laugh:

09-LION.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да попитам и тук. Някаква теория какви са тези израстъци по гърба на орлето?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дискусията дали не е леко безсмислена в случая, разликите между скалния и степния орел и особено между двете разновидности на степния може ли да бъде установена от неучен? На мене ми се чини че въпросният ранносредновековен скулптор е направил просто универсален орел така да се каже ;)

В тоя ред на мисли - я и от мене един въпрос - според вас това планински или саванен лъв е? :bear_laugh:

09-LION.gif

Лъвът е от вида каменна пластика в зверинен стил. Орелът от Вознесенка е родствен на него по стил.

За израстъците не съм чувала да има официална теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

да попитам и тук. Някаква теория какви са тези израстъци по гърба на орлето?

Точно се канех да питам същото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз, пък щях да питам за снимка от към гърбът.

Да се види дали са ползване захабени, тези творения, приличащи на съвременен масажор :grin:

Не казвам, че е служил за това де.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

бел. мод.:

Ако ще нищите предназначението на пластиката - марш в другата тема!!!

В насоката в която започвате да си чешете клавиатурите няма нищо общо с този раздел!

Това да не ви е седянка!?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

то повдигнатата тема поначало си е леко пластична. Лично аз не виждам никакви убедителни доказателства, че скулпторът на орлето е ползвал реален животински вид за модел /какъвто се опитвате да измъдрите съвсем безуспешно тук/. Но това мнение наистина си е за друг раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
... Лично аз не виждам никакви убедителни доказателства, че скулпторът на орлето е ползвал реален животински вид за модел /какъвто се опитвате да измъдрите съвсем безуспешно тук/ ...

Сега, че творецът е използвал реален орел за модел - използвал е.

Какъв вид е и къде го е видял си - никой не знае.

А, дали го е направил по поръчка или по собствено усмотрение - може само да се гадае.

Но, да, скулптурата си има реален първообраз.

Наясно си как авторите създават творенията си - използват въображение базирано на реални събития и обекти.

И затретвам: точната видова принадлежност на птицата е доста спорен въпрос!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И според мен няма много смисъл да се талкува....Всички мистични птици, грифони, финикси и тнт все приличат на нещо птица...

Ако си антрополог измери формата,дължината на краката, крилата, човката, главата и ще си на ясно на коя птица най- прилича.

Кат излезе орел- Орел. Ако сокол- Сокол. Ако ястреб- Ястреб.

За мен няма крупно значение.

Което има е дали е лята или е куха ламарина? - Да лееш трябва развита металургия. И къде? кой?

Там ли е произведена или е грабена и е от друго място?

Състава на метала, ако може да се идентицифира региона- Европа, Азия, Африка.

Мястото месторазположението където е открита?

Имало ли е други предмети, ако да какви, битови, религиозни предмети заедно с нея.

Тълкуване на символиката която е изразена чрез и върху нея.....

Тъкива и подобни въпроси ми са много по-вълнуващи, и могат да се изкажат много мнения.

:-)))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има все пак резултат: орелът от статуетката, намерена край Вознесенка, не може да бъде оприличен на конкретен реално съществуващ вид.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...